Gönderen Konu: Vurulan Kekliği Bulamama Sorunu  (Okunma sayısı 1796 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Erkan POLAT

• Müdavim Üyemiz
Vurulan Kekliği Bulamama Sorunu
« : 22 Kasım 2023, 21:04:58 »
Merhaba dostlar. Keklik avinda rc 7 numara 32 gr kullaniyorum. Sorunum şu ki yakin mesafeden dahi vurduğum keklikleri bulamiyorum. Bu yuzden avda hem kus arayarak cok vakit kaybediyorum hemde ava yazik oluyor. Kus iyi sacmada aliyor oldugu yere dusuyor cansiz dustu diyorum gidiyorum bakiyorum yok. Konu hakkinda yorum yapar misiniz...
Epagneul Breton

Browning B725 71 cm
Beretta silver pigeon sporting 76 cm
Franchi Affinity 3 67 cm

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Vurulan Kekliği Bulamama Sorunu
« Yanıtla #1 : 22 Kasım 2023, 23:03:35 »
30 gramı deneyin derim
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 23 Kasım 2023, 00:03:35 »
Cansız düştüğünü var sayarsak kuşun düştüğü noktayı  gözünden  ayırmadan  hızlı bir şekilde düştüğü yere gitmek tam noktada sabit durarak  ayak ucundan başlayarak 360 derece dönerek bakmak kekliğin tek silahı kamufle olmak sırt üstü düşünce ve yüksek otta daha zor bulunuyor  rüzgarsız havada yere serpilen tüylerde düştüğü noktada ip ucu verir
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

The following users thanked this post: Erkan POLAT

Çevrimdışı Erkan POLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 23 Kasım 2023, 10:10:04 »
İkinci bir keklik kalkar diye aslinda biraz yavaş hareket ediyorum ama cansız düstugunu varsayarak tabi. Artik sizin dediginiz gibi yapayim. Vurulan kusu bulamamak cok can sikici oluyor...
Epagneul Breton

Browning B725 71 cm
Franchi Affinity 3 67 cm

Çevrimdışı B.Ulaş EREN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 23 Kasım 2023, 12:30:55 »
Cansız düştüğünü var sayarsak kuşun düştüğü noktayı  gözünden  ayırmadan  hızlı bir şekilde düştüğü yere gitmek tam noktada sabit durarak  ayak ucundan başlayarak 360 derece dönerek bakmak kekliğin tek silahı kamufle olmak sırt üstü düşünce ve yüksek otta daha zor bulunuyor  rüzgarsız havada yere serpilen tüylerde düştüğü noktada ip ucu verir
Ozaman refleks atış yapıyorsun ve şok tam uygun değil fişekte 30 grm düşür bide öyle dene
  • D.K MAYA
ULAŞ EREN
Antalya / konyaaltı

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 23 Kasım 2023, 14:13:05 »
Atış yaptığınız yere geri dönüp tam nerede ne tarafa doğru attığınızı düşünüp bidaha aramayı deneyin ben öyle buluyorum bazen
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Erkan