Gönderen Konu: 20 Numara Yerli Tüfek için YİVLİ ŞOK ?  (Okunma sayısı 3666 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Süleyman MUSUL

• *
  • İncesuluyum , olmazoluyum . . .
20 Numara Yerli Tüfek için YİVLİ ŞOK ?
« : 04 Mart 2014, 02:34:06 »
Ağabeyler,dostlar 20 Numara yerli alacağım tüfek için yivli şok aramaktayım ? Bilgilerinize baş vurayım dedim.
"Sormaz ki bilsin, sorsa bilirdi...
bilmez ki sorsun, bilse sorardı."
Zor günler içinde öyle bir zorbey ol ki karanlıklara ışık tut . . .Türk oğlu !
İHRAÇ FAZLASI ÖZELHAREKAT POLİSİ !!!

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
Ynt: 20 Numara Yerli Tüfek için YİVLİ ŞOK ?
« Yanıtla #1 : 11 Nisan 2014, 01:11:08 »
Avcılık sitelerinde var. Ancak yivli şokun normal mühimmatta bir espirisi yok. Bende var carlsons marka kenarda duruyor. 4 no şok ve misket kurşun daha randımanlı.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Serdar ÖZBAY

• *
« Yanıtla #2 : 11 Nisan 2014, 01:27:14 »
Ağabeyler,dostlar 20 Numara yerli alacağım tüfek için yivli şok aramaktayım ? Bilgilerinize baş vurayım dedim.

Remingtonun şokları daha kolay bulunuyor, yerli tüfeklerden Akkarın şokları ile aynıdır.
Serdar ÖZBAY
1960-Kocaeli

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 11 Nisan 2014, 02:52:52 »
Avcılık sitelerinde var. Ancak yivli şokun normal mühimmatta bir espirisi yok. Bende var carlsons marka kenarda duruyor. 4 no şok ve misket kurşun daha randımanlı.
tunc by carlanson sok avrupa mı kac tl diyorsunuz
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #4 : 11 Haziran 2014, 03:06:05 »
abi kenarda duruyor ama hiç satmayı düşünmedim. belki ileride sabot fişekler ucuzlar.
belki bizim yaf züber filanda üretimine girer. dursun kenarda
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
« Yanıtla #5 : 11 Haziran 2014, 04:57:18 »

Normal mühimmata etkisi olmadığı fikrine katılmıyorum. kurşun çapı-şok çapı uyumu sağlanır ise gayet etkili oluyor. Pover saçma tapası içine misket kurşun koyarak ta bunu sağlayabilirsiniz.
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

Çevrimdışı Serdar ÖZBAY

• *
« Yanıtla #6 : 11 Haziran 2014, 10:31:31 »

Sizdeki 20 numaramıdır, yoksa 12 mi ?
Serdar ÖZBAY
1960-Kocaeli

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #7 : 14 Haziran 2014, 21:56:57 »
bendeki 12 ga

şimdi arkadaşlar şöyle bilgim ve tecrubelerim dahilinde izah edeyim.

yivli şok denen bu alet kurşunu çevirmeye yarıyor içinde de 8 kanal var.
bizim 12 kanallı kurşunlar ile atışta kanalla üzerinemi takılıyor kanallar uyummu sağlamıyor bilmiyorum ama sapma oluyor.
zaten yivli sağa sola kurşunun dönmeye eğilimi var ve 4-5 şokla daha isabetli atılıyor. sen yorumunu yap derseniz yaparım.

misket kurşun ise sağa sola dönme değil namludan çıkınca yuvarlanma hareketi eğilimi gösterdiği yabancı sitelerde yazıyor. o yüzden önce 5-10 cm yükselirmiş sonra düşüşe geçermiş. yuvarlanma çabasında olan bir nesneyide sağa veya sola çevirmeye çalışırsanız horizonal bir hereket çıkar kanımca ortaya daha sapmalı olur ki tapa içinde denemedim ama tapasız denediğimde bu sonuca vardım.

he bu yivli şokla en güzel ne atılır derseniz hızlı kurşunlar güzel atılıyor. direk hizada üst atıyor biraz onada alışıyorsunuz.
ancak hızlı kurşunlar zaten 75 metreye kadar yerlisi bile ok gibi gidiyor. zaten sert malzeme siz bunu birde döndürmeye çalışırsanız
delicilik artacak durduruculuk azalacak.

normal power tapa içine konan 16 kalibre kurşunlarında 75 metreatışlarında ister yivli kurşunla ister yivsiz kurşunla nereye gittiği belli değil.
1-2 çok güzel atarsınız 3 alakasız bir yere gider. o yüzden 16 kalibreden 12 kalibreye kurşun uyarlarken bence bildik power tapa yerine farkı bir tapa kullanılmalı. zaten mühimmat 12 ga dan hafif. 

birde bu yivli şok çıkıntıdan çıkıntıya 17.30 gibi filan geliyor girintiden girintiye 18,00 gibi yani kaval namludan gelen kurşunu böyle olmasa kazımasa nasıl döndürecek. E bir kısım enerji burada harcanıyor yani kurşun dönüyor fakat namlu çıkış hızı azalıyor (bence) normal şokla atılanda dönmüyor ama daha hızlı çıkıyor (bence)
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2014, 22:01:02 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
« Yanıtla #8 : 21 Haziran 2014, 16:39:59 »
Tunç bey arkadaşım... bizim senle ava gitmemiz lazım. temin avın önünde 5 dk konuşma ile fikir alışverişi olmuyor...

Şu sezon açılsın da birkaç azılı vuralım.
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #9 : 21 Haziran 2014, 23:27:54 »
hocam ben çocuk olduktan sonra azılıya gitmiyorum.
sağlam ekip yok zaten. 5 kişi sağlamsa kalan 5 kişiden kork.
tek git 2 kişi git valla daha hayırlıdır. sürek yerine bek yap.
şükraniye kulübün avcıları çok profesyonel acaba bizide aralarına alırlarmı diye düşünüyorum.
adamlar yerlerine çakılıp kalıyorlar kimse yerini değiştirmiyor. herkes ne tarafa atacağını biliyor.
geçen sezon ördekten dönerken kapanış avlarını izledimde oradan biliyorum.
1978 Bursa