Gönderen Konu: BİR TÜFEK KEKLİK AVINDA NASIL BU HALE GELİR ????  (Okunma sayısı 48228 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Serkan ÇAKAR

• Müdavim Üyemiz
serkan çakar 1979 MERZİFON / AMASYA
05423436587

Çevrimdışı Fatih YILMAZ

• Müdavim Üyemiz
  • Beypazarı/ANKARA 1979 0533 394 71 93
Ynt: BİR TÜFEK KEKLİK AVINDA NASIL BU HALE GELİR ????
« Yanıtla #51 : 20 Kasım 2009, 16:29:50 »
kıymetli arkadaşlar yukarıdaki tüfeğin parçalanma sebebi büyük ihtimalle fişek hatasıdır fişek biraz şişkin olurda mekanizma tam anlamıyla kilidi kilitlemezse sonuç bu şekilde olur Remington ve diğer çelik kasa tüfekler hariç hepsinde(yerli yabancı farketmez) bu olay olabilir bu olayın tüfeğin markası ile bir alakası yoktur. herkese rastgele...

erol abiye katılıyorum. bu arada fişek hangi marka idi onu merak ettim?
Fatih YILMAZ 1979
BEYPAZARI- ANKARA 0533 394 71 93

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #52 : 20 Kasım 2009, 21:15:21 »

Mekanizma tam olarak kilidi kilitlemezse, kilidi açan ve kilitleyen alttaki parçanın kuyruğu geriye doğru çıkarak horozun iğneye vurmasına engel olur. Kilit kırılsa tamam da kilit kırılmadıysa bu parça varken kilitsiz ateşleme imkansız...
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Volkan SEZEN 59

• *
  • AVCILIK ZEVK İŞİDİR
« Yanıtla #53 : 01 Aralık 2009, 17:22:39 »
selamın aleykum arkadslar bende bir ata oto kullanıcısıyım light hafif ve hıgh agır olmak uzere ıkı pıstonla satılıyo ben hafif pistonla enaz 10  15 tana yaz sıcagında 34 gr fişek attım bısey olmadı ama sunuda soylemek ıstıyorum cuğu kısının dedıgı gıbı yok yerlı beretta falan bunlar hıkaye içini sökünce hersey anlasılıyor işcilik yok hatta fabrikadan gelen yedek sok ların malzemesi bile farklı tamam paramız yerlıye gıtsın dıyoruz ama galıba kandırılıyoruz bıraz
  • English pointer
  • gecado çifte
  • sauer sulh special 16 ga çifte
  • akdaş 212s
av kralların sporu sporlarında kralıdır           Volkan SEZEN
1982-Tekirdağ

Çevrimdışı Turgay SULU

• *
  • DRAHTHAAR YOLUN SONU :)
« Yanıtla #54 : 03 Aralık 2009, 00:23:07 »
tesadufen bu hafta sonu bir arkadasimla avdaydik elinde 50 gr lik magnum fisekler vardi , yapma etme dedim ama ata otomatikle atti hatta keklik lere atti , hic bir sey olmadi , ne keklige ne de silaha :)

Turgay SULU 1969
AKSARAY - ANTALYA

barışgökduman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #55 : 26 Şubat 2012, 20:54:32 »
merhaba değerli avcı dostlar,
bir tane spozem var ikinci tüfeğimi almak için belgemi çıkarttım, fakat hangi marka alacağıma karar veremedim. alacağım tüfeğin yerli olmasını istiyorum çünkü vereceğim paranın türk sanayicisinin cebine ve türk ustasının cebine gitmesini istiyorum. her türk avcısının böyle düşüneceğini tahmin ediyorum. fakat biz böyle düşünürken neden yerli firmalar dışarıya kaliteli tüfek üretirken yurtiçine o tüfeklerden daha kalitesiz tüfek üretiyorlar. böyle olduğu şu laftan belli değilmi ? bu tüfek ihraç fazlası aman kaçırma al. neden ihraç mal kaliteli de benim yurdumun insanına satılan tüfek kaliteli değil.. bence önce yurtiçine kaliteli üretim sonra yurtdışına.. tüfeğin fiyatı 1000 olacağına kaliteli olsun 2000 olsun ben alırım. yeterki kaliteli olduğunu bileyim.. 2 aydır net te okumadığım yorum kalmadı biri iyi diyor diğeri kötü.. ama hiçbir yabancı marka için kötü diyen yok ne tr de ne de yabancı forumlarda.. satın alma belgem elimde öyle bekliyorum ne alacağıma karar veremiyorum.. tek kurşun atış yarışmalarında kullanmak için slug namlu bir yarı oto almal istiyorum.. tecrübeli üstadlardan yardım bekliyorum.. teşekkür ederim saygılar

Çevrimdışı Ünal SAYGILI

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #56 : 26 Şubat 2012, 21:13:35 »
arkadaşlar bu tüfek teek bir şekilde bu hale gelir ne marka olursa olsun beretta browning fark etmez aynı hale gelir yada namluyu koparır silah ateşlendiginde silahın namlusu ön taraftan kapalıymış karla yaprakla veya toprakla herneyle ise ondan dolayı olmuş çok büyük ihtimalle namlunun agzına azcık kar kapatsın veya bir şekilde kapansın durum bu olur saygılar
1974-Marmaris
muğla
angaralı

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #57 : 26 Şubat 2012, 21:38:09 »
merhaba değerli avcı dostlar,
bir tane spozem var ikinci tüfeğimi almak için belgemi çıkarttım, fakat hangi marka alacağıma karar veremedim. alacağım tüfeğin yerli olmasını istiyorum çünkü vereceğim paranın türk sanayicisinin cebine ve türk ustasının cebine gitmesini istiyorum. her türk avcısının böyle düşüneceğini tahmin ediyorum. fakat biz böyle düşünürken neden yerli firmalar dışarıya kaliteli tüfek üretirken yurtiçine o tüfeklerden daha kalitesiz tüfek üretiyorlar. böyle olduğu şu laftan belli değilmi ? bu tüfek ihraç fazlası aman kaçırma al. neden ihraç mal kaliteli de benim yurdumun insanına satılan tüfek kaliteli değil.. bence önce yurtiçine kaliteli üretim sonra yurtdışına.. tüfeğin fiyatı 1000 olacağına kaliteli olsun 2000 olsun ben alırım. yeterki kaliteli olduğunu bileyim.. 2 aydır net te okumadığım yorum kalmadı biri iyi diyor diğeri kötü.. ama hiçbir yabancı marka için kötü diyen yok ne tr de ne de yabancı forumlarda.. satın alma belgem elimde öyle bekliyorum ne alacağıma karar veremiyorum.. tek kurşun atış yarışmalarında kullanmak için slug namlu bir yarı oto almal istiyorum.. tecrübeli üstadlardan yardım bekliyorum.. teşekkür ederim saygılar

Barış Bey kardeşim, güzelce farketmişsin. Yalnız her yazılana da kalpten inanmanı istemem. Dediklerin internet ortamında söylenenler ama hepsi o. O kadar yazıldı ki, şimdi bunu sorunca yine bir şey değişmeyecek.

Şimdilik önerim,
1. Bu forumda yazılı olanları okumadıysan bir oku
2. Sorunu bu konu altına yazma, yeni konu aç
3. Düşündüğün tüfekleri 2-3 veya 4 olacak gibi ele biraz. Sonra ne avı için daha çok lazım olacağını, önceden beğendiğin, beğenmediğin tüfekleri yaz ki, sana yardımcı olmak isteyenlere kolaylık olsun.

Bunları yapmazsanız, sizin seçim macerası neticeye gitmez. Yine de kısaca yazayım, buraya tekrar bu konuda cevap yazmayacağım. Diyeceğim; bütçeniz müsaitse macera istemiyorsanız, çoğunluğun tercih ettiği tüfeklerin içinden seçin. Ya da şansınızı deneyin. Tekrar edeyim, yeni konu açın oraya yazın. Burada konu dışı olur. Selam ve sevgilerimle
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Nuri ÖNEL

• Müdavim Üyemiz
    • www.ekomakkazan.com.tr
« Yanıtla #58 : 26 Şubat 2012, 22:18:44 »
Arkadaşlar üretimde kalite kontrol ve izlenebilirilik çok önemlidir. Tabiki bunlardan en önce de malzeme girdisinin kontrolünün çok iyi yapılması gerekir. Burada her zaman aynı kontroller yapılırken girdi malzemenin yapısındaki bir değişiklikten tutunda işçilik sırasında  meydana gelecek bir hatanın idare eder zihniyetiyle hatanın geçiştirilmesine kadar ve en sonra kullanıcı hatasında kaynaklanabilen sonuçlardır. Atık bizdede tüm sanayi malları ürtiminde bu kritelere uyulmaya başlandı. Aslında Avrupa'da yıllar önce bu kriterler uygunlamaya başladığından hep ithal ürünler ile yerli ürünler arasındaki farklar bundan kaynaklanıyordu.
Kullanıcılarında kullanma kılavuzu okuma alışkanlı maalesef yok.
Geçmiş olsun der her arkadaşın en azından kullanma kriterlerine uyması dileğiyle hapinize
RASGELE
Nuri ÖNEL
1957 NAZİLLİ

barışgökduman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #59 : 26 Şubat 2012, 23:59:04 »
teşekkür ederim volkan bey forum çok faydalı emeği geçenlere teşekkür ederim. yeni başlık açacağım. saygılar

Çevrimdışı Ünal SAYGILI

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #60 : 02 Mart 2012, 08:11:17 »
1974-Marmaris
muğla
angaralı

Çevrimdışı Coşkun AKBULUT

• *
  • kargalar sürüyle kartallar yalnız uçar
« Yanıtla #61 : 03 Nisan 2012, 12:14:16 »
allahtan kullanan arkadsa bişi olmamış bunada şükür arkadslar işte şimdi adamı avrupaya yöneltiyor bu olaylar al bi avrupa böyle bişi olmaz gibime geliyor al bi beratta kullan diyor ama cok pahalı ya
Coşkun AKBULUT
1970 izmit/derince     kargalar sürüyle...kartallar tek uçar

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
« Yanıtla #62 : 03 Nisan 2012, 13:21:42 »
Bende ata kullanıyorum 10 yıl oldu ardahan,kars,hataydörtyol,diyarbakır,çorum da çeşitli av sezonlarında +30 ve -30 derece sıcaklık aralıklarında kullandım bir sıkıntı veya arıza yapmadı.
Konuya gelince acaba namlu ucu kapalı olabilirmi diye düşünmeden edemedim ...

'' iyi avtüfeği yapılmaz daha önce yapılanların arasindan seçilir. Kendini ispat etmis üreticilerin tüfeklerinde seçeceğiniz tüfeği bulma şansınız artar .''
Diye söylemisti usta bir avcı....
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Coşkun AKBULUT

• *
  • kargalar sürüyle kartallar yalnız uçar
« Yanıtla #63 : 19 Eylül 2012, 21:21:28 »
   allah korumuş yine salık durumu iyidir bişi olmamıştır umarım ama arkadslar bir  tüfek reklamı yapılınca tutulunca biraz işi gevsetiyoruz galiba nasılsa satılıyor diye bir yabancı firmada bu iş yok sonuna kadar kalite standartı bozulmuyor adamlar iyi paraya satıyorlar ama silahllarıda silah bir berattada brown,ngde böyle bir olay yasandımı duyan varmı acaba
Coşkun AKBULUT
1970 izmit/derince     kargalar sürüyle...kartallar tek uçar

Can Kaçmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #64 : 03 Ağustos 2013, 00:19:50 »
Yazık, hakikaten bir tüfek nasıl bu hale gelir, Allah kullanıcısını korumuş...görüntüsünü değiştirip değiştirip malzeme mukavemeti ve çalışma sistemi geliştirilmeden yıllardır bu otomatikler sürüldü piyasaya...bi bakıyosun, herhangi bir değişik sistem yapısı olmadan sadece görüntüsü değişik 20 aynı ürün otomatik ürün yelpazesi olarak sunuluyor...
Ata Armsan Khan gibi firmaların üzümlü ile fason üretim dirsek temasının acı sonuçlarından birtanesi. Aslında hepsi ayrı bir değer olma yolunda ilerleyen bu firmaların kısa zamanda büyük maddi kazançlar sağlamayı gözetmek yerine Türk ve dünya avcısına kaliteli ürün sunma yarışında olmalarını görmek bir avcı ve bir vatandaş olarak tek temennim olabilir ancak bu gayeden çok uzak olunduğu ortada. Ata Armsan kesinlikle kullanmam.

Bana göre Huğlu koop bu misyonu çok uzun yıllardır layıkıyla taşıyan tek firma. Süperpoze ve çiftekırmalarına diyecek bişey yok. Otomatikte de yeni bir çığır açtılar, Kendim 901 G kullanıcıyım, yeni otomatikleri Nitro Beast i de sipariş ettim, sabırsızlanıyorum. Ben Huğlu kullan başın ağrımasın diyenlerdenim...saygılar

Çevrimdışı Kürşad UYANIK

• *
« Yanıtla #65 : 12 Ağustos 2013, 02:00:35 »
hey gidi osman aga nur içinde yat
Kürşat UYANIK
1976 Niksar TOKAT   bundan sonra BOLU

BAYRAĞIMIN DALGALANDIĞI HER YER MEMLEKETİMDİR

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #66 : 12 Ağustos 2013, 11:22:49 »
namluya yaprak parçası kaçsa,keçe tapa kalsa,kar kapatsa,hatda örümcek agı olsa dagi tüfek dagılabilir...

ücretsiz resim barındırma
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı M.Ziya DONMA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #67 : 01 Eylül 2013, 22:57:28 »
arkadaşlar bu olay birkaç gün önce benim başıma da geldi.tüfeğim armsan ancak bu kadar dağılmadı tüfeğim. tabi kulaklarım için aynı şeyi söyleyemeyeceğim, 2 gün çınlamadan başka bir şey duyamadım. sebebine gelince; iğne takımının üst kısmında bulunan kilit denilen parçanın kırılması....
bu parça neden kırılır tabi burası tartışılır. tüfeği 3 yıldır kullanıyorum sorunsuz şekilde ancak bu olay beni y. otomatikten soğuttu inanın. anlaşılan bundan sonra pozeme daha çok vakit ayıracağım.
1985-Ceyhan

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #68 : 01 Eylül 2013, 23:56:27 »
namluya yaprak parçası kaçsa,keçe tapa kalsa,kar kapatsa,hatda örümcek agı olsa dagi tüfek dagılabilir...

ücretsiz resim barındırma
bu tüfeğin namlusu çok ince imiş arkadaşa geçmiş olsun her zaman söylerim hafif tüfek sakıncalıdır namlusu incedir önemli parçaları alüminyumdur vs
silah işi şakaya gelmez adamı sakat bırakır 100 gramın 300 gramın hesabını yapmayın agır silahla avda yorulursunuz ama eve sağlıklı gelirsiniz bu olaylar hafif tüfek arayanlarada ders olsun ben bir av bayisinde poze gördüm namlusu kağıt gibi buna nasıl güvenipte tek kurşun atacağız anlamadım saki dalga geçmişler
yavuz yıldız 1978 sivas.İkamet: istanbul

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #69 : 02 Eylül 2013, 08:59:52 »
yavuz aslen konyalımısın.... kuşlu tüfek beretta, söyleyelim berettaya kardeşim siz bu işi bilmiyorsunuz düzgün saglam tüfek yaspın diyelim... onlarda siz kimsiniz diye sorsun....

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı M.Ziya DONMA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #70 : 02 Eylül 2013, 09:13:24 »
bu tüfeğin namlusu çok ince imiş arkadaşa geçmiş olsun her zaman söylerim hafif tüfek sakıncalıdır namlusu incedir önemli parçaları alüminyumdur vs
silah işi şakaya gelmez adamı sakat bırakır 100 gramın 300 gramın hesabını yapmayın agır silahla avda yorulursunuz ama eve sağlıklı gelirsiniz bu olaylar hafif tüfek arayanlarada ders olsun ben bir av bayisinde poze gördüm namlusu kağıt gibi buna nasıl güvenipte tek kurşun atacağız anlamadım saki dalga geçmişler

bu olayın namlu inceliğiyle bir alakası olduğunu düşünmüyorum açıkçası. avcının dikkatsizliğinden kaynaklı bir durum olmalı.namlu içine bir şeyler kaçarak tıkamıştır. zira bu durumda namlu ne kadar kalın olursa olsun sonuç bu olacaktır. avda çok dikkat etmemiz gereken bir konu bu.
1985-Ceyhan

