Gönderen Konu: Hollanda Pointer Clubu 02-03-2013 Yarismasi ve Ben  (Okunma sayısı 1203 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa UYARLAR

• *
Nerden baslasam acaba 2,5 senedir yarislara giderim Hollanda, Fransa, Belcika gezdim durdum kopekleri olan kisilern yaninda. Artik bana boyle guzel egitiminin uzun bir suresi tamalanmis fit durumda olan kopegi Gadea de la mazorrayu bana kazandiran erdinc ozkandemir ve kendim icim sahaya cikip bende kendi kopegimle kosacaktim. Kolay gibi gozuksede asama asama kopekle sizde sabir egitim tecrube kazaniryosunuzki bugunki yarismada benim icin buyuk tecrube ve daha fazla calismam gerektiginin ne uzerinde durmam gerektiginin sinyallerini verdi.Aslinda avrupada kopekleri hazir olmayan kisiler asla yarismazlar ama ben hem guveniyorum hemde temkinliyim Gadea icin cunku fermay veriyor kus kalkmazsa 5 dakika bekler ama kus kalktimi hareket ediyordu. Buda bana kisa zaman once gelmesi ve antremanlarda fermadayken fazla yakinlasma firsatimin olmamasindan dogyordu. Ama oraya cikmak bile gurur verici cunku Turkiyede bir Turk egitimci tarafindan egitilmis (Erdinc Ozkandemir) tarafindan. Ve ilk defa bir Turk te o kopekle avrupada yarisacakti. Sanirim egerki soyle dusunursek Bir Turk egitimci Turkiyede  Egityor Diger Turk ise onu yaristiriyor ve buda Turkiyede ilk oldugumuzun sinyallerini bana veriyordu. Belkide yaniliyorumdur. Ama neyse onun gururuyla heyecaniyla saha cikis yaptik. Ben nasil basliyacagini biliyorum kesinlikjle atarim iser sonra bir ok gibi ayni yone devam ederdi. Ama bugun onada heyecan basti heralde en attim ama o isedikten sonra soyle etrafina bakti bakti ve benim duduguma tepki vermedi ben ne oluyor derken tam basliyacakti surulmus dari tarlasi oldugu icin  5 adimdan sonra basladi sag on ayagini havaya kaldirarak topallamaya ben kendi kendime hayir olamaz bana bunu yapamazsin derken devam etti ama bu olay ilk dakika borazanini bana duyurdu. Derkan bir sag yaptik geri geldi soldan genis iceri dogru aldi ben sahasini bulsun diye biraktim saga dogru yoneldi ve cok uzun bir galop yaparken rahat 250 metre ilerde iste burasi super bir pointer gibi o kosarken kisalan kopegin kocaman aslan gibi irilestigini gordum. Bu benim icin sinyal degil ben biliyordum bos fermasi yoktu ama beni beklermiydi kuslar. Ben kos kos yaparken yanina dogru geldi tam kafasi dizimle ayni hadi kizim dedim sezsizce oda 3 adim atti durdu ben bele diyerek ona yaklasiyorum derken o 3 adim daha atti kediliyerek daha sonra husran dolu anlar ben bekle derken kuslar kalkti. Beklermi bizim kiz kuslar bize rahat 25 metre uzaklikta ben silah attim beklema yok kusa dogru hareket etti ben duduk durdu ama ben biliyordumki yarisma beni icin 4 dakika surmustu ve mika ve benim icin tecrube olustu ona kizamazdim cunku ben boyle olabilecegini saten tahmin etmistim ama bazi gunlerdeki gibi hadi beklerse diye umut ettim. Zoruma igden elenmek degil Gadea nin  tam benim istedigim gibi her zamanki gibi baslamamasiydi yarisa ve tabiki basladigi anda direk kusu bulasiydi belki 10 dakikayi gorseydik Gadea Biraz hirsini ezmis olur fermada benim komutumla beklerdi. Ama Erdinc Ozkandemir abima yeniden tesekkur ederim hem boyle egitim verdigi hemde kendine egitti kopegi bana hediye ettigi icin.
Iyi Seyirler

Yarisma basliyacak kosan kopekten sonra sira bende.Sahaya cikmadan su cirkin yuzumuzu bir guldurelim dedik ve resim cektik.

Hakem bana ruzgarin ne yonden estigini ve ne tarafa dogru gidecegimizi anlatiyor

Burdada baslangic noktam soyle bakinca bu isi yillardir yapiyor gibiyim haaaaaaaaaa

Ilk biraktigim yerden mika bana dogru donus yapti ben one yon tarifi yapiyorum.

Arkadaslar yon tarifi yaptigim yerden itibaran simdiki atacagim resim arasinda gercekten rahat bir 250  metre var cok rahat burda ben onun ilk uzun galopbunu izlerken o gitti daha 3 dakika bam diye ferma verdi hadi kos bakalim mustafa.Yanina yaklasirken resim cekmisler ama resim anlatiyor saten herseyi sahada agir islak.

Yanina yaklasiyorum temkinliyim cunku kus kalktimi fermayi bozuyor kusa dogru hareket ediyor. Buda elenme sonucu olur

Uploaded with ImageShack.us
Mustafa UYARLAR
1984 ADANA HOLLANDA