Gönderen Konu: Av tüfeklerinde Tetik Çekme agırlıgı ne kadardır.  (Okunma sayısı 7844 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Muzaffer KUZU

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Avcı arkadaşlar bizim yerli av tüfeklerinde tetik çekme agırlıgı ne kadardır. Çifte, Süperpoze, y.Oto fark edermi.
  • Huğlu Süperpoze 12 Skeet Özel yapım 71 namlu
  • Huğlu Çifte 12 Çukurbant 71 namlu 1-2 şok
  • Marocchı 12 Süper Poze 71 namlu 2-4 şok
  • Üzümlü Çifte 12 jetli yüksek bant 71 namlu 1-3 şok
İZMİR 1957   0Rh+     05344463032
Branş Kodu:2036

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Av tüfeklerinde Tetik Çekme agırlıgı ne kadardır.
« Yanıtla #1 : 11 Nisan 2014, 23:47:41 »
tüfeğin namlusunu yere dayarsın.tetikten kaldırmaya çalışırsın.tüfek yerinden kalkmadan tetikler tam kalkma noktasında düşüyorsa tetikler on numara iyidir hassastır.erken düşüyorsa tehlikeli geç düşüyor hatta düşmüyorsa tehlikelidir.bir deyişle kendi ağırlığı nispetinde tetik düşmelidir.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 12 Nisan 2014, 11:19:34 »
tüfeğin namlusunu yere dayarsın.tetikten kaldırmaya çalışırsın.tüfek yerinden kalkmadan tetikler tam kalkma noktasında düşüyorsa tetikler on numara iyidir hassastır.erken düşüyorsa tehlikeli geç düşüyor hatta düşmüyorsa tehlikelidir.bir deyişle kendi ağırlığı nispetinde tetik düşmelidir.

mantıklı gibi, ortalama 3 kilo ve üzeri,
ama erken düşüyorsa veya düşmüyorsa neye göre tehlikelidir.
1981 / Samsun / Malatya

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 12 Nisan 2014, 14:46:34 »
mantıklı gibi, ortalama 3 kilo ve üzeri,
ama erken düşüyorsa veya düşmüyorsa neye göre tehlikelidir.
tetik yumuşaksa erken düşer bu da av esnasında dalgınlıkla el tetiğe giderse ya da ava atış esnasında refleksle tetiğe dokunduğunuz anda tetiği erken düşürebilirsiniz. her iki durum da tehlikelidir.. bütün avlar ve herşey bir tarafa güvenlik ve emniyet çok önemli..!

Çevrimdışı Mahmut ÇETİN

• Müdavim Üyemiz
  • Böyle Bir Kara Sevda...
« Yanıtla #4 : 12 Nisan 2014, 16:09:23 »
Konuyla ilgili bilgi sahibi değilim; tetiği çekmeye başladığımız noktadan tetiğin en son dayanacağı noktaya kadar hep aynı sertlikte olması iyi midir sizce? Bence başlangıçtan - sona aynı tatlı sertlikte olması iyi gibi.
Tetik çekme boşluğu çok yumuşakla veya boşta gibi başlatıp sonra birden sertleşen ani bir duraklatma yapan tetikler az da olsa benim dikkatimi bozuyor hatta atış hatası yaptırıyor. Atışlarda ''tetiğin düştüğünü fark etmemek'' ile ilgili tavsiyeler verilir. Benim beğendiğim şekilde tetik sertliği olursa tetiğin düştüğünü hissetmez ve patlama çekintisi olanlarda patlamaya daha az dikkat vermiş olurlar gibi!
1981 Burdur
EY RABBIM
IMAN ILE ÖZÜMÜZÜ, HAYAT ILE YÜZÜMÜZÜ 
EDEP ILE SÖZÜMÜZÜ, KUR'AN ILE ÖMRÜMÜZÜ HAYIRLI EYLE

Çevrimdışı Adnan AYDIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 12 Nisan 2014, 16:31:11 »
Polat beyin  söylediği  bana mantıklı geldi. Bende birazdan bi deniyecegim merak ettim :)
BoDrUm    1976

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 12 Nisan 2014, 17:38:46 »
tüfek tam yerden kesileceği anda tetik düşmelidir.yani kendi ağırlığı kadar ağırlık taşımalıdır..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Selçuk KAYGISIZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 25 Mayıs 2014, 18:46:36 »
Selamlar.yeni aldigim huglu 104 a nin tetikleri diger tufeklerime kiyasla baya sert geldi.acaba kullandikca yumusar mi yoksa mudahale mi edilmeli.nadil bir islem uygulanmali.
  • Kral Arms Signatüre I

1984 KIRŞEHİR

Çevrimdışı Kadir TANYILDIZI

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 25 Mayıs 2014, 19:37:21 »
Selçuk bey huğlu 104 A babamda da var yaklaşık 20 senelik ve tetikte yumuşama olmadı.Ön tetik diğerine göre daha ağır,nazizane alışırsanız sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.saygılar.
1993 ERZİNCAN

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 25 Mayıs 2014, 19:50:33 »
Selamlar.yeni aldigim huglu 104 a nin tetikleri diger tufeklerime kiyasla baya sert geldi.acaba kullandikca yumusar mi yoksa mudahale mi edilmeli.nadil bir islem uygulanmali.
selçuk bey yeni tüfekleri bilemem de eski 104a ların tetikleri biraz sert. Seninki de 97 model eski serilerden. Ama sıkıntı etme onun herhangi bir zararı yok. Alışınca sıkıntı yaşamazsın. bendeki 88 model 104a nın da tetigi ben bildim bileli sert. Bu tüfeklerin iç mekanizmaları çok sağlamdır Selçuk bey..kullanılan parçalar dolgun malzeme ve harbi çeliktir. Güneşe tuttunmu renk verir. Mandalları geren yay sert ve tetigi tutan dil payı azcık fazla oldugundan tetik sert oluyor.

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 25 Mayıs 2014, 19:57:16 »
selçuk bey yeni tüfekleri bilemem de eski 104a ların tetikleri biraz sert. Seninki de 97 model eski serilerden. Ama sıkıntı etme onun herhangi bir zararı yok. Alışınca sıkıntı yaşamazsın. bendeki 88 model 104a nın da tetigi ben bildim bileli sert. Bu tüfeklerin iç mekanizmaları çok sağlamdır Selçuk bey..kullanılan parçalar dolgun malzeme ve harbi çeliktir. Güneşe tuttunmu renk verir. Mandalları geren yay sert ve tetigi tutan dil payı azcık fazla oldugundan tetik sert oluyor.
Emrah bey cevabiniz icin tesekkurler insallah bu sertlik saglamliktandir tabi zamanla alisilir ama digerlerine gore baya sert geldi.avda zorlanmam insallah :)
  • Kral Arms Signatüre I

1984 KIRŞEHİR

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 25 Mayıs 2014, 20:06:58 »
Emrah bey cevabiniz icin tesekkurler insallah bu sertlik saglamliktandir tabi zamanla alisilir ama digerlerine gore baya sert geldi.avda zorlanmam insallah :)
patlamış boş fişekler koyup avdaki atıs pozisyonlarını canlandırıp tetik çekerek tetiklere alışabilirsin. Tetik sert olunca avcı bazen refleksle sert çekip tüfegi sarsabilir, bu da atısın sapmasına yol açar. Ben tüfegime okadar alıstım ki hedeften sapmadan tek tetik poze kadar seri kullanıyorum. Sen de alışırsın. Bazıları çift tetik sevmez ama tek tetige göre daha güvenlidir bana göre...
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2014, 20:08:20 Gönderen: Emrah CANDAN »

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 25 Mayıs 2014, 20:44:41 »
Bende zaten  cift- tek tetik takintisi yok cift tetige daha yatkinim evde bos fisekler var onlarla biraz alistirma yapayim..ilgin icin tesekkurler kardesim.
  • Kral Arms Signatüre I

1984 KIRŞEHİR

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 25 Mayıs 2014, 21:20:52 »
patlamış boş fişekler koyup avdaki atıs pozisyonlarını canlandırıp tetik çekerek tetiklere alışabilirsin. Tetik sert olunca avcı bazen refleksle sert çekip tüfegi sarsabilir, bu da atısın sapmasına yol açar. Ben tüfegime okadar alıstım ki hedeften sapmadan tek tetik poze kadar seri kullanıyorum. Sen de alışırsın. Bazıları çift tetik sevmez ama tek tetige göre daha güvenlidir bana göre...
emrah bu arkadaş  alışamaz :) yakında ilanlarda görebiliriz :) :)
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 25 Mayıs 2014, 21:44:29 »
Alisamazsam alani cok olur ozgur abi sana birakmazlar :)
  • Kral Arms Signatüre I

1984 KIRŞEHİR

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : 25 Mayıs 2014, 22:32:02 »
yıkıcılığında sorun çıkmazsa eğer (zor ihtimal) sağlamlıkta o tüfek yıllara meydan okur. zaten avda kullansın bi defa, nasıl olduğunu görsün, ava doğrulttuğunda o hissi güzelce bi tatsın, sonra bak bakalım satıyor mu ;) çok değişik yerli tüfekleri omuzladım, elime aldım baktım, hiçbiri benim eski 104a nın verdiği o hissi güveni vermiyor. o başka bişey.. huğlunun eski modellerinin değişik bir tadı zevki var, kullanan kolay kolay bırakmak istemiyor.
( şimdi bu yorumu okuyanlar vay be ne tüfekmiş diyecekler :D )

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 25 Mayıs 2014, 22:34:44 »
Bende zaten  cift- tek tetik takintisi yok cift tetige daha yatkinim evde bos fisekler var onlarla biraz alistirma yapayim..ilgin icin tesekkurler kardesim.
Rica ederim ne demek. sen sezon öncesi teknik antrenman yap, 1-2 ava da onunla git, sonra atımı getirin der gibi nerde benim 104a tüfeğim bana tüfeğimi getirin demeye başlarsın  :P :D

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 25 Mayıs 2014, 22:37:59 »
yıkıcılığında sorun çıkmazsa eğer (zor ihtimal) sağlamlıkta o tüfek yıllara meydan okur. zaten avda kullansın bi defa, nasıl olduğunu görsün, ava doğrulttuğunda o hissi güzelce bi tatsın, sonra bak bakalım satıyor mu ;) çok değişik yerli tüfekleri omuzladım, elime aldım baktım, hiçbiri benim eski 104a nın verdiği o hissi güveni vermiyor. o başka bişey.. huğlunun eski modellerinin değişik bir tadı zevki var, kullanan kolay kolay bırakmak istemiyor.
( şimdi bu yorumu okuyanlar vay be ne tüfekmiş diyecekler :D )

Emrah kardesim elimde huglu 1996 model cifte var pozeyle ayni 1-3 sabit soklu iki yildir kullaniyorum ve avdaki etkisi muhtedem otesi o yuzden elimden dara dusmedikce cikarmam.sadece tetik sertligi var pozede yoksa cevizi cok kaliteli ele yatkin guzel bir tufek.tetik sertligini fabrika ayarlar sanirim alisamazsam.ozgur abi de beklesin dursun :)
  • Kral Arms Signatüre I

1984 KIRŞEHİR

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 25 Mayıs 2014, 22:48:02 »
Emrah kardesim elimde huglu 1996 model cifte var pozeyle ayni 1-3 sabit soklu iki yildir kullaniyorum ve avdaki etkisi muhtedem otesi o yuzden elimden dara dusmedikce cikarmam.sadece tetik sertligi var pozede yoksa cevizi cok kaliteli ele yatkin guzel bir tufek.tetik sertligini fabrika ayarlar sanirim alisamazsam.ozgur abi de beklesin dursun :)
Allah maddi sıkıntıya düşürmesin, sen de satmak zorunda kalma. öyle de olur eğer alışamazsan gönderirsin fabrika halleder.. eski avcılar şöyle derdi, namluyu elinle tutup bırakınca belirgin şekilde parmak izi bırakacak, renk verecek namlu güneşe tutunca, işte onun çeliği çok iyidir avda da yıkıcı olur derlerdi. çeliğin iyisi güneşte renklenirmiş. çifteden memnunsun, çiften nasılsa bu tüfekte avda aynı başarıyı gösterir sen merak etme. Allah hayırlı avlar nasip etsin güzel günlerde kullan inşallah. özgür abi heveslenmiştir o tüfeğe ama neyse :)

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 25 Mayıs 2014, 23:34:17 »
Allah maddi sıkıntıya düşürmesin, sen de satmak zorunda kalma. öyle de olur eğer alışamazsan gönderirsin fabrika halleder.. eski avcılar şöyle derdi, namluyu elinle tutup bırakınca belirgin şekilde parmak izi bırakacak, renk verecek namlu güneşe tutunca, işte onun çeliği çok iyidir avda da yıkıcı olur derlerdi. çeliğin iyisi güneşte renklenirmiş. çifteden memnunsun, çiften nasılsa bu tüfekte avda aynı başarıyı gösterir sen merak etme. Allah hayırlı avlar nasip etsin güzel günlerde kullan inşallah. özgür abi heveslenmiştir o tüfeğe ama neyse :)
Eyvallah emrahcim.senin tufekte on numaraymis gercekten.bu eski huglularin degerini bilmek lazim.Allah kaza bela vermesin.rastgele :)
  • Kral Arms Signatüre I

1984 KIRŞEHİR

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : 25 Mayıs 2014, 23:43:43 »
Eyvallah emrahcim.senin tufekte on numaraymis gercekten.bu eski huglularin degerini bilmek lazim.Allah kaza bela vermesin.rastgele :)
O0 O0