Gönderen Konu: ata neo12  (Okunma sayısı 37325 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali AKTÜRK

• *
Ynt: ata neo12
« Yanıtla #25 : 15 Temmuz 2009, 12:26:37 »
  Ancak bu gaz kaybı,çoğu zaman pattern e olumlu yönde etkili olurken,peneterasyon dan ödün veriyor..

Durhasan  kardeşim aranızda benim gibi bir cahil var.NE demek bu pattern ve peneterasyon ? Türkçesi yok mu meretlerin?Yoksa bile açıklarsan sevinirim.

Saygılarımla...
Ali AKTÜRK 1977 KAYSERİ
Sözün bilmez bazı nâdan elinden
Yol ağlar, usûl ağlar, erkân ağlar...

Çevrimdışı A.Selçuk KARAKÖY

• *
    • REMINGTON
« Yanıtla #26 : 15 Temmuz 2009, 12:58:39 »
  Şu gaz portlarının,birleştirme konisine olan mesafesi konusu çok ilginç harbiden..Bu mesafenin 25 cm üzerinde olan tüfekler için,kullanılan mühimmata göre değişiklikler olabiliyor..Ancak en hızlı yanabilen mühimmatlarda bile,Remington un gaz portları yanma tamamlanmadan açılıyor..Bu görüş,günümüz koşullarında üretilen modern barutların 12 cal bir namlu içerisinde yanma mesafesi verileri ile sabit..
  Ancak bu gaz kaybı,çoğu zaman pattern e olumlu yönde etkili olurken,peneterasyon dan ödün veriyor..
  İşte o yüzden yine kinetik diyorum,yarıoto bir av tüfeği için  :))))))
  Saygılar..

Sevgili Durhasan sende 100 metri kullanıyorsun galiba......:)))))))))

Balisitk 70lik rakı şişesine atılan tüfeği ve saçmaları kabul etmiyor....

Bu arada bence biraz daha incele derim....Gazlı bir y.oto tüfek 36,5 metrede neler yapar...
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]
 ''İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlâl edilemez.” Amerikan Anayasası

• *
    • REMINGTON
« Yanıtla #27 : 15 Temmuz 2009, 13:11:02 »
hevishot shotshell yada wingmaster hd...ile 24'' namlu 36,5da ne yapar bilirmisin çelik levhayı...

www.remington.com....

bu arada.....ben hala diyorum Durhasan sen al bir benelli.............
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]
 ''İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlâl edilemez.” Amerikan Anayasası

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #28 : 15 Temmuz 2009, 14:57:18 »
hevishot shotshell yada wingmaster hd...ile 24'' namlu 36,5da ne yapar bilirmisin çelik levhayı...

www.remington.com....

bu arada.....ben hala diyorum Durhasan sen al bir benelli.............
SN.ANSAM malum bizim meralar hep açık arazi,,, çil avı yasak,, keklikte ekimin 12-15,i açılıyor o saatten sonrada 40-50mt mesafelere tetik düşürüyoruz çoğu zaman,,, durum böyle oluncada mecburen uzak mesafelerde güzel gurupman ve etkili penetrasyon istiyoruz  ;) ;) ;) ;) ;)
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #29 : 15 Temmuz 2009, 15:08:37 »
 SEVGİLİ ARKADAŞLAR bu arada bir soru daha soracağım sizlere benim yarı oto LUGER,in namlu iç ölçüleri (fişek yatağı bitimi başlangıcı18.5mm---namlu ağzı çıkış 18.5mm)namlu boyu 26'' en iyi grupman 3no modifiled şok ile sağlanıyor full ve imrovit modifiled hemen hemen hiç kullanmıyorum düşük gramaj fişekler(28gr) mükemmel sonuç veriyor 40 yard mesafede power tapa bile hedef kağıdına vuruyor gurupman mükemmel ama gramaj arttıkça grupman kalitesi bozuluyor bu durumu nasıl açıklarız yorumlarınızı bekliyorum... SELAMLAR......
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #30 : 15 Temmuz 2009, 16:10:17 »
Hakan biraderim sebebini hiç kafana takma, birimiz veya birileri açıklasa da senin yapman gerekenleri değiştirmez :) O yaptığın testleri avdan önce yapıp en güzelini seç ve at vur övün :)

Hemen her şeyin etkisi olabilir. Genelleme yapmak daha da zor.

Durhasan kardeşim, benellinin yeni bir gazlı modelinin gaz portları benim bildiğim tüm tüfeklerdekinden de yakında. O deliklerin mesafesi, genişliği çok tartışıldı. Sylediklerin benim de aklıma yatıyor ama menzilinde avı indirebilen tüfek ve fişek hepsinden önemli. Sonra tutukluk yapmadan, atıcı ve tüfeği sarsmayan ayarlamalar geliyor.

Dediğin gibi ölçecek alet edevat olsa zevkle dener, neyin ne etkisi olacağını görürdük ama bir fişek, şok, namlu çapı ve daha bir çok şey vuruşu değiştirdiği için, pratikte işimize yaramazdı.

Herhalde en iyisi, kullandığımız tüfeği makul mesafelerde çeşitli şok ve fişeklerle deneyip en iyi birleşimi bulmak. işte o zaman geriye şunlar kalır, hangisi daha güvenilir, daha istikrarlı, dayanıklı, daha konforlu falan filan. Bunlar da hep gerçek kaliteyle ilgili. Sana dedim gibi ama aslında sana demedim ;) ortaya...
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #31 : 15 Temmuz 2009, 18:08:39 »
Hakan biraderim sebebini hiç kafana takma, birimiz veya birileri açıklasa da senin yapman gerekenleri değiştirmez :) O yaptığın testleri avdan önce yapıp en güzelini seç ve at vur övün :)

Hemen her şeyin etkisi olabilir. Genelleme yapmak daha da zor.

Durhasan kardeşim, benellinin yeni bir gazlı modelinin gaz portları benim bildiğim tüm tüfeklerdekinden de yakında. O deliklerin mesafesi, genişliği çok tartışıldı. Sylediklerin benim de aklıma yatıyor ama menzilinde avı indirebilen tüfek ve fişek hepsinden önemli. Sonra tutukluk yapmadan, atıcı ve tüfeği sarsmayan ayarlamalar geliyor.

Dediğin gibi ölçecek alet edevat olsa zevkle dener, neyin ne etkisi olacağını görürdük ama bir fişek, şok, namlu çapı ve daha bir çok şey vuruşu değiştirdiği için, pratikte işimize yaramazdı.

Herhalde en iyisi, kullandığımız tüfeği makul mesafelerde çeşitli şok ve fişeklerle deneyip en iyi birleşimi bulmak. işte o zaman geriye şunlar kalır, hangisi daha güvenilir, daha istikrarlı, dayanıklı, daha konforlu falan filan. Bunlar da hep gerçek kaliteyle ilgili. Sana dedim gibi ama aslında sana demedim ;) ortaya...
TEŞEKKÜRLER VOLKAN BEY bende öyle yapıyorum zaten,, hemde yıllardır,, fişekleri kendi yaptığımız yıllardan kalma alışkanlık olsa gerek ama çok yararlı oluyor performansını bilmediğim ve sonucuna güvenmediğim hiçbir fişeği avda kullanmam,,, bunun yanında hangi dönem olursa olsun gözü kapalı saçma numarasının durumuna göre her avda kullanabileceğim tek fişek SELLİOR-BELLOT marka ÇEKOSLOVAK fişeklerdir böylesi kaliteli fişekleri bu güne kadar ne gördüm,, ne duydum,, nede kullanmak nasip olmadı,,başka bir markada.... O fişekleri söküp inceledim saçma 30gr,, tapa kırmızı renk yarım pover,, barut 1.5 ancak barut fişek içerisine konulduktan sonra fişeğin iç kısmında plastik malzemeyle sınırlandırılmış bir bölüm var ve tapa ile barut arasında bir miktar boşluk bırakılmış,,, herhalde işin sırrı o boşluk ve yarım pover tapada ve tabiki barutun özelliklerinde ama maalesef bir dönem haricinde bulamadık bu fişekleri ülkemizde artık dayımda ALMANYADA değil onada getirtemiyorum hayıflanıp duruyorum kendimce ....... selam ve saygılarımla .....
Hakan AKMAN

• *
    • REMINGTON
« Yanıtla #32 : 15 Temmuz 2009, 19:46:50 »
Anlamak istenmiyen konu şu.......saçma namludan çıkmışsa barut gazının kaybı sizce darbeye yada mesafede  etkiye sebep olurmu?

Bunu düşünün...konuşun tartışın....
« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2009, 19:51:02 Gönderen: A.Selçuk KARAKÖY »
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #33 : 15 Temmuz 2009, 20:39:16 »
Değerli arkadaşlar merhaba,

Piyasada birbirinden farklı özelliklerde çok sayıda gaz sistemli otomatik var. Benelli sistem orjinalinin çok pahalı olması, yerlilerinin ise biri iki marka dışında istenilen kalitede yapılamaması nedeniyle fazlasıyla azınlıkta. Ben iki sistemin birbirine üstünlük veya başka yönlerini tartışmak istemiyorum. Ava gaz otomatiklerle başlamış birisi için gazlılar diğerine üstün gibi gelebilir. Ya da benelli sistemin avantajlı yönlerini görmüş bir avcı zaman içerisinde bu sistem silahlara da ilgi duyabilir. Bunlar gayet normal. Avcının avı vurduğu fişeği gibi bir şey. Her avcı için yoruma açık konular.

Ben gazlı da kullandım, benelli sistemde. İlk yarı otomatik tüfeğim vursandı ve çok da iyi bir tüfekti. Şu anda AtA'nın bant şekline sahip olsaydı daha dengeli bir silah olacaktı. En büyük kusuru dengesiydi.

Gazlılarda güç kaybı konusu başka sitelerde de tartışıldı yazıldı.
Bakın bu toplu tabancalardaki gaz kaybı gibi bir olay değildir. Toplu tabncalarda namlu top arasındaki boşluktan gaz kaçar. Bu kaçma olayı daha barut yeni yanmaya başladığı andan çekirdeğin namlu ucuna kadarki seyahati süresince de devam eder. Bu nedenle aynı barut hakkında ve kalibrede toplu tabancalar otomatiklerden daha yavaş ilk hızlara sahip silahlardır. Ama ağır çekirdekleri sorunsuz atma gibi bir avantajları da vardır.

Gazlı otomatik tüfeklerde durum farklı. Namludan gaz odasına giren gazı karşılayan bir muhatap var. Boşluğa fışkıran gaz yok. Gaz burada pistona çarpar ve bu bölgedeki boşluğu doldurur ardından da Pistonu geri itmeye başlar. Elinizdeki gazlı silahların el kundağını sökün ve dikkat edin. Pistonun mekanizma kilidin açması için markaya göre değişmekle birlikte yaklaşık 1,5 2 cm kadar bir geri toleransı vardır. İşte bu tolerans namlu içerisindeki saçma veya kurşunun silahı terkemesine yetecek zamanı kazandırır. Kilit piston tarafından bir anda açılacak şekilde yapılsaydı, kovan henüz namlu içi yüksek basınç değerleri korunurken bu yüksek basıncın etkisiyle geri giden mekanizma ile birlekte geri çıkacak ve açıkta infilak edecekti. Meydana gelebilecek şeyleri düşünmek bile korkunç.

Pratikte ben bir arkadaşmla birlikte bu sınırı zorladık. Kullandığımız silah huğlu 601 di. Arkadaşım fazla barutlu saçmalı fişeklere meraklı birisi olduğu için mke Tip " kırmızı baruttan 2,20 gram ve saçmadan da 33 gram doldurarak fişek hazırlamış. Kendisi attı tabi.. :) Bakın ne oldu. Silah gayet güzel attı bu fişeği. Bu arada kırmızı mke barutunun da hızlı yanışlı bir barut olduğunu belirteyim.

Ben hemen kovanı inceledim. Plastiğinde bir şey yoktu. Ama kovanın tabla çıkıntıları kıvrım yerlerinden hafif açılmıştı. Normalde bu fişeğe tip 2 den konulması gereken miktar maksimum 1,60 hadi bilemediniz 1,70 olmalıydı. Fişek absürd bir fişekti ama silah yine de sorunsuz çalıştı. Ama kullanılma üst sınırında....

Bakın burada bir şey var. Sistem belli bir barut hakkına veya basınç değerine kadar kendisini kilitli kalıyor. Gaz kaçağı olur mu sorusunun cevabı da burada. Gaz kaçağı olması için pistonun gaz odasından tamamen kurtulması lazım. Oysa kilidi açma mesafesi yazdığım gibi 1,5- 2 cm. Segmanların arası hariç sızan gaz filan yok. Onun da önemi yok.

