Gönderen Konu: Beretta S56E ve Üzümlü Koop Poze Trap atışları !  (Okunma sayısı 6373 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cihangir GÜNEL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • "Sabır Her Kişinin Değil Er Kişinin Harcının"
Merhaba Saygıdeğer Avcı Dostlar.

1971 model Beretta S56E 67 Cm 1-4 namlu ile Üzümlü Koop 71Cm 1-3 namlu Pozelerimizi Trap atışlarında denedik. 40 yıllık Beretta tüfeği görmek isteyenler buyursunlar. 3 haftadır üst üste sezon öncesi bu sene yeni aldığım S56 tüfeğime alışmak ve pratik yapmak için, sevgili öz abim Ergin Günel ile birlikte Trap atışı yapıyoruz.

Fotoları ve Bazı Videoları ekliyorum tüfeği merak eden arkadaşlar birebir görebilirler neler yaptığını, halen dediğimin arkasındayım hayran kalacak şekilde zarif ve etkili bir tüfek hemde üstünden 40 yıl geçmesine rağmen... Çekimler çok profesyonel değil, kusura bakmayın inş daha iyilerini ilerde yaparız. En düzgün videoları koyuyorum plaklar çok net görünmüyor ama isabetler çok iyi idi.

Bugünkü atışlarda;

Sterling marka Trap fişeği kullanıldı (24 Gr 7.5 numara)
150 adet Trap plağı alındı.
20 tanesi kutu içinde ve atışlarda fire verildi,
Trapmax Manuel Trap makinası ile atıldı. (atışta sarsıntıyı engelleyemez iseniz tüm plaklarınızı kırıyor makina o yüzden iyi sabitlemeli, ve plağı korken kesinlikle boşluk bırakmamak gerekli)

İsabetler birkaç sayı artıp azalabilir net değil sayıları kaçırdık bir ara;
Beretta S56E 68 atışta-57 isabet
Üzümlü Koop 70 atışta- 49 isabet

Tabiki sayılar ve isabetler profesyonel tarpçı olmadığımız için tamamen kendimize göre yapılan duruş yeri felan tamamen kendi isteğimiz doğrultusunda avda karşılaşılabilecek açılar üzerinde çalıştık. Yoksa prof arkadaşlara saygısızlık yapmak amacında değiliz birazda eğlence:)

Resim ve videolarda Lacivert Tişörlü benim Cihangir GÜNEL (Beretta S56E) beyaz tişörtlü Abim Ergin GÜNEL (Üzümlü Koop)

Beretta S serisi tüfekleri çok anlattık bu formda, az bile anlatmışız. diyebilirim ki 35-40-45 metre tahmini yaptığımız trap atışlarında konsantre olup attıklarımda hiç ıska yok. vede ilginçtir 3 haftadır en az 250 fişek yaktık banamısın demedi. Sonuçta 40 yıllık tüfek :)

Yalnız Trap çok keyifli ile defa yapıyoruz herkese tavsiye ederim.

sevgi ve saygı ile kalın.

• Beretta Poze S56
  • Browning A5
  • Deutsch Black Kurzhaar (Rockey)
1987 - ANKARA

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Beretta S56E ve Üzümlü Koop Poze Trap atışları !
« Yanıtla #1 : 13 Temmuz 2015, 02:26:41 »
Cihangir Bey çok keyif aldığınız her halinizden belli maşallah,üzümlü poze vinçester tip(eskiler öyle diyor) değilde beretta tip olsaydı silahları ayırmakta baya bi güçlük çekerdik,elinizdeki iki slahta dikkat çeken iki unsur bant montajı ve tabanca kabzenin uç kısmından 1. tetiğe kadar olan mesafe,iki unsurda beretta lehine gelişmiş :)
üzümlüden memnun değilseniz gönderin bana, her türlü ihtiyacını üstlenebilirim :)
« Son Düzenleme: 13 Temmuz 2015, 02:35:39 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Selçuk ÖLMEZ

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #2 : 13 Temmuz 2015, 08:26:54 »
Cihangir Bey çok keyif aldığınız her halinizden belli maşallah,üzümlü poze vinçester tip(eskiler öyle diyor) değilde beretta tip olsaydı silahları ayırmakta baya bi güçlük çekerdik,elinizdeki iki slahta dikkat çeken iki unsur bant montajı ve tabanca kabzenin uç kısmından 1. tetiğe kadar olan mesafe,iki unsurda beretta lehine gelişmiş :)
üzümlüden memnun değilseniz gönderin bana, her türlü ihtiyacını üstlenebilirim :)

Tevfik abi selamlar,

O dediğin doğru kesinlikle görüntüde aynılar Üzümlünün abim hastası hayatta vermez zaten zor buldu. beni de beretta dan kimse vazgeçiremez.:)

Tüfeklerin görüntüleri aynı, performansları çok aşırı uzak değil, fakat kalite kokusu tamamen berettadan geliyor.

saygılar.

• Beretta Poze S56
  • Browning A5
1987 - ANKARA

Çevrimdışı Fatih DENİZ

• *
  • Avcı
« Yanıtla #3 : 13 Temmuz 2015, 09:30:45 »
Cihangir Bey trap makinanız hayırlı olsun, atışlarda bence gayet güzel. Trap makinesinin size maliyeti nedir, memnun msunuz ayrıca?
1987-Ankara

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #4 : 13 Temmuz 2015, 09:55:48 »
Fatih hocam selamlar

Trap makinasına 590 lira verdik. Bu konuda biraz kazık yedik ;D  çünkü aldıktan sonra başka bir yerde 400 liraya gördüm canım sıkıldı işin aslı ama yapacak birşey yok dedik. Sağlık olsun...

Fakat makinayı alacak arkadaşlara tavsiyem tüm montaj vidalarını tamamen sıkmaları hiç bir gevşek somun bırakmamak gerekli, çünkü herhangi bir sarsıntıda plak kırıyor, toprağa da sağlam bir şekilde çakmak gerekli. Ayrıca ilk arızasını verdi 3 üncü kullanımda bırakma teli sürtünmeden kırıldı, yerine çözüm bulduk ama eh işte...

bu fiyatlara en mantıklısı bu imkan meselesi daha iyi paralara iyi makinalar var.

• Beretta Poze S56
  • Browning A5
1987 - ANKARA

Çevrimiçi Osman ALP

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 13 Temmuz 2015, 13:50:53 »
Çok keyifli saatler geçirmişsiniz. Bende de imal yeri İzmir'de olan Maksan'dan aldığım manuel trap makinesi var. 3-4 yıl önce 300 TL'ye almıştım. Jantın üzerine araba lastiğini sökmeden monte ettim. Atışlarda jantın deliklerinden kazık ile yere de çakınca çok sağlam oluyor. Binlerce plak attık hiç arıza yapmadı. Meraklı arkadaşlara tavsiye ederim. Ama fişeklerin bir çırpıda bittiğini göreceksiniz. Biraz tuzlu bir zevk anlayacağınız. Muhabbetiniz bol olsun, tüfeklerinizi kazasız belasız kullanın.
Osman ALP
16.11.1970 - İZMİR
Browning Auto5, Sauer Beretta s56, Remington 1187 Special Purpose, Remington Model 11, Remington 870 Express Combo, JP Sauer&Sohn Royal Çifte, Üzümlü Koop. Poze, Retay Masai Mara, Derya MK-12, Rubans Anglais Dolma Çifte

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #6 : 13 Temmuz 2015, 14:42:47 »
Evet Osman bey gayet pahalı bir zevk  :'(

45 TL   Plaklar (150 Adet)
600 TL Trap makinası
150 TL  250 Adet en ucuz sterling trap fişeği

Ortalama 800 TL ve her defasında gitmek için 200 TL Bütçe yakıt yiyecek felan derken avdan pahalıya geliyor. herhalde her hafta gitsek evin yolunu bulamayız.

Bizde zaten keyf ve tüfeği tanımak için gidiyoruz. Dediğiniz gibi çok zevkli, birde yorucu oluyor omzum ve kollarım ertesi gün çok ağrıdı, hamlamışız vallahi, sezona hazır olmak gerekli.
  • Beretta Poze S56
  • Browning A5
1987 - ANKARA

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 14 Temmuz 2015, 18:38:52 »
Evet Osman bey gayet pahalı bir zevk  :'(

45 TL   Plaklar (150 Adet)
600 TL Trap makinası
150 TL  250 Adet en ucuz sterling trap fişeği

Ortalama 800 TL ve her defasında gitmek için 200 TL Bütçe yakıt yiyecek felan derken avdan pahalıya geliyor. herhalde her hafta gitsek evin yolunu bulamayız.

Bizde zaten keyf ve tüfeği tanımak için gidiyoruz. Dediğiniz gibi çok zevkli, birde yorucu oluyor omzum ve kollarım ertesi gün çok ağrıdı, hamlamışız vallahi, sezona hazır olmak gerekli.
CİHANGİR BEY
Makina olarak maksan markasını tercih etse idiniz daha sağlıklı olurdu
kullandığınız makina normal standart trap makinalarının hız olarak % 50 si bile değil...
dolayısı ile sadece ava atış yapıyormuş gibi  pratik,, antrenman yapma amacının dışında pek bir işe yaramıyor..
eğer makina üzerinde tadilatlar ve sağlamlaştırma işlemleri yapmassanız çok kısa zaman içerisinde kullanılmaz hale geleceğindende emin olabilirsiniz...
s 56 berettanın trap performansını değerlendirmek için gerçek bir poligonda bir seri atış yapın ve ondan sonra karar verin ne demek istediğimi o zaman anlayacaksınız.....
bu arada sezon öncesi güzel antrenman olmuş ,, selamlar.....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

The following users thanked this post: Cihangir GÜNEL

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #8 : 14 Temmuz 2015, 19:32:30 »
80 li yıllarda o zaman tüfek girişleri olmadığı için
 traplarda 55-56-57 av tiplerini senelerce kullandılar, binlerce fişek attılar birininde çatladı,patladı dediğini duymadım.
Vesselam sağlam tüfekler.

Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 14 Temmuz 2015, 20:05:16 »
80 li yıllarda o zaman tüfek girişleri olmadığı için
 traplarda 55-56-57 av tiplerini senelerce kullandılar, binlerce fişek attılar birininde çatladı,patladı dediğini duymadım.
Vesselam sağlam tüfekler.

OSMAN ABİ
Bursadan eski milli atıcılarımızdan NAİM ÖZAVCI abimizin 76cm namlulu bir s56 ile balkan şappiyonluğu bile var
elbette sağlam tüfekler ancak 67cm namlu 1-4 şoklu bir tüfekten trap tüfeği olmaz..???
Hakan AKMAN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #10 : 15 Temmuz 2015, 09:51:48 »
CİHANGİR BEY
Makina olarak maksan markasını tercih etse idiniz daha sağlıklı olurdu
kullandığınız makina normal standart trap makinalarının hız olarak % 50 si bile değil...
dolayısı ile sadece ava atış yapıyormuş gibi  pratik,, antrenman yapma amacının dışında pek bir işe yaramıyor..
eğer makina üzerinde tadilatlar ve sağlamlaştırma işlemleri yapmassanız çok kısa zaman içerisinde kullanılmaz hale geleceğindende emin olabilirsiniz...
s 56 berettanın trap performansını değerlendirmek için gerçek bir poligonda bir seri atış yapın ve ondan sonra karar verin ne demek istediğimi o zaman anlayacaksınız.....
bu arada sezon öncesi güzel antrenman olmuş ,, selamlar.....

Hakan bey merhaba,

Ne denir ki Aldık bir kere bende çok menmun kalmadım açıkcası özellikle bırakma teli kopunca fiyasko olduğunu anladım, yıkıldık ama tecrübe diyelim.
Hız konusuna gelince daha önce dediğim gibi amacımız prof trap olayı olmadığından pek incelemedim, bugüne kadar hiç plağa atmamıştım. ama plakların gidişleri çokta yavaş olduğunu düşünmüyorum. Hızı bence amatör olarak iyi idi. ama bütün vidaları gevşiyor atıştan sonra. anahtar takımını alıp iyice sıkılaştırmam gerekli her seferinde.

• Beretta Poze S56
  • Browning A5
1987 - ANKARA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #11 : 15 Temmuz 2015, 10:03:08 »
OSMAN ABİ
Bursadan eski milli atıcılarımızdan NAİM ÖZAVCI abimizin 76cm namlulu bir s56 ile balkan şappiyonluğu bile var
elbette sağlam tüfekler ancak 67cm namlu 1-4 şoklu bir tüfekten trap tüfeği olmaz..???

Hakan abi Trapta başka atışlarda yaptım tenekeye, kartona, fişeğe Vs. 24 Gr 7,5 ile 65 M metre mesafede tenekeyi deldi, 12 adet saçma saydım. 76 namlu trap ı bilmem ama av için özel bir namlu olmalı, genelde çok yüksek geçişlerde tercih ediliyor diye biliyorum. 71 namlu performansı daha yönlü avlanmaya ideal olur, ama 67 namlu için mesafesi ve grupmanı çok iyi geldi bana,

• Beretta Poze S56
  • Browning A5
1987 - ANKARA

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 15 Temmuz 2015, 13:57:51 »
Hakan abi Trapta başka atışlarda yaptım tenekeye, kartona, fişeğe Vs. 24 Gr 7,5 ile 65 M metre mesafede tenekeyi deldi, 12 adet saçma saydım. 76 namlu trap ı bilmem ama av için özel bir namlu olmalı, genelde çok yüksek geçişlerde tercih ediliyor diye biliyorum. 71 namlu performansı daha yönlü avlanmaya ideal olur, ama 67 namlu için mesafesi ve grupmanı çok iyi geldi bana,

CİHANGİR BEY
67CM namlulu ve 1-4 şoklu bir silah için 65 mt mesafede 7.5 no saçma ile tenekeyi delmesi penetrasyon olarak süper ötesi bir durum olmuş,, hemde 12 adet saçmadan bahsetmişsinizki buda o mesafede grupmanında gayet yoğun olduğunu gösteriyor...
demekki marka ve model gözetmeksizin silahların PATERNİ VE PENETRASYONU,, iyiliği ve kalitesi bireyseldir... yani elinizdeki o birim silahın performansını yansıtır ve bence sizin elinizdeki 67cm berettada böyle bir silah konumunda,,,, yoksa her 67 namlu 1-4 şoklu berettadan aynı performansı beklemek hayalcilik olur... genel olarak standart bir poligonda asgari standartlarda yapılacak bir seri trap atışından bahsederken o şartlarda elinizdeki tüfeğin fiziksel özellikleri gereği beklentilerinizi karşılayamayacağını bildiğim için poligonda atış yaptıktan sonra karar verin tavsiyesinde bulunmuştum....SELAMLAR....
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 15 Temmuz 2015, 14:14:14 »

pattern bir şekilde yapılabilir çeşitli şoklar denenerek yapılabilir sıkıntı değil ama 65 metrede tenekeyi delmesi çok şaşırtıcı geldi bana attığınız teneke peynir yağ tenekesi gibi olanlardanmıydı. bu tenekeleri 7 numara 35 40 metreden bile zor deliyor yada delemiyor
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 15 Temmuz 2015, 19:17:24 »
pattern bir şekilde yapılabilir çeşitli şoklar denenerek yapılabilir sıkıntı değil ama 65 metrede tenekeyi delmesi çok şaşırtıcı geldi bana attığınız teneke peynir yağ tenekesi gibi olanlardanmıydı. bu tenekeleri 7 numara 35 40 metreden bile zor deliyor yada delemiyor
+1
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #15 : 15 Temmuz 2015, 20:39:27 »
Keşke foto olsaydı direk koyacaktım ama cidden çekmedik ya ama mesafe 65 adım geldi benim adımlar 1 metredir iş gereği hakediş denetimi yapıyorum adımlamayı bilirim. Tekene dediğiniz gibi çok kalın değildi ama zaten şaşırtıcı bir durum olmasa idi yazmazdım buraya genelde bu atışların nasıl sonuçlandığını bilirim

Ama zaten bu tüfeklerin 40 metrede açmaya başladığını biliyorum ama bir daha ki sefere kesin görüntülerim

Saygılar
  • Beretta Poze S56
  • Browning A5
1987 - ANKARA

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 20 Temmuz 2015, 16:17:59 »
Keşke foto olsaydı direk koyacaktım ama cidden çekmedik ya ama mesafe 65 adım geldi benim adımlar 1 metredir iş gereği hakediş denetimi yapıyorum adımlamayı bilirim. Tekene dediğiniz gibi çok kalın değildi ama zaten şaşırtıcı bir durum olmasa idi yazmazdım buraya genelde bu atışların nasıl sonuçlandığını bilirim

Ama zaten bu tüfeklerin 40 metrede açmaya başladığını biliyorum ama bir daha ki sefere kesin görüntülerim

Saygılar
CİHANGİR BEY
farz edelimki adımarınız 1mt gelmedi 80-90 cm aralığında oldu o bile 52-58 mt mesafe ederki yinede süper ötesi bir patern ve penetrasyon vermiş silahınız....
Hakan AKMAN