Gönderen Konu: BÖYLESİNİ HİÇ GÖRMEDİNİZ...FABARM H38 HUNTER SUPER KAZ 90 CM NAMLU  (Okunma sayısı 11066 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet YAŞA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
FABARM H38 HUNTER SUPER KAZ 90 CM NAMLU KAZI YILDIZDAN INDIREN TUFEK..

http://www.fabarm.it/web_eng/dettaglio-prodotto.asp?i=137

« Son Düzenleme: 17 Nisan 2014, 16:07:44 Gönderen: Mehmet YAŞA »
Mehmet yaşa
1980-İPSALA / EDİRNE

Çevrimiçi Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
harbiden de göremedim :D
resimler görülmüyor usta...

düzenleme: hehe şimdi olmuş  :)
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Retay Masai Mara Bronze Pure
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimdışı Mehmet YAŞA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
100 metreye kadar atıs yapar bu tufek dıye tahmın edıyorum...yuksek avlarda yıldızdan indirir diye dusunuyorum...keske bendede bı tane olsaydı....:) :)
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2014, 19:08:15 Gönderen: Mehmet YAŞA »
Mehmet yaşa
1980-İPSALA / EDİRNE

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
namluyu 10 cm daha uzatsalar galaksiler arası av yapacak demekki :)

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
Gerçekten denemek isterim ne kadar fark yapar acaba bu namlu sıradışı bişey olmaz ama hissedilir bişeyler olur heralde aslında merak edenler kolaylıkla yapar bunu herkesin bildiği gibi 10 cm ilave şoklar var 2 tane bulup 20 cm yaptıkmı 71 cm namluya koydukmu al sana 91 cm 1 cmde cabası :) Yanlız şunu söğlim diğer modellerde en üstte olan XLR 5 Gold olana bittim süper duruyo yav
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Mehmet YAŞA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
 >:(xlr5 dehset bisey ama cok pahali...
Mehmet yaşa
1980-İPSALA / EDİRNE

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
Gerçekten denemek isterim ne kadar fark yapar acaba bu namlu sıradışı bişey olmaz ama hissedilir bişeyler olur heralde aslında merak edenler kolaylıkla yapar bunu herkesin bildiği gibi 10 cm ilave şoklar var 2 tane bulup 20 cm yaptıkmı 71 cm namluya koydukmu al sana 91 cm 1 cmde cabası :) Yanlız şunu söğlim diğer modellerde en üstte olan XLR 5 Gold olana bittim süper duruyo yav
71 namluya 15 santimlik ilave taktık ful şoklu. atış yaptık. hani bilmesem vay be ne süper olmuştur şimdi çok uzaklara vurur derdim. hiç te abartılacak bi tarafı yok. tüfeğin sesi biraz daha azaldı. hedefe giden saçmaların gücünde artış yok sadece aynı daireye 3 saçma deycekti 4-5 saçma deymiş sadece bu.  namlu 71cm.  7,6 cm (76mm) fişek yatağını çıkarttığın zaman geriye 64 santimlik saçmanın çıkış yolu kalıyor. barut zaten 65 cm ye kadar yanıyormuş. e boşuna demiyorlar en ideali 71 namlu diye. hadi 76 namlu olsun. bundan daha uzunu hangi akla hizmet ? 71 den sonra barutun itiş gücü bitiyor, bu sefer saçmanın kazandığı ivmeden hızdan harcamaya başlıyor sürtündükçe, bunu da hesaba katmak lazım..
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2014, 21:18:35 Gönderen: Emrah CANDAN »

Çevrimdışı Mücahit ÖZEL

• Müdavim Üyemiz
  Piyasada yerli tüfekler için satılan ilaveyle bir tüfeğin randımanın da olumlu bir değişiklik beklemek hayal kırıklığı olur..sebebine gelince bu ilavelerin ölçüleri,özellikle etek giriş ölçüleri standart dışı... ya çok dar, ya çok geniş...buradan yola çıkarak uzun namlulu tüfeklerin gereksiz olduğu anlamı çıkarmak  doğru olmaz..
  Uzun namlulu silahların farkını anlamak için, uygun şokla,KALIN SAÇMA, YAVAŞ ve KADEMELİ yanan barutlarla doldurulmuş fişekleri((b&p extra 35gr ve MB long rance 36 gr gibi)) denerseniz uzun namlunun hem pattern hemde penetre anlamında attığı afaki farkı gerçek anlamda görürsünüz..
Mücahit ÖZEL
1979 izmir

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
  Piyasada yerli tüfekler için satılan ilaveyle bir tüfeğin randımanın da olumlu bir değişiklik beklemek hayal kırıklığı olur..sebebine gelince bu ilavelerin ölçüleri,özellikle etek giriş ölçüleri standart dışı... ya çok dar, ya çok geniş...buradan yola çıkarak uzun namlulu tüfeklerin gereksiz olduğu anlamı çıkarmak  doğru olmaz..
  Uzun namlulu silahların farkını anlamak için, uygun şokla,KALIN SAÇMA, YAVAŞ ve KADEMELİ yanan barutlarla doldurulmuş fişekleri((b&p extra 35gr ve MB long rance 36 gr gibi)) denerseniz uzun namlunun hem pattern hemde penetre anlamında attığı afaki farkı gerçek anlamda görürsünüz..
Mücahit abi haklısında peki bütün bunlar bir tarafa 76 namludan daha uzun bir namlu sence nekadar gerekli ? en azından ülkemiz şartlarında? ben bu açıdan baktım olaya yoksa fark eder tabi ama bir noktadan sonra iş avcının aleyhine döner...

Çevrimdışı Mücahit ÖZEL

• Müdavim Üyemiz
ördek ve tahtalıda dahi 66 ve 71 bana göre kafi.. mühre,düdük,iyi bir kamuflaj yöntemiyle avlanmak daha mantıklı ama  uzun namlu ile avlağın durumuna,bölgeye ve avın geçitine göre birazda   uzaktan av vurma fantazi yapmak için denenebilir... benim demek istediğim namlu boylarının ve uzun namluların gereksiz olmadığı.....namlu uzadıkça gurupmanada deliciliğede kullunılan fişeğe  göre uzun mesafelerde avantajı  büyük..
Mücahit ÖZEL
1979 izmir

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
71 namluya 15 santimlik ilave taktık ful şoklu. atış yaptık. hani bilmesem vay be ne süper olmuştur şimdi çok uzaklara vurur derdim. hiç te abartılacak bi tarafı yok. tüfeğin sesi biraz daha azaldı. hedefe giden saçmaların gücünde artış yok sadece aynı daireye 3 saçma deycekti 4-5 saçma deymiş sadece bu.  namlu 71cm.  7,6 cm (76mm) fişek yatağını çıkarttığın zaman geriye 64 santimlik saçmanın çıkış yolu kalıyor. barut zaten 65 cm ye kadar yanıyormuş. e boşuna demiyorlar en ideali 71 namlu diye. hadi 76 namlu olsun. bundan daha uzunu hangi akla hizmet ? 71 den sonra barutun itiş gücü bitiyor, bu sefer saçmanın kazandığı ivmeden hızdan harcamaya başlıyor sürtündükçe, bunu da hesaba katmak lazım..
Emrah kardeşim bende onu diyorum sıradışı bişeyler olmaz ama hissedilir bişeyler olur HERALDE diye genede bi varsayım yapıyorum. namlu boyu uzadıkça pattern ve penatrasyonun arttığı bilimsel olarakta kanıtlanmıştır. eğer olmasaydı silah fabrikaları çeşitli boylarda namlu yapmazdı ölçerler biçerler en uygun olanı standart olarak üretirlerdi.  senin dediğin gibide 3 saçma yerine 4.5 saçma tutması çok farktır uzak bir mesafede atıyorum 40 - 45 metrede bir kekliğe 2 saçma tutucaksa  4 saçma tutması kekliğin havada sönmesi demektir 1-2 saçmayla kanat vurarak düşmesi yerine havada sönmesi güzel bir fark dimi. 90 cmlik bir namluyu alıp kullanan tabiki olmaz pek ama fabarmda bunu üretip yapmışsa vardır bi bildiği
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
burada bi abimizde vardı üzümlü 90 namlu pek bi randıman alamamıştı
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
Emrah kardeşim bende onu diyorum sıradışı bişeyler olmaz ama hissedilir bişeyler olur HERALDE diye genede bi varsayım yapıyorum. namlu boyu uzadıkça pattern ve penatrasyonun arttığı bilimsel olarakta kanıtlanmıştır. eğer olmasaydı silah fabrikaları çeşitli boylarda namlu yapmazdı ölçerler biçerler en uygun olanı standart olarak üretirlerdi.  senin dediğin gibide 3 saçma yerine 4.5 saçma tutması çok farktır uzak bir mesafede atıyorum 40 - 45 metrede bir kekliğe 2 saçma tutucaksa  4 saçma tutması kekliğin havada sönmesi demektir 1-2 saçmayla kanat vurarak düşmesi yerine havada sönmesi güzel bir fark dimi. 90 cmlik bir namluyu alıp kullanan tabiki olmaz pek ama fabarmda bunu üretip yapmışsa vardır bi bildiği
Bu tüfeği biri almış olsa işi bilmeyen birinin yorumu aynen şu olur vay be 90 cm namlu var 100-150 metreye kadar vurur bu tüfek..!!!
Fabarm gibi bir marka yapmışsa elbette vardır bildiği. benim düşüncem sadece kaz ve ördek avı için yapılmıştır herhalde? ama mühre ya da parlama avında kullanamazsın bunu mesela. sadece geçit avlarında randıman verir. ördek veya kaz 40-60 metre arası uçuyorsa iyi bir önlemeyle doğru fişekle 90 cm namlu anasını ağlatır. ama namlu 90 cm diye imkansızı beklemek doğru bir düşünce değil benim asıl anlatmak istediğim bu yani..
« Son Düzenleme: 18 Nisan 2014, 21:50:29 Gönderen: Emrah CANDAN »

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
70 li yıllardan kalma babamın tek kırması var huğlunun 76 namlu kendinden full şok. O tüfekle %70 şans %30 isabet diyelim 127 adım mesafeden ( benim ölçümle 82 metre falan yapıyor ) sulama kanalından kalkan ördeği 2 saçmayla düşürdüğümde mesafeye hayran kalmıştım 4 sene önce. Bu tüfeğin ulaştığı mesafeye bugüne kadar gördüğüm tüfeklerin hiçbiri ulaşamadı. 1,90 mke barut 2,10 saçmayla doldurulmuş 3 numara fişekti. yine aynı tüfekle sezon başında bazen üveyik avı da yapıyorum Yaf F1 trapla düşürdüğüm üveyikleri serçeden ufak görüyorum atarken. akşamüstü yüksek geçiyor. hızlı uçtuğu için önleme hatasıyla 10 atışımdan 3-4 tane anca isabetli oluyor ama mesafeler fena yani. özetlersek uzak av için namlu boyunun da uzun olması elbette avantaj olacaktır ama bir yere kadar... Fabarm 90 cm namluyu imkan olsaydı geçit avlarımda denemek isterdim doğrusu :)
« Son Düzenleme: 18 Nisan 2014, 22:22:47 Gönderen: Emrah CANDAN »

Çevrimdışı Mahmut ÇETİN

• Müdavim Üyemiz
  • Böyle Bir Kara Sevda...
En son duyduguma göre çift patlamalı fişekler üretiliyormuş uzun namlu ve uzun atışlar için.
1981 Burdur
EY RABBIM
IMAN ILE ÖZÜMÜZÜ, HAYAT ILE YÜZÜMÜZÜ 
EDEP ILE SÖZÜMÜZÜ, KUR'AN ILE ÖMRÜMÜZÜ HAYIRLI EYLE

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
Bu tüfeği biri almış olsa işi bilmeyen birinin yorumu aynen şu olur vay be 90 cm namlu var 100-150 metreye kadar vurur bu tüfek..!!!
Fabarm gibi bir marka yapmışsa elbette vardır bildiği. benim düşüncem sadece kaz ve ördek avı için yapılmıştır herhalde? ama mühre ya da parlama avında kullanamazsın bunu mesela. sadece geçit avlarında randıman verir. ördek veya kaz 40-60 metre arası uçuyorsa iyi bir önlemeyle doğru fişekle 90 cm namlu anasını ağlatır. ama namlu 90 cm diye imkansızı beklemek doğru bir düşünce değil benim asıl anlatmak istediğim bu yani..
Şimdi güzel anlattın kardeşim katılıyorum
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
Emrah kardeşim namluda barut 36-37 cm de tamamen yanıyor diye duymuştum,hangimizinki doğru? :)
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Şenay YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
İyi tüfek...
  • huğlu kop g601 yoto 71 namlu
  • huğlu kop 104 A 76 mamlu
  • Sarsılmaz Leopard y oto 71 namlu
istanbul  Çatalca 1971                                                                         5354139014l

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
Emrah kardeşim namluda barut 36-37 cm de tamamen yanıyor diye duymuştum,hangimizinki doğru? :)
O çok hızlı yanan bir baruttur :) ben sadece okuduğum bir bilgiyi paylaştım. amatör olarak ta gözlemlediğim şu, aynı fişeği değişik namlu boylarıyla atışını yaptık akşam karanlığında. 50cm namluda namlu ucundan meşale gibi ateş çıktı :) 66 namluda dar ve uzun bir ateş çıktı, 76 namluyla ise hiç alev çıkmadı. demekki 76 cm uzunluğa gelene kadar barut çoktan yanmış gitmiş :)

Çevrimdışı Enes Sadık BALI

• *
  • yaradılanı hoşgör Yaradandan ötürü
yerli markaların barutu 55-60 cm.de anca yanıyor
En büyük kavga , insanların haketmediği saygıyı istemesinden çıkar.

1993 Orhaneli / BURSA

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
DEĞERLİ ARKADAŞLAR
Çok çeşitli barutlar var ,, yavaş ve kademeli yanan barut çeşitleri ile hazırlanmış özel yapım fişeklerle ve uygun şok kombinizasyonları ile bu tür uzun namlulu silahları deneyip karar vermek lazım diye düşünüyorum .. ancak her ne olursa olsun 50-60 mt üzerinde vurulabilecek avlarda şanş faktörü daha büyük etken olur...
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
DEĞERLİ ARKADAŞLAR
Çok çeşitli barutlar var ,, yavaş ve kademeli yanan barut çeşitleri ile hazırlanmış özel yapım fişeklerle ve uygun şok kombinizasyonları ile bu tür uzun namlulu silahları deneyip karar vermek lazım diye düşünüyorum .. ancak her ne olursa olsun 50-60 mt üzerinde vurulabilecek avlarda şanş faktörü daha büyük etken olur...
Bence de. İlaveten bu namlular sadece daha uzağa atmak için değil, mesela daha az ses çıkarması için de kullanılıyor.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
Bence de. İlaveten bu namlular sadece daha uzağa atmak için değil, mesela daha az ses çıkarması için de kullanılıyor.
Evet VOLKAN BEY
Bende sizin belirttiğiniz gibi bir ara bir yerlerde az ses çıkarması ile ilgili böyle bir bilgiyi okuduğumu hatırlıyorum..SELAMLAR...
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Ömer ÇİRKİNYILAN

• *
Ben daha önce namlu boyu 92 santim olan brownıng görmüştüm.
Ömer ÇİRKİNYILAN
1983-Hatay 
resim upload servisleri

Çevrimdışı Ziya ELÇİN

• Free Üye
  • *
Namlunun uzunluğu fişeğin saçmasının menzilini artırmaz.Sadece saçma dağılımını üzerindeki şok etkiler.
Ziya ELÇİN
1960 Sivas/Balıkesir www.asyaav.com.tr