Gönderen Konu: HERKES DUYSUN DİYE BURAYA YAZIYORUM!....BERETTA ELİMDE İKİ PARÇA OLDU...  (Okunma sayısı 73567 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ebubekir ELÇİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Parasal sınır Tüketici Hakem Heyetlerinin bakacağı sınırın üzerindedir. ( İl THH:3480TL- İlçe THH:2320TL.) Bu sebeple en kısa sürede tüfeğe ait belgelerinizi alarak ikametinizin bulunduğu yerdeki Tüketici Mahkemesine başvurun. Bu olaydan sonra benim için BERETTA BİTMİŞTİR.
1995 sivas

Çevrimdışı Osman ALP

• Müdavim Üyemiz
Geçmiş olsun Ali Bey. Önce 391 teknsy stonecoat, sonra da A400. İki berettanın da arka arkaya size sorun çıkarması inanılacak gibi değil. Yani açı ayar pulunu taktıktan sonra çok sıkmaktan olmuştur demek çok gülünç bir bahane. Ne bileyim, bu vidayı sıkan kişi 150 kiloluk bir kas yığını vücutçu ise belki çatlar kırılır ama 50 kilolu cılız bir adamsa belki de gevşek kalır. Bu sıkmanın ölçüsü ne olacakmış. Ben de işkillendim şimdi. Fabarm XLR5'e açı ayar pulu taktıktan sonra T şeklindeki anahtarın ucuna extra bir boru takıp var gücümle sıkmıştım. Açıp baksam mı acaba patlak çatlak var mı diye:)) Umarım sorununuz en kısa zamanda umduğunuz gibi çözülür, rasgelsin.
Osman ALP
16.11.1970 - İZMİR
Browning Auto5, Sauer Beretta s56, Remington 1187 Special Purpose, Remington Model 11, Remington 870 Express Combo, JP Sauer&Sohn Royal Çifte, Üzümlü Koop. Poze, Retay Masai Mara, Derya MK-12, Rubans Anglais Dolma Çifte

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
korkmaya başladım ben bu firmadan tercih edilmemesi gerek en azından kendine çeki düzen verene kadar adamların kendisini kötü hissetmesi gerekken oooo adamlar müşteriyi suçluyor
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

Çevrimdışı Ali DELİOĞULLARI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Slm arkadaşlar merak edenler için gelişmeleri yazacam demiştim..
Dün Ertuğrul bey aradı(stoegerin baş müdürü), ihtarname ellerine ulaşmış, şöyle açıklamada bulundu; A400 ACTİON un kullanma kılavuzunun 33. sayfasında kuyruk milinin kaç basınçla sıkılacağı (6-6.2 bar arası) yazıyormuş ama ingilizce yazdığı için Türkçeye çevirmediğimiz için HATA BİZİM, bu ikinci olay, bugün itibari ile bu 33. sayfanın Türkçesini bütün bayilere gönderecez dedi.. Peki bu basıncı ölçen anahtarı neden içine koymamışlar dedim... İtalyada bütün tüfek tamircileri ve av bayilerinde bulunduğu için gerek görmüyorlarmış dedi...ve tüketici mahkemesine gitmiyeceksen bunun kuyruk vidasını orjinali ile değiştirip iki gün içinde gönderecez dedi... Dipçiktede küçük bi çatlak oluşmuştu, dipçikte sıfır olarak değiştirecekseniz ve iki gün içinde elimde olacak ise dava açmıyacam dedim... Dipçiğinide,  değiştirelim senin kullandığın şekle görede ayarlayıp gönderelim dedi...
2014 Mart ayından beri Stoeger ile uğraşmaktan YILGIN düştüğüm için, ŞARTLI olarak TAMAM dedim arkadaşlar...
BAKALIM KALDI BİR GÜN....
  • Beretta S56E
  • Beretta Ultralight DELÜX
  • Benelli Raffaello Standart
  • Franchi Black Magic
  • Retay Masai Mara
  • Franchi black magic
1985 KONYA

