Gönderen Konu: AV TÜFEKLERİNİN AVI ÖLDÜRMEMESİ  (Okunma sayısı 38395 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cihangir GÜNEL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • "Sabır Her Kişinin Değil Er Kişinin Harcının"
Ynt: AV TÜFEKLERİNİN AVI ÖLDÜRMEMESİ
« Yanıtla #50 : 28 Kasım 2014, 09:56:44 »
Herkese selam olsun.

Öncelikle böyle faydalı bir forum sayfasını ve gördüğüm kadarı ile hiç bir kelimesinin boş olduğunu düşünmediğim usta avcılar ile bir araya getiren Sayın Admin' e teşekkür ediyorum.

Bu konuda bende biraz sorunluyum ve bugün fabrikayı arayıp detaylı bilgi isteyeceğim. 27 yaşındayım ve 10 yaşından beri avlanırım. İlk tüfeğim 16 lık uzun namlu bir tek kırma namlusu yağlı boya ile yağlanmış parıl parıl parlardı.Babama zorla aldırmıştım. Yaşım küçük olduğu için annem ava gitmemi istemiyordu dinlemeyince bu yüzden tüfeğimi parçaladı beni de bir temiz dövmüştü. yalnız o tek kırma var ya o tek kırma arkadaşlar inanır mısınız babamın en ucuza aldığı yerli fişekleri nasıl yakardı. 45-50 metre mesafedeki saksağanı kavak ağacından cansız çok kere yere düşürdüğümü hatırlarım. vurulan hiçbir avım kanamalı ölmez yere indiğinden işi bitmiş olurdu. saçmaları girdiği yerler simsiyah olurdu. Tek kırmaya o kadar aşıktım ki, annem kırınca babam otomatik almak istedi bana ben yine tek kırma istedim. bu sefer sıfır bir tek kırma aldı ama o eskisi kadar tat vermedi...

gelelim asıl meseleye bildiğim kadarı ile saçma ısınacak arkadaşlar. eğer saçma ısınmaz ise avı yakmaz havalı tabanca ile vurulmuş gibi olur kuş...yani sert soğuk bir metal ile. saçmayı ısıtan barut değil namlu dur. bu yüzden kaliteli tüfek kullanırız. kaliteli çeliklerde çeliğe su verilme işlemi çok başarılı yapıldı ise sürtünme ve ısınma çok iyi oluyor. Tabi ki fişek alakasızdır demiyorum fakat genelde avın ölmesi tamamen tüfeğin malzeme kalitesi ile alakalıdır. yoksa neden Avrupa yada farklı markalara çok paralar harcıyoruz değil mi?

bir diğer konu namlu içi temizlik tüfeğin namlusu her zaman temiz olmalı, saçmanın hızını ve sıcaklığını hiçbir faktörün bozmaması gereklidir. namlu içi yağlı kalmamalı sıvama yapabilir. barut asitleri temiz olmayan namlularda zamanla bir katman oluşturabilir. zaten kalitesiz namlu temizlenmemiş barut asidi  ile tamamen bir havalı tüfeğe dönüşebilir.

Şuan genelde Akkar Churchill poze kullanıyorum 71 namlu dikkat ettim tüfeğin grupmanı harika 2 yıldır neredeyse çok zar av kaçırdım. fakat kanamalı düşüyor çırpınıyor hayvana yazık oluyor gidip kesmek zorunda kalıyorum. Avrupa fişek kullanırım B&P Mirage Remigton gibi en çok remigtonda verim aldım. Ama gene tam anlamı ile avı buruşturmadı. Abimde bir browning A5 var remington fişek kullanıyor avı çok zor vuruyor ama değ dimi buruşturuyor. Bugün fabrika ile görüşüp bilgi alacağım. fabrikanın cevabını sizinle paylaşacağım.

Sonuç olarak fişek önemli fakat asıl olay tüfeğin kalitesindedir. Bunlar tamamen benim bildiklerim ve yorumlarım...

• Beretta Poze S56
  • Browning A5
  • Deutsch Black Kurzhaar (Rockey)
1987 - ANKARA