Türkiye'de bir dönem benelli sistemi üreten firmalar reklam yaparken "gaz kaçağı yok geri tepen namlu yok. Bu yüzden uzağa atar" sloganını çok kullandılar. Bizde maalesef bu tip sloganlar zamanla yanlış da olsa yerleşik bilgi haline geliyor. Benelli sistemi tutturamayıp gazlı sisteme geçenlerde hiç unutmam dergilerde şöyle reklam yapmışlardı. .....farması size gazlı sistem teknolojisini sunuyor.... İnsaf yahu. teknolojisimi kalmış işin.

Gazlı sistemde ağır dolulara karşı valf sistemleri geliştirmezseniz yani pistonun açılma hızını yavaşlatmazsanız sert geri tepmelerle karşılaşır, neticede gövdeye güçlü darbeler indiren mekanizma parçaları nedeniyle de parça kırımlarına uğrarsınız. Bunu da zamanında bu sisteme valf faktörünü ekleyen firmalar "ağır dolularda da konforlu atış" teranesiyle piyasaya sürmüşlerdi. Bakın burada yalan yok ama bu sistemde valf tarafından fazlası atılan gaz var. Ama adamlar ne kadar gaz kaçmış ilk hızı düşürmüşmü düşünmemişler bile. Dertleri pistonun hızını yavaşlatmaktı yapmışlar. Bizde bunu kimisi çift pistonla yapıyor kimisi çift taraflı pistonla.

Gazlılar az teper...

Açıkçası kullandığım gazlılarla benelliler arasında öyle aman aman bir fark göremedim. Yabancı kaynaklarda da gazlıların daha komforlu atış yaptığına dair yazılar okudum. ama dayankları neydi göremedim. Bu konuda ecnebileri de otorite olarak görmeyin. Aynı şehir efsaneleri onlarda da hüküm sürüyor.

Çifte ve pozeyle aralarında her iki sestimen de bariz fark vardı. Ama gözümü kapatıp iki ayrı sistemle atış yapsaydım. Ha bu gazlı bu benelli diyemezdim. Belki de ben hissetmedim. Bilmiyorum.

Benelli sistemin iyi tarafı az parçaya sahip yalın bir mekanizmaya sahip olması. Üreticiler işi garantiye almak için 32 gramı baz alıyorlar. Ama sistem standart 24 gram fişeklerle de gayet iyi çalışıyor. Alt grup gramaj olarak 28 de mesela hiç problemi yok.

Kalçadan atış yapılması konsunda Volkan bey ile hem fikirim. Özellikle kuş avlarında kalçadan ya da desteksiz atış yapmak absürd olsa da domuz avında bazen pozisyon alamayacak fırsatı bulduğumuzu düşünürsek yine de önemli bir ayrıntı. ama bu kalçadan atmaz, omuzdan atılmazsa çalışmaz sözlerinin daha çok inertia tetiğe sahip tek tetik pozelerde geçerli olduğunu ve muhtemelen de inertia sistem tüfeklere de genelleme yoluyla bulaştığını düşünüyorum.

Elimdeki inertia tetikli poze ile 36 gram bile attım omuza dayamadan ama ikinci namluya geçirmek nasip olmadı. Oysa stoegeri buz gibi soğukta iddia üzerine trap fişeğiyle tıkır tıkır çalıştırdım.

Neticede ateşli silahlar son yüzyılda büyük tekamül gösterdi. Bugün meraklıları hariç kimse ilk çıkan yivsiz otomatik browning A-5'in sisteminin gazlılara üstün olduğu iddiasında değil. Benelli sistem bu tekamül içerisinde en son geliştirilen model. Ona gelen yolda da kinetik enerjiyle çalışan bir çok model yapılmış. Winchester bu yolda bayağı bir araştırma yapmış ama sistemi geliştirip basitleştirme benelliye nasip olmuş. Benelli sistemin en mahzurlu tarafı psikolojik değerli dostlar. Kullanıcının önce bu silah nasıl çalışır tepmeyle olayını aşması gerekiyor.

Gazlılara ya da klasik tüfeklere alışmış birisi eline benelli sistem bir tüfek alınca özelliklede sistemle ilgili bilgi edinince ateş edene kadar silahın çalışacağına inanmıyor. Ama silah çalışmaya başladığı zaman da tadına doyamıyor.

Her iki sistem de avcılara değişik tadlar vaadediyor. Gazlıların bu yolda en büyük sıkıntısı temizleme belası. Benelli sistemde eliniz yüzünüz batmaz ama gazlılarda hele de pistonun mekanizmla ile birlikte tamamen geri gittiği modellerde bakım ve temizlik katlanılacak şey değil. Her ikiside insan emeğinin, düşüncesinin bir ürünü. Eleştirirken bu yönden bakmak emeğe saygı göstermek lazım. Durduk yerde icat edilmiyor bu mekanizmalar. Selamlarımla.

