Gönderen Konu: hangi ırkı seçmeliyim  (Okunma sayısı 3281 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hasan MİSKİ

• *
hangi ırkı seçmeliyim
« : 08 Şubat 2010, 20:08:47 »
sevgili avcı abilerim ve kardeşelerim ben avcılıga bu sezon yeni başladım iyi bir cins av köpegi almak istiyorum ama hangi cins alacagıma bir türlü karar veremedim.tecrübeli avcılardan şu aşagıda yazacagım soruları cevaplayarak bana yardımcı olmalarını rica ediyorum.
1-pointer otlu tikene ve sık çalıya girermi bu egitimle ise bunun egitimi nasıl verilmelidir.
2-iyi bir pointer kaç metre yanından geçerken yatan tavşanı atlamaz.  kurzaar ve seter kaç metreden atlamaz.
3-pointer su aportu konusunda zayıftır diyorlar egitimle bu aşılabilirmi.
4-pointer köpege zorunlu aport ögretilebilirmi.
5-dişiler erkeklere göre avlanmaya dahamı yatkındır ve avlanmayı daha mı erken ögrenir.
6-ben yerden havalanan kuş avlarını ve sıkçada yerden parlatılan tavşan avını yapıyorum.bunlar için en başarılı cins hangisidir.
7-sizin bir köpek beslemek için yeriniz olsaydı hangi cinsi beslerdiniz
Hasan MİSKİ
1978 yozgat

Çevrimdışı Abdullah KALE

• *
Ynt: hangi ırkı seçmeliyim
« Yanıtla #1 : 09 Şubat 2010, 22:12:37 »
Setter den şaşma kardeşim....
Abdullah KALE
1973 SİVAS & ANTALYA
<a href="http://3.imgland.net/HemJA.jpg" target="_blank">ImgLand.net image[/url]PASCAL

Çevrimdışı Ahmet ÖZKAN

• *
  • 05347677315 TOROS KARTALI
« Yanıtla #2 : 11 Şubat 2010, 23:09:59 »
Hasan abi anlaşılan senin gönlünde pointer var ama çekincelerinde var gibi gözüküyor.
Benim sana tavsiyem safkan ve iyi eğitilmiş bir köpek ara,bul ve al.Irk ikinci planda kalır.O senin şahsi zevkine kalmış.
Çünkü,heleki eğitimsiz bir köpek saç-baş yoldurur bunu unutma.Ama illaki bir ırk tavsiyesi istersen,ben özellikle kokusu ve
av estetiği'den dolayı pointer derim.Tabi hızına yetişebilirsen. ;D ;D ;D
Ahmet ÖZKAN
1983 mersin mut

Çevrimdışı Ömer ASKAN

• *
« Yanıtla #3 : 11 Şubat 2010, 23:30:15 »
ben bu araştırmayı 5-6 ay kadar önce yapmaya başladım hala oturmayan yerler var duşuncelerimde. benim ulaştığım sonuç. en iyiden başlayarak

1.drahthaar: eğitimi eksik verirseniz dier eğitimi eksik köpeklere göre başınız daha buyuk bir belada demektir. en büyük vereceğiniz eğitim sosyalleştirmek. eğitimi tam verebilirseniz edinebileceğiniz en iyi av partneri. 4x4 mu dersiniz 16x16 mı bilemem ama yoklugunu her zaman hissedersiniz.

2. fransız pointer : pointerlerin içinde en sakin av yapanı diyebilirim. bir setter kadar akıllı bir pointer kadar hızlı. açılma sorunu yok. kolay eğitilebilir. koku şahane. estetikte ingiliz pointerden aşağı kalmaz.

3. ingiliz pointer: çok söze gerek yok her avcının iyi kötü bu köpek hakkında bilgisi vardır. sezilerinize güvenin yeter.

ama en önemli faktör bence sizsiniz. kendi kişiliginize uygun bir partner edinin derim. ben çok temiz bakabileceğime inanmadığımdan av köpeklerinin en zekisi olarak bulduğum setterleri besleyemiyorum.

dişi köpek mevzuuna gelince. erkek köpeğe göre sahibine daha bağlı. kopay ırkı için daha erken av yapmaya başladığını söyleyebilirim. ama dier ırklarda bunu net söyleyemem. 2 arkadaş köpeklerimize yer sorunu nedeniyle birlikte bakmaya başladık ve 2 köpeğimiz var. 2 side dişi. daha öncede tercihimi ben hep dişiden yana kullandım.

dilerim en iyi partnere kavuşursunuz.
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2010, 23:35:30 Gönderen: Ömer ASKAN »
Ömer ASKAN
1977-Ankara

www.benimevimemlak.com

Çevrimdışı Ahmet PALA 35

• *
« Yanıtla #4 : 11 Şubat 2010, 23:34:11 »
safkan iyi bir kandan gelme setter.
Ahmet PALA
1984 İZMİR

Çevrimdışı İbrahim ÇABUK

• *
« Yanıtla #5 : 11 Şubat 2010, 23:57:36 »
bence kurzhaar
ibrahim çabuk 1975Bursa-Eskişehir [email protected] tel:05356571689.0RH+

Çevrimdışı Bora TANKUL

• *
« Yanıtla #6 : 17 Şubat 2010, 20:00:46 »
Buyrun benim cevaplarım:
1-pointer otlu tikene ve sık çalıya girermi bu egitimle ise bunun egitimi nasıl verilmelidir.(beslemediğim için bilemiyorum)
2-iyi bir pointer kaç metre yanından geçerken yatan tavşanı atlamaz.  kurzaar ve seter kaç metreden atlamaz. (eğer rüzgar tavşanın tarafından köpeğe doğru esiyorsa kurzhaar kesinlikle tavşanı atlamaz. )
3-pointer su aportu konusunda zayıftır diyorlar egitimle bu aşılabilirmi.(bilemiyorum, beslemedim)
4-pointer köpege zorunlu aport ögretilebilirmi.
5-dişiler erkeklere göre avlanmaya dahamı yatkındır ve avlanmayı daha mı erken ögrenir. (evet, dişiler daha fazla söz dinliyor ve daha erken ava başlıyorlar)
6-ben yerden havalanan kuş avlarını ve sıkçada yerden parlatılan tavşan avını yapıyorum.bunlar için en başarılı cins hangisidir. (bıldırcın, keklik, tavşan ise kurzhaar öneririm. çulluk derseniz ise setter derim)
7-sizin bir köpek beslemek için yeriniz olsaydı hangi cinsi beslerdiniz (ben kurzhaar besliyorum)

• Stoeger M3000 Peregrine
  • Huğlu 103 DE
  • Deutch Kurzhaar
Bora TANKUL
1969 - İstanbul
Stoeger M3000 Peregrine, Max5
Huğlu 103 DE