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #51 : 28 Kasım 2014, 11:18:16 »
Sayın Cihangir kardeşim dediklerinde yanlış düşündüğün yerler var. ( Sonuç olarak fişek önemli fakat asıl olay tüfeğin kalitesindedir ) diyorsun ama 16 cal tek kırma ile aldığım keyifi sonucu başka silahla alamadım diyorsun peki tek kırma kalitelimiydi çok bence en ucuzundan yerli bir tek kırma idi. Benim kullanmadığım silah pek az kaldı inan yerli avrupa aklına ne gelirse birkaç işte remington ile breda falan kullanmadım senin dediğin gibi av memnuniyeti kaliteyle alakası pek yok en keif aldığım silahların içinde çoğunluk ucuz olanlardı :) senin tek kırma mazisi içimi dağladı aynı durum bendede var küçükken adını tam bilmediğim ve hatırlayamadığım bi tek kırmam vardı arpacığı bile yamuktu kabak horozsuz namlu yağlamadımı küften ellenmez üzerinde Antalya silah sanayi gibi bişey yazıyodu emin değilim neyse olmaz böğle birşey ne atarsam atim kurutuyodu valla dediğin gibi avda tek kan yok saçmanın girdiği yeri bile bulamıyordun. Velhasıl kalite ile pek alakalı bir durum değil birde saçmaları namlu ısıtmıyor kardeşim neden dersen şöyle bir hayal et gözünde pover tapa fişeklerde hatta 89 mm federal ve winchester fişeklerin bu köşeli saçmalı olanları bütün saçmalar plastik tapanın içinde namluya hiç deymeden çıkıyor ama av ölüyor ve merkezdeki saçmalar genelde ava vuranlar yani o zaman avın ölmemesi lazım ve saçmalar ısınmış olsa ped şişelere attığımızda içinde kalan fişekler pedi eritmesi yapışması lazım veya tenekeye atış yaptığımızda tenekeye yapışan saçmalar su gibi savrulması lazım sadece hızndan dolayı olması kadar ezilip büzülüyor. Evet benimde tarifini yapamadığım gizemli bir olay var ama o gizemli hız neyin nesidir bilmiyorum aynı silahla farklı aynı gramda olan fişekler ile aynı avı yapmıyor kimi cansız kimi kan içinde kimi çok geç ölüyor bu silah fişek işi çok karışık burda böğle tartışıp gidiyoruz işte :)
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Ercan KILIÇ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #52 : 28 Kasım 2014, 11:18:48 »
selam lar. 2ay oluyor huğlu 103ce 20çal poze aldım . bıldırcın üveyik cülluk da testten çok güzel geçti.başkada av yok zaten buralarda. :)   şunu söyleyım. çok yıkıcı ölümcül bi namlusu var. daha gövdeden tek saçma alıp yere canlı düşen görmedim .3 kurşun atmıştım bi seferinde namlu içi krom gitti sandım o şekilde 3tane kuş yaralı gitti .üst namlu öldürmüyor alt namlu cansiz düşürüyor du . sonra içini bi şekilde temizledim şimdi eski duzene döndü. kısacasi krom çok önemli.  grupman olarak  fena değil. fişek seçmiyor . selamlar
1983 OSMANİYE

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #53 : 28 Kasım 2014, 11:42:01 »
bence sorun önlemenin yetersiz kalması. bu yüzden saçmanın hızını azaltmayan ve ya hızlı fişek kullanan arkadaşlar avı vurmakda sorun yaşamıyor. ancak önleme yine yetersiz kaldığı için ava isabet eden saçma miktarı yetersiz kalıyor ve isabet edenlerde avı delip geçiyor. buda avı öldürmüyor.
eğer yavaş fişekle önlemede tam anlamıyla yapılırsa ava isabet eden saçma sayısı artacak ve saçmalar daha yavaş olduğu içinde avı delip geçmeyecekdir.
tabi bunlar benim kendi fikirlerim ve varsayımlarım.
ancak anladığım kadarıyla namlunun yapısı, fişeğin yapısı, ağırlığı gibi faktörler saçma hızını, şok yapısıda grupmanı oldukça etkiliyor.
forum içinde vurma konusunda memnun olunan fişeklerin tamamı hızlı fişekler nerdeyse
vurma ve öldürmeme sorununa yavaş fişekle avın önüne atış yaparak denemeler yapmakda bence fayda var.
Ustalar bu konuda çok tecrübeliler. hep avın önüne atacaksın diye öğüt ederler. bence büyük söz dinlemekde fayda var  :)
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #54 : 28 Kasım 2014, 11:47:16 »
Özgür kardeşim tek kırmanın markasını inan bilmiyorum belki kaliteli idi belki sıradandı. Isıtma konusunda bende sana kısmen katılamayacağım. çünkü ısıtma dediğimde kaynar akla gelen havada eriyen saçmalar akla gelmesi normal ama saçma ilk çıkışta sıcak olmalı derecesini tabi bende bilmiyorum. ilk hava ile karşılaştığında tabi soğuyacak... ama ava hem hızlı hem sıcak girmeli ama derecesini bilmiyorum. Ama dediğin gizem konusunda haklısın bunu tam açıklamasını fişek üreticileri yada silahçilar biliyordur herhalde...

Şimdi fabrika ile görüştüm yaklaşık 30 dakika konuştum çok önemli bilgiler aldım.