Merdan KAÇAR
1970-Ankara

• *
    • REMINGTON
« Yanıtla #34 : 15 Temmuz 2009, 20:46:47 »
Bazı yerlere katılmamak elde değil.....Güzel yazı olmuş Merdan bey..tebrikler...

RASTGELE
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #35 : 15 Temmuz 2009, 20:53:33 »
Kim anlamak istemiyor, getir döveyim :) Selçuk elimizde ölçü aleti yok. Bir ağır çekim video görmüştüm, fişek çıktıktan sonra boş kovan fırlıyordu. Ona bakınca kovandan önce saçma çıkıyor ama ikisinin arası var. Tapa o noktayı geçtiği anda mekanizma geri harekete başlıyor. Saçmalar da kendi yoluna. Sonrası; saçmalar namluyu terketmeden piston kaçış yolunu açabilmişse  bir bölüm gaz kaçmaya başlıyordur. Bakın kesin demiyorum. Videoda kovanın çıkışını görüyoruz ama onu görene kadar ağır çekimde bile geçen bir süre var. O sürede dışarı kaçan gaz var mı ve ne kadar belli değil. Mekanizmanın ağırlığı ve yay gücü bir gecikme yapacaktır. Bu gecikme saçmalar namluyu terkedene kadar oyalar mı oyalamaz mı bilmiyorum. Sanki tam oyalamaz gibi de geliyor. Bilmiyorum. Bilen, ölçen varsa derhal paylaşsın, bu konu kapansın. Yoksa bilhassa ülkemizde bu konu kapacak gibi değil. Ben bir şey bulursam nah bura koyacam :) Bulup paylaşmayan kurdeşen olsun :))

Şu da var, ben oradan kaçan gazı kaale almam. Ne kadar kaçtığı veya kaçmadığı da fazla umrumda değil. Etkili mesafede avı düşürüyorsa kaçan gaz Allah'a emanet olsun ama çeyiz beklemesin :)) sadece yolu açık olsun. Bir zamanlar bu konuya epey takmıştım. Artık takmayrum :))) Amma, bana net bir ölçü, hesap, ispat gösteren olursa aklımdan çıkacak. Bilimsel bir merak sadece. Derdim değil,  o kaçan- kaçmayan benim tüfek seçim ölçüm değil. Yine de kinetikte böyle bir tartışma tamamen fuzuli olur :)))

Ben bütün tüfekleri severim, gazlı, tüplü, lpg li ama kız gibi olsun, hamarat olsun, yoldaş olsun, ihanet etmesin :))) Hepinizi seviyorum, sağlıkla kalın
« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2009, 20:56:30 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #36 : 15 Temmuz 2009, 20:57:54 »
Aha kim gelmiş :)) araya kaynak yapma Merdan :))
1968

• *
    • REMINGTON
« Yanıtla #37 : 15 Temmuz 2009, 21:02:55 »
Bunu anlamak için...Görmeğe gerek...öyle bişey olmasa ard arda 2 fişeğin patlaması lazım...hehheeeeeee...

Merak etmeyin bizden başka kimse konuşmuyor bunları.....konuşulan genelde FİŞEK.....ve grupman-- delicilik üstüne yapılan testleri  Remington hevishot shotshellden sonra bütün üreticileri bıraktırdı
....gazlı tüfek-patlayınca gazlı fişek...Gazlı içecekle çok iyi gidiyor....Levha falan kalmıyor.....:))))))
« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2009, 21:05:44 Gönderen: A.Selçuk KARAKÖY »
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #38 : 15 Temmuz 2009, 21:03:34 »

Bir anda üç yazı birden girmiş zaman ne kadar hızlı geçiyor yahu :)
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #39 : 15 Temmuz 2009, 21:04:38 »

dörtmüş :)
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #40 : 15 Temmuz 2009, 21:11:24 »
Einstein sağolsun, uzay 4 boyutlu demişti, biri zaman. Neyse, arkası yarın gali. Hadi gidin yatın kuzucuklar, bu gecelik masal bitti :))

Elinize sağlık. Bir gün gündem değişecek hayırlısıyla.
1968

Çevrimdışı Ali AKTÜRK

• *
« Yanıtla #41 : 15 Temmuz 2009, 22:00:41 »
        Ali bey est..Çok özür dilerim..

Pattern:Grupman aralığı,hedefteki saçma tanelerinin birbirlerine olan mesafesi anlamında kullanılmış cümlede..
       Peneterasyon:Saçma tanelerinin hedefteki tahribat gücünü belirleyen enerji yükü..

Saygılar..
Teşekkür ederim.Sağolun.

Saygılarımla...
Ali AKTÜRK 1977 KAYSERİ
Sözün bilmez bazı nâdan elinden
Yol ağlar, usûl ağlar, erkân ağlar...

Çevrimdışı Mehmet OVALI

• Müdavim Üyemiz
  • KARAAĞAÇ/ BALIKESİR'li
« Yanıtla #42 : 15 Temmuz 2009, 22:14:45 »
arkadaşlar hepinizin kalemine sağlık.hepimiz sistemlerin kabaca nasıl çalıştığını biliyoruz.fakat burada konunun detayları açıldıkca bizimde zihnimiz açılıyor doğrusu. :).teknik detaylar her ne kadar kafa karıştırıyorsa da büyük bir zevkle feyz aldığımı gizleyemeyeceğim doğrusu.dostlar hepiniz sağolun.ben sonuç olarak kinetik sistemi daha bir sevdim.gazlı sistemde kullandım ve temizlik dışında bir şikayetim olmadı.ama yinede bu benelli sistemi beni fena  halde cezb edyor.bu nedenle ata neo12 ye olan ilgim daha da arttı.bakalım daha ne güzel şeyler okuyacağız.merdan beyi de burada,aramızda görmek çok güzel.selamlar...
Mehmet OVALI              
1967 MEZİTLİ/MERSİN  

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #43 : 15 Temmuz 2009, 22:15:06 »
Durhasan bey niye bu kadar kızgınsınız...Size karşı bir yazı yazılmadı ki...En azından bir hedefi yoktu yazının.

Kaldıki ben Benelli sistemi seven ve her zaman gazlı sisteme tercih eden bir avcıyım. Gelelim sorularınıza.

-----"Şimdi gaz tahrikli sistemlerde,patlama sonrasında,tapa gaz portları seviyesini geçince,piston bir miktar kapalı devre pozisyonda hareket ediyor,Devre açılıncaya(piston gaz odasından çıkıncaya)kadar da,mühimmat namluyu terketmiş oluyor..Öylemi"

Öyle değil. Piston gaz odasından çıkmadan kurşun veya saçma namluyu terk eder. Piston gaz odasından çıktığında kilit çoktaaan açılmış oluyor. hala namluda kurşun veya saçma varsa tetik tertibatı ve üzerinde bulunan en zayıf yer olan fişek kaldırıcı parça parça olurdu.

Yazdım yukarıda aşarı barutla dolu fişekle yaptığımız atışı. Normal fişekten 500 mg fazla barutla. Sizin hesaba göre tüfeğin mefta olması gerekiyordu. Heleki el kundağını tutan ellerimizin.

Bakın yazmışsınız...Niye uzun gaz portu yapılmıyor diye. Uzun yapılsaydı üreticilerin 300 atışta bir temizleyin önerisinde bulunduğu sistem kirden kilitlenerek tıkanacak hale gelirdi de ondan olabilir mi acaba. Gazlılarda amaç gaz basıncıyla kilidi açma hareketini vermek.

Öte yandan o kadar uzun yapılsaydı meydana gelen geri hareket sandığınız gibi silahın kubuzunu delecek kadar güçlü olmazdı. Eğer o gaz basıncı belirttiğiniz kadar güçlü olsaydı mevcut portların çıkışında el kundağını parçalardı. Pistonun yüksek gaz basıncı altındaki hareketi  kilidi açana kadar. Açtığı anda ise saten saçma veya kurşun namludan ayrılmış oluyor.

Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Mehmet OVALI

• Müdavim Üyemiz
  • KARAAĞAÇ/ BALIKESİR'li
« Yanıtla #44 : 15 Temmuz 2009, 22:34:23 »
durhasan beyin gaz pistonuyla ilgili söyledikleri de gerçekten düşündürücü.gerçekten de kapalı bir pünomatik sistemde basınç en zayıf yerde her yüzeyde olduğu kadar etkilidir.bu namlu icin de farklı olamaz.zayıf noktanın ki burada gaz portlarından geçip icra yayı direnci kadar desteklenen piston oluyor bu kısım.gerçekten mühimmat namluyu terketmeden,yani yeni bir gaz portu açılmadan,piston gaz silindirinden ayrılıyorsa büyük bir basınç kaybı olacaktır.durhasan beyin ifadesinden bunu anladım.demekki enerji kaybı firmaların belirttiğinden gerçekten de fazla olabilir.biraz durhasan beyi tekrar etmek gibi oldu ama bu yine beni kinetik sisteme yönlendiriyor.bu gaz kaybı konusundaki açılımdan sonra neler söylenecek ...bakalım!!!slmlar...
« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2009, 22:42:42 Gönderen: Mehmet OVALI »
Mehmet OVALI              
1967 MEZİTLİ/MERSİN  

• *
    • REMINGTON
« Yanıtla #45 : 15 Temmuz 2009, 22:48:59 »
Durhasanı durdursun biri.....Sevgili Durhasan çıktı gitti..saçma namludan.....Remingtonda yok tahliye falan...105 senedir y.oto üretiyorlar...

Durhasan sil bence yazdıklarını....:) çok saçma çünkü...
« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2009, 22:50:58 Gönderen: A.Selçuk KARAKÖY »
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]

Çevrimdışı Mehmet OVALI

• Müdavim Üyemiz
  • KARAAĞAÇ/ BALIKESİR'li
« Yanıtla #46 : 15 Temmuz 2009, 22:52:44 »
bu arada ben yazarken merdan bey de yazmış.kendisini bilgilerinden dolayı tebrik ederim ancak.pistonun gaz odasını terk etmeden mühimmatın namluyu terketmesi,biraz kafamı karıştırdı.zira bu durumda kilit açıldığı halde namlu ağzı ki bu oldukça geniş bir valf,açılmış olmuyormu?bu durumda kovanı mekanizma ile birlikte hangi basınç dışarı itebilir?acaba hareket başladığı için devam mı ediyor?bunu açabilirseniz memnun olacağım...saygılar.
Mehmet OVALI              
1967 MEZİTLİ/MERSİN  

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
« Yanıtla #47 : 15 Temmuz 2009, 23:06:06 »
Biz kör cahilmişiz beee  ;)
Bilmediğimiz neler varmış  ;)

Öyle teknik terimlerden falan anlamam bildiğim bir şey varsa süperpoze veya çifte daha yıkıcıdır  :)
Barut önünde ne varsa imanına kadar atcek  :) tüfeğin orası burası ileri geri yapmıcek  :)

« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2009, 23:26:08 Gönderen: A.Selçuk KARAKÖY »
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

• *
    • REMINGTON
« Yanıtla #48 : 15 Temmuz 2009, 23:26:35 »
Biz kör cahilmişiz beee  ;)
Bilmediğimiz neler varmış  ;)

Öyle teknik terimlerden falan anlamam bildiğim bir şey varsa süperpoze veya çifte daha yıkıcıdır  :)
Barut önünde ne varsa imanına kadar atcek  :) tüfeğin orası burası ileri geri yapmıcek  :)

BUDA BİR FİKİR TABİİ Kİ..:))))))))))))))
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
« Yanıtla #49 : 15 Temmuz 2009, 23:38:32 »
Ansam 12 yaşımdan beri avcılık yapıyorum yaş 37 oldu,tek kırma çifte poze otomatik hepsini kullandım.

Yivli işine aklım ermez  ;) fikrim olmayan şeyi konuşup rezil etmem kendimi  :)
Sadece askerde tim çavuşuydum bölük silahçısıydım 2 ay doğubayazıt tugayda silah kursunda kaldım.
7,65 tabancadan 14,7 mm uçaksavara kadar 57 mm Gtt dahil tamir bakım atış ayar vs. kursu gördüm.
Malum operasyonlarda kademe atelyesi olmadığından kısa ve geçici çözümler buluyordum dağda arızalanan silahlara  :)

Otomatik mi daha iyi avı yıkar saçma sürer çifte mi?  ;) :) kurşun ayrı bi mevzuuu  ;) :)

KÖTÜ BİŞEY DEMEDİM SİZE..bEN dURHASANA TAŞ ATTIM ORDA...:))))))))))HEHHEEEEEEEEEEEE

« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2009, 23:45:16 Gönderen: A.Selçuk KARAKÖY »
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı