Gönderen Konu: Gaz Operasyonlu Yarı Otomatik Tüfeklerde Hız Kaybı  (Okunma sayısı 177585 defa)

0 Üye ve 17 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
Ynt: Gaz Operasyonlu Yarı Otomatik Tüfeklerde Hız Kaybı
« Yanıtla #125 : 15 Eylül 2015, 13:10:28 »
Dopietta derken ? Doppelnamen demek istediniz sanırım :D Anladım, profil demir demek istiyorsunuz...

Yani örneğin şöyle bir profil demir :D

Jilet ::) gibi tüfek :D...Kubuz altkenarı ile (ki saklamaya teşebbüs edilmiş açılı çekim ile :)) yabanda sakal traşı dahi olunabilir her sabah :D..Hem jilet gibi tüfek ^-^ allah için hem de jilet gibi k..=kesici keskin,kenarlı :D...
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2015, 13:34:06 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #126 : 15 Eylül 2015, 13:30:00 »
Hoşbulduk Zülküf Bey, sağolun.

Keklik avında, tüfekler kadar atıcılık da önemli tabii, bir de merayı biliyor olmak, alışkanlık faktörleri de var diyeyim de olası bir hezimetin savunmasını baştan yapıyor olayım :D Sonuç galibiyet olursa zaten , "beklenen sonuçtu" diyeceğiz :D

İBRAHİM BEY
Avda siz bana yakın gezin gerisi kolay ,, köpeğim LİNDA ne yapar eder bulur keklikleri basar fermasını bizede fermaya yetişip tüfek atmak kalır bu arada tavşan fermasıda boldur köpeğimin oda işin bonusu olur..
sizi bilmem ancak TUNCAY dostum güzel tüfek atar ,, hem ava hemde plakaya o yüzden işin madara olmak boyutunuda es geçmemek lazım......
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, İbrahim AYSU

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #127 : 15 Eylül 2015, 13:40:47 »
:D :D

Madara olursak, mazeret hazır... "Vurmuyor bu tüfek , yakmıyor, fitillemiyor, hayvan vuruluyor ama vurulduğunu anlamadığı için uçmaya devam ediyor " der göndeririz fabrikaya :D   

İBRAHİM BEY
Avda siz bana yakın gezin gerisi kolay ,, köpeğim LİNDA ne yapar eder bulur keklikleri basar fermasını bizede fermaya yetişip tüfek atmak kalır bu arada tavşan fermasıda boldur köpeğimin oda işin bonusu olur..
sizi bilmem ancak TUNCAY dostum güzel tüfek atar ,, hem ava hemde plakaya o yüzden işin madara olmak boyutunuda es geçmemek lazım......
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #128 : 15 Eylül 2015, 13:45:58 »
Gözlerde sıkıntı yoktur inşallah ? :D :D

k... = keskin :D

Jilet ::) gibi tüfek :D...Kubuz altkenarı ile (ki saklamaya teşebbüs edilmiş açılı çekim ile :)) yabanda sakal traşı dahi olunabilir her sabah :D..Hem jilet gibi tüfek ^-^ allah için hem de jilet gibi k..=kesici keskin,kenarlı :D...
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #129 : 15 Eylül 2015, 14:08:33 »
k... = kesici :D

Markası ne bu tüfeğin ya ?

H&H mı ?
:D
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #130 : 15 Eylül 2015, 14:24:35 »
Konu döndü dolaştı yine Alman İtalyan savaşlarına geldi..
O H&H'i de sevmedim zaten Onu'da almıyorum..:).:)
İtalyanların bende tek alternatifi var..B serisi bir Browning..FN cinsinden..
Konunun asıl mecraından sapması bizim için hoş bir sohbet olsada 'Genel'i sıkıyor diye düşünüyorum..Enazından böyle bir çalışmanın altbaşlıklarında..
Bu arada av saati yaklaştı, bana ve Beretta'ya müsadenizi rica ediyorum..:)
Gidenlere rastgele!
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2015, 14:31:02 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #131 : 15 Eylül 2015, 14:27:01 »

Madara olursak, mazeret hazır... "Vurmuyor bu tüfek , yakmıyor, fitillemiyor, hayvan vuruluyor ama vurulduğunu anlamadığı için uçmaya devam ediyor " der göndeririz fabrikaya :D   

Klasik bir çamura yatma tekniği.Tamda bizim milletimize has bir durum.

Yalnız MERKEL fabrikası bunu yermi bilmem.Bizim tüfekler öyle şey yapmaz.Bilmem kaç binde bir hata payıyla üretiliyor demezlermi.

Bence siz bu opsiyol kullanım hakkını( çamura yatmayı) yerli tüfek üreticileri için kullanın.Onların hata payları cm lere yakın olduğundan her türlü başarılı sonuç alırsınız...

• HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #132 : 15 Eylül 2015, 14:28:53 »
Konu döndü dolaştı yine Alman İtalyan savaşlarına geldi..
O H&H'i de sevmedim zaten Onu'da almıyorum..:).:)
İtalyanların bende tek alternatifi var..B serisi bir Browning..FN cinsinden..

Tuncay bey ne olursa olsun ulaşılır olmak güzel bişey.Ben İtalyanları sadece bunun için bile tercih ederim.....

BİGA/1979

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimdışı Mert PASTIRMACI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #133 : 15 Eylül 2015, 15:40:14 »
Gazlı tüfekleri sürekli kötüleyenlere güzel bir cevap maiyetinde olmuş incelemeniz çok teşekkürler. %10 %20 güç kaybı yaşar gibi şehir efsaneleride artık daha zor dile getirilir bundan sonra. Ellerinize sağlık.
1992-İstanbul Yenisahra E-5 Gedik Silah Av Ve Outdoor Mağazası

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, İdris MOĞOL

Çevrimdışı Erol KABA

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #134 : 15 Eylül 2015, 17:21:09 »
Klasik bir çamura yatma tekniği.Tamda bizim milletimize has bir durum.

Yalnız MERKEL fabrikası bunu yermi bilmem.Bizim tüfekler öyle şey yapmaz.Bilmem kaç binde bir hata payıyla üretiliyor demezlermi.

Bence siz bu opsiyol kullanım hakkını( çamura yatmayı) yerli tüfek üreticileri için kullanın.Onların hata payları cm lere yakın olduğundan her türlü başarılı sonuç alırsınız...
Aynen abi hele adamın biri var ürünü arıza verince; kırk yıllık usta oldu taze gelin - Ben ömrümde böyle bir şey görmedim diyor :)
  • Charles Daly otomatik,
  • Cesa otomatik, Mertmak Mx5 otomatik
  • Akkar Karatay Pompalı, Hatsan Pompalı
Düzce  1985

Çevrimdışı Abdullah ŞAHİN 07

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #135 : 15 Eylül 2015, 21:08:16 »
İbrahim bey emeğinize, yüreğinize sağlık çok güzel, yerinde ve aydınlatıcı bir çalışma olmuş, yeterince de bilimsel testinizin çok faydalı olacağına inanıyorum, sizin kalite standartlarınızın oldukça yüksek olduğunu da biliyorum. Forumda bu tarz profesyonel testlerin ve denemelerin kaliteyi artırdığını düşünüyorum daha önce yarı otomatik mekanizmalı yivli silahlarla manüel mekanizmalı yivli silahlarda da buna benzer bir kıyaslama yapılmış ve benzer bir sonuç çıkmıştı sizi tekrar tebrik ediyorum araştırmalarınızın devamını diliyorum selamlar... 
  • Pietro Beretta S 687 SP O/U
  • Benelli Raffaello Special Lusso
Abdullah ŞAHİN
1972  ANTALYA

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #136 : 15 Eylül 2015, 21:37:37 »

Valla Volkan Bey, gelecek çiftenin choke kombinasyonu 4-3 , yani en ucuz yerli bir gazlı yarı otomatik tüfeğe full choke taktığımız anda, çiftenin namlu çıkış hızı daha düşük çıkacaktır takdir edersiniz ki :D Ama ondan sonra, "vay efendim o tüfeğe o para verilir mi?" yorumları gelebilir.  O tüfeği , namlusu önüne konacak elektronik bir cihazın göstereceği bir kaç dijitlik rakamla değerlendirmeye gönlüm elvermez :D Yani ben o tüfeği, "öyle yorumlara" yedirmem :D

Saçmayla tıkama metodundan, siz bana daha önceden bahsetmiştiniz, hatırımda. Ancak sizin de dediğiniz gibi, "saçma kaçırmıştır" yorumları olabilirdi :D Dolayısıyla ben de, Alman malı, sızdırmaz, geçirmez ve sonra da maalesef sökülmez bir macun kullandım :D

Tabi canım, orası öyle. Bir yönüyle böyle mazisi olan bir firma muhakkak ki her ölçüsünde tecrübesini, bilgisini kullanır. Tesadüfe yer bırakmazlar. Zaten "eskaza" diye yazmıştım. Mamafih, tüfeğe namlu hızına göre değer biçilmez tabi; bence de dediğiniz gibi.

Macun Hakan Bey'in yazdığı gibi matkapla vesaire; olmadı gaz odasını değiştirerek ortadan kaldırılır. Hem bilim için bu kadar bedel ne ki, de mi ;D
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #137 : 15 Eylül 2015, 21:42:15 »
Erol Bey o dediğiniz olur ama belki zaten vermişimdir. Öte yandan nerede olduğunu tekrar aramam da lazım. Gene de lazımsa, sizde yoksa tekrar bulurum yani.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Erol ÖZTÜRK

Çevrimdışı İsmail DAL 01

• *
  • Av doğa demek, avcı doğayı koruyan demek
« Yanıtla #138 : 16 Eylül 2015, 07:09:06 »
Çalışma güzel ama kinetik bir tüfekle denenmesi lazım çalışma sistemi farkı var. Emeğinize sağlık

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Remington 11 87 Premier Light Contour
  • Ata als 2100 tradition
  • kral Quen
  • Kral pompalı
  • pointer
Bismillahirrahmanirrahim
1980 Kadirli

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #139 : 16 Eylül 2015, 08:16:08 »
Çalışma güzel ama kinetik bir tüfekle denenmesi lazım çalışma sistemi farkı var. Emeğinize sağlık

ismail bey konuyla alakasi yok ama dediginizin kinetik silahta gaz kacagı yok burada maksat gaz kaçağının ne kadar olup olmadigini test etmiş ibrahim bey kinetikte neyi deneyecek anlamadim.?
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #140 : 16 Eylül 2015, 08:54:37 »

Tüfek zaten gaz deliği kapatılarak körlenmiş.Yani gazlı tüfek kinetiğe dönüştürülüp test yapılmış.sistemle falan alakası kalmamış.

Burada esas sorgulanması gereken bu fark nerelerden nasıl çıkarılabilir ?

Benim ilk tahminim fişek basınçlarındaki farktan  olabilir.Bilindiği üzere aynı kutudaki fişeklerin hızları bile % 10  farklı olabiliyor.

Daha önce bir çok üretici kinetik tüfeğin yapılan testlerde daha iyi penetrasyon yaptığını savunuyordu.Bence de mantıklı bir düşünceydi.
 50mt mesafede 1mm lik sac plakaya iki ayrı tüfekle ( gazlı ve kinetik) farklı mesafelerden atışlar yaptım.Gazlı sistem 18.4mm kinetik sistem 18.3mm iç çapa sahipti.

Bu şartlarda kinetik bariz şekilde farklı olmalıydı.Ancak fark olmadığı gibi gazlı tüfeğin penetrasyonu çok daha iyiydi.Gözle bile çok net belli oluyordu.

Bu testtede  benzer bir sonuç var.

Biraz tuhaf biraz ilginç birazda düşündürücü.

BİGA/1979

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Erol ÖZTÜRK

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #141 : 16 Eylül 2015, 09:07:16 »
bu test 2 farklı tüfekle yapılsaydı olmazdı o zaman sadece çalışma sistemi değil tüm tüfeği (namluyu, şoku, namlu şok geçişini vs.. ) karşılaştırmış olurduk

bu şekilde yapınca sadece çalışma sistemi farkını görmüş olduk. yalnız gazlı sistem nasıl çifte, poze , pompalı sisteminden nasıl daha hızlı oluyor hala aklım ermedi :D
« Son Düzenleme: 16 Eylül 2015, 10:33:09 Gönderen: Çağrı ECE »
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Tamer YİĞİT

• Müdavim Üyemiz
  • ''AVCI AVINI ALIR''
« Yanıtla #142 : 16 Eylül 2015, 10:20:50 »
kinetik tüfek kullanılsaydı BANA GÖRE fark daha çok olurdu, test yapılan tüfekte gaz delikleri kapatıldığı için atış sonrası mekanizma çalışmamış, yani kayıp yok buma rağmen fark oluyorsa çalışan kinetik mekanızmada daha fazla olur diye düşünüyorum.
Tamer YİĞİT /1968 Eğirdir/ Arh+/Benelli Ethos /Beretta S56 /Armsan A612
 İkamet ANTALYA

Çevrimdışı Sonay ŞEMEN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #143 : 16 Eylül 2015, 13:12:39 »
Bunları çok düşünmenize gerek yok, çünkü hem kinetik hem gazlı tüfeklerde ( kaliteli bir tüfekse tabi ) mekanizma hareket etmeye başlamadan saçmalar veya kurşun çoktan namluyu terk etmiş olur, namludan çıkan kurşunun hızını da arkadaki sistem etkilemez. Namlu yapısı etkiler asıl hızı, oluşan sürtünme katsayısı yani. Bu da namlu iç çapı, namlu konik kısmının yapısı, şokların yapısı, namlunun ne kadar pürüzsüz olduğu ve namlu uzunluğuyla alakalıdır.
  • IJ 58 MA SXS Baikal ( 73,5 cm )
  • Churchill Maxi-Mag 12/89 ( 61 cm - 71 cm ported)yarı otomatik
  • Ata CY ( 71 cm ) yarı otomatik
  • Kopay - Kurzhaar
1986 Tekirdağ

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #144 : 16 Eylül 2015, 15:03:33 »

"Bilim için ne ki" tabii ama benim gibi birisi için önemli bedeller :D

Zaten böyle şeylere para harcayası yok hiç bir kurumun (ne özel, ne devlet tarafından). Tabii ki, para harcansa güzel şeyler çıkarılabilir kesinlikle.  Dolayısıyla bizim sponsorluk fonumuz kendi cebimiz, motivasyonumuz da kendi ilgi ve heyecanımız oluyor ve öyle kalacak... :D Mesela bu testte kullandığım mühimmatın bana maliyeti yaklaşık 100 TL, namlu da Alman işi macuna kurban gitti muhtemelen :D o da 200 TL desek,  git gel yakıtı, makıtı, macunu, şusu busu, akarı, kokarı 400 TL (kullandığım ekipmanın sahip olma maliyetini ve eskime amortismanını falan katmıyorum ) :D Bu rakamlar, benim gibi maaşlı çalışan adamlar için önemli bedeller :D

Neyse , tüfek gelirse inşallah onun da önüne arkasına sağına soluna içine dışına epey bir detaylıca bakarım diye düşünüyorum, kötüyse de en azından sizinle paylaşırım ;D

Tabi canım, orası öyle. Bir yönüyle böyle mazisi olan bir firma muhakkak ki her ölçüsünde tecrübesini, bilgisini kullanır. Tesadüfe yer bırakmazlar. Zaten "eskaza" diye yazmıştım. Mamafih, tüfeğe namlu hızına göre değer biçilmez tabi; bence de dediğiniz gibi.