Namlu içi barut asitlerinden sarı sarı olmuş ise zor çıkarıyorsanız istediğiniz kalitede saçma kullanın, saçma yapışması olur ve ava etkisi hızından dolayı az olur diyor ve kesinlikle jet marka ve MKE fişet atmayın namluyu karartır ve özelliğini kaybettirir diyor ve yüksek gramaj kullanın diyor. 32 atıyorsanız 34 atın diyor.
Namlu içi temizliğin çok önemli olduğunu söylüyor. isterseniz namluyu bize gönderin temizleyelim dediler. Namlu bakımını yapalım dediler.

• Beretta Poze S56
  • Browning A5
1987 - ANKARA

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #55 : 28 Kasım 2014, 12:17:20 »
iyi bir vuruş için fişeğin çok hızlı yada normal hızda olmasından ziyade yapısı önemlidir.saçma şekilleri tapa çapları barut cinsi gibi.bence 370 m\s olan bir fişek her av için ideal bir hıza sahiptir.vurulabilecek avın büyüklüğüne göre saçmanın uygun mesafede enerjili olması gerekir.önemli olan o enerjiye sahip saçmayı avın üzerinde bütünleştirebilmek.buradada grupman faktörü ortaya çıkıyor.şimdi standart bir kağıt hedefe destekli atılan bir fişeği aynı kusursuzlukla ava atsak sonuç net bir ölüm.ancak önleme hatası mesafe refleks görüş açısı gibi hesaplayamadığımız faktörler işin içine girince net vuruş yüzdesi malesef aşağı düşüyor.ayrıca sonuçta av hayvanı can taşıyor kan taşıyor iskelet sistemi var.bırakında vücudu  isabet almış bir bedenden kan çıksın.defalarca söyledim tekrar söylüyorum 35 mt mesafede 6 7 8 nolu bir fişek bıldırcın çulluk üveyik parlamada ördek ve tahtalıda dahil bu avları öldürebilecek hıza ve enerjiye fazlasıyla sahip.özellikle ince saçma diyorumki tane sayısının fazla olması bir nebze vuruş yüzdesini arttıracaktır.....
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #56 : 28 Kasım 2014, 12:31:25 »
Benim için öncelik tüfeğin bana uygun ölçülerde olması. Eğer tüfek bize uymuyorsa ha kurusıkı atmışız ha remington. Dipçik açı ayarı ve bazen dipçik boyunda çeşitli iyileştirmeler yapabiliyorsak da tetik çekme mesafesinde çok fazla bir iyileştirme yapamıyoruz. Normalde kullanıp çok iyi performans almadığınız bir tüfekte bile bu ölçülerde yapacağınız çeşitli iyileştirmeler inanın çok ciddi artılar kazandırabilir.
Ayrıca namludan çıkan saçmaların sabit ve hareketli hedefte yapacağı grupman farklıdır. Ördek boyutunda bir hedef sabitken 35 mt mesafede örneğin 20 adet saçma alıyorsa bu hedef uçan bir ördek hızına ulaştığında aynı mesafede alacağı saçma adedi daha az olabilir. Bunun sebebi namludan çıkan saçmaların hedefe olan mesafe uzadıkça en baş ve en sondaki saçmanın arasındaki mesafenin de uzamasıdır. Hedef sabitken aynı düzlemde hareket eden saçmalar sonuçta hedefi bulacaktır fakat hareketli hedefte aynı miktarda saçma aynı düzlemde bile hareket etse ilk ve son saçma arasındaki mesafe farkı sebebiyle hedefe isabet edecek saçma miktarında farklılık olabilir. Bu yüzden fişek namlu ve şok üçgenindeki ilişkiyi en doğru şekilde kombine etmeliyiz. Haddinden fazla dar şoklar haddinden fazla kalın numara saçmalar beklentinizin uzağında grupman elde etmenize sebep olabilir diye düşünüyorum.
Saygılar Rastgele
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

Çevrimdışı Hakan UYAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #57 : 28 Kasım 2014, 15:15:16 »
  Cihangir Bey atış yaptığınız zaman fişekteki saçmalar ses hızından yüksek bir süratle ilerler.Uzay boşluğunda atış yapmıyorsanız eğer Atmosfer içinde saçmalar belli bir sürtünmeye tabi olacağından, bu yüksek süratle ısınması kaçınılmazdır.İster on yıl boyunca temizlenmemiş tüfek olsun ister fabrikadan yeni gelmiş olsun...
  • Beretta A400 Xplor Unico
  • Franchi Affinity Wood
1974 ÇANAKKALE

Çevrimdışı İsmail SUBAKAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #58 : 28 Kasım 2014, 15:32:19 »
Peki arkadaşlar saçmalar tam kızmıyor diyorsunuz. Sanırım kızma olayı namluya sürtünmeyIe oluyor biliyorum Power tapalarda saçmalar tapanln içinde namluyu terk ettiği söyleniyor buna ne dersiniz
Vursan 92A
Stoeger M3000 Max5
Fabarm xlr 5 Bulrush
D-Doxcarms 10ncı yıl
Setter Diapolis Den Diego

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• *
« Yanıtla #59 : 28 Kasım 2014, 15:39:38 »
Bence de saçmanın ısınacağı bir yer varsa o namlu değil havayla sürtündüğü andır. Bu ısınmanın hayvan dokusu üzerindeki etkisi tartışılır. Isınmanın derecesi de saçmanın alaşımına göre değişir diye düşünüyorum.
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #60 : 28 Kasım 2014, 16:32:22 »
Bence de saçmanın ısınacağı bir yer varsa o namlu değil havayla sürtündüğü andır. Bu ısınmanın hayvan dokusu üzerindeki etkisi tartışılır. Isınmanın derecesi de saçmanın alaşımına göre değişir diye düşünüyorum.

saçmanın ısınacağı yer namlu içidir. hatta bu konuda çok tartışma konuları var, mesela halen bazı büyük silah firmaları holand&holland,Whestley Richards, merkel,perazzi gibi firmalar namlularında krom kullanmazlar. hatta bazı eski avcı üstadlar eski tüfeklerin namlularında krom olmadığı için saçmayı iyi kızdırdığı onun için avını kaçırmadığını söylerler. birtarafta böyle bir durum, bi tarafta da çoğu bilimsel araştırmacı avcı arkadaşlarda power tapayı ısrarla kullanmamızı tavsiye ediyor. haaa şunu da bilmiyorum power taba özel saçmayı kızdırma özelliği varmı değilse namludan saçmalar içinde terk ediyor yani acaip karışık bişey

birde arkadaşlar hep hızlı fişek, sert saçma diyoruz yani usta tecrübeli arkadaşlarımız bunu tavsiye ediyor, bizde gidiyoruz av bayilerine bunu soruyoruz oda ayrı bir yorum yapıp elindekileri satmaya çalışıyor. Madem ki burası biz bize birbirimize yardım ettiğimiz bir platform o zaman bu hızlı çıkışlı, power tapalı veya sert yumuşak saçmalı fişekleri marka vererek bize birkaç örneğini yazsın bu arkadaşlarımız. bizde buna göre hareket edelim bilmem yanılıyormuyum.
« Son Düzenleme: 28 Kasım 2014, 16:35:54 Gönderen: İsmail SUBAKAN »
Vursan 92A
Stoeger M3000 Max5
Fabarm xlr 5 Bulrush
D-Doxcarms 10ncı yıl

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #61 : 28 Kasım 2014, 17:17:11 »
Bende ögle düsünüyorum Akif abi cünkü dedigim gibi pover tapa sacmayi namluyla temasi engelliyor  ozaman namlu isitmasi deme mantigi kalmiyor hatta pover tapali fisegi dik havaya at aynen geri tertemiz düsüyor al eline bak namluya temastan filan en ufak bi bozulma yok plastik hic deforme olmamis  ne bilim karisik bi durum ama bence en önemlisi  kendi fisegini kendin bulucaksin en iyi fisek silahina en uygun fisektir bogle karisik durumlarla ugrasmaktansa alican 28 grdan 36 grma kadar bulabildigin her markayi atip av üzerinde en iyi sonucu aldigin fiseklerle yola devam etmektir bazen kalite olarak iyi olmayan fisekler silahiniza cok iyi uyum sagliyabiliyor. Ha bu arada bu görüsü savunurken sadece sacma isinmasi ile ilgili sürtünmeyle isinmanin pek bagdasmadigini savunuyorum yoksa av üzerindeki etki tabiki namluyla alakali yoksa her silah ayni avi yapardi iş namluda tabi gerisi teferruat
« Son Düzenleme: 28 Kasım 2014, 17:26:36 Gönderen: Özgür UYAR »
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #62 : 28 Kasım 2014, 17:44:18 »
  Cihangir Bey atış yaptığınız zaman fişekteki saçmalar ses hızından yüksek bir süratle ilerler.Uzay boşluğunda atış yapmıyorsanız eğer Atmosfer içinde saçmalar belli bir sürtünmeye tabi olacağından, bu yüksek süratle ısınması kaçınılmazdır.İster on yıl boyunca temizlenmemiş tüfek olsun ister fabrikadan yeni gelmiş olsun...

