Gönderen Konu: Blaser R93 güvenilirliği  (Okunma sayısı 2318 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tirdad SETAYESHI

• *
Blaser R93 güvenilirliği
« : 04 Nisan 2015, 16:16:09 »
Arkadaşlar yivli tüfek alma macerasında nihayetinde Mauser bulamayacağımın, Blaser R8'e maddi yetersizllik (mi desem yoksa 12 bin euro gibi bir rakamın herkes tarafından bir silaha verilemeyeceği mi desem) nedeniyle alamayacağımın farkına vardığımdan dolayı ve tesadüf eseri çok temiz bir Blaser R93 bulmamdan dolayı .30-06 SPR kalibre R93'ü alma kararı aldım. Her ne kadar artık büyük oranda işleme başlamış gibi görünsek de bazı sorular oluştu kafamda...
R93 ile ilgili bazı yazıları okudum internette (yabancı forumlarda) Galiba 1994'te bir kaza yaşanmış daha sonra da tüfekler geri çağırılmış. Bu revizyonun yapıldığı tüfeklerde ise tetiğin üzerinde bir P işareti eklemişler. 2002'de firma açıklama (http://www.r93check.blaser.de/r93check-faq-e.html ) getirme zorunda bile kalmış ve nihayetinde R8 ile revizyonla beraber bu sene itibarı ile R93 üretimi bitmiş.

Sn. Selçuk Aydın bir başka forumda ikisi arasında güzel bir karşılaştırma yapmış ancak halen kafam karışık değil diyemeyeceğim.

Blaser R8'i gayet iyi biliyorum Direct pull sistemleri içinde aslına bakarsanız en güvenli sistem olduğuna neredeyse tüm dünya kanaat getirmiş (beğenilen diğer sistem de Merkel RX Helix ama onun fiyatına zaten R8 alınır) Sn. Ali bey Aydın'dan bir R93 kullanıcısı olarak gayet iyi bir tüfek olduğunu ve hiç sorun olmadığını da bana söyledi ancak diğer tecrübeli arkadaşlardan özellikle ikisini de kullanmış olanlardan acaba özellikle güvenlik konusunda R93 ile ilgili bir problem yaşadılar mı?

Dünyada 8 kaza bildirilmiş R93 ile ilgili ancak bir kaza ciddi görünmekte(adam sağ gözünü kaybetmiş). zaten adam dava da açmış ancak sonucunu bilemiyorum. Aslında muhtemelen tüm kazalar ultra fast (çok hızlı) barutlarla reload yapılmış çok yüksek basınç oluşturan fişeklerle oluşmuştur ancak her nekadar kalibre standard kalibre olsa da yine de gözümü seviyorum :)

Yabancı bir forumda Blaser firmasınca bir kullanıcının R93 güvenli midir E-mail ile sorduğu sorusuna verdiği cevap:

Alıntı
"There are no reasons for us to doubt the safety of the technical design of the R93."

Unfortunately, it happens in individual cases that the use of defective or incorrectly loaded ammunition results in damage to the rifle and/or shooter, no matter what brand or type of rifle is used. For example, in 2003 we were aware that in Austria alone, three cases of destroyed bolt-actions rifles occured due to incorrectly loaded ammunition with three different rifle manufacturers being involved.

Even through there are enormous numbers of R93s on the market there are extremely few cases occuring through inadmissable, well overloaded gas pressures where a rifle is damaged or destructed. For this there are appraisals from different institutes with clear statements: In none of these cases a weapon-lateral cause of the damage was determined.

The Blaser R93, through its extremely safe and practice-suited technical design is one of the most popular hunting rifles offered on todays market. The straight fact is that with the enormous numbers of the R93 in the field today it is extremely rare that a rifle is destructed through incorrectly loaded ammunition. This is argument enough for the R93.

Yours sincerely in good hunting,

Blaser Jagdwaffen GmbH
Bernhard Knobel

Kısaca R93'ün fazlasıyla güvenilir bir tüfek olduğunu ve yaşanan kazanın da fazla basınçtan kaynaklandığını anlatmaya çalışıyor.

Tecrübeli arkadaşlardan kafamda kalan son soru işaretlerine yardımcı olmalarını rica edebilir miyim?