Macun Hakan Bey'in yazdığı gibi matkapla vesaire; olmadı gaz odasını değiştirerek ortadan kaldırılır. Hem bilim için bu kadar bedel ne ki, de mi ;D
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Orhan KÖSEOĞLU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #145 : 16 Eylül 2015, 15:08:00 »
   beni hızdan daha çok penatrasyon düşündürüyor. çünkü avı öldüren bence fişeğin hızından çok deliciliğidir diye düşünüyorum. havalı tüfeklerde bir kaç karşılaştırma vardı. ben de bir aralar baya takılmıştım havalı olayına. namlu çıkış hızı 290 m/sn olan bir havalı tüfek çıkış hızı 360 m/sn olan bir tüfekten daha fazla etkiliydi delicilikte.

bugün bir deneme yapacaktım ama fırsat bulamadım. cuma gününe kaldı. 4 tane tüfek hazırladım. vursan 92a (kinetik) , browning a500g (gazlı), wincester pompalı ve huğlu çifte.ilk üç tüfek 71 namlu, çifte 73 namlu. rc sipe 6 no ile her tüfekle 10 kiloluk yağ tenekelerine 3 er atış yapmayı düşünüyorum. grupman hiç önemli değil. sadece penatrasyonu çok merak ediyorum.
  • vursan 92a
  • phenoma
  • fx017
1974 samsun çarşamba
insan söylediği sözün kefili, söylemediği sözün esiridir.

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #146 : 16 Eylül 2015, 15:19:35 »
   beni hızdan daha çok penatrasyon düşündürüyor. çünkü avı öldüren bence fişeğin hızından çok deliciliğidir diye düşünüyorum. havalı tüfeklerde bir kaç karşılaştırma vardı. ben de bir aralar baya takılmıştım havalı olayına. namlu çıkış hızı 290 m/sn olan bir havalı tüfek çıkış hızı 360 m/sn olan bir tüfekten daha fazla etkiliydi delicilikte.

bugün bir deneme yapacaktım ama fırsat bulamadım. cuma gününe kaldı. 4 tane tüfek hazırladım. vursan 92a (kinetik) , browning a500g (gazlı), wincester pompalı ve huğlu çifte.ilk üç tüfek 71 namlu, çifte 73 namlu. rc sipe 6 no ile her tüfekle 10 kiloluk yağ tenekelerine 3 er atış yapmayı düşünüyorum. grupman hiç önemli değil. sadece penatrasyonu çok merak ediyorum.
ORHAN BEY
Penetrasyon yani delicilik doğrudan doğruya hız ile alakalı bir durum zaten
aynı özellikleri barındıran saçmalar ve aynı şok değerleri  ile yapılan atışlarda hızı fazla olan fişeğin deliciliğide herzaman daha fazla olur..
sanırım anlatmak istediğinizi tam anlatamadınız...veya muhtemel bir kafa karışıklığı yaşadınız..
« Son Düzenleme: 16 Eylül 2015, 15:20:41 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #147 : 16 Eylül 2015, 15:28:37 »

"Bilim için ne ki" tabii ama benim gibi birisi için önemli bedeller :D

Zaten böyle şeylere para harcayası yok hiç bir kurumun (ne özel, ne devlet tarafından). Tabii ki, para harcansa güzel şeyler çıkarılabilir kesinlikle.  Dolayısıyla bizim sponsorluk fonumuz kendi cebimiz, motivasyonumuz da kendi ilgi ve heyecanımız oluyor ve öyle kalacak... :D Mesela bu testte kullandığım mühimmatın bana maliyeti yaklaşık 100 TL, namlu da Alman işi macuna kurban gitti muhtemelen :D o da 200 TL desek,  git gel yakıtı, makıtı, macunu, şusu busu, akarı, kokarı 400 TL (kullandığım ekipmanın sahip olma maliyetini ve eskime amortismanını falan katmıyorum ) :D Bu rakamlar, benim gibi maaşlı çalışan adamlar için önemli bedeller :D

Neyse , tüfek gelirse inşallah onun da önüne arkasına sağına soluna içine dışına epey bir detaylıca bakarım diye düşünüyorum, kötüyse de en azından sizinle paylaşırım ;D

İbrahim bey : Yapmış olduğunuz testlerle bilindik ve bilinmedik bütün şehir efsanelerimizi yıktınız.

Bu testleri yaparkende insan ailesine ayırdığı zamandan dahi fedakarlık yapıyor.

Bence en önemlisi de bu.

Herşeyin olduğu gibi bu testleride bir  bedeli var.Maddi ve manevi.

Ne yazıkki hobimiz diye teselli bularak avunuyoruz.

Gönül isterdiki ülkemizin güzide tüfek firmaları bu testleri yapsalar yada en azından sponsor olsalar ne güzel olurdu.

Size bu özverili paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ediyorum.

Selamlar......

BİGA/1979

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #148 : 16 Eylül 2015, 15:40:14 »
Orhan Bey,

Penetrasyonu etkileyen bir çok parametre var. Mühimmatın hızı, kütlesi, cinsi, şekli, hedefin yapısı (katı olup olmaması, cinsi, yoğunluğu, mukavemeti) ... vs vs... Penetrasyon ön görüsünde hız, (değerinin matematiksel karesiyle etki ettiği için), diğer tüm parametreleri sabit tutarak yapılacak karşılaştırmada, ölçülebilecek en önemli parametredir.

Yıllar önce bir diğer forum sitesinde , biraz da forum ortamında dostlarla eğlenerek yaptığım bir paylaşımdan örnek vereyim.

Burada, mühimmatın tipi (çapı, kütlesi, fiziki yapısı), hedefin mukavemet ve yoğunluğu sabit tutulduğunda, mühimmatın namludan çıktığı andan itibaren ölçülebilecek ve değerlendirilebilecek parametrenin hız olduğunu görebilirsiniz.
Mühimmatın hızını etkileyen parametrelerden ise, namludan çıkmadan önceki etkenlerden bir tanesini gaz operasyonunun hıza etkisini değerlendirdik bu testte sadece. Ancak şu kesin: Hız, penetrasyon konusunun en önemli parametrelerinden bir tanesidir. Sevgili Hakan Akman'ın dediği gibi, hızı, penetrasyondan bağımsız bir şeymiş gibi düşünemeyiz.

Yıllar önce yaptığımız paylaşımın içeriğinde yivli balistiği var ancak penetrasyonda aynı fizik kuralları geçerli olduğu için parametre tipleri aynıdır. Bu örnekte hız 2000 FPS'ydi. (bu kadarına matematiksel olarak avcının kafa yormasına gerek yok, sadece penetrasyonu etkileyen parametrelerin görülebilmesi için koyuyorum):

.50 kalibre, 662 grain'lik, s= 63,5mm ve d=12,7mm'lik bir mühimmat, 2100 psi serbest basınç dayanımlı ve 0,084 lbm/inch3 yoğunluklu oldukça sağlam ve kalın bir duvara atılıyor. Mühimmatın duvara vuruş hızı, eğimsiz, yani duvar normalinde bir açıyla 2000 fps olsun... Mühimmat bu şartlar altında duvara kaç santim ya da inch penetre olur ?

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK, Kamil ÜNLÜTÜRK, Suat ÇALIŞKAN, Orhan KÖSEOĞLU

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #149 : 16 Eylül 2015, 15:56:03 »
Eksik olmayın Suat Bey. Sağolun.

Dediğiniz gibi, bu bizim hobimiz, ortak hobimiz. Keyif aldığımız için yapıyoruz hepimiz. Yani bizimkisi tutku ve keyif :D

İşin daha ciddi ve kurumsal boyutlarını, büyüklerimiz düşünüyorlar ve gereğini yapıyorlardır herhalde :)

İbrahim bey : Yapmış olduğunuz testlerle bilindik ve bilinmedik bütün şehir efsanelerimizi yıktınız.

Bu testleri yaparkende insan ailesine ayırdığı zamandan dahi fedakarlık yapıyor.

Bence en önemlisi de bu.

Herşeyin olduğu gibi bu testleride bir  bedeli var.Maddi ve manevi.

Ne yazıkki hobimiz diye teselli bularak avunuyoruz.

Gönül isterdiki ülkemizin güzide tüfek firmaları bu testleri yapsalar yada en azından sponsor olsalar ne güzel olurdu.

Size bu özverili paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ediyorum.

Selamlar......

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN