Gönderen Konu: 12CAL. S55 71 Namlu 1-3 ŞOK! (Denenmişi denemeye gerek yok!) Fişek Tavsiyesi!  (Okunma sayısı 19176 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
Öncelikle  herkese keklik avında rast gelsin diyorum...

Arkadaşlar birçok avcı arkadaşımızın ve abilerimizin kullanmış olduğunu bildiğim 12CAL. S55 71 Namlu 1-3 ŞOK' lu tüfek ile bu sene ilk defa keklikte kullanacağım anlayacağınız bende ithalciler kervanına katıldım. Kekliklte aşağıdaki fişekleri kullanmayı düşünüyorum sizlerin de tavsiyesini almak istiyorum yardımcı olursanız memnun olurum..

Açılış ve devamındaki 2-3 Hafta' da 28gr RC 7,5 NO
Kar düştükten sonra ise 30 gr RC yada 30,5 gr Mirage 7 NO
İyice don olan havalarda ise 32 gr RC 6 No

Tavsiyelerinizi bekliyorum....

Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
merhaba..yıllarca beretta 55 çilere 33 gram fişek doldurduk..28-30 gram şimdi moda..geçen yıl bir kaç avcı arkadaş lambro brown 33 gr(s4) denedi sonuç şahane..ben miroku 71 cm bir av tüfeği aldım 1-2 şoklu lambro feltro 32 keçe ile avlanmayı düşünüyorum..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
merhaba..yıllarca beretta 55 çilere 33 gram fişek doldurduk..28-30 gram şimdi moda..geçen yıl bir kaç avcı arkadaş lambro brown 33 gr(s4) denedi sonuç şahane..ben miroku 71 cm bir av tüfeği aldım 1-2 şoklu lambro feltro 32 keçe ile avlanmayı düşünüyorum..

Polat Bey, sizin fişek ve mühümmat ile ilgili yorumlarınızı forumdan takip ediyorum ve bilginize gerçekten saygım var.. Lakin sıcak havalarada 20 derece ve üzerinde yüksek gramajın tepmesi hem tüfek için hem omuz sağlımız için herşeydende önemlisi yüksek basınç ile optimum dağılımın olumsuz etkileneceğini düşünüyorum ve mantığım almıyor. Geçen senelerde Sarsılmaz Salvo pozem ile RC 28 gr ile gerçekten çok güzel randıman aldım ve S55 ile nerdeyse 24 gr trap fişeği mi atsam diye düşünmüyorda değilim.

Verdiğiniz bilgilerin gerçek ile çeliştiğini soğuk hava ile gramajın doğru orantlı olduğunu düşünüyorum.....

Yinede bilginizi paylaştığınız için gerçekten çok teşekkür ederim.
Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
MUhakkak bior  fişek olsun yanınızda.
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
bende bu tüfeği kullanmamış birisi olarak  7  numara 28 30gr  gibi fişeklerin sizi memnun edeceğini düşünüyorum.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Ali ÖZ

• *
beretta s55 kullanıyorum yazın 28-30  7-8   
                                        kışın 30-32    6-7    her avda her kullanıyorum
tek dikkat edilmesi gereken sey bence  keçe tapa fişek kullanmak ...
Ali TEKİRDAĞ Şalgamlı (POMAK)
15.01.1978

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
Bu hafta sonu bir kaç değişik fişek ile deneme yapmayı planlıyorum bakalım... Sezondaki izlenimleirmi sizlerle paylaşırım daha sonra.....

Yorum yapan arkadaşlara teşekkürler....
Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

Çevrimdışı Sabri KESKİN

• Müdavim Üyemiz
http://www.merkezav.com/urun_detay.php?cPath=65_77_118&products_id=595 Taşkın Hayırlı Ugurlu  OLsun Boll Avlar Nasip Etsin Rabbim
Linkteki Fişegi Al Taşkın bey sıcak soguk Fark Etmez
Sabri KESKİN
keskin nişancı
1979-Kayseri

The following users thanked this post: Kaan ÖZTÜRK

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
Benim anlamadığım limit 2 tane keklik..Neden bu kadar çok fişek alıyosunuz..1 kutu alırsanız bütün sezonda yeter size :o :o
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
Benim anlamadığım limit 2 tane keklik..Neden bu kadar çok fişek alıyosunuz..1 kutu alırsanız bütün sezonda yeter size :o :o

Ahmet Bey, bir  S55 kullaıcısı olarak sizden fişek tavsiyesi beklerken siz konuyu yanlış anlayarak çok fişek alacağımızı zannetmişsiniz... Maksadım bu sezon ilk defa avlanacağım tüfeğime uygun fişeği bulup zaten kıt olan avı mundar etmemek , kaçırmamak....

http://www.merkezav.com/urun_detay.php?cPath=65_77_118&products_id=595 Taşkın Hayırlı Ugurlu  OLsun Boll Avlar Nasip Etsin Rabbim
Linkteki Fişegi Al Taşkın bey sıcak soguk Fark Etmez

Sabri Bey, öncelikle teşekkür ederim daha iyileri sizlern olsun diyecem ama var zaten... Ben 32 gr değilde aynı fişeğin 28 gr nı dşünüyorum http://www.armer.com.tr/asp/product/2111/WINCHESTER-X3-PLUS-FIBER-28-GR-7-5-NUMARA-KECE-TAPA-AV-FISEGI

Selametle...   
Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

Çevrimdışı Sabri KESKİN

• Müdavim Üyemiz
Müdürüm Bende Zaten bir  paket al dedim Taşkın beye, Ben bıldırcın Fişekleriyle gidecem Yaf '25 GR La Bir kutu var Yeter heralde  8) 8) ;D
Taşkın bey tüfeginizin 71 Namlu oldugunu yazmışsınız sıcak soguk da çok etkilenecegini düşünmüyorum da burda tapa önemli bence power tapalı fişek kullanacaksan eger çok iyi tutman lazım mesafe tanımaz bence elinde ki tüfek
   Taşkın Bey ayrıca linkte ki fişekten bende  var boş yere  alma iki tane veriyim keklikte kullan sonra al; kargaya sıkmam ben o fişegi haberin olsun biz  ona arkadaşlarla aramızda kavun içi winchester diyoruz.
« Son Düzenleme: 09 Ekim 2012, 11:22:28 Gönderen: Sabri KESKİN »
Sabri KESKİN
keskin nişancı
1979-Kayseri

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
DAR iç çaplı bir silahla (robust) uzun yıllar avlanmış bir arkadaşınız olarak
28-max.30gr 6 no ve üzeri 7-8-9 no saçmalı,, mümkün olan en az basınçlı light serisi ,,keçe veya bior tapalı ,, mümkün olmuyorsa power tapada olabilir.. RC-B&P-WİNCHESTER markalarının
T1 barutlu,, bulabilirseniz 67mm kovanlı fişeklerini kullanmanızı öneririm.....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
Bende yıllardır s55 kullanırım ama benimki şeritsiz modeli...Bu tüfeklerde en soğuk kış şartlarında bile 32 gr'ın üstüne çıkmadım..Çok soğuklar olmadığı takdirde 28 gr keçe tapa en ideal fişek diye düşünüyorum...Alttaki resimde 30 35 mtre civarında soğukta 28 gr rc ile vurduğum keklik hemde cansız uçkunda vurdum...(Ama içim rahat etmedi kestim) Kaldıki s 55 kullanıcıları yanında bıçak taşımasada olur :D
(işin içinde av olunca elimde renkli eldiven var diye paylaşmamıştım ama yapacak birşey yok) Lütfen eldivenime yorum yapma sabri başkanım... :) :)

Burdada ihtiyar avcılarla yaptığımız keklik avımız var.S serili berattaların konuştuğu gündü..En fazla gramaj yeşil renkli kağıt winchester fişekti..Herkez 28 gr kullanıyordu...

« Son Düzenleme: 09 Ekim 2012, 14:03:31 Gönderen: Ahmet ŞAKİROĞLU »
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
Tüfeğim S56
Üveykte 32 gr. Armusa 8 numara kullandım 50 civarı üveyk vurdum kestiğim kuş sayısı 5-6 tane onlarda kanadı kırma.
30 adımdan da vurdum 70-80 adımdan da vurdum;hiç canlı düşmedi kanat kırığı hariç.
28-30 gramla çok yaralı giden oldu kan revan içinde kalan oldu.
Ağzı sekiz yıldız kıvırmalı 32 gr. Armusa kullandım hemen her üveyk avımda limit yaptım.
18 Ağustos'tan 23-24 Eylüle kadar sabah serin,öğlen sıcak,ikindi sıcak demedim üveyke armusa attım çok memnunum.
Üveykte saçmaya dayanır bu yüzden armusa diyorum.
Keklikte yine Armusa 32 gr. kullanacağım 6 numara atacağım.
Sonuçları merak edene yazarım.
Şimdiye kadar keklikte Rc S4 33 gr. 6 Numara kullandım sıcaklarda biraz ağır geliyordu ama iyi de vuruyordum.
Tek saçma taksam yetiyordu kınalıya,ancak tek sıkıntı biraz tepme oluyordu bu yüzden bende tüfeği adam gibi tutuyorum.
O kadar sıcaklarda Armusa 32 gr. attım en ufak tepme çifte yok ;) :D
Tüfeği iyi omuzlamazsan 24 gr bile teper mi teper teper  :)   
32 gr. tamam sanırım anlaşıldı ama neden 6 numara?
7,5-8 numara tüfeğe koyunca tavşan çıkarsa saç baş yolmayayım diye , keklik paçamdan değil de 25-30 adımdan kalkarsa net vurayım diye  8)

S55 ile kekliğe atabileceğin fişekler
1-) Rc S4 33 gr. 6-8 numara arası ,
2-) Rc Sipe 32 gr. 6-8 numara arası ,
3-) Pellagri 32 gr. 6-8 numara arası
4-) Armusa 32 gr. 6-8 numara arası
5-) Paran çoksa deli paran varsa Federal 32-33 gr. 6-8 numara arası

Armusa 25 tanesi 17-18 TL.
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
benim önerim elbette serin ve nispeten soğuk havalar.keklik avındaki hava gerçekten çok önemli..bu arada fişeğin tepmesini etkileyen saçma gramajı değil kullanılan barut ve basınç oranıdır.önemli olan fişek seçimidir.tüfeğe göre hareket etmektir.28 gram ile fişek çeşidi gerçekten çok değil.her firmanın 7,5-8-9,5 28 gram doluları var.keklikte tercih edilecekse eski dönem trap fişekleri olan 28 gram 7,5 tercih edilebilir.fakat hangisi?
bu fişekler sportif amaçlı üretildiklerinden her zaman avda başarılı sonuç vermeyebilir.bu yüzden 30 ve 32 gramlardan tercih edilmeli..lambro örneği verdim bu markanın 32 tordo fişeği ile 32 feltro fişeğinin barutu çok farklı..tordoyu çok soğuk havada kullanırsanız randıman alamazsınız.ancak feltro sonbahar fişeği olarak tasarlanmıştır.Rc Sipe nin tepmesi Rc classic 32 den farklıdır.barut farkından...nacizane tavsiyeler tahminlerden değil tecrübelerden yapılır.bölgemizde bir çok beretta s55-56 serisi kullanan abilerimiz arkadaşlarımız keklikte işi şansa bırakmamak için 32 gram dan aşağı kullanmadılar.extrem olarak 24 gram trap fişeği bile atıp başarılı olan var.ama gerçekten sıkıntı yaşamamak için en azından avda en az 3 çeşit fişekten 5-6 şar adet bulunmalı..

saygı ve sevgilerim ile rasgele..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
28-max.30gr 6 no ve üzeri 7-8-9 no saçmalı,, mümkün olan en az basınçlı light serisi ,,keçe veya bior tapalı ,, mümkün olmuyorsa power tapada olabilir.. RC-B&P-WİNCHESTER markalarının

Hakan Abi

Ben bu tüfeklerde fişek noktasında fazla seçenek olmadığından,birde 1 3 şoklu olmasından dolayı,birde elim alışkın değil önce alt tetiğe basıyorum ve 1 numarayı atıyorum kuşta direk parçalanıyor..Bu tüfeklerin üstüne uçkunda tüfek kullanmadım hiç... Ama bu sorunu şu şekilde aştım ben kendime gittim bazı bilgili ve deneyimli abilerimizin tavsiyesi üzerine 1,2,3,4,5 şoku olan huğlu eagle aldım :D :D :D
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ

Yorum yapan ve tecrübelerni paylaşan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Kafamdaki 28 gr takıntısını gidermem ve keçe tapa kullanmada hem fikir oldum. Benim önceki tüfeğimde keklikte 3-5 şok ile sıkıyordum bu sene birazdaha dkkatli tutmam ve kuşu arpacığa tam oturtmam gerektiğini hatta birazda yol vermenin yerindeolacağını düşünüyorum.

Herkese yeni sezonda başarılar dilerim.
Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
winchester X3 FİBER PLUS 7.5 NO 28 GR
B&P mb light 30 gr 6-7-8 no
FİOCCHİ nova bior 28 gr 7-8 no
İMPERİAL bior 30 gr 7 no
SELLİOR BELLOT skeet 28 gr 8.5 no
SELLİOR BELLOT red and black paper keçe tapa kağıt kovan 33 gr 7 no
WİNCHESTER gb light 30 gr 6-7-8 no 67mm
RC TİTANO 30-31 gr 6-7-8 no

ÖNEREBİLECEĞİM BAZI FİŞEK ÇEŞİTLERİ
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz

hakan bey küçük bir detay ama T1 Barut değildir..Fişeklerin metal kısmının boyutunu gösteren bir ibaredir.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz

hakan bey küçük bir detay ama T1 Barut değildir..Fişeklerin metal kısmının boyutunu gösteren bir ibaredir.
sn.OLUR T1 barutlu derken zaten barut cinsinden değil
fişeğin tabanındaki metal kısımdan yani düşük hacimli barut ile doldurulmuş fişek olduğunu belirtmek için kullanmıştım..
bilmeyen arkadaşlarımın olabileceğini düşünmemekte benim hatam olsa gerek .... SELAMLAR.....
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
hakan bey ifadeniz tam doğru olmasada mantık açısından doğru..trap fişeklerinden Mirage bold or Pro extra Rc Red Shot Rc4 gibi fişekler uzun metalli T4 kovan kullanıyorlar.ancak kullandıkları barut cinsi aynı gramajı başka modellerinde hemen hemen aynı (0,05 gram fark ile)ancak t1 boş kovan ilede kullanıyorlar. Winchester Universal 32 gram av fişeği ve Remington Heavy Dove 32  gram olmasına rağmen T1 kovan tipinde..

bu arada Winchester Universal 32 gramı da tavsiye ederim..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
Hakan Abi

Ben bu tüfeklerde fişek noktasında fazla seçenek olmadığından,birde 1 3 şoklu olmasından dolayı,birde elim alışkın değil önce alt tetiğe basıyorum ve 1 numarayı atıyorum kuşta direk parçalanıyor..Bu tüfeklerin üstüne uçkunda tüfek kullanmadım hiç... Ama bu sorunu şu şekilde aştım ben kendime gittim bazı bilgili ve deneyimli abilerimizin tavsiyesi üzerine 1,2,3,4,5 şoku olan huğlu eagle aldım :D :D :D

ahmet bey bende 71 namlu huğlu eagle var yaklaşık bir buçuk sezon kullanıyorum istediğim randımanı  alamıyorum siz eagle ile keklik avında nasıl bir performans elde ettiniz ve kullanıpta memnun kaldığınız fişekler varmıdır? saygılar
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı Ali AKIL

• *
dar iç çap düşük grm bence   18.4  browning 127 71 nam  2- 4  şok  tüfegim                                                                               
bıldırcın culluk  9no 10 no  28 gr rc  profosyenel game  keçe tapa  11 no bulamıyorum
keklik  sello&bello  28 gr   golden  67 mm  uz  7 no  zaten onu bulabiliyoruz sıcakta sert oluyor kışın 1 2dere kullanıyorum randıman daha iyi ısparta avlanıyorum  nadiren 30 gr ve 30gr rotwail 7 nodan aşagı kullanmam keklikte
tavşan 30gr sello bello 30gr rotwail kullanıyorum
tavşanda 30gr rotwail 7 no ile gecen seron sıcallık 12 dr civarı  mesafe ortalama 50 55 mt cansız ve vurdugun ilk cansız tavşan dı  bu fişekleri selle bello hriç  benelli  ve beretta 4265 kuşlu çifte de kullandım randıman alamadım 
benelli i denemedim 1 yıl kullandım sattım beretttayı  30,5 gr mirage  6no arac km ile ölctüm 1 -4 şoklu idi 1 şok ile attım mesafe 100 mtre altı tok üstü 102 olabilr 16 kg yag tenekesi 8 saç ma ikinci atışta tutturdum hedefi
beretta yakında toplu gidiyor  sattım . bu tüfegimden memnunun satmam alırsam b 25 hayalim var denen mişi denemeye gerekyok saygılar
  • BERETTA 690 Field lll
  • BERETTA S686 L SIPECIAL
Ali AKIL
1986-Antalya

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
ahmet bey bende 71 namlu huğlu eagle var yaklaşık bir buçuk sezon kullanıyorum istediğim randımanı  alamıyorum siz eagle ile keklik avında nasıl bir performans elde ettiniz ve kullanıpta memnun kaldığınız fişekler varmıdır? saygılar

Özgür Bey

Evrak işlemleri Bayramdan sonraya kaldı,deneme fırsatım olmadı ama hiç yapmadığımı yaptım,çok güzel bir fişek bulunca 20 cal özel yapım huğlumla havalar sıcak diye keklik avına gittim...2 gün üst üste ava gittim 4 vurduğum kuşta'da kan vardı yani 27 gr fişek sert geldi..2850 gr olduğu ve valment tipi olduğu için sanırım kar düşene kadar huglu eagle 12 yi götürmem:(

Normalde 25 gr rc sipe yada muadili fişekler kullanırdık havalar sıcakken çok iyi olurdu ama uzak mesafelerde canlı düşürürdü...27 gr bu fişek mükemmel ama sanırım kuşun kanadına krağı düşünce eksi derecelere kadar av yaptırır...

Otomatik tüfekle aynı fişeği kullanan başka bir arkadaşımızda cansız düşürdü,kan falan yok kuşlarda:(
/b]

« Son Düzenleme: 30 Ekim 2012, 16:09:38 Gönderen: Ahmet ŞAKİROĞLU »
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Necmettin TACETTİN

• Müdavim Üyemiz
  • BU DA BİZİM SEVDAMIZ
DEMEKKİ AVCIDAN AVCIYA veya KEKLİKTEN KEKLİĞE DURUM DEĞİŞİYOR. :):):) ;D ;D ;D
Beretta 426-12cal