Teşekkürler
« Son Düzenleme: 04 Nisan 2015, 16:18:31 Gönderen: T.Tolga FATİH »
  • Blaser R8 Professional .30-06 Springfield
  • Blaser F3
  • Browning Maxus
  • Chesapeake Bay Retreiver
Çalışmadan,yorulmadan,öğrenmeden,rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar. ATATÜRK
[img width=180 height=180]https://i.ibb.co/GpHQ3tL/photo-2019-01-16-09-

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
Ynt: Blaser R93 güvenilirliği
« Yanıtla #1 : 04 Nisan 2015, 18:52:23 »

Üstadın elindeki R8 in boltu takılıyor.Namlu yüklenmesinde hepsi böylemidir bilmem.Kendisi ile konuştuğumda da blaser ile ilgili geçmişte bazı Sıkıntılar yaşandığından bahsetmişti.Fazla bişey bilmiyorum.
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

• *
« Yanıtla #2 : 04 Nisan 2015, 20:26:09 »
Namlu yüklenmesinden kastınızı anlamadım; Videodaki Selçuk Aydın; videoyu bir iki ay önce yüklemişti. elindeki tüfek de 9.3x62mm Mauser kalibre Blaser R8 Professional(öyle diyordu hatta satıştaydı o tüfek bana da önermişti...).
Merak edip hesapladım da kalibrenin namlu yüklenmesi oranı yaklaşık 725.5 çıkıyor yani .308 win'den(751) daha düşükmüş; zaten Alman kalibreleri de hep öyle olurlar(M98'lerin bukadar seneidr kullanılmalarının en büyük sebeplerinden)... ama Blaserle sıkıntı varsa onu bilemiyorum ben hep iyi şeyler duydum Blaserle ilgili ki bir tek (belkide yürütülen bi karalama kampanyası da olabilir) şu R93'lerle ilgili olaylar...
Selçuk beye sorduğumuzda ona göre MKEK Blaserleri ile permi ile gelenler arasında dağlar var. Ben namlularını kastetmiyorum (toplam 3 tip namlusu var Blaser'in Standard, Fluted barrel 19mm ve full weight 22mm) gerisi aksesuar ve namlu uzunluk farkları... Benim araştırdığım şey şuydu: Acaba standard namlu bir Blaser R93 ile MKEK'nın getirdiği(daha doğrusu MKEK'da satılmak üzere MKEK'ya distribitörce teslim edilen) bir R93'ün(ki onlar zaten standard namlu R93) farkı var mıdır? (aynı şeyi Mauser M03, Blaser R8 gibi ürünler için de düşünebiliriz).
Öte yandan bu açtığım konuda anlamaya çalıştığım şey şu 30-06 SPR kalibre bir R93'ün kullanımı tehlike arz eder mi? ki sanırım artık konuştuğum kişiler ve yabancı forumlardan okuduğum konularla artık şüphem kalmadı ki tüfek rahat raha alınabilir bir tüfek :)
(Adamların yazdığı şey şu yıllardır R93 kullanıyorum çok memnunum ama bugün almaya gitsem R93 değil R8 alırım. Evet ben de eğer 300-500$ fark ile alabilecek olsam (hoş amerikada 500$ fark bir Remington 700'ün ve CZ550'nin bazı modellerinin toplam maliyetine yakın bir para) hayatta R8'i bırakıp R93 almazdım. Almanyada Fluted barrel mag-na-port'lu bir R8'in bedeli 4250 euro gibi birşey. ki daha amerikaya göre pahalı! bizim burada bu fark binlerce euro... benim düşündüğüm bizim burada acaba R93 alınır mı yoksa alınmaz mı... ki bence alınır...)

Türkiyede ödediğimiz para belli 12 bin euro az para değil(ki daha fluted barrel için bu full weightler için genelde 14500€ istiyorlar!). Orta sınıf bir arabanın değerine yakın (dürbün de işin içine girince tam da orta sınıf bir araba hem de sıfır kilometre...)

