Gönderen Konu: 12CAL. S55 71 Namlu 1-3 ŞOK! (Denenmişi denemeye gerek yok!) Fişek Tavsiyesi!  (Okunma sayısı 19175 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ

Arkadaşlar bu konuyu biliyosunuz ben açmıştım, bayramda tüfeği deneme fırsatı buldum sonunda... Aman allahım tüfek değil güdümlü füze kuşu zor bulmuştuk ve tüfeğin içinde RC 28 Gr 8 numara 3 nolu şokta 30 gr YAF Keçe Tapa 1 nolu şoktaydı , ilk kalkan keklik uzak olmasına rağmen ilk 3 nolu şoku sıktım tıraş baktım gidiyor sonra bu arada öyle bir korku saldıki içimi ya giderse ya zor bulduğum kekliğin arkasından bakarsam diye bin tilki dolaşıyor kafada sonra dar şoklu olan tetiğe dokunmamla kuşun olduğu yere yığılması ile içime su serpildi ama kuşun 2 tetik çekene kadarki aldığı mesafeye yani vurulduğu mesafeye inanamadım... Sonra anladm ki bu tüfekle karambol atış olmaz süzmeden arpacığa kuşu oturtmadan atmayacan ne zaman oturdu ozaman sıkacaksın mesafe önemli değil....

Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
DEĞERLİ DOSTLAR:
 Ben de bir süre aynı tüfeği kullanmıştım.Beretta s55 te en iyi randımanı MİRAGE 30,5 gr.lık fişeklerle elde etmiştim.Umarım sen de iyi sonuç alırsın.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Uygar TANDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
sabit ve dar şoklar kullandığın için 3 şoklu namluya 30,5 gr 7 no,1 şoklu namluya da 28 gr 8 no koy derim.
  • HUĞLU RENOVA SENTETİK 66CM
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
TAŞKIN BEY,
Şimdi aklıma geldi tekrar yazmak istedim.S55 pozede RİO 30 gr. fişekler muhteşem sonuç vermişti.Kutusunun üstünde sanırım keklik resmi vardı.Şimdi bulabilir misin bilmem.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimiçi Abdurrahman ERSÖZ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
arkadaşlar ben de beretta s55 kervanına katıldım forma da yeni üye oldum s55 ile bıldırcın avında kaç gr ve kaç numara fişek kullanıyorsunuz dar şok olduğu için kuşu parçalarmı veya bıldırcın için ayrıca tüfekmi almalı ?  ;) af edersiniz şokları unutmuşum   1 - 3  şoklu
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2014, 22:13:43 Gönderen: Abdurrahman ERSÖZ »
1973
Ata NEO 12 66 namlu
Stoger M 3000 light 71 namlu
huğulu 103 ce 66 namlu

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Aramıza hoşgeldiniz Abdurrahman Bey. Şokları da yazarsanız uygun cevap gelecektir. selamlar
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
arkadaşlar ben de beretta s55 kervanına katıldım forma da yeni üye oldum s55 ile bıldırcın avında kaç gr ve kaç numara fişek kullanıyorsunuz dar şok olduğu için kuşu parçalarmı veya bıldırcın için ayrıca tüfekmi almalı ?  ;) af edersiniz şokları unutmuşum   1 - 3  şoklu

Abdurrahman bey acikcasi bildircin avinda s 55 bizim ekibin hepsinde olmasina ragmen ne kullanani gordum ne de kullandim. Acikcasi tavsiyede etmem kusa baya yol vermeniz lazim ki ondada ben tehlikeli oldugunu dusunuyorum mazallah kalabalik gidiyorsaniz birini denkleyebilirsiniz yada kusu baskasi kusu indiriverir ama yinefe tufege alismaniz icin 11 no sacma 24 gr atis fisekleri ile debeyebilirsinix diye düşünüyorum. rastgele...
Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

Çevrimdışı Muzaffer KUZU

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Taskın Bey her tüfegin mermisi farklıdır. Aynı marka tüfeklerin fişegi aynı olacak diye bir kural yok.Ben ilk tüfegi aldıgım zaman 24 gr başlar 36 gr kadar farklı ölçülerde fişek hazırlar,aynı ölçülere sahip fişekten üçtane iyi sonuç alıncaya kadar denemeler atışlar yaparım. Hangi ölçüden iyi sonuç almış isem , iyi fitilleme yapmış,kan çıkarmayan fişekte karar kılarım . Bunu yaparken bütün ölçümlerim hassas terazi iledir. Artık fişegin markası ne olursa olsun fark etmez. şayet fişek fason degil ise. Benim elektronik hassas terazim var. Eskiden sarrafların altın tarttıkları ile idi. Şimdi ise 200 gr kadar tartan elektronik hassas terazi ile yapıyorum. Eski avçılar bazı silahların hava seçtiklerini söylerler ben buna katılmam. Çünkü bazı yerde öldüren bazı yerde öldürmeyen silahın fişegi ayarsızdır. O nedenle bu durumlar oluşur.Benim tüfeklerimin fişekleri yaz kış hep aynıdır.İzmirdede aynı kırşehirdede aynı sonucu alırım. Fişegi ister kendin yap ister satın al fark etmez. İyi avlar.
  • Huğlu Süperpoze 12 Skeet Özel yapım 71 namlu
  • Huğlu Çifte 12 Çukurbant 71 namlu 1-2 şok
  • Marocchı 12 Süper Poze 71 namlu 2-4 şok
  • Üzümlü Çifte 12 jetli yüksek bant 71 namlu 1-3 şok
İZMİR 1957   0Rh+     05344463032
Branş Kodu:2036

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
avrupa otomatiklerden birkaç marka görüp kullandım ama avrupa süperpoze kullanmadım,baba yadigarı huğlu koop 1-3 sabit şok ( 2/4 , 4/4 ) çift tetik 71 namlu 25 senelik süperpozem var. genel olarak özellikler aynı gibi s55 ile ama iç çapları farklıdır onu bilmiyorum. benim tüfekte 18.40 yazıyor. çok çeşitli fişekler kullandım. uzak mesafede pattern oranı %80 leri bulan en iyi grupmanı 32-34 gram 7 no ile sağladım. ördek türü avlarda en iyi etki ve tesiri 34-36 gram 5-6 no ile aldım. birçok kişi süperpoze deyince 32 gramdan bahseder. ben ördekte 34 grama hatta 36 grama çıktım. çok defa denedim. 32 gramla vurulan ördekler yaralı gitti, tüy döktü ama düşmedi. sonradan öğrendim ki o hafif gramajlarla ördek avı yapanlar, ya dere boylarında yakın mesafeden parlama avı ya da günlük güneşlik havada 20-35 metre arası mühre avı yapanlamış. ben ördek geçit avı yapıyorum 35-50 metre arası. gündüz karayel rüzgarı, buz gibi yağmur veya kar yağışlı havada 0 derecede civarında... şartlar böyleyken poze bile olsa 32 gramın efeliği sökmüyor.saçmayı kalınlaştırdığımda bu defa grupman sapıtıyor. ama 6 numara 36 gramın 35 ve 40 metre grupmanından ördeğin kaçma imkanı neredeyse hiç yok. High velocity 36 gram 5-6 no fişekle hava muhalefeti bile olsa ördek mecburi iniş yapmak zorunda kalıyor. zaten bahsettiğim hava şartlarında 36 gram 32 gram gibi patlıyor.. tüfek 3,4 kg ağırlığında. 3 kiloluk poze olsa 36 gram fişekle fena dayak yersin. bunların haricinde çulluğa 30  gram 32 gram keçe tapa, tahtalıya bile 32 gram 5-6-7 no çok iyi gidiyor. bıldırcına ve üveyiğe skeet ve trap fişeklerini her şartta yeterli gördüm. Muzaffer abi çok haklı. her tüfeğin fişeği farklı, sevdiği gramaj farklı. en güzeli deneyip en uygun olanı bulmak.

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Herhalde  beretta s55 ile bıldırcın avı yapan yok cevap veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim
1973
Ata NEO 12 66 namlu
huğulu 103 ce 66 namlu

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
Herhalde  beretta s55 ile bıldırcın avı yapan yok cevap veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim

Rc Profesional Game keçe tapa 28 gram 8-9 numara ile biraz salınca oluyor.
Bir de lambro direct 32 gram 8,5-9,5 numara ile de sonuç veriyor.
Bir de skeet fişekleri idare eder.

71 namlu S serisi tüfekler genel anlamda bıldırcın tüfeği değil kendine güvenmeyen kullanmaz  ;)
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Bu konuda S55 ile bıldırcın avı yapılır mı? Diye sormuştum evet av Yaptım av da 10 adet bıldırcın vurdum 1 adet kanat Kırma 6 adet cansız ve 3 adet parçalanmış kuş aldım evet bıldırcın için başka tüfek almak gerek ama tüfeği ilk bu sezon kullanıyorum çok beğendim darısı  tavşan keklik ördeklere s55 keçe tapa olsun yeterki, bunu öğrendim fişek sterling keçe tapa kullandım
1973
Ata NEO 12 66 namlu
huğulu 103 ce 66 namlu