Hakan bey bu teziniz doğruluğu tartışılır, bir önceki örnekte belirttim havalı tabanca ve tüfeklerdeki kurşunlar neden ısınmıyor hızları av tüfekleri ile neredeyse aynılar. bu tüfeklere ruhsat dahi verilmiyor neden? saçmanın ısınması sadece havadaki sürtünmeye bağlı olsa tüm tüfekler aynı barutu yada aynı kinetik sistemi kullanıyorlar. O zaman tüfeğin hiçbir önemi yok, önemli olan ne kadar hızlı saçmayı fırlatması mıdır??? O zaman neyi tartışıyoruz. sorun sadece fişekte öylemi?
  • Beretta Poze S56
  • Browning A5
1987 - ANKARA

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #63 : 28 Kasım 2014, 18:59:52 »
30 metreye kadar her tüfek öldürür .

40 -50  metrelerde , yaralı düşer , ağzından burnundan kan gelir . belki ölür belki ölmez . kesmek zorunda kalabilirrsiniz .

60 - 70 metrelerde , vuruş yüzdenizin büyükçe bölümünü kaybetmiş olursunuz . isabet etse bile , düşme ihtimali oldukça düşüktür . düşse bile kaçma  yeteneğini kullanarak yakayı ele vermez .  vital organlara işlememişse saçmalar , kaçar  , çünkü gerekli tahribatı
yapamamıştır saçmalar .

70 metre üzeri ise , atıçının hayal güçüne kalmıştır .  :)

saçmalar , 35 - 40 metreden sonra , hızlarını büyük oranda , sürtünmeden ötürü ,  kaybederler . öyle zannettiğiniz kadar hızlı değildirler . heleki 9 - 10 numara gibi saçmalar . saçmalar küçüldükçe , hızlarıda aynı oranda düşür .

soğuk havalarda ,  bu oranları  etkiler .

su borusundan yapılmış namlular ilede av yaparsınız , kromsuz namlular ilede .
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #64 : 28 Kasım 2014, 19:02:15 »
Bu konu çok bilimsel olmaya başladı.şimdi bu saçmaların havada giderken ısındığını söyleyenler neden havanın aynı zamanda soğutma yaptığını düşünmüyor ilginç.mesela fişek içerisinden çıkan saçmalar sürtünmeyle kaç derece olabilir.bana hiç bilimsel gelmedi......?
« Son Düzenleme: 28 Kasım 2014, 19:04:10 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #65 : 28 Kasım 2014, 19:08:54 »
İsmail Bey merhaba,

Üst düzey tüfeklerde krom kaplama yapılmaz evet, ancak bunun saçmanın avı yakması vs tartışmalarıyla hiç bir alakası yok.

Krom kaplama işi, tamamen, mukavemeti artırmak için yapılır ve krom kaplama yolu, mukavemeti artırmanın, nispeten ucuz ve kolay bir yoludur. Başta korozyon olmak üzere , havadaki nemle oksidasyona uğrama süresi çok daha uzun olduğundan krom tercih edilir ve kaplanır, sertliğinden dolayı da, ufak tefek çizilmelere karşı da namlu içini korur krom kaplama..

Bu , adı üstünde bir kaplamadır...

Eğer namlunuzun çelik kalitesi ve "üretim süreci" yeterince üst düzeyse, kaplamaya ihtiyaç duymazsınız.

22 ayar altın suyuna neden batırılır değersiz bir maden ? 24 ayar saf altına , 22 ayar altın suyu kaplanır mı ?

Ya da fişeklerdeki nikel kaplama örneğini vereyim. Saçmanın balistik olarak uzak mesafelerde avantajlı olabilmesi için sert olması gerekir. Ancak sert madenlerin maliyeti düşük olanlarının ekseriyetinin, çelik gibi, kütlesi de düşük olduğundan uzak mesafelerde bir başka dezavantajı beraberinde getirir. Bunun için üreticiler, ağır bir maden olan kurşunu alıyor, nikel ile kaplıyor, böylelikle kurşunun ağırlığı, nikelin sertliğiyle birleşiyor ve uzak mesafelerde daha avantajlı atış yapma imkanı sağlıyor. Nikel "kaplama" nispeten ucuz bir metod olduğu için bu yapılıyor. Ancak , kendiliğinden alaşım olarak hem ağır hem de sert olan saçmalar yok mu ? Hevi-Shot en meşhur örneği olduğu için veriyorum. Evet, var ancak çok "pahalı". Hevi-Shot fişeklerin saçmaları hem ağır hem de serttir , en ufak bir kaplama da yoktur üzerlerinde.. Ancak maliyeti yüksek olduğundan, üretici daha ucuza aynı ya da yakın balistik etkiyi yaratabilecek , nikel kaplamalı kurşun saçmayı üretiyor, daha ucuza daha çok avcıya satıyor.

Endüstride, "kaplama" işi, her zaman maliyeti düşüren bir cankurtaran olarak kullanılmış sanayi devriminden bu yana..

Holland & Holland'ı örnek vermişsiniz, Holland & Holland'ın namlu çeliği çok kaliteli üst düzey bir çelik ve üretim süreci uzun/maliyetli.

Krom kaplama olmayan bir tüfeği atış günü mutlaka temizlemelisiniz, bir sürü eski üretim yerli tüfek de krom kaplama değildir mesela, atıştan hemen sonra temizlemelisiniz, yağlamalısınız ama Holland & Holland tüfeği atış yaptıktan sonra hemen temizlemek zorunda değilsiniz, av günü kaldırın dolabına temizlemeden 10 gün dursa dahi en ufak bir korozyon olmaz, paslanma olmaz. Çelik, 4140 değil, 4340 ve 4340 çeliklerinin en kalitelisi, en pahalısı. Üretim süreci de benzer şekilde çok maliyetli, milimetrenin 10binde 15binde biri hassasiyetinde ince honlama süreçlerinden geçiriliyor, uzun stres alma, ince işleme süreçlerinden geçiriliyor, uzun uzun anlatmayayım özene bezene üretiliyor. Namlu zaten standart çelikten çok daha mukavim olarak üretiliyor korozyona, oksidasyona... Dolayısıyla bir de üzerine kaplama atmaya gerek kalmıyor. Ek bir kaplama yapmak, tüfeğin atış performansını kaplamanın kalitesine göre değişen miktarlarda etkileyebiliyor, ayrıca kaplamanın kalitesine de bağlı olarak, güvenlik riski de doğurabiliyor shotgun tüfeklerde.. Artık teknoloji çok ilerledi , güvenlik riskini minimum seviyelere düşürdüler ama buna rağmen British Proof Center olarak bilinen kurumlar, shotgun tüfeklerde bazı kategorilerde, hem güvenlik sebeplerinden dolayı hem de namlu içine ek bir kaplamanın getireceği hassasiyet bozulmasına karşı, krom kaplama tüfeklere bazı yeterlilik sertifikalarını vermiyorlar. Bu ayrı bir konu.

Anadolu'da bilmem kaç yıl önce üretilmiş, krom kaplama imkanı olmadığından krom kaplanmamış , "kromsuz" namluyla, üst düzey tüfeklerdeki krom kaplama olmamasını birbirine karıştırmamak lazım.

Aldığınız tüfeğin namlusu iki günde üretilebilmişse ve böyle bir opsiyonunuz varsa satıcısından krom kaplama yapmasını mutlaka isteyiniz :) Tüfeğiniz daha uzun yıllar, korozyona karşı mukavim kalacaktır.. Ancak bu, sıra tüfeğinin krom kaplama olmaması, avı yakarak öldürmenizi sağlamaz :) İsterseniz yemin edeyim... :)

saçmanın ısınacağı yer namlu içidir. hatta bu konuda çok tartışma konuları var, mesela halen bazı büyük silah firmaları holand&holland,Whestley Richards, merkel,perazzi gibi firmalar namlularında krom kullanmazlar. hatta bazı eski avcı üstadlar eski tüfeklerin namlularında krom olmadığı için saçmayı iyi kızdırdığı onun için avını kaçırmadığını söylerler. birtarafta böyle bir durum, bi tarafta da çoğu bilimsel araştırmacı avcı arkadaşlarda power tapayı ısrarla kullanmamızı tavsiye ediyor. haaa şunu da bilmiyorum power taba özel saçmayı kızdırma özelliği varmı değilse namludan saçmalar içinde terk ediyor yani acaip karışık bişey

birde arkadaşlar hep hızlı fişek, sert saçma diyoruz yani usta tecrübeli arkadaşlarımız bunu tavsiye ediyor, bizde gidiyoruz av bayilerine bunu soruyoruz oda ayrı bir yorum yapıp elindekileri satmaya çalışıyor. Madem ki burası biz bize birbirimize yardım ettiğimiz bir platform o zaman bu hızlı çıkışlı, power tapalı veya sert yumuşak saçmalı fişekleri marka vererek bize birkaç örneğini yazsın bu arkadaşlarımız. bizde buna göre hareket edelim bilmem yanılıyormuyum.
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Samet BİRİCİK, İsmail SUBAKAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #66 : 28 Kasım 2014, 19:58:21 »
krom kaplama namlu dışınımı kasdediyorsunuz, ben namlu içi kromundan bahsetmiştim. dedim ya ben bu konuda çok bilgili değilim. sadece usta eski avcıların söylediklerini yazdım. hatta çevremde bazı eski avcıların konya üretimi özel tüfekler yaptırırken namlu içine özellikle krom attırmadıklarına şahit oldum. dedim ya bu sadece gördüklerimi duyduklarımı yazmam , yoksa ben krom kaplanmış kaplanmamış fazla bir bilgim yok.
şu asıl hızlı fişek konusunu açmalı kişiler hangi fişekler hızlı , hepsinin üzerinde yazmıyor mesela. yada çelik saçma bu konulardan örnek vermek gerek. mesela benim araştırmalarıma göre amerikan malı remingtonlar şuan en hızlı fişek bunların birde italyan yapımları varmış onlar americanlar kadar performanslı deilmiş
Vursan 92A
Stoeger M3000 Max5
Fabarm xlr 5 Bulrush
D-Doxcarms 10ncı yıl

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #67 : 28 Kasım 2014, 21:00:22 »
Namlu içini kastediyorum İsmail Bey...

Ah o eski avcı abilerimiz... :) Hepsine saygı duyuyorum, tecrübelerine saygı duyup faydalanmak lazım, tecrübelerinin arkasında mutlaka bir şeyler vardır ancak yaşadıklarının tecrübelerinin sebebine isim koyarken ya da tecrübelerini sebeplendirirken hata yapmış olabilirler. Tüfeklerin, ölçülerinin de namlularının da avı ele geçirmede ve/veya avı ölü ele geçirmede önemi büyüktür ancak tüfeğin avı "yakarak öldürme" gibi bir fonksiyonu yok.

Tüm dünyada ateşli silahlarla ilgili bir çok yanlış inanış var, zamanla ölçme tekniklerinin, değerlendirme tekniklerinin/imkanlarının gelişmesiyle bir çoğunun gerçek olmadığı ortaya çıkmış olan "mit"ler bunlar...

Mesela ne bileyim dar çapın daha toplu gitmesi miti gibi... 20 çap grupmanı 12 çap grupmanından daha küçüktür inanışı tüm dünyada inananı bulunan mitlerden biriydi... Bunun doğru olmadığı artık kesinlikle biliniyor... Ama mesela bu mitlerin arasında, bırakın aksini ıspat eden ya da etmeye çalışan araştırmaları, iddiasını bile bulamadım avı yakarak öldürme olayının. "Saçması avı yakan tüfekler" diye bir mit bile yok :)

Muğla'ya selamlar İsmail Bey...

krom kaplama namlu dışınımı kasdediyorsunuz, ben namlu içi kromundan bahsetmiştim. dedim ya ben bu konuda çok bilgili değilim. sadece usta eski avcıların söylediklerini yazdım. hatta çevremde bazı eski avcıların konya üretimi özel tüfekler yaptırırken namlu içine özellikle krom attırmadıklarına şahit oldum. dedim ya bu sadece gördüklerimi duyduklarımı yazmam , yoksa ben krom kaplanmış kaplanmamış fazla bir bilgim yok.
şu asıl hızlı fişek konusunu açmalı kişiler hangi fişekler hızlı , hepsinin üzerinde yazmıyor mesela. yada çelik saçma bu konulardan örnek vermek gerek. mesela benim araştırmalarıma göre amerikan malı remingtonlar şuan en hızlı fişek bunların birde italyan yapımları varmış onlar americanlar kadar performanslı deilmiş
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Samet BİRİCİK, İsmail SUBAKAN

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #68 : 28 Kasım 2014, 21:31:45 »
Ben de namludan çıkıp giden saçmanın, kurşunun havayla sürtünmesiyle ısınmayacağını bildireyim. Sadece soğur.

Bu imalatçıların namlunun "yakanını" nasıl yapacaklarını bildiklerini de düşünmemek gerek. Bakıyoruz aynı model iki tanesinden biri yakıyor, öbürü yakmıyor. Usta aynı, teknik aynı, malzeme aynı. Başka bir şeyleri farklı olduğu için başarıları aynı olmuyor. O şeyin ne olduğunu bilseler ve yapabilseler her tüfekçi yapmaz mıydı? Yahut da, acaba bunların  yakanını milli piyangodaki ikramiyeler gibi binde, ondinde, milyonda bir imal edip bizimde "ya çıkarsa" diye koşup almamızı mı bekliyorlar? İlginç şeyler.
« Son Düzenleme: 28 Kasım 2014, 21:32:47 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #69 : 28 Kasım 2014, 21:38:47 »
Tüfek yakma işini yapmıyorsa başka da fonksiyonu olmaz mı diyorsun sevgili kardeşim ? :)

Bütün barutlar da aynı değildir... Patlama (balistik etkileri), yanma hızları, kimyasal ve fiziksel yapıları farklı farklıdır. Mesela, magnum fişeklerde kullanılan barutlarla, magnum olmayan fişeklerde kullanılan barutların aynı hızda yanan barutlar olduğunu mu sanıyorsun? Böyle bir şey olsaydı, bir çok tüfek magnum fişeklerden dolayı parçalanırdı, magnum fişeklerde kullanılan barutlar daha yavaş yanan barutlardan seçilir. Aksi takdirde oluşan basınç çok tehlikeli boyutlara ulaşır.

