Gönderen Konu: Avcılık Kursları Hakkında  (Okunma sayısı 420 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet Can KARAOĞLU

• *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Avcılık Kursları Hakkında
« : 07 Temmuz 2021, 00:28:04 »
  Selamın Aleyküm değerli avcı dostlarım ve abilerim. Avcılık kursları ve kurslara müracaatlar hakkında detaylı bilgi veren bir kaynak bulamadığımdan ve ihtiyacı olan arkadaşlara yardımcı olmak için bu konuyu açma gereği hissettim. Avcılık kursları ile ilgili bilgi almak için internette arama yaptığımızda karşımıza googleye reklam vermiş özel kurs ve sertifika veren firmalar çıkıyor. Bu firmalarla irtibata geçtiğinizde 700-1500 lira arasında ücret talep ediyorlar. Ücreti vermemiz durumunda ise 1 ya da 2 ay içerisinde sertifikanın elimizde olacağını söylüyorlar. Yani kurs verildiği falan yok. Bir şekilde usulsüzlükler yaparak belge çıkartıyorlar. Tabi birileride ne yazık ki bunların böyle yapmasına izin veriyor ve sessiz kalıyor. Burada yine cebi boşalan ve başı yanan biz avcılar oluyor. Avcılık kulüpleri ile irtibata geçtiğimizde ise onlarda benzer teklifler yapıyor ve yine aynı fiyat aralığında ücret talep ediyorlar. Tabi bunlar özel avcılık kursları için seçenekler. Birde MEB'e bağlı halk eğitim merkezlerinin verdiği kurslar var. Bu kursların varlığını ben biraz geç keşfettim. Bunda her yerde özel avcı kurslarının reklamlarının olması, kulüplerin ve av bayiisinin yanlış yönlendirmesinin etkisi oldu. Halk eğitim merkezlerinin bu kurslarına nasıl kayıt yaptırılacağı ile ilgili de yeterli bilgi yok ve ben bunu arayan arkadaşlar için sırasıyla yapılması gerekenleri yazacağım.
 (Öncelikle e-devletiniz varsa işlemler oldukça kolaylaştığını belirtmek istiyorum)
1. https://e-yaygin.meb.gov.tr/Login.aspx adresine gidip sağ üstten giriş yapma seçeneğimizi seçerek giriş yapıyoruz.
2. Giriş yapınca önümüzde açılan pencereden kişisel bilgilerim kısmına basıyoruz ve bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde dolduruyoruz.
3. Bilgilerimizi doldurduktan sonra kaydet butonuna basıp kaydettikten sonra çıkış yapa basarak ana sayfaya geçiyoruz.
4. Ana sayfadan başvurular kısmına giriş yapıyoruz.
5. Tekrar başvurular yazısı çıkıyor önümüze onada basıyoruz ve önümüze 4 farklı seçenek çıkıyor.
  Bu seçenekler: "Usta Öğretici Başvurusu, Eğitici Görev Onayı, Kursa Ön Başvuru Yap, Kurs Açılması Talebi" şeklinde karşımıza
  çıkıyorlar.
6. Bu seçeneklerden ilk önce "Kursa Ön Başvuru Yap" seçeneğini seçiyoruz ve (isteğinize bağlı olarak il/ilçe seçimi yaparak veya yapmayarak ) sağ üst tarafta kalan "Kurs Adı :" şeklinde olan arama bölümüne "Avcı Eğitimi" yazıyoruz. Eğer burada istediğimiz türde bir kurs bulabilirsek kursa kayıt yaptırıyoruz ve karşımıza çıkan yönergeleri takip ediyoruz.
7. Eğer istediğimiz türde bir kurs mevcut değil ise ekranın sol tarafında kalan "Kurs Açılması Talebi" bölümüne giderek oradan açılmasını talep ettiğiniz il ve ilçeyi seçerek talep oluşturuyorsunuz ve bekliyorsunuz.

Ben şu an da İstanbulda birçok ilçe için talep oluşturdum. 5 gün oldu ve açmış olduğum talepler değerlendirmede gözüküyor. Bu nedenle bu sürecin ne kadar sürdüğü ile ilgili bilgi veremiyorum. Umarım kısa sürer. Bu konuyu açarak benim gibi ne yapacağını bilmeyen veya yanlış yönlendirilen arkadaşlara yardımcı olmak istedim. Bu kurslarında sanırım ücreti oluyor ama ne kadar olduğunu bilmiyorum yine de avcılık kulüplerinden ve özel kurs merkezlerinden çok daha uygun olacağı kesin. Boş yere böylesi yerlere hem paramızı verip hem de 1-2 ay beklemememiz için güzel bir fırsat gibi duruyor. Bu yazdıklarımda yanlış veya eksik bildiklerim olabilir. Eğer doğrusunu bilen var ise ve yanıt olarak belirtirse bütün avcı dostlar için çok iyi olur. Eğer bir kişiye bile yardımcı olabilirsem çok mutlu olurum. Herkese hayırlı günler ve başarılar dilerim. 
« Son Düzenleme: 07 Temmuz 2021, 02:41:13 Gönderen: Mehmet Can KARAOĞLU »
  • Retay Masai Mara
2003-İstanbul/Malatya

The following users thanked this post: Ayberk ARABACI