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Dün Ertuğrul bey aradı(stoegerin baş müdürü), ihtarname ellerine ulaşmış, şöyle açıklamada bulundu; A400 ACTİON un kullanma kılavuzunun 33. sayfasında kuyruk milinin kaç basınçla sıkılacağı (6-6.2 bar arası) yazıyormuş ama ingilizce yazdığı için Türkçeye çevirmediğimiz için HATA BİZİM, bu ikinci olay, bugün itibari ile bu 33. sayfanın Türkçesini bütün bayilere gönderecez dedi.. Peki bu basıncı ölçen anahtarı neden içine koymamışlar dedim... İtalyada bütün tüfek tamircileri ve av bayilerinde bulunduğu için gerek görmüyorlarmış dedi...ve tüketici mahkemesine gitmiyeceksen bunun kuyruk vidasını orjinali ile değiştirip iki gün içinde gönderecez dedi... Dipçiktede küçük bi çatlak oluşmuştu, dipçikte sıfır olarak değiştirecekseniz ve iki gün içinde elimde olacak ise dava açmıyacam dedim... Dipçiğinide,  değiştirelim senin kullandığın şekle görede ayarlayıp gönderelim dedi...
2014 Mart ayından beri Stoeger ile uğraşmaktan YILGIN düştüğüm için, ŞARTLI olarak TAMAM dedim arkadaşlar...

Sonu hayırlı olur inşallah  ^-^
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

The following users thanked this post: A.Emrah TOPRAK

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye

Ondan sonra yok İtalyanlar şöyledir böyledir :D,cacıktır haydaridir :D...Kardeşim adamlar anabritannika gibi kullanma kılavuzu vermişler cüz cüz, 33.sayfası var kitabın daha da bilmem kaç sayfa daha var :D..Milimetrik tork değeri vermişler :D...

Şöyle koyu süzme yoğurttan bol naneli sızma yağlı bir cacık iyi gider Ali bey bu güzel haberin üstüne,İtalyan yaşam zevki ve felsefesi alaturka tatlarla iyi kombine olur :D...Bununla geçmiş olsun,bakımı ve kullanım kuralları ihmal edilmedikçe bu silahların memnuniyet katsayısı yüksektir :)...
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2016, 11:46:35 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Enterasan bir durum oldu şimdi
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
İşte anlayış farkı... Dar toleransı üretimine koyacak, kullanıma değil :D Tetiği de en fazla 5 libre basınçla çekin yoksa tetik elinizde kalır falan da yazmışlardır :D :D

Dar ve küçük tolerans doğru da, mevzuyu yanlış anlamışlar, onu üretimde kendine koyacak, kullanıcıya değil :D :D ;D

Anlayış farklı, kültür farklı :D :D

Ondan sonra yok İtalyanlar şöyledir böyledir :D,cacıktır haydaridir :D...Kardeşim adamlar anabritannika gibi kullanma kılavuzu vermişler 33.sayfası var kitabın daha da bilmem kaç sayfa daha var :D..Milimetrik tork değeri vermişler :D...

Şöyle koyu süzme yoğurttan bol naneli sızma yağlı bir cacık iyi gider Ali bey bu güzel haberin üstüne,İtalyan yaşam zevki ve felsefesi alaturka tatlarla iyi kombine olur :D...Bununla geçmiş olsun,bakımı ve kullanım kuralları ihmal edilmedikçe bu silahların memnuniyet katsayısı yüksektir :)...
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Taner MEMET

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ali Bey hayırlısı olur inşallah şükürler olsun ki devlet  şu tüketici kanunu nu çıkardıda firmalar ne halin varsa gör diyemiyor.Her ne olursa olsun stoegerin yaptıkları bir beretta benelli distirbitörüne yakışmıyor müsteri memnuniyeti sıfır dün kullanım hatası diyen ihtarnama çekince neden tamam siz üzülmeyin biz yaparıx diyor türkiyedeki en alt seviye üretim yapan firmalar bile bu kadar zorlamıyo müsterisini ama adamlarda zihniyet yok işte hem değiştiriyosun hemde müşteri memnun değil halbu ki bu işi uzatmayıp bastan daha gerekeni yapsalar sizde bende buradan kendilerine sadece ilgilerinden dolayı teşekkür ederdik ama benim tüfeğimin sıfırını vermelerine rahmen ben yine de kapılarına düşmemek için dua ediyorum yine sizin olayınızda ihtar üzerine bu işi yaptıkları için işi size yıkmaya calıstıkları için eminim ki sizde memnun kalmayacaksınız adam hem yapıyor hemde musteriyi küstürüyor koskoca tüfek firması bu işe bu kadar kafası çalısacak bir müdür koyamıyor mu?
Taner MEMET
Bursa-1988

CanSaka

• Ziyaretçi
Çok geçmiş olsun.

