Gönderen Konu: Yivli Tüfek Mermisi Dolumu (Video)  (Okunma sayısı 11251 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Can GÜLAY

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Yivli Tüfek Mermisi Dolumu (Video)
« : 28 Ocak 2013, 09:13:42 »
Arkadaslar kendim bir video hazirladim bilgi vermesi acisindan. Turkiye de dolum yapmak mumkun degil sanirim ama bilgi acisindan bir paylasimdir. Sorulariniz, elestirileriniz varsa belirtebilirsiniz. Once guvenlik lutfen, iyi avlar...

« Son Düzenleme: 28 Ocak 2013, 09:16:34 Gönderen: Can GÜLAY »
Can GÜLAY 1984 - ADANA & San Antonio/Texas-ABD

Remington 700 CDL SF (7mm Remington Magnum)
Zeiss Conquest 6.5-20x50 AO MC
Zeiss Conquest HD5 5-25x50

Çevrimdışı Ufuk RASK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Yivli Tüfek Mermisi Dolumu (Video)
« Yanıtla #1 : 08 Mart 2013, 15:25:33 »
Masanin ustunde "One Shot" sipray kutusunu gördum. Onu siz Case Lube olarakmi kullaniyorsunuz?

Eger Lube olarak kullaniyorsaniz fisekleri daha sonra yikamaya gerek varmi?

Ufuk Rask
Isvec / Antalya

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #2 : 09 Mart 2013, 22:11:15 »
Bunu yeni izledim. Yivlinin kovan kalıplama vs parçalarını görürdüm de nasıl kullanılır diye bakmamıştım. Barutu son anda 1gr artırmaya karar verdiniz neden? Zevkle izledim, teşekkürler. Rastgele
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı T.Emirhan MERT

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 10 Mart 2013, 17:20:42 »
Can bey  gerçekten iştahımız kabardı :P   Ama yapacak birşey  yok  mke den  federal 7 mm rem mag 175 grain çekirdekleri  almaya devam edeceğiz  sizce  hassasiyet açısından federalin   grupmandaki  hassasiyeti  nasıl  buradaki  kendi   yaptığınız  mermilere kıyasla.Şayet  bizimkiler baya kötüyse  üzerinde oynama yapma bakımından tavsiyeniz ne olur.
1988 MERSİN

Çevrimdışı Can GÜLAY

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 17 Nisan 2013, 12:30:13 »
Masanin ustunde "One Shot" sipray kutusunu gördum. Onu siz Case Lube olarakmi kullaniyorsunuz?

Eger Lube olarak kullaniyorsaniz fisekleri daha sonra yikamaya gerek varmi?

Evet one shot spray i case lube olarak kullaniyorum, fisekleri yikamaya gerek yok, spreyledikten 1 dakika sonra kovanlar kuruyor kendiliginden, sadece bir bezle soyle bir silmekte fayda var.

Bunu yeni izledim. Yivlinin kovan kalıplama vs parçalarını görürdüm de nasıl kullanılır diye bakmamıştım. Barutu son anda 1gr artırmaya karar verdiniz neden? Zevkle izledim, teşekkürler. Rastgele

O anda oyle yaptim. belli bir sebebi yok aslinda.

Can bey  gerçekten iştahımız kabardı :P   Ama yapacak birşey  yok  mke den  federal 7 mm rem mag 175 grain çekirdekleri  almaya devam edeceğiz  sizce  hassasiyet açısından federalin   grupmandaki  hassasiyeti  nasıl  buradaki  kendi   yaptığınız  mermilere kıyasla.Şayet  bizimkiler baya kötüyse  üzerinde oynama yapma bakımından tavsiyeniz ne olur.

Simdi bahsettiginiz olay her tufege ve namuya gore degisir. Mesela benim tufegim celik fluted namlu ve 26 inch uzunlugunda, ayrica namlunun icindeki twist denen donumlerde etki eder. yani mesela sizin tufeginizle cok iyi calisan bir mermi bir diger tufekle ayni hassasiyeti vermeyebilir. mesela X tufekle federal 175 gr mermi atiyorsunuz ve icinde Wincherster 780 barut kullaniyorsunuz diyelim, barut miktarida mesela 64 grain olsun. ard arda ayni noktaya 3 atis yaptiniz diyelim, bu uc atistan birbirine en uzak iki tanesinin arasindaki mesafeyi olcuyorsunuz ve bu sizin grup olcunuz oluyor. Diyelim ki 3,5 cm olsun bu olcu. yani 3 atis yaptiniz ayni noktaya, birbieine en uzak iki atisin arasindaki mesafe 3,5cm oldu.

Simdi farkli bir tufekle ayni mermiler ile ayni atislari tekrarlayinca grup olcunuz  2 cm yaptiniz.

Simdi tekrar ilk tufege geri dondunuz diyelim. ayni tip barut fakat 64 grain den 62 ye dusurdunuz, ayni atislari yaptiniz, fakat bu defa grup olcunuz 3.5cm degil 1.5cm oldu. Ayni olcu ile yani 62 gr ile gidip ikinci tufekle siktiginizda 2 cm lik olan grup olcunuz bakmissiniz 5 cm olmus, yani daha kotu.

Sonuc olarak ayni tip dolumla bir tufekte daha iyi sonuc alirken, ayni olcu diger tufekte ise yaramayabilir.
Onemli olan sizin hangi tip mermi ve barut ile ayni zamanda hangi olculerde dolum ile en iyi sonucu alacaginizi bulmak. Yani tufeginizin balistik olarak sevdigi iksiri yaratmalisiniz. Keske turkiye de de herkesin sansi olsa ama ben daha 3 gun once poligonda 67 tane mermi attim, asagi yukari ayda 300 mermiyi kendim doldurup atiyorum. denemeler yeni karisimlar ariyorum. burada onlarca mermi tipi ve barut var, ve cok hesapli turkiye ye gore.

Ayrica bir uyari, bunu dikkate alin, namlu isisi arda arda yapacaginiz atislarda cok onemlidir. mesela burada keskin nisancilar bir atistan sonra namlu tekrar soguyana kadar beklerler, tahmin edemeyeceginiz kadar etkisi var atisinizin saglikli olmasina. genelde namlu isindiktan sonra atis yapmaya devam ederseniz alt vurursunuz.

Bunun disinda mesela tufegi sifirladiniz diyelim, gidip tufeginizin namlusunu temizledikten sonra yapacaginiz ilk bir kac atista tufeginizin hassasiyetini kaybettigini gorebilirsiniz. 3-4 atistan sonra tufeginiz kendinize gelebilir.

Bu etkiler yine tufege ve ozelliklerine gore degisiklik gosterir, onemli olan sizin tufeginizi tanimaniz. Ayrica ben burada hassas atislardan soz ediyorum, yani 200 metre mesafeden gazoz kapagina yapacaginiz atislar gibi...

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 19 Nisan 2013, 00:20:54 »
Can bey verdiğiniz bilgiler için teşekkürler bu arada siz de 7 mm kullanıyorsunuz bu kalibre için hassas atış yapmak bir takım faktörlere bağlı sizce bunların içinde muzzle breaker  etmeni var mı  şahsen muzzle breaker ile yaptığım atışlarda yaptığım atışlar daha stabil yani istikrarlı gibi mb ile 5 atış yapıyorum hepsi 4 cm içinde mb yi  söküyorum 5 atış sonunda 3 tanesi 4 cm içinde 2 tanesinde muhakkak kaçıntı oluyor.Mb nin dez avantajı ses yapması yanımdaki arkadaşım avda çok şikayet ediyor söksem mi  sökmesemmi  karar veremedim  :( 
1988 MERSİN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 19 Nisan 2013, 00:42:45 »
Can bey flood yaptığım için kusura bakmayın Abd de genelde takip ettiğim siteler kadarıyla söylüyorum bir Nightforce  çılgınlığı var.Hem av camiası hem de benchrest atıcıları NF  kullanıyorlar ve bazı sitelere üyeliğim var dürbün tavsiye etmelerini istediğimde 10 kişiden 8 i NF nxs diyor.Parlaklık sağlamlık  ve turretlerdeki hissedilebilirlik bakımından tek geçiyorlar.Tabi premier heritage, us optics, swarowski,SB,Zeiss yabana atılır markalar değil ama neden böyle bir akım var analayamadım.Nf ler ucuz desen en düşüğü 1500 dolardan başlıyor.Sizde galibe Zeiss ten vazgeçmiyorsunuz.Araştırdığım kadarıyla zeiss clarity bakımından 1 numara hep o yönüne vurgu yapılıyor.Siz abd şartlarında dürbün tavsiyesi yapsanız tüfek dürbünü tavsiyeniz hangi marka ve hangi dürbünden yana olurdu.Ben 3 dürbün arasında gidip geliyorum.
Nightforce 3.5-15×56 NXS
swarovski z6i 2.5-15x56
Zeiss Conquest 3.5-10x50 MC
Bunların haricinde tavsiye edeceğiniz dürbün varsa belirtebilirsiniz.Şimdiden teşekkürler.
1988 MERSİN

Çevrimdışı Can GÜLAY

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 19 Nisan 2013, 05:10:12 »
Can bey verdiğiniz bilgiler için teşekkürler bu arada siz de 7 mm kullanıyorsunuz bu kalibre için hassas atış yapmak bir takım faktörlere bağlı sizce bunların içinde muzzle breaker  etmeni var mı  şahsen muzzle breaker ile yaptığım atışlarda yaptığım atışlar daha stabil yani istikrarlı gibi mb ile 5 atış yapıyorum hepsi 4 cm içinde mb yi  söküyorum 5 atış sonunda 3 tanesi 4 cm içinde 2 tanesinde muhakkak kaçıntı oluyor.Mb nin dez avantajı ses yapması yanımdaki arkadaşım avda çok şikayet ediyor söksem mi  sökmesemmi  karar veremedim  :(

Muzzlebrake takarsaniz, avantaji tepmeyi azaltirsiniz ve biraz daha hassas atis yapabilme sansiniz olur. dez avantaji bahsettiginiz gibi daha gurultulu atis yaparsiniz, ayrica uzun mesafe de merminin dusus hizini arttirabilirsiniz. muzzlebrake merminin cikista basincini dusurecegi icin merminiz daha cabuk yere dusebilir. Bunun muzzlebrake dizayni ile de alakasi var. yalniz av tufeginde ben sahsen muzzlebrake i olmazsa olmaz gormuyorum. siz atisinizi yaparken nasil destek aliyorsunuz, bipod kullaniyor musunuz? Bunun disinda dedigim gibi bir gun atislariniz arasinda 5 er dakika ara vererek deneyin kendinizi, bakalim bir degisiklik olacak mi?

Çevrimdışı Can GÜLAY

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 19 Nisan 2013, 05:42:20 »
Can bey flood yaptığım için kusura bakmayın Abd de genelde takip ettiğim siteler kadarıyla söylüyorum bir Nightforce  çılgınlığı var.Hem av camiası hem de benchrest atıcıları NF  kullanıyorlar ve bazı sitelere üyeliğim var dürbün tavsiye etmelerini istediğimde 10 kişiden 8 i NF nxs diyor.Parlaklık sağlamlık  ve turretlerdeki hissedilebilirlik bakımından tek geçiyorlar.Tabi premier heritage, us optics, swarowski,SB,Zeiss yabana atılır markalar değil ama neden böyle bir akım var analayamadım.Nf ler ucuz desen en düşüğü 1500 dolardan başlıyor.Sizde galibe Zeiss ten vazgeçmiyorsunuz.Araştırdığım kadarıyla zeiss clarity bakımından 1 numara hep o yönüne vurgu yapılıyor.Siz abd şartlarında dürbün tavsiyesi yapsanız tüfek dürbünü tavsiyeniz hangi marka ve hangi dürbünden yana olurdu.Ben 3 dürbün arasında gidip geliyorum.
Nightforce 3.5-15×56 NXS
swarovski z6i 2.5-15x56
Zeiss Conquest 3.5-10x50 MC
Bunların haricinde tavsiye edeceğiniz dürbün varsa belirtebilirsiniz.Şimdiden teşekkürler.

Siz Amerikalilar a bakmayin. aslinda optik konusundan hic anladiklari yok. Sebebi de burada silahlarin cok ucuz olmasi, kalite optigin ise silaha oranla pahali olmasi, Mesela ben Remington 700 cdl sf i mi burada $1200 e aldim, ki daha pahalisi yok denecek kadar az, Bana bu odun parcasina bu kadar para mi verdin gozuyle bakan cok oldu. Burada bir cok insan Sauer, Blaser gibi markalardan bihaber. Mesela daha 1 hafta once Turkiye ye permi ile R8 success yolladim bir tane 300win mag, fluted match 22mm namlu, turkiye de esi yok, verdigim parayi duyunca elemanlar inanmiyorlar, Blaser diye bir markayi hayatlarinda duymamislar, Ayni sekilde ne Zeiss ne de swarovski den haberdarlar. Dinleri imanlari Leupold ve Nightforce. Neden? cunku amerikan mali ve 200-300 dolara leupold durbun aliyorsun, En iyisi $1500.  Oteki markalar bushnell, barska 70 dolara bile durbun var. E simdi turkiye de ki adam gidip 7-8 bin dolara almis tufegini gidip ustune bu durbunleri takmaz, takmamasi lazim... nightforce piyasaya 90larin basinda girdi yanilmiyorsam, Zeiss Leica ise 100 yili askin zamandir optik uzamani, artik biraz da fark olsun...

Amerikadaki adam gitmis remington 700 u almis sentetik kabza ile 600 dolara, gitmis almis CZ veya Tika, Sako yu 500-700 dolara gidip 3000 dolara durbun almaz. Ciddi soyluyorum Zeiss i bile bilmiyor bir cogu. Ama gel Leupold de, adamlar saniyorlar ki dunyanin en iyisi. Ben Leupold un bir iki modeli haric birak Zeiss la kiyaslamayi ancak tek sacmaya takilabilecegi gorusundeyim.

Nightforce ta sonuc olarak kotu degil bu arada yanlis anlasilmasin fakat ben Zeiss, SB, Swatovski, Leica  ile yaristirmam diyorum....

Simdi soyle de bir durum var, Simdi mesela ornekleme yapayim, Piyasaki ucuz optiklerin buyuk kismi 100-300 dolar bandindaki durbunler diyelim (Amerika fiyatlari) 100 uzerinden 50 ortalama alsin. Siz gidip 2000 dolara bir Zeiss aldiginiz zaman bunun edecegi ortalama puan 100 uzerinden 85-90 olsun farzedelim. Simdi bakin odediginiz rakam 6-7 kat fazla. ama durbunun size sagladigi avantaji 7-8 kat iyi mi, tabi ki degil. Ama iste bir yerden sonra uc nokta kalite istiyorsaniz, herkeste olmayani istiyorsaniz, bu paralari eder bu optikler.

Sizin bu yazdiginiz 3 durbunden Swarovski 2.5-15x56 diger iki durbunden klasman olarak ustte. Eger illa bu uc durbunden birisini alacaksaniz Swarovski ile gidin. z6i serisi Zeiss teki Victory Diavari ye denk gelir. Zeiss Conquest ise Zeiss in giris seviyesi, tam amaca yonelik durbundur.

Zeiss, Swarovski, Schmidt Bender, Leica, Hensoldt bu markalarin hepsi optik uzmani markalar. Siz amaciniza uygun olani alin, yalniz durbun oncam capi 50mm nin altina dusmeyin derim, hava kararmadan once elinizde iyi bir durbun varsa ve objektif capi da genisse, size en az 20 dakika fazla av yaptirir. Tabi burda kullanilan camin gecirgenliginin kalitesi de onemli. ayrica tup genisligi...

Eger maddi imkaniniz varsa, ben olsam

Zeiss 6-24x56
Zeiss 6-24x72
Swarovski z6i serisi
Schmidt Bender Police Marksman II
gibi secenekler tercih ederdim, fakat kisa mesafelerde bu optikler sikinti yaratabilir, bu biraz avlanma tipiyle de alakali.
Ayni sekilde kullandigim Conquest ten de cok memnunum fakat Conquest serisi uretimden kalkti bu arada, onun yerine Conquest HD5 serisi basladi, fiyat uygun ve amaca yonelik guzel durbunler mevcut. Siz once kafanizda bir kac durbun belirlerseniz yardimci olmaya calisirim,

Çevrimdışı Muhittin YÜCEL

• *
« Yanıtla #9 : 19 Nisan 2013, 10:54:43 »
Siz Amerikalilar a bakmayin. aslinda optik konusundan hic anladiklari yok. Sebebi   :D ;D..can bey tespitiniz harıka olmuş yazınızı olurken koptum gülmekten.cok dogru şeylerden bahsetmişsiniz 1200 dolarlık  yada  bu snırlardakı tfk lere amerıkalı.480 awro luk bır montaj takımı takması ne kadar dogru olur genelde usa da takılan sabıt yada sökülüp takılabılen montaj  .fiyatları 80.140 dolar cıvarında markalar bellı zaten ..işin başka bır boyutu da şu .aynı ürünler  aynı şartlarda bızde de olsa bızde.o ürünlerin hepsini kullanırız .tc de gelir düzeyıi ortada .1200 uds olan bır tfy bız burda 4800 dolara alıyoruz.113 usd olan warn ring leri biz internet siparişiyle 250 dolar cıvarın bir rakamla almaya calışıyoruzki bu da satıcı tc ye gönderırse gönderdi diyelım gömrukte takılmazsa gerisini siz düşünün .velasıl amerikalı nında unlu markalrı kullanan watandaşları  wardır tabıkıde bızdekı sıkıntı .tc de bu tip markalar hep unlu markalar ve bunlar avrupalı.dolaysıyla rakamlar cok hoşş.usa markalarını temsil edecek bir watandaş cıksada tc ye bu ürünleri getırse bızlerde almaya calışsak cok  hoş olurdu slm lar saygılar
Muhittin YÜCEL
1970 istanbul

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 20 Nisan 2013, 00:48:35 »
Can bey atışlarımda bipod kullanmıyorum.Harrisin bipod unu aldım ama baktım av esnasında çok pratik değil söktüm.Atış yaparken tabi ava atışdan bahsediyorum genelde tüfeği taşa dayayıp altına çanta,şapka taş yoksa arkadaşımın omuzunu kullanıyorum. :)
Hedef atıcılığında ise 2 tane kum kesem var onları kullanıyorum.100 yard da 3 4 cm içine toplayabiliyorum.Muzzle breaker varken ve kulaklığımıda takarsam atış yapmak inanılmaz keyifli oluyor.Galiba ben mb ye alıştım artık çıkaramam ve dediğiniz gibi 300 yarda kadar mermi düşümü normal 7 mm 175 grain balistiği ancak 500 600 700 yardlarda düşüm 7 mm balistğinden çıkıyor.615 yardda 82 klik vermesi gerekirken 110 klik çevirmem gerekiyor yani fazladan 28 klik atmalıyım ki muzzle breaker ınfazladan düşme hatasını telafi edeyim neyse gelelim optik meselesine,

İşin gerçeği Nightforce 3.5-15×56 NXS almayı düşünüyorum hareketli hedefler içinde kullanacağımdan dolayı ama kafam biraz karıştı şimdi anlattıklarınızdan ötürü swarowski ye yönelmeye başladım  alacağım nf modeli 1800 dolar swaro ise 2400 dolar arada 600 dolar fark var.Leica düşünmüyorum oküler çap en son 42 ve ben biraz taktikal bir dürbün de istiyorum.İşin gerçeği siz cevap yazana kadar da nf düşünüyordum.Ama şu anda baya baya Swarovski 2.5-15x56 yı düşünmeye başladım.Hatta    Zeiss 3-12x56 Victory Diavari 30mm 1500 dolar acaba buna mı yönelsem benim için tam biçilmiş kaftan yalnız size bir sorum olacak zeiss ile ilgili

Zeiss 3-12x56 Victory Diavari nin klik ayarını yapması kolaymı yani turretlein sistemi nasıl 100 yarda sıfırladığım tüfeğimi 600 yarda tacağım zaman klik çevirmek pratik mi değil mi onu merak ediyorum swarowski de balistic turret var ve atışlar pratik oluyor divari için bu mümkünmü verdiğiniz cevaplar için teşekkürler gerçekten bizlere yardımcı oluyor.
Saygılar...
1988 MERSİN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 20 Nisan 2013, 01:24:41 »
 Zeiss Victory diavari 3-12x56 . Leupold VX-3L long range 4.5-14x56 . Nightforce NXS 3.5-15x56 . Swarovski Z6 2.5-15x56     Bu dördü içinden galiba seçmem gereken swaro , abd de avcılara  dürbün tavsiye etmelerini istediğnizdei leupold ve nf öneriyorlar demekki kendi malları satılsın istiyorlar nf için avustralya malı deselerde abd de toplanıyor galiba.
Can bey gerçekten abd yorumlarına kalsan adamlar nf ve swaro kıyaslamasında nf diyorlar ama size güvenmekten başka çarem yok swaro nun z6 i olmayan modelini almayı düşünüyorum artık çünkü ilimunated benim işime yaramaz.
Saygılar..
1988 MERSİN

Çevrimdışı Osman LİMAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 20 Nisan 2013, 03:04:30 »
Sayın Can bey videonuzu izledim yazılarınızı zevkle  okudum buradan size teşekkür ediyorum. yivliler konusunda sitemizde verdiğiniz bilgillerden dolayı.
yalnız burası türkiye burada yivli almak bir dert , ruhsat harcı ayrı bir dert. taşımak kullanmak ayrı bir dert avlanmak herkesin yapabileceği bişey değil. dededen kalma bi mavzer var arkadaşımda ruhsat yok mermi  yok.  bizim ülkemizde toplamışlar tüm yivlileri sanki isyan var bastıracak. doğuda her yerde alası var.  nasipse yakında görevli olarak bende yurt dışı görev yapcam inşallah permi hakkımla bir tane kaliteli bir tüfek getirecem.
sayenizde daha bilinçli şeyler öğreniyorum
tekrar teşekkürler.
  • Huğlu 401 b
  • Sarsılmaz charles daly
  • Vursan 92a
  • Drahtar (dişi),pointer(erkek)
Osman LİMAN
1980 Karaman
Artık ANAMUR...

Çevrimdışı Can GÜLAY

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 20 Nisan 2013, 03:22:42 »
Zeiss bazi durbunlerinde hunting turret, bazilarinda target turret kullaniyor. Sizin aradiginiz target turret, alacaginiz durbunu belirleyince target turret olan versiyonu siparis edin. Balistik olan bu. 7mm icin de rapid-z 800 reticle alirsanizda, turret e dokunmadan dogrudan 100-800 arasi atis yapabilirsiniz. Evet 1 click oynatmadan istediginiz mesafeye atis yapmak mumkun rapid-z ile, fakat durbunu ve mermiyi tanimalisiniz. Bunun detaylarini baska bir mesajda aciklayacagim

Çevrimdışı Can GÜLAY

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 20 Nisan 2013, 03:29:25 »
Sayın Can bey videonuzu izledim yazılarınızı zevkle  okudum buradan size teşekkür ediyorum. yivliler konusunda sitemizde verdiğiniz bilgillerden dolayı.
yalnız burası türkiye burada yivli almak bir dert , ruhsat harcı ayrı bir dert. taşımak kullanmak ayrı bir dert avlanmak herkesin yapabileceği bişey değil. dededen kalma bi mavzer var arkadaşımda ruhsat yok mermi  yok.  bizim ülkemizde toplamışlar tüm yivlileri sanki isyan var bastıracak. doğuda her yerde alası var.  nasipse yakında görevli olarak bende yurt dışı görev yapcam inşallah permi hakkımla bir tane kaliteli bir tüfek getirecem.
sayenizde daha bilinçli şeyler öğreniyorum
tekrar teşekkürler.

Osman Bey ben tesekkur ederim, elimden geldigince bilgilendirmeye cslisirim her konuda. Turkiye deki durumu biliyorum, benim de turkiye de hic yivli tufegim olmadi, hayal bile etmedim aslinda:) perminiz varsa yurt disinda aldiktan sonra getirtme masrafi olarak siz yine aldiginiz tufegin ustune bir $2,500-$5.000 hesap edin, tufegin fiyatina gore. O zaman gelince haber verirseniz permi konusunda da yardimci olabilirim. Permi hakkiniz olunca silahinizi illaki gorev yaptiginiz ulkeden almak zorunda degilsiniz. Amerika dan da alirsiniz almanya dan da

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 20 Nisan 2013, 12:43:07 »
Can bey bu holdover yaparak atış yapmaya kafam pek basmıyor yani klik kullanamadan yapılan atışlara.
Diyelim ki dürbünde ffp özelliği yok nasıl 3x büyütmeyle 10x büyütmeyi bir tutarak atış yapacağım.Tamam rapid z reticle yada swaronun brx reticlesiyle ayar şöylemi oluyor acaba
250 yard 5 x büyütmede 4.çizgi 10 x büyütmde ise 2.çizgi gibimi.Firrst focal plane olmayan dürbünlerde bu şekilde olmalı değilse başka türlüsünü düşünemiyorum.Leupold un boone and crocket olan dürbünleri böyle kullanılıyor da bana çok pratik gelmedi.Klik yaparak yapılan atışlar daha pratik gibi..
Saygılar..
1988 MERSİN

Çevrimdışı Can GÜLAY

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 20 Nisan 2013, 19:50:49 »
Sistem soyle isliyor, once tufeginizi 200 yarda ya da metreye sifirliyorsunuz. sonra mermi balistik bilginizi ve durbununuzun en yuksek buyutme gucunu bilgisayar programi yardimi ile sisteme giriyorsunuz. Cok ince hesap icin rakim ve sicaklik bilgisi bile girme sansiniz da var. Daha sonra yazilim size durbununuze gore optimum yakinlastirma gucunu veriyor. Mesela ben zeiss conquest hd5 5-25x50 icin 23.5x optimum power aliyorum 139gr/3200fps hizla cikan mermim icin.

Optimum degeri ogrendikten sonra yapmaniz gereken tek sey durbununuzun yakinlastirmasini bu degere getirmek. Bundan sonra  reticle da gordugunuz (rapid-z 800)

3 rakaminin oldugu yer 300 metreyi vurur- 4 rakami 400 u vs. diye 800 e kadar atis yapabilirsiniz. ayrica dikkatli bakarsaniz ara degerlere tekamul eden cizgilerde var 25 er metre arayla. yani 600-625-650-675-700 diye gidiyor.

Burada kilit nokta yakinlastirma degerini degistirmemek, yani 23.5 optimum deger alindiysa, 23.5 ta kalmali, eger degistirirseniz sistem calismayacaktir.

Ayrica reticle in ust tarafindaki cizgilerde hedefle aranizda olan mesafeyi olcmeye yarar kolaylik saglar. yani rangefinder ozelligi, orta noktanin hemen ustundeki, yani reticle in ust yarisindaki hemen orta noktadan baslayan ve hemenonun ustunde olan nokta (beyaz kuyruklu geyigin X metrede karin genisligine denk gelecek sekilde dizayn edilmistir ve bu sekilde bir kolayligi da vardir.
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2013, 01:29:13 Gönderen: Can GÜLAY »

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 20 Nisan 2013, 23:58:15 »
Can bey gerçekten bu rapid olayı tam avcılar için biçilmiş kaftan.Şimdi tamamıyle Nf yi swaroyu unuttum diyebilirim gönlüm  baya bi zeiis e  kaymaya başladı ne yalan söyliyeyim anlatımınız gerçekten açıklayıcı oldu.
1988 MERSİN

Çevrimdışı Can GÜLAY

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 21 Nisan 2013, 01:33:56 »
Swarovski, Zeiss tan geri kalmaz. Daha iyi oldugu ozellikleri bile vardir. Swarovski nin de balistik reticle lari var. ama yine de en iyisi bir Leica crf ya da zeiss prf rangefinder almak tek ve dogru atis yapmak icin.

Tabi maddi imkan varsa zeiss victory rf rangefinderli durbun ya da victory diarange gibi rangefinderla tufek durbunu bu isin son noktasi
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2013, 01:36:48 Gönderen: Can GÜLAY »

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 21 Nisan 2013, 18:34:42 »
Can bey dediğiniz mesafe ölçen tüfek dürbünleri sanki tüfek sert düşerse bozulackjmış gibi bir his veriyor insana.
Bu arada NF nin moar reticlesini hiç incelediniz mi sanki o da rapid z reticle gibi kullanılamazmı neden bilmiyorum ama içimden bir ses bana NF nxs almam gerektiğini söylüyor.
Sanki NF nxs dürbünler zeiss ve swarodan daha sağlam ve darbye dayanıklı gibi geliyor tabi onların mercek  kalitesine ulaşması imkansız ama  sanki daha sağlam bir görüntüsü var.
Bu arada mercek kalitesi bakımından premier heritage içinde nerdeyse swaro kadar görüntü kalitesi olduğunu yani NF ve leupold mark 4 den çok daha üst seviye görüntü kalitesi sunduğu söyleniyor.
Sizin premier dürbünleri inceleme fırsatınız oldumu.
Saygılar..
1988 MERSİN

Çevrimdışı Can GÜLAY

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 21 Nisan 2013, 18:47:02 »
Zeiss durbunler omur boyu garantili geliyor, swarovski lerde de uzun bir garanti suresi var. premier durbunleri inanin incelemedim. Nightforce alabilirsiniz tabi ki, imkaniniz varsa durbunleri elinize alip oyle bir inceleyin. Ayrica iyi optigin size ay isiginda bile av yaptiracagini unutmayin. Dusuk isik kosullarinda test edin durbunleri