Gönderen Konu: av  (Okunma sayısı 19558 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
Ynt: açılışta şok oldum
« Yanıtla #50 : 06 Kasım 2013, 13:00:04 »
Kimin merasında olursa olsun yarım otobüs münibüs konvoy halinde araclarla ava gelmiş avcı görmek şeytan görmekle eşdegerdir...kendi memleketimde üçdört avcı görsem herkonuda yardımcı olurum mera bile tarif ederim.....kalabalık grupları görmeyi hiçbir avcı istemez birbirimizi kandırmayalım.........
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #51 : 06 Kasım 2013, 13:12:59 »
Ömer TAN kardeşim;
Keyifle okudum sorunları ve talepleri gayet güzel dile getirmişsin,yüreğine sağlık.
Özhan KELEŞ
28/05/1962-İstanbul

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #52 : 06 Kasım 2013, 13:43:32 »
Daha geçen haftaya kadar AVBİS'e en çok muhalefet eden isimlerden biriydim. Ama sitelerde yazılanları okudukça, hafta sonu avlaklarda karşılaştığım manzarayı düşündükçe, fikirlerim değişmeye başladı. Evet arkadaşlar sanırım hepimizin şapkamızı önümüze koyup düşünmemiz lazım. Bir çözüm üretmemiz, yada AVBİS yada benzer bir sistemin geliştirilmesini beklememiz gerekiyor.

Cumartesi günü bir avlaktaydım. İnsanlar kucak kucağa, herkes birbirinin önüne koşuyor, arkadaş arkadaşı tanımıyor. Etik, kural, kaide hak getire. Allah muhafaza birini vurmak ya da vurulmak işten bile değil. 3 kere yer değiştirmek zorunda kaldım. Güya MAK kararlarına göre bir avlakta, aynı anda 15 kişiden fazla avlanamaz diyor. Hangimiz buna uyuyoruz ki, Zaten gruplar 10 ar 15 er kişilik.

Bana kalırsa hem yerli avcının, hem de misafir avcının sorunlarına çözüm olacak, ortak bir çözüm üretilmeli. Hepsinden önemlisi de denetimler sıklaştırılmalı ve hakkınca yapılmalı...
« Son Düzenleme: 06 Kasım 2013, 14:51:30 Gönderen: Alkan YOKSUL »
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Ersin TETİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #53 : 07 Kasım 2013, 00:33:07 »
Aynen ALkan Bey kesinlikle katılıyorum.Diyorum ya gece avlanan dan mı istersin her derede her tepede bir avcı mı dersin . O Şapka öne düşmeli sanırım birazda :)İyi uygulanıp denetimler arttırılıp geliştirilirse iyi bir çözüm olabilir mi acaba diye de dşünmeye başladık.
  • Duetsch Drahthaar
Ersin
1982 KOCAELİ

Çevrimdışı Aşur ÇOBAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: av
« Yanıtla #54 : 07 Kasım 2013, 14:45:22 »
selamlar tum avcı dostlara basta kazasız belasız ..keyıflı avlar dılerım benımde eskıden berıdır her zaman karsılastığım bır sorun ankara avcısı olark ..nacızane fıkrım benım .. ben  herzaman  özgurluklerden yana bır kışıyım ..bır avcı arkadaşım yurt genelı bır pul aldı ıse ..tabıkı her yerde avlanma hakkına sahıptır bunu kımsenın ankara meralarına gelmeyın deme gıbı bır hakkı yoktur ...ve ben ınanıyorumkı genelde ankara avcılarıda  bunu kastetmıyordur ..turkıye genelınde benımde bır cok dostum var hatta davet edıyorum ..onlar gelmıyor  :D ..sorun şuki...bılıncsızce meralara gıdılıyor dostlarım ..bır meraya  30-40  kışı bırden gırıyor ve bıldırcında nasıl bır avlanma  duzenı ıle avlanılıyorsa bu sekıl avlıyorlar..bir alay keklık kalkıyor ..ee arka arkaya patlıyan tufekler dusunun keklıkmı kalır..işte bız bunun bılıncıne avcı arkadaşları erdırırsek bu olay cözulur bence .. ..tabı meraya sığamadıkları ıçın bu .herkez aynı yere kısıtlı ..aynı meralara gıdıyor..özellıkle sehır dışından gelenler ..çunku baska bır yer bılmıyolarkı ..atıyorum haymana..demışler bırılerı haymanada ..polatlıda cok keklık var ..tum avcı orada ..ama bılmıyolarkı orda keklık felan ılk gunu olanda bıtıyor ..ee bu sefer o bölgenın avcısı kızmaya baslıyor ..bırakın avcıyı  o bölgenın halkı  avcıya dusman kesılıyor ..bundan 8-9 sene önce haymana ..polatlı taraflarında avcı dövmekler ..kavgalar ..araba yakmalar lastık kesmeler ..ve köpek zehırlemelere kadar gıttı..hıç bır avcı arkadaşın başına böyle bır uzucu durumun gelmesını kımse ıstemez ..ınsallahda karsılasmazlar ..hersey daha bılınclı hoşgöru ıle cözulur ..ne yapacağız ..mısafır gelen avcı dostlarımız dahıl ..ankara avcı ları merada fazla araba ..fazla avcı görduğunde  dırek orman bakanlığı yetrkılılerını ve jandarmayı arıyacak ..bır mera lımıtı var hepımız bılıyoruz kı 15 kışı buda ..avımızın ılk bız denetımını yapmazsak kımsenın umrunda olmaz ..her sezon bu tartışmaları yaparız..zaten bılıyorsunuz bu mak kararlarının nasıl alındığını ılk basta buna  karsı ne yapabılırız ..nasıl beraber olabılırız ..sesımızı nasıl duyurur ve yaptırımlarda nasıl etkılı oluruz  ..bun ları tartışmak gereklıdır ..yoksa ılerde resmen ve gunden gune bıten avcılığı fotoğraf ve vıdeolardan ızlıyeceğız hepımız ...

tum avcı abılerım ve kardeşlerıme bol avlar dıler ...kazasız belasız  bır sezon gecırmelerı dıleğıyle  selamlarım....rastgele..
Aşur ÇOBAN
1975 ANKARA 0532 426 92 34

ücretsiz resim barındırma

Çevrimdışı Serkan YILMAZ

• *
« Yanıtla #55 : 11 Kasım 2013, 15:16:26 »
Öncelikle herkese kazasız belasız bir av sezonu diliyorum.Arkadaşlar olaylara bakıldığında ankara avcısı haklı bunun yanında dışarıdan gelen avcıda haklı oda vergisini ödemiş, pulunu almış avını yapmak istiyor.bende dışarıdan başka bölgelere giden bir avcı olarak şu konuyada değinmek istiyorum.Ben ve benim çevremdeki birçok avcı arkadaşım dışarıya genelde keklik avına gidiyoruz oda bulunduğumuz bölgede olmayışından kaynaklı olarak.keklik sezonu yaklaşık olarak iki ay açık, bu iki ay içinde ben şahsım adına sadece ilk hafta dışarıya ava gidiyorum istesekte her hafta sonu gidemeyiz zaten bu maddiyatı kaldıracak arkadaşlar varmı bilmiyorum.Ama ankara avcısı veya merasında keklik bulunan arkadaşların böyle bir derdi yok meraları yakın ve ellerinin altında olduğu için her av günü fırsat buldukça gidiyorlar ve avlarının vuruyorlar.Demek istediğim siz meralarınızda yabancı avcı baskısını neden bu kadar sorun ediyorsunuz yabancı avcıları görseniz görseniz meralarınızda iki hafta görüyorsunuz kimse bunun aksini inkar etmesin sizler o meralarda iki ay av yapabiliyorsunuz.Bence asıl sorun bu değil asıl sorun av yaptığımız bölgenin insanları yakın civarlardaki köylüler asıl önüne geçilmesi gereken konu bu sadece bir kaç ilden örnek 1 : Eskişehirde avlandığımız merada gördüğümüz köylü bir arakdaş muhabbet esnasında biz sezon açılmadan önce vuruyoruz nasibimizi alıyoruz dedi.  Örnek 2 : Geçen sene kırıkkalede avlandığımız bölgedeki bir köylü arakadaş biz bıldırcının son zamanlarında baya bir kekelik vurduk hatta bizim arakadaşlar bir hafta içinde toplamda 40-50 keklik vurdular  ve ozaman çok keklik vardı dedi.Örnek 3 : Bu sene haymananın bir köyüne bir arakdaşı vasıtası ile misafir olarak giden arkadaşım sabah adamla buluştuk bizi evine götürdü kahvaltı yaptık biraz avlandık sonra öğlen eve geldik keklik güveç felan yapmışlar dedi adama sormuş bunları ne zaman vurdunuz diye sonrada köylü vatandaş başlamış anlatmaya bundan bir ay önce açtık biz sezonu demiş sadece kendisi 1 ay içinde 25 keklik vurmuş ve dolabına koymuş.Vallaha bu durumu ben daha önce dafelarca duydum, dinledim hemen hemen bütün köylerde avcı var  hikaye hep aynı şu zamanda vurmaya başladık bu zamanda vurduk köylünün birisi bana aynen şöyle söyledi " Kardeş köylüye yasak yok,evrak yok,denetleme yok bunların hepsi dışarıdan gelen sizin gibi evraklı avcıya var " bizde ondan sonra burda durmuş dışarıdan ava gelen evraklı avcıdan bahsediyoruz.Vallaha dışarıdan gelen evraklı avcıyla uğraşana kadar önce kendi yöremizdeki bu zihniyetle uğraşmalıyız bence.
Serkan YILMAZ
1976 İSTANBUL/KDZ.EREĞLİ