Saçması var, tapası var, barutu var, choke var, namlu uzunluğu var, pattern'i var, penetrasyonu var , var da var.. Bir çok şey var ama "yakması" yok canım kardeşim, öyle bir şey yok. Bak daha yaşın çok genç, Allah ömrünü uzatsın, uzun ve mutlu bir ömrün olur inşallah ama bilmediklerini öğrenebilmek için senden yaşça büyüklerine (burada Hakan Bey'e olduğu gibi), daha uygun bir üslupla soru sorarsan ya da yaşça büyüklerine abilerine, "kardeşim" diye hitap etmezsen (burada Özgür Bey'e hitap ettiğin gibi) daha fazla şey öğrenebilirsin belki.

Hakan bey bu teziniz doğruluğu tartışılır, bir önceki örnekte belirttim havalı tabanca ve tüfeklerdeki kurşunlar neden ısınmıyor hızları av tüfekleri ile neredeyse aynılar. bu tüfeklere ruhsat dahi verilmiyor neden? saçmanın ısınması sadece havadaki sürtünmeye bağlı olsa tüm tüfekler aynı barutu yada aynı kinetik sistemi kullanıyorlar. O zaman tüfeğin hiçbir önemi yok, önemli olan ne kadar hızlı saçmayı fırlatması mıdır??? O zaman neyi tartışıyoruz. sorun sadece fişekte öylemi?

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Samet BİRİCİK

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #70 : 28 Kasım 2014, 22:07:48 »
"Aynen katılıyorum" denilmek istendiğinde +1 mi yazıyorlardı? Nasıldı forumlarda notasyon ? :)

Volkan Bey'in yazdığına +1 yazıyorum :)

Ben de namludan çıkıp giden saçmanın, kurşunun havayla sürtünmesiyle ısınmayacağını bildireyim. Sadece soğur.

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Samet BİRİCİK

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #71 : 28 Kasım 2014, 23:00:04 »
"Aynen katılıyorum" denilmek istendiğinde +1 mi yazıyorlardı? Nasıldı forumlarda notasyon ? :)

Volkan Bey'in yazdığına +1 yazıyorum :)

Bildiğim yerden çıktı, yazdım :)
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #72 : 28 Kasım 2014, 23:15:57 »
 Bak daha yaşın çok genç, Allah ömrünü uzatsın, uzun ve mutlu bir ömrün olur inşallah ama bilmediklerini öğrenebilmek için senden yaşça büyüklerine (burada Hakan Bey'e olduğu gibi), daha uygun bir üslupla soru sorarsan ya da yaşça büyüklerine abilerine, "kardeşim" diye hitap etmezsen (burada Özgür Bey'e hitap ettiğin gibi) daha fazla şey öğrenebilirsin belki.

[/quote]Duyarliliğin icin tesekkürler abi ben takmadim pek uslubunu konuya odaklandim ama haklisin saygilar. Bu bizim konuda baya karisti zaten :) bi neticeyede varamadik tam  ama zevkli bi yandan hemde tecrübeler aliyoruz dogru yanlis hakli haksiz farketmez yorum yazan herkese tesekkürler
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #73 : 29 Kasım 2014, 00:05:28 »
arkadaşlar benim bildiğim saçmanın yakması yanması ısınması diye bir olay yok. denemek lazım. denemekse çok kolay. ince kağıtlara farklı tapa özelliğindeki fişeklerle 10 metreden atış yapın. iddia ediyorum hiç bir kağıtda saçmanın girdiği yerlerde yanma izi görülmeyecekdir.
olayın temelinde avın grupmanın merkezine denk düşmesi var bence. kaliteli tüfeklerde grupman daha yoğun ve düzenli. buda çeliğin kalitesinden kaynaklanıyor.
soğuk havalarda niye daha sert fişek kullanıyoruz diyen arkadaşlar olacakdır tabiki. soğuyan hava yoğunlaşır. yoğun havada fişeğin hızı azalacakdır. buda önleme yetersizliğinde saçma grupmanının avın arkasında kalmasına neden olacaktır. tabi bunlar benim nacizane fikirlerim.  :)
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2014, 00:07:41 Gönderen: Şükrü TEKELİ »
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #74 : 29 Kasım 2014, 00:14:29 »
Arkadaşlar fişek firmaları namlulu çıkış hızını full şokta yapıyor. Kaç derecede test ediyorlar bilen varmı?
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir