Gönderen Konu: namlu tercihi  (Okunma sayısı 43359 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tolga GÜVENDİK

• Müdavim Üyemiz
Ynt: namlu tercihi
« Yanıtla #25 : 23 Haziran 2014, 18:38:50 »
71 alınca keşke 66 alsaydım demezsin ama 66 alıpta mesafe biraz uzadı diye 1-2 keklik kaçırdın mı keşke 71 alsaydım dersin. 66 ile 71 arasında çok da fark yok diye düşünebilirsin, yakın mesafede farketmez ama 35-40 metrelerde aynı şoklar takılı bile olsa gözle görülür şekilde farkediyor.. yani kısacası 71 namlu en ideal olanıdır. ileride tüfeği satmak istersen de 71 namlu daha çok kabul görür..
tüfeğin şimdiden hayırlı olsun..

emrah sana katılıyorum aynı sok aynı mesafeden 66 ve 71 farklıdır

Avcı abilerin fikirlerine saygı duyuyorum ama ben aynı fikirde değilim.. genelde avcılar arasında uzun namlu uzağa atar gibi kesin bi önyargı var..ama bence tek başına namlu boyu yeterli değil..fişek tercihi, şokların namluyla uyumu, namlu iç çapı..... uzayıp gidiyor.. ben 66 namlu FE kullanıyorum rc s4 ile vurduğum ördeklerin mesafesini anlatmıyorum çünkü inanmıyorlar.. fikir vermesi açısından iki adet foto ekliyim ikisi de RC S4 5 numara ve 1 nolu FULL şokla 45 adımdan yapılan atışlar...71 namlu sarsılmaz phyton ve 66 namlu huğlu

sarsılmaz

huğlu

71 namlunun daha toplu atması daha çok saçmanın delmesi gerekirken tam tersi olabiliyor..uzunluğundan çok dengesine bakın şahsi fikrim
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2014, 18:40:25 Gönderen: Tolga GÜVENDİK »
Tolga GÜVENDİK
1990 / MANİSA
ImgLand.net image

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : 23 Haziran 2014, 19:14:58 »
Avcı abilerin fikirlerine saygı duyuyorum ama ben aynı fikirde değilim.. genelde avcılar arasında uzun namlu uzağa atar gibi kesin bi önyargı var..ama bence tek başına namlu boyu yeterli değil..fişek tercihi, şokların namluyla uyumu, namlu iç çapı..... uzayıp gidiyor.. ben 66 namlu FE kullanıyorum rc s4 ile vurduğum ördeklerin mesafesini anlatmıyorum çünkü inanmıyorlar.. fikir vermesi açısından iki adet foto ekliyim ikisi de RC S4 5 numara ve 1 nolu FULL şokla 45 adımdan yapılan atışlar...71 namlu sarsılmaz phyton ve 66 namlu huğlu

sarsılmaz

huğlu

71 namlunun daha toplu atması daha çok saçmanın delmesi gerekirken tam tersi olabiliyor..uzunluğundan çok dengesine bakın şahsi fikrim
Tolga kardeşim doğrusunu demiş. Uzun namlu uzağa atar anlayışı düzmantık olarak bana göre de yanlış.. uzun namlu, fişek ve mesafe şartları aynıysa belirli bir alana isabet eden saçma sayısını etkiler hepsi bu.
Senin fotoğraftaki karşılaştırma aslında bana göre şöyle olmalıydı : ya 2 tane sarsılmaz pyhton namlusu ya da iki tane huğlu 103 fe namlusu olmalıydı. biri 66 biri 71 olacak şekilde. aynı fişekle aynı hedefe test edilip bakılsa ozaman bahsettiğim fark gözlemlenebilirdi. tüfekler farklı, buyüzden namlu özellikleri farklıdır, şok numarası aynı bile olsa özellikleri farklı, iç çapları farklı olabilir onu anlatmaya çalışıyorum.
ben aynı tüfeğin aynı 2 namlusuyla denedim. biri 66 biri 71. hedef büyüklüğü mesafe şok ve fişek aynı olmak şartıyla, şartlar aynı iken 71 namlu 66 ya göre hedefe 9 tane daha fazla saçma giydirdi. ama ben o tüfekle 71 namluyla atışımı yaparım mesela, bir başka tüfek gelir 66 namlusuyla iç çapı ya da şok özelliği farklı belki aynı fişek bile olsa daha sık bir grupman çıkarabilir. namlu boyları arasındaki fark sadece bütün şartlar aynıysa ortaya çıkar.
yoksa 66 namlu da harika av yapar 61 namlu da buna asla itirazım yok.
ben uzak mesafe uçar avcılığı yaptığım için 71 ya da 76 namlu tercih ediyorsam şayet, bunun tek sebebi grupman değil.Geçit avlarında uzun namluyu havada daha kontrollü süzersin. yüksek uçan avı takip etmek daha kolay olur, hele de ince bant yaptırırsan uzak atışlarda önleme kolaylığı için avantajın olur. namlu uzadığı zaman öne azcık daha ağırlık verir ki bu da şahlanmayı az da olsa önler. son olarak ta doğru mühimmatla uzak mesafede biraz daha sıkı bir grupman elde edersin, ava isabet şansın artar...
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2014, 19:16:05 Gönderen: Emrah CANDAN »

Çevrimdışı Evren ATLI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #27 : 23 Haziran 2014, 23:31:13 »
Paylaşımlarınız için teşekkürler 66 namlu olarak tüfeğimi sipariş ettim.Allah utandırmasın
1982-Antalya

Çevrimdışı Sabahattin KARAHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #28 : 23 Haziran 2014, 23:42:35 »
Bende dördüncü tüfeğimi alma arifesindeyim kesinlikle 61 almayı düşünüyorum bizim burda domuz hariç tüm avlar fazlasıyla var edindiğim tecrübelere göre 71 veya 76 namlu ile yıldızlardan ördek veya 100 metre den keklik indiren görmedim ekibimde ki en hızlı ve en çok vuran arkadaşım 61 torun çok şahit oldum tüfeği kaldırmayacağım mesafelerden keklik indirmiş ayrıca forumda teknik ve bilimsel tecrübeleri olan arkaşlar barutun 50 55 cm barutun yanmasını tamamladığını söylüyenler var kanımca uygun şok uygun fişek kaliteli namlu kombinasyonunu buldunmu 61 namlu işi bitirir diye düşünüyorum tabi bunu düz mantıkla söylüyorum herkesin fikrine saygı duyuyorum ama forumdaşlarımız arasında fazlasıyla ustalar var onlar daha detaylı açıklayacaklardır
  • YILDIZ A71 YEDEK NAMLULU
  • YILDIZ SPZ ME 66
Sabahattin KARAHAN 1974 VAN
İnsanları tanışırken değil,tartışırken tanırsınız.
Çünkü, öfke saklanan kişiliği ortaya çıkarır.

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #29 : 23 Haziran 2014, 23:46:31 »
Al bir 66 cm namlu,5 no şok kursun at,bıldırcın avla, şok teknolojısı sayesinde uzun tüfeklere gerek kalmadı,2 veye 3 no kaliteli şokla ördek avla
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı Kadri AĞRALI

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #30 : 24 Haziran 2014, 00:05:40 »
61 namluyu alırsın,bir iki sezon kullanırsın,sonra da yeniden 71 cm namluya dönersin.61 cm namlu boylu beretta veya browning poze veya çifte gördünüzmü?(İstisnai bir kaç otomatik tüfek üreten firma ve slug namlu tüfekler hariç)
Kadri AĞRALI
1974 - Balıkesir

The following users thanked this post: Onur TAVACI

Çevrimdışı Kadir TANYILDIZI

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 24 Haziran 2014, 00:09:37 »
Paylaşımlarınız için teşekkürler 66 namlu olarak tüfeğimi sipariş ettim.Allah utandırmasın
Evren bey tüfeğiniz hayırlı olsun şimdiden.bendede aynı tüfeğin sentetik kundaklı modeli var ve 66 namlu bugün 25 civarı traptan kurşuna atış yaptım Allaha şükür şakır şakır çalışan mekanizması var. 66 namludan memnun kalacağzınıza inanıyorum.
Saygılar.
1993 ERZİNCAN

Çevrimdışı Kadri AĞRALI

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #32 : 24 Haziran 2014, 00:18:26 »
61 namlu ile 71 namlu tüfeğin 10 mt atış mesafesindeki fişek dağılımı,bir iki karış kadardır yani aynıdır.Bununla beraber çulluk avında sık ormanda,atış mesafemiz aşağı yukarı 5 mt mesafede,hatta daha yakın mesafelerde gerçekleşmektedir.Deneyin;5 mt mesafeden 47 cm namlu ile 76 cm namlunun saçma dağılımını :)))Ha şimdi bazılarınız da sık ormanda kısa namlu tüfek atışa daha uygundur diyebilir!Allah için 61 cm ile 71 cm arasında,10 cm gibi çok kısa bir fark vardır.Bu tüfeğin kullanımını etkilemez.Zaten 61 cm namlu boyunda bir otomatik tüfeğiniz varsa,tüfeğinizin toplam boyu 71 cm poze ile aynıdır.

Kadri AĞRALI
1974 - Balıkesir

Çevrimdışı Kadri AĞRALI

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #33 : 24 Haziran 2014, 00:26:31 »
Avcılıkta yıllanan,tecrubesi artan,değişik tüfeklerden hevesini alan, her avcı mutlaka özüne döner...Alır 71 cm namlu,sabit 3-1 veya 4-2 şoklu bir tüfek,keyif yapa yapa her türlü ava tüfek atar...
Kadri AĞRALI
1974 - Balıkesir

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• *
« Yanıtla #34 : 24 Haziran 2014, 09:04:15 »
Benim tüfeğim 55 cm namlu 401 B Huğlu. Ne 76, ne 71 , ne de 66 namlular ile hiç bir konuda hiç bir fark görmedim. Bütün test atışları, yabancı markalarla bile karşılaştırması yapılmıştır. 76 veya 71 namlu tavşanı ördeği maksimum nereden vuruyorsa aynı mesafeden güzel saçma dağılımı ve etkisi ile vurabiliyorum. Maşallah..
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

Çevrimdışı Yılmaz GÜNAL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 24 Haziran 2014, 12:43:05 »
SAĞDECE ŞUNU SÖYLEYEYİM BENİM 72 NAMLU RUS İLE DÜŞÜRMEZ DİYE SIKMADIĞIM ÜVEYİKLERE 61 NAMLU KULLANAN ARKADAŞ HEPSİNİ PATIR PATIR DÜŞÜRDÜ .ARTIK NAMLU BOYU HAKKINDA GERİSİNİ SEN DÜŞÜN
1985

The following users thanked this post: Onur TAVACI

Çevrimdışı Kadri AĞRALI

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #36 : 24 Haziran 2014, 13:08:51 »
SAĞDECE ŞUNU SÖYLEYEYİM BENİM 72 NAMLU RUS İLE DÜŞÜRMEZ DİYE SIKMADIĞIM ÜVEYİKLERE 61 NAMLU KULLANAN ARKADAŞ HEPSİNİ PATIR PATIR DÜŞÜRDÜ .ARTIK NAMLU BOYU HAKKINDA GERİSİNİ SEN DÜŞÜN
:))Elindeki rus un nerelerden kuş indereceğini sen bir bilsen:))Mesafe tahminini arkadaşın daha iyi yapmıştır...
Kadri AĞRALI
1974 - Balıkesir

Çevrimdışı Yılmaz GÜNAL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #37 : 24 Haziran 2014, 13:10:10 »
YİNE NAMLU BOYU HAKKINDAKİ BAŞIMDAN GEÇEN OLAYI ANLATAYIM GEÇEN YIL BU ZAMANLAR YILDIZ POZE ALDIM 71 MOBİL ŞOKLU SEZON AÇILINCA ÜVEYİK E GİTTİK 10 FİŞEKTEN VURULAN KUŞ SAYISI 9 DÜŞEN 1 KUŞ HEP TÜY BIRAKIP GİTTİ HAYVAN TÜFEĞİ AVDAN GELİNCE SATLIĞA ÇIKARDIM .İLK  AVIMDAN SONRA HEMEN O KADAR SİNİR OLDUM Kİ ELDE DEĞİL ARTIK VE O AVDA 4 FARKLI GRAMDA VE NUMARADA FİŞEK VAR İKEN .DAHA SONRA GİTTİM 25 KUTU FARKLI MARKA VE GRAMDA FİŞEK ALDIM VE TÜFEĞİ DENEMEYE BAŞLADIM SONUN DA FİŞEĞİMİ BULDUM ARTIK ÜVEYİKTE DAHA ÇOK SİNİR OLMAYA BAŞLADIM ÇÜNKÜ AVA GİDİYORUM 1 SAAT İÇİNDE LİMİTLER DOLUYOR TEKRAR DÖNÜYORÜM. VE YİNE ŞUNU BELİRTEYİM BU AVLARIM SONUNDA  YANIMDAKİ ÇOĞU ARKADAŞ TÜFEKLERİNİ SATMAYA KARAR VERDİ ÇOĞU AVRUPA MARKA TÜFEK İKEN ONLAR İLE YANYANA OTURUP ONLARIN ATMADIĞI KUŞA BENİM ATIP DÜŞÜRDÜĞÜMÜ GÖRÜNCE DÜŞÜN ARTIK O ARKADAŞLARIN HALİNİ                       LAFIN ÖZÜ KISASI YUKARDADA BELİRTİĞİM GİBİ NAMLU BOYU ÇOZ AZ ETKİLER AMA FİŞEK ÇOK ETKİLİYOR TÜFEĞİ ALDIKTAN SONRA FİŞEĞİNİ MUTLAKA BULMAN GEREKİYOR.
1985

Çevrimdışı Yılmaz GÜNAL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #38 : 24 Haziran 2014, 13:13:39 »
Bilmem mi kadri bey bilmemmi 4 yıl kullandım ne yapıp yapmayacağını
1985

Çevrimdışı Kadri AĞRALI

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #39 : 24 Haziran 2014, 13:26:50 »
http://avlakforum.com/forum/pattern-ve-penetrasyon-denemeleri/71-cm-61-cm-namlu-grupman-testi-ilginc-sonuc-yorumlarinizi-bekliyorum!!/Bu linkte yaptığım denemeleri paylaşmıştım.Fotolara baktığınızda,yaklaşık 30 mt mesafelerde,grupman bakımından fazla fark olmadığını görürsünüz.Ancak ilerki zamanlarda bu denemeleri mesafeyi biraz daha uzatarak(45 mt civarı) yaptığımda,ciddi grupman farkı oluştuğunu gördüm.Malesef bu denemelerin fotolarını çekmedim ve bu yüzden sizlerle paylaşamamıştım.Ancak burda dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerden biride delme gücü.Fotolarda görürsünüz;her iki namluda aşapı yukarı aynı grupmanı yaparken,delme gücü bakımından 71 cm namlu daha iyidir.Hele ki bu denemelerimi mesafeyi uzatıp yaptığımda,grupmanda olduğu gibi,delme gücünde de büyük fark oluşmaktadır.Namlu değerlendirmesi yaparken grupman ve delme gücünü beraber düşünmemiz gerekir.
Kadri AĞRALI
1974 - Balıkesir

Çevrimdışı Kadri AĞRALI

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #40 : 24 Haziran 2014, 13:41:03 »
61 cm namlu her bakımdan iyidir diyelim,o zaman neden büyük markalar hala 71-76 cm namlu üretiyor...Adetten midir yoksa gelenekten midir?Artık şöyle güçlü fişek böyle güçlü fişek var,61 cm namlu tüfek ile bu fişekleri kullandığımızda aynı sonuç alınıyor ama, aman yılların alışkanlığı bozulmasın biz 71 cm yapmaya devam edelim mi diyorlar?O zaman trapçılar boşuna 76 cm tüfek ile uğraşıyorlar....Alsınlar bir 47 cm namlu plakları yıldızdan indirsinler...Araştırılmış uygulanmış teknik açıdan bilimsel gerçeklere göre üretim yapıyorlar.Ancak biz avcılar,hemen 61 cm namlu ile üveyki şu mesafeden vurdum,50 mt den ördeği indirdim deyip teşhisi koyuyoruz.Amerika da adamlar neden ördek avında 89 mm yataklı 76 cm namlu boylu tüfek kullnıyorlar,onlarda alsın 50 cm namlu tüfek indirsinler ördekleri.
Kadri AĞRALI
1974 - Balıkesir

Çevrimdışı Kemal KAYAN

• *
  • SETTER
« Yanıtla #41 : 24 Haziran 2014, 14:43:53 »
Olayı sadece namlu boyu olarak tartışırsak yanılmış oluruz. O namludan çıkan saçmaları iten bir barut gazı var, o barut gazını oluşturan bir barut var :)
Her barutun yanma özelliği farklı olduğu gibi değişik gramajlardaki fişeklerin içindeki barut miktarlarıda farklıdır.
Anlatmak istediğim kurşun veya saçma namlunun içinde hareket etmeye başladığında barut yanmaya devam eder. Bu yanma süresi ve mesafesi her fişekte farklıdır.
Fakat yapılan araştırmalar sonucu bu işin uzmanları , normal ölçülerde  ve gramajdaki bir fişeğin içindeki  barutun namlunun 56-61 cm. aralığında tamamen yanmasını bitirdiğini söylüyorlar... Bu ne demek oluyor? Yasal alt sınır olan 46cm. - 56 cm arası namlularda kurşun veya saçmalar namludan çıkmasına rağmen barutun yanması devam ediyor. Bu da kurşun veya fişekte bir miktar güç kaybına yol açıyor...
Zaten bu tür kısa namlulu tüfeklerde atış esnasında namludan alev çıktığını görüyoruz. Bu gördüğümüz alevde barutun yanmaya devam ettiğini kanıtlıyordur kanaatimce..
61-71 arası namlular en iyi ölçülerdir bana göre. Aralarında da kesinlikle büyük bir fark olduğunu düşünmüyorum. Hatta 71cm.'den uzun namlularda gereksiz  bir sürtünme olacağından özellikle kurşunun tesirini düşürdüğünü düşünüyorum.

Saygılarımla,,,
  • Akus Estate SxS
  • Akus Hunter Deluxe O/U
  • Beretta A400 Xplor Unico Semi Auto
  • Fabarm Imperator Pump Action
  • Sarsılmaz Sar 9 (9x19mm)
  • English Setter (Radentis)

Balıkesir/Erdek 1981

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #42 : 24 Haziran 2014, 16:25:19 »
Arkadaşlar ben ava 16 cifte ile basladim ogun bugündür 71 76 namlu 1/3 soklu tufeklere bayılırım

bir zaman kisa namlu merakim oldu 67 skeet skett s 55 aldim sonra yakin kalkan kuslara bos atmiyordum

ancak uzak kuslar bol yarali vede tesadüfen vurulmuscasina idi o zaman bu zaman

71 1/3 vazgecilmezim oldu ki vurdugun kusa cok rahat atar bilirsin ben cok uzak atan

kusu salan biriyim toparlamak gerekirse namlu seçimi tamami ile avlanilan arazi yapilan av vede atış ile alakalıdır

Ancak arkadaşlar iminda bahsettigi uzere dunya standart i 71 dir.
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Tolga GÜVENDİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #43 : 24 Haziran 2014, 17:26:56 »
her iki namluda aşapı yukarı aynı grupmanı yaparken,delme gücü bakımından 71 cm namlu daha iyidir.Hele ki bu denemelerimi mesafeyi uzatıp yaptığımda,grupmanda olduğu gibi,delme gücünde de büyük fark oluşmaktadır.

Kadir bey paylaştığım fotoğrafları bir daha incelemenizi istirham ederim.. alttaki resim 66 namlu üstteki resim 71 namlu.. delikleri sayarsanız 66 namlu daha fazla delmiş.. tabi bu her 66 namlu iyidir anlamına gelmez o kadar çok etken var ki o aradakı 5-10 santim belki de %20 etki ediyor...ördek avcılarının ve trapçıların uzun namlu kullanma sebebi grupman ve delicilik değil bildiğim kadarıyla silahı savurma rahatlığı, hedefi takip etme(swing) kolaylığı ve atış konforu...tabiki 61 ile 76 namlu arasında az da olsa fark vardır ama silahın diğer özellikleri olması gerektiği gibiyse atıcıya uyumu dengesi falan düzgünse çok ta kafaya takmamak lazım şahsi fikrim
Tolga GÜVENDİK
1990 / MANİSA
ImgLand.net image

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #44 : 24 Haziran 2014, 22:00:29 »

Hayırlısı olsun. İnşallah içinize sinen güzel bir tüfek denk gelir elinize...
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı Osman KÖRÜKCÜ

• Müdavim Üyemiz
    • Sulusaray Kasabası Resmi Web Sitesi
« Yanıtla #45 : 24 Haziran 2014, 22:15:38 »
Tekrar söyluyorum Siz ister  kabul edin ister etmeyin Dünyada yivsiz av tüfeği standart namlu boyu 71 cm olarak belirlenmiş. yani 71 cm namlu boyu harici bir tercih standart dşı bir tercihtir siz ister standarta uyun ister uymayın ama gerçek bu. herhalde bunu belirleyenler bütün istatistikleri hesaplamıştır.
Osman KÖRÜKCÜ
1981 Nevşehir
0535 764 7219

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #46 : 24 Haziran 2014, 22:36:48 »
bu iş namlunun iç çapına bağlıdır.elimdeki 66cm namlulu 18.35 mm namlu iç çapına sahip huğlu 401 tüfeğim 36.5 mt de 2 nolu şokla %70 grupman yaparken  72.5 cm namlulu 18.4mm iç çapa sahip baikal  pozem full şokla aynı mesafede %65 grupman yapıyor.namlu iç çapı daha dar olan kısa namlulu bir tüfek  uygun şoklarla 5 cm farkı rahatlıkla kapatabilir.....
« Son Düzenleme: 24 Haziran 2014, 23:18:02 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #47 : 24 Haziran 2014, 22:39:07 »
evet , dünyada  namlu standartı 71 cm dir .
penetrasyon testi yapan arkadaşlardan ricamdır . lütfen tüfeklerinizin pattern ve penetrasyon denemelerini, kışın sıfır derecelerde veya + 5  gibi  ve 50 metre civarlarında  yapın .  61 ve 71 namluları deneyin . farkı göreceksiniz . sıcak havalarda yapılan atışlarla , kışın yapılan atışlar arasında  çok fark var .
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #48 : 24 Haziran 2014, 23:35:17 »
Evren bey merhaba boyunuz kısa değilse 71 namlu tavsiye ederim kekliğe ördeğe tavşana giderseniz 71 namluyu arayabilirsiniz uygun fişeği soku bulduktan sonra bıldırcın avında bile 71 namlu  iyi işler yapıyor
1985
BURSA

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #49 : 24 Haziran 2014, 23:46:05 »
bu iş namlunun iç çapına bağlıdır.elimdeki 66cm namlulu 18.35 mm namlu iç çapına sahip huğlu 401 tüfeğim 36.5 mt de 2 nolu şokla %70 grupman yaparken  72.5 cm namlulu 18.4mm iç çapa sahip baikal  pozem full şokla aynı mesafede %65 grupman yapıyor.namlu iç çapı daha dar olan kısa namlulu bir tüfek  uygun şoklarla 5 cm farkı rahatlıkla kapatabilir.....
kesinlikle katılıyorum  suat bey aynı testin benzerini bizde yaptık 71 namlu ve 66 namlu pozelerle ikiside full şokla atıldı daha iyi penetrasyon ve grupman yapan şok ölçüsü daha dar olan 66 namlu  oldu
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus armsan phenoma argentum, akkar churcıll 812, doxcarms sp, doxcarms mx2 , tuka çifte