Gönderen Konu: Çoban köpekleri ile domuz avı tecrübesi olan var mı?  (Okunma sayısı 4314 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Serdar YILMAZ 07

• *
Bulunduğum yerde çoban köpeklerinin domuz avına götürüldüğünü gördüm ama domuz avı sırasında nasıl olduklarını göremedim. Avda çoban köpeği kullanan arkadaşlar varsa, verimli olup olmadıklarına dair tecrübelerini dinlemek isterim.
Gevşemeyin, tasalanmayın. Eğer inanıyorsanız üstün olan sizsiniz.

Serdar YILMAZ
1982/Diyarbakır İkamet: Antalya

Çevrimdışı Ümit BERBEROĞLU

• *
  • hemşinli
Ynt: Çoban köpekleri ile domuz avı tecrübesi olan var mı?
« Yanıtla #1 : 27 Ocak 2012, 23:58:17 »
ben çoban köpeği ile ava gitmedim.fakat davarın yanında görerek kovalaya kovalaya alışır.güçlü köpekler.2 tane olunca fazla büyük olmayan domuzları halt edebilirler.mühim olan alıştıra bilmek
Ümit yaşar BERBEROĞLU
1974 karasu

• *
« Yanıtla #2 : 28 Ocak 2012, 00:26:26 »
Ümit Bey, arama/tarama şeklinde yapılan avlarda hususi olarak domuz arama konusunda eğitilebilirler mi acaba?

Serdar YILMAZ

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #3 : 28 Ocak 2012, 11:51:31 »
Konuya yakınlığım yok ama kanaatim, çoban köpeklerinin uygun olmadığı. Gücü yeterse alt etmeye çalışır ama çalağı yeme ihtimali de var. Yazık olur. Ayrıca da parçalamaya kalkarsa biraz vahşice olur.

Yine de bölgede kurt falan varsa köpeklerden uzak tutmak için faydası olur belki.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• *
« Yanıtla #4 : 29 Ocak 2012, 10:03:42 »
Volkan Bey, elbette kopay türü köpekler bu konuda daha mantıklı. Merak etme sebebim şu;

Şu an köpek bakabilecek imkanım yok ama gelecek sene bahçeli biyer bulabilirim köpek bakmak için. Bek avlarında köpeğe ihtiyaç yok, sürek avında da en azından benim için yok, sürekçilerin köpeği oluyor zaten. Sadece arama/tarama şeklinde yapılan avlarda ihtiyacım olur ki, yılda en fazla 5-6 defa yapabileceğim bir şey.

Geriye kalan 360 gün işe yaramayacak bir köpek olmaktansa, aynı zamanda bekçilik yapabilen bir köpek olsun istiyorum. Kopaylar bekçilik yapar deselerde, şimdiye kadar hiç koruma içgüdüleri olan bir kopay görmedim.

Serdar YILMAZ

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #5 : 30 Ocak 2012, 13:28:38 »
Serdar Bey, aslında durumunuzu düşününce çok makul bir arzu. İnşallah bir tüyo veren çıkar. Demin sizin için şöyle bir araştırdım. Domuzun üzerine salmak için pek istekli yok. Kimileri var ama 2-3-4 tane birden salıyorlar. Ondan evvel de iz bulmak için başka köpekler. Yani astarı yüzünden pahalı. Domuza salınanlar da pitbull, dogo vs serseri köpekler. Yine de üstlerine kevlar vs koruyucu öneriyorlar. Zaten bilirsiniz, kopay gibi iz buluculara domuza yaklaşmamayı öğretmek gerekir. Aksi halde çok köpek ziyan olur. Kangal gibi bir köpek ise tahminime göre domuzu görürse kesin dalar. Tek de olsa dalar. Dalar da, sonrası üzücü olabilir. Bunlara sırf koku sürsün ama uzak dursun öğretmenin kolay olacağını hiç sanmıyorum.

Eğer iki köpek derseniz, biri çoban diğeri alman av teryesi neden olmasın. Alman av teryesi gördünüz mü bilmiyorum. Süs köpeği ebadında ama çok gözü pek ve enerjik hayvanlar. Biraz da asabi hayvanlar bence :) Hatta iki teriyer çift olsa ve anlaşırlarsa iyi iş görürler ve yavruları da caba.

Yine de boş durmıyayım araştırayım derseniz, internette çoban köpekleri ile domuz avı tecrübesi olanlar var. Belki zaten bakmışsınızdır. Bir de şunu göstereyim,

www.monstermalak.com

bu adam Türk anladığıma göre, fazla incelemedim. Epey deneyimlidir bence ve ülkemizdeyse direk fikrini sorabilirsiniz. Selamlar
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• *
« Yanıtla #6 : 30 Ocak 2012, 18:40:34 »
Açıklamalarınız için teşekkür ederim Volkan Bey, dogo argentino ile yapılan avların videolarını izledim. Yalnız bu tip avlarda avı avcı değil köpek yapıyor. :) Bu sebeple pek bana göre değil. Soyunun iyi örneği bir kangalda benzer şekilde avlanıyor, kangalın domuz avı videolarını da izledim ama video da iz sürüyormuydu göstermiyor, sadece domuzu yakaladığı andan itibari ile gösteriyor.

Benim arzum arama/tarama avına çıktığımızda domuzu arayacak, iz sürecek (bir kopay gibi olmasa da en azından elinden geleni yapmaya çalışacak) bulunca da çok fazla üzerine atlama eğilimi göstermeyip, tedbirli davranmaya çalışacak yerli bir çoban köpeği. Yani safkan bir kangalda değil aradığım, domuzu direk yere yatıracak kadar cesur ve güçlü bir köpekte aramıyorum. Çünkü bu durumda benim avcılık hevesim tatmin olmamış olacak.

Aslında zerdava tam bana göre bir köpek hem domuz avlarında kopay gibi çalışıyor hem de bekçilik hususunda başarılı. Zerdava'yı Antalya'da bulmakta pek mümkün değil işte.

Alman av terrierini canlı olarak hiç görmedim ama bekçilik konusunda da çok yetenekli olduğunu nette okuyorum. Plott houndlar ise dikkatimi en çok çeken köpek türü ama bunlar tahmin edersiniz ki az bulunması sebebi ile iyi fiyat istenecek cinsler. Ben ilk defa köpek besleyeceğim için tecrübesiz oluşumdan dolayı eşten dosttan hediye yada sembolik bir fiyat karşılığı alacağım bir köpekle, köpek yetiştirmeye başlayacağım. Ama bahçeli ev konusunda kalıcı bir çözüme kavuşursam ve yeterince deneyimli bir avcı ve köpek yetiştiricisi olursam, ileri ki zamanlarda plott hound mutlaka almak isteyeceğim bir köpek.

Serdar YILMAZ