Biraz daha araştırdım da genelde kazalar Reload fişeklerle olmuş. Büyük bölümünde de (ki fazla da kaza sayılmaz olan mala oluyor sonuçta) bolt kafasının arkası bolt lock'ın içine girmiş. Bu olayı büyük oranda R8'de çözmüşler hiç de kaza bildirilmemiş ama Reload'u abartınca yine de olan olmuş. ilgin. de bir çalışma buldum forumlardan birinden:

Aynı fişekle namluyu tıkayarak ateş etmişler. hangi namlunun patlayıp hangisinin patlamadığını hangi mekanizmanın patlyaıp hangisinin sağlam kalacağını göstermeye çalışmışlar. Tabi bu da kendisi ciddi bir reklam!
  • Blaser F3
  • Browning Maxus
Çalışmadan,yorulmadan,öğrenmeden,rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar. ATATÜRK

Çevrimdışı U.Onurcan İLGU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 28 Mayıs 2015, 01:28:34 »
Tolga bey blaser ın bolt mekanizmasını çalıştıran kolun içinde küçük bi çentik tutmakta kolu, çekerken r93 te küçük olan çentik r8 de daha iri ama o da yetersiz geliyor kilit sistemine, hem atış anında mekanizmanın surat dagıtma riski ile karşı karşıya bi durum var ki bu en fenası allah korusun diyelim, birde bolt mekanızmasını çekip fişek yüklemek istediğinizde kolun elinizde kalma riski var ki ben canlı canlı gördüm av hayvanı önününüzdeyken o kolu ciddi adrenalinle ve güçle çekiyosunuz bi abimin elinde suan iki tane kırık blaser bolt mekanizması var biri r93 biri r8 ikiside çekerken kırıldı. bende yivli kullanıyorum ama blaser ın mekanizkası bana pek güven vermiyor sonuçta av sahasında elinizde kırık boltla hayvana dipçikle vuramazsınız:)  karar sizin ben tam kilit mekanizmalı bi tüfek edinmenizi öneririm. yani o bolt kolu asagı bastırılarak mekanızmanın tam kapandıgı tüfekler.
  • Dumoulin Herstal 300 win. mag.
  • Ataman M2 .22 PCP
  • Steyr 270 win.
  • Heym .375 H&H mag.
  • Franchi affinity camo
  • Sig sauer p226 stainless elite
1991 KAYSERİ

• *
« Yanıtla #4 : 28 Mayıs 2015, 18:22:37 »
Onurcan bey teşekkür ederim bilgileriniz için. ulaştım güvenlik açıkları konusuna:
Dünyada R93 ile rapor edilmiş 13 kaza var. TAMAMI el doluları ve büyük çoğunluğu muhtemel over load. Bunlardan ciddi yaralanmaya sebebiyet veren olay 1 tane. .30-06 SPR kalibresinde ki en çok over load'a açık fişektir. yavaş yanan barutuyla olsun fazladan barut hakkıyla olsun. Nihayet birka. problemden dolayı rapor edilen şeylerle Blaser'in müdürü müydü ''Lüke & Ortmeier Gruppe'' CEO'su muydu mektup yazaraktan güvenlik açıkları olmadığını over load yapılmaması gerektiğini yazıyordu taki bir kaç yıl sonra 2008'de R8'i tanıtıp kurtuldular. Şu anda R8 ile ilgili fazla kaza bilgisi olmamasına rağmen klasik amerikan over load'cuları özellikle magnum kalibrelerinde namlu patlaması gibi şeyler rapor ediyorlar.
Bolt kırılması ayrı bir şey sol taraftaki boltun kilidi zariftir bu tüfeklerde ondan kırılıyordur... En çok sıkıntının da Bolt kafasının arkasında kilitlenen yay sisteminin oksitlenmesinden yakınıyorlar ki tamamı barut gazı yapışması temizlememişler yani...

Nitekim şu anda R93'ümle beraber Ağustosu bekliyoruz...

Evet öte yandan asla ve asla R93 sisteminin SSG 04 (pro-hunter) serisi veya hatta aynı holdingin Mauser M03'ünün sistemiyle karşılaştırmamak gerektiğini düşünüorum. En güzeli düz R93 (LRS2/TAC2 de R93 derivesidir) alacaksan magnum almayacaksın kafan rahat olacak... Ama R8'de iş değişir... Bir de unutmamak gerekir düz R93 ve R8 av tüfeğidir atış tüfeği değil. R8 Long Range ve LRS2/TAC2 Blaserin atış tüfekleri. Ki TAC2 dahil SSG04'ün bile eline su dökemezler...

Sagılarımla
  • Blaser F3
  • Browning Maxus