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #71 : 02 Eylül 2013, 11:36:14 »
bu olayın namlu inceliğiyle bir alakası olduğunu düşünmüyorum açıkçası. avcının dikkatsizliğinden kaynaklı bir durum olmalı.namlu içine bir şeyler kaçarak tıkamıştır. zira bu durumda namlu ne kadar kalın olursa olsun sonuç bu olacaktır. avda çok dikkat etmemiz gereken bir konu bu.

hatda namlu çok kalın olsaydı o basınçla beretta bomba olurdu, kullananı bile öldürebilirdi......

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #72 : 02 Eylül 2013, 21:53:44 »
Çok eskiden birlikte ava gitiğimiz bir arkadaşın tüfeğini gümletmeye karar vermiştik. Dedesinden mi kalmış, öyle bir şey. Tüfef tek kırma, kilidi laçka. Ateş ederken açılacak diye korkuyorduk. Kullanmaktan vazgeçti. Yaptırmaya da değmez diye düşündü. Görseniz hak verirdiniz. Hep duyarız namluya bir şey girince patladığını ya, deneyip görelim bari dedik. Namlu içine tuğla parçaları, taş, kağıt, ot elimize ne geçtiyse tıktık, tetiğine uzun ip bağladık, kendini de ağaca sıkıca bağladık. İçine fişeği koyup horozu kurduktan sonra korka korka bir yere saklandık. Sonra tetiği iple çektik. GÜÜM! Kahkahalarla gülerek tüfeğe bakmaya gittik ki, sapasağlam duruyor. Ne kilit açılmış, ne namluda değişiklik var. Namlunun en ucunda taa dışa kadar bir delik eskiden beri vardı, o bile aynen duruyor. Vazgeçtik artık namluyu patlatmaktan. Biraz da yıldık, kim bi daha namluya öte beri tıkmaya uğraşır. Ben biraz pişman bile olduydum. Saygı duyulacak tüfekmiş. Herhalde hala duruyordur.

Bunları yazdım ama yanlış anlaşılmasın. Namluyu bir şey tıkayınca patlama ihtimali yüksektir. Yukarıdaki Beretta'da da namluyu bir şey tıkadaığından eminim. Fazla basınçla olsaydı, oradan olmazdı. Bir şey daha, Dr. Mehmet Şahmaran'ı çoğumuz biliyoruzdur. Pireyi gözünden, sineği dizinden vuran adam :D O bildiğiniz galvanizli su borusunu namlu olarak kullanıp 30 g lık fişeklerden defalarca attı. Adam gene de attığını vurdu valla. E bu da tehlikeli. Zaten o da denemeyin diye defalarca söyledi. Bir de ben diyeyim, denemeyin. Fakat şu tüfek namlularını da hafife almayın. Öte yandan da onları tank namlusu gibi görmeyin.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #73 : 02 Eylül 2013, 23:18:48 »
yavuz aslen konyalımısın.... kuşlu tüfek beretta, söyleyelim berettaya kardeşim siz bu işi bilmiyorsunuz düzgün saglam tüfek yaspın diyelim... onlarda siz kimsiniz diye sorsun....
merhaba birol bey konyalı değilim sivaslıyım ama ne alaka konya av tüfekçiler orda diye söylüyorsanız konyada üretilen çoğu tüfeğim namlusu çok kötü ben silahta
oldum olası namluya takmışımdır bakıyorum namluların çoğu ince ve bu yüzden yarılma oluyor kendime özel namlu yaptıracağım korkmaya başladım  volkan abi bir olay anlatmış
namluların öyle olmasını istiyorum açıkçası namluya birşeyler koyunca ot çöp gibi ateşlediğinde yarılacaksa ben o silahı kullanmam açıkçası volkan abilerin denediği silah gibi olması lazım namlunun
yavuz yıldız 1978 sivas.İkamet: istanbul