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
Ondan sonra yok İtalyanlar şöyledir böyledir :D,cacıktır haydaridir :D...Kardeşim adamlar anabritannika gibi kullanma kılavuzu vermişler 33.sayfası var kitabın daha da bilmem kaç sayfa daha var :D..Milimetrik tork değeri vermişler :D...

KAMİL BEY
Konulara Espiritüel yaklaşımınıza bayılıyorum..
kullanım kitabının 33.sayfasında 6-6.2 bar basınç ile ve bu değeri ölçebilecek tork anahtarı ile sıkılacağı İNGİLİZCE olarak yazıyormuşşşşş...
dolayısı ile ilgili durum kullanıcı hatası oluyormuş.... pehhhh,,, pehhhhhh,,, pehhhhhhh... koskoca stoggerin müşteri ile yaptığı pazarlığa bak eğer tüketici mahkemesine gitmesseniz aslında sizin kabahatiniz olan bu sorunu yeni parçalar ile değiştirerek halledelim diyorlar ve yurdum insanıda çaresiz kaderine boyun büküyor....
ve bu marka dünya devi denen BERETTA ve distiribütörü STOGGER
bırakınız kullanıcının veya sade bir vatandaşın evinde bulunmasını ,, sanayi siteleri gezilse kaç dükyanda o tork anahtarını ve o anahtarı dipçik içerisine o civataya takıp kullanmaya yarayacak ara kolları ve lokma takımını bulabileceksinizmi acaba merak ediyorum..
ama berettanın kullanım kılavuzunda 33. sayfada yazıyormuş canımmmmm... İTALYADA tüm tüfek satan bayilerdede bu anahtar varmış kişi kendisi silahını açı ayar pullarını söküp takamazmış illaki bir bayi tarafından<< ELLENMESİ >>gerekiyormuş..vs.vs.vs.
bizde dünya devi BERETTA deyip duruyoruz....
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2016, 10:56:02 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK, Abdullah ŞAHİN 07

Çevrimdışı Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici

;D ''Zeytinyağı gibi üste çıkmak'' dedikleri böyle birşey olsa gerek  ;D
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK, Abdullah ŞAHİN 07

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
  ;D ''Zeytinyağı gibi üste çıkmak'' dedikleri böyle birşey olsa gerek  ;D
AKDENİZ ülkesi nede olsa EROL BEY zeytinyağı onlardada biz TÜRKLERDEDE fazlası ile var
halis mulis SIZMASINDAN naturel efendim naturelllll.....
Hakan AKMAN

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK, Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
KAMİL BEY
Konulara Espiritüel yaklaşımınıza bayılıyorum..
kullanım kitabının 33.sayfasında 6-6.2 bar basınç ile ve bu değeri ölçebilecek tork anahtarı ile sıkılacağı İNGİLİZCE olarak yazıyormuş
dolayısı ile ilgili durum kullanıcı hatası oluyormuş.... pehhhh,,, pehhhhhh,,, pehhhhhhh koskoca stoggerin müşteri ile yaptığı pazarlığa bak eğer tüketici mahkemesine gitmesseniz aslında sizin kabahatiniz olan bu sorunu yeni parçalar ile değiştirerek halledelim diyorlar ve yurdum insanıda çaresiz kaderine boyun büküyor....
ve bu marka dünya devi denen BERETTA ve distiribütörü STOGGER
bırakınız kullanıcının veya sade bir vatandaşın evinde bulunmasını ,, sanayi siteleri gezilse kaç dükyanda o tork anahtarını ve o anahtarı dipçik içerisine o civataya takıp kullanmaya yarayacak ara kolları ve lokma takımını bulabileceksinizmi acaba merak ediyorum..
ama berettanın kullanım kılavuzunda 33. sayfada yazıyormuş canımmmmm... İTALYADA tüm tüfek satan bayilerdede bu anahtar varmış kişi kendisi silahını açı ayar pullarını söküp takamazmış illaki bir bayi tarafından<< ELLENMESİ >>gerekiyormuş..vs.vs.vs.
bizde dünya devi BERETTA deyip duruyoruz....

Hakan bey evet bir Alman hassasiyeti kadar olmasa da yeterli sayılabilir beretta müşteri yaklaşımı diye düşünüyorum,evet Türkçe açıklamaya da eklenmemesi bir eksiklik hatta bu konu müşteriye tüfeği teslim alırken söylenmeli ayrı konu, zaten Stoeger de bu eksikliklerin bilincinde olarak gerekli olumlu yaklaşımı yapmış okuduğum kadarı ile, zannetmiyorum ki kullanıcı hatası kategorisine sokulmuş olsun olay...

Tork değerli vida sıkıcılar nalburlarda bulunuyor bildiğim kadarı ile...
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2016, 11:15:20 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Nalburlarda korniş de satılıyor efendim, bilyalı su vanası da var mesela... ;D Zaten hemen her şeyi bulursunuz geleneksel perakendeciliğimizin en önemli temsilcilerinden olan nalburlarımızda :D :D

İtalyan üretimi demişken ,  üzerine çok gitmemek lazım da ben bazen araçta bunu dinliyorum :D

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
Nalburlarda korniş de satılıyor efendim, bilyalı su vanası da var mesela... ;D Zaten hemen her şeyi bulursunuz geleneksel perakendeciliğimizin en önemli temsilcilerinden olan nalburlarımızda :D :D

İtalyan üretimi demişken ,  üzerine çok gitmemek lazım da ben bazen araçta bunu dinliyorum :D

Yererken övme sanatına ne deniyordu ya :D...Cacık gibi bir güzellik var mı ya :D...Ben "diamonds are forever" dinlediğinizi sanıyorum şu sıralar nedense :D...
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
Hakan bey evet bir Alman hassasiyeti kadar olmasa da yeterli sayılabilir beretta müşteri yaklaşımı diye düşünüyorum,evet Türkçe açıklamaya da eklenmemesi bir eksiklik hatta bu konu müşteriye tüfeği teslim alırken söylenmeli ayrı konu, zaten Stoeger de bu eksikliklerin bilincinde olarak gerekli olumlu yaklaşımı yapmış okuduğum kadarı ile, zannetmiyorum ki kullanıcı hatası kategorisine sokulmuş olsun olay...

Tork değerli vida sıkıcılar nalburlarda bulunuyor bildiğim kadarı ile...
KAMİL BEY
Nalburlara tork değeri olan civata sıkıcılar bulunabilir bu çok normal ama o civata sıkıcıların alayı ÇİN malıdır efendim ÇİN MALI
gerçekte iş görecek bir TORK anahtarını yanlış bilmiyor isem birkaç yüz tl değil ancak binli rakamlarla edinebilirsiniz...
bu durumuda göz ardı etmemek lazım..
Hakan AKMAN

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
KAMİL BEY
Nalburlara tork değeri olan civata sıkıcılar bulunabilir bu çok normal ama o civata sıkıcıların alayı ÇİN malıdır efendim ÇİN MALI
gerçekte iş görecek bir TORK anahtarını yanlış bilmiyor isem birkaç yüz tl değil ancak binli rakamlarla edinebilirsiniz...

Hakan bey o kadar da fiyatlı bir şey olduğunu  sanmam :)...Fakat burada  beretta ya artı puan olarak kaydettiğim şöyle bir şeyin de farkına vardım tork falan demişken :)...Kickoff 1 di ikiydi üçdü derken içi iyice boşaltılan ve dolayısı ile iyice kırılgan hale gelmiş olması muhtemel kundağın aşırı tork uygulaması ile çatlama kırılma ihtimaline karşı vidayı belli bir tork değeri üzerinde kundaktan önce kırılacak ve kundağı böylelikle koruyacak bir tork teknolojisi koymaları fevkaladenin de fevkinde bir cacık ustası oldukları yönündeki görüşümü daha da kuvvetlendirdi efendim :D...Bu firma böyledir,özünde iyidir 8) :)...
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: Gökmen TAŞAR

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
Yererken övme sanatına ne deniyordu ya :D...Cacık gibi bir güzellik var mı ya :D...Ben "diamonds are forever" dinlediğinizi sanıyorum şu sıralar nedense :D...
KAMİL BEY
Lise yılları geçeli çok uzun yıllar oldu ama ,,unutmadı isem ve hafızam beni yanıltmıyorsa
MECAZ,I MÜRSEL sanatı efendim MECAZ,I MÜRSEL....
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
Hakan bey o kadar da fiyatlı bir şey olduğunu  sanmam :)...Fakat burada  beretta ya artı puan olarak kaydettiğim şöyle bir şeyin de farkına vardım tork falan demişken :)...Kickoff 1 di ikiydi üçdü derken içi iyice boşaltılan ve dolayısı ile iyice kırılgan hale gelmiş olması muhtemel kundağın aşırı tork uygulaması ile çatlama kırılma ihtimaline karşı vidayı belli bir tork değeri üzerinde kundaktan önce kırılacak ve kundağı böylelikle koruyacak bir tork teknolojisi koymaları fevkaladenin de fevkinde bir cacık ustası oldukları yönündeki görüşümü daha da kuvvetlendirdi efendim :D...Bu firma böyledir,özünde iyidir 8) :)...
KAMİL BEY
O icatların standartların nerede ise tamamı ALMAN icadıdır efendim örneğin D.I.N standartında olduğu gibi ve dünyanın her yerinde sıkma işinde kullanılacak civataların anahtar başlı kısımlarında zaten kaç değerle sıkılacağı yazılıdır..
eğer BERETTA sorumlu ve dünya normlarında standart bir üretici olmuş olsa idi...
bu durumu hem kullanım kılavuzunda kırmızı puntolar ile hemde satmış olduğu ürünün ilgili kısmına müdahele edilmesi durumlarına karşı sarı renkli ve açıklayıcı bilgilerin bulunduğu uyarı etiketleri ile tüketiciye sunması gerekirdi ...
ALMANLAR ve JAPONLARIN üretim anlayışlarında böyle eksiklikleri göremessiniz efendim.....SELAMLAR....
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2016, 12:29:45 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Kamil ÜNLÜTÜRK, Suat ÇALIŞKAN, Gökmen TAŞAR

• Expert Üye
KAMİL BEY
Lise yılları geçeli çok uzun yıllar oldu ama ,,unutmadı isem ve hafızam beni yanıltmıyorsa
MECAZ,I MÜRSEL sanatı efendim MECAZ,I MÜRSEL....

Bravo ve teşekkür ederim...Aslında severim kültürel mirasımızı ve zengin edebiyat geleneklerimizi fakat gereği kadar ilgi gösteremediğim için hayıflanmama ve mahcup olmama neden oldu şimdi bu değerli bilgileri anımsayamayışım...
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

• Expert Üye
KAMİL BEY
O icatların standartların nerede ise tamamı ALMAN icadıdır efendim örneğin D.I.N standartında olduğu gibi ve dünyanın her yerinde sıkma işinde kullanılacak civataların anahtar başlı kısımlarında zaten kaç değerle sıkılacağı yazılıdır..
eğer BERETTA sorumlu ve dünya normlarında standart bir üretici olmuş olsa idi...
bu durumu hem kullanım kılavuzunda kırmızı puntolar ile hemde satmış olduğu ürünün ilgili kısmına müdahele edilmesi durumlarına karşı sarı renkli ve açıklayıcı bilgilerin bulunduğu uyarı etiketleri ile tüketiciye sunması gerekirdi ...
ALMANLAR ve JAPONLARIN üretim anlayışlarında böyle eksiklikleri göremessiniz efendim.....SELAMLAR....

Aleykümselam efendim...

Doğru söze ne denir...
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Alman üretimi olanları en kolay Bauhaus'tan edinebiliyorsunuz, biraz daha pahalı tabii dediğiniz gibi :D

KAMİL BEY
1978 - Istanbul

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Efendim aslında son günlerde daha çok şunu dinliyorum:

Eye to eye, so alive, we’re beautiful like diamonds in the sky

8)

1978 - Istanbul

Çevrimdışı M.Kemal ATEŞSAL

• *
Hakan Kardeşim, Mecaz-ı Mürsel değil de Tariz sanatı olabilir mi  acaba?

Tariz (Dokundurma, Sitem, İğneleme ) Söz Sanatı: Sözcük anlamıyla dokundurma", "taşlama", "taş atma" demektir. Terim olarak; bir sözün görünürdeki anlamının tam tersi amaçlanarak kullanılmasıyla gerçekleştirilen mecazlı anlatımdır. Kinayedekinden daha keskin alay ve eleştiri içerir. Yazıda tariz, bazen parantez içerisinde ünlem ( ! ) işaretiyle belli edilir.
* "Adamınız, Allah için, gerçekten ustaymış; onun eli değeli bizim makine kararsızlığı bıraktı; artık hiç çalışmıyor."
* "Kefil olduğunuz gece bekçisi hakikaten güvenilir çıktı; üç gün sonra bizim kasayı yüklenip kayboldu."
* "Benim oğlum çok cesurdur canım, horozdan korktuğuna bakmayın."
* "Çayın nefis olmuş, kabak suyu gibi."
  • Beretta urika 2 71 namlu
  • Franci Oto 67 namlu
M.K. ATEŞSAL   1951 ANKARA
0 RH (+)