Çevrimdışı Serkan YILMAZ

• *
« Yanıtla #56 : 11 Kasım 2013, 15:31:24 »
Daha geçen haftaya kadar AVBİS'e en çok muhalefet eden isimlerden biriydim. Ama sitelerde yazılanları okudukça, hafta sonu avlaklarda karşılaştığım manzarayı düşündükçe, fikirlerim değişmeye başladı. Evet arkadaşlar sanırım hepimizin şapkamızı önümüze koyup düşünmemiz lazım. Bir çözüm üretmemiz, yada AVBİS yada benzer bir sistemin geliştirilmesini beklememiz gerekiyor.

Cumartesi günü bir avlaktaydım. İnsanlar kucak kucağa, herkes birbirinin önüne koşuyor, arkadaş arkadaşı tanımıyor. Etik, kural, kaide hak getire. Allah muhafaza birini vurmak ya da vurulmak işten bile değil. 3 kere yer değiştirmek zorunda kaldım. Güya MAK kararlarına göre bir avlakta, aynı anda 15 kişiden fazla avlanamaz diyor. Hangimiz buna uyuyoruz ki, Zaten gruplar 10 ar 15 er kişilik.

Bana kalırsa hem yerli avcının, hem de misafir avcının sorunlarına çözüm olacak, ortak bir çözüm üretilmeli. Hepsinden önemlisi de denetimler sıklaştırılmalı ve hakkınca yapılmalı...

Alkan bey çok doğru söylüyorsunuz fakat kimden ne bekliyoruz bu durumlara gelmemizdeki en büyük etken zaten mak kararları bu işin yasakla felan olmiyacağını hala öğrenemediler haritayı açıp baktığınızda her yer kırmızıya boyanmış ava açık olan yerlerin alanını hesaplasalar türkiyedeki sadece kayıtlı avcıları hesaplayıp şu 15 kişi muhabbetini hesaplasalar zaten ava açık sahaların o kadar avcıya yetmiyeceğini görürler.Çok yanlış yapılıyor yaptıkları tek şey kuşun olduğu ve serbest olan bölgelerde avcı baskısını atırmak.Çözümde madem bu kadar yasağı koyuyorsan ona görede sıkı bir şekilde denetimini yapıcaksın tabiri caizse kuş uçurtturmicaksın ama bunu sadece evraklı avıcya değil bölgenin yerlisinede,köylüsünüde yapıcaksın şuda çok önemli bunu sadece sezon açılış günlerinde değil sezondan önce ve sonra kapanana kadar devamlılğını sağlayacaksın.Ne söylersek söyleyelim aslolan bizim zihniyetimizi değiştirmemiz buda bir gerçek.
Serkan YILMAZ
1976 İSTANBUL/KDZ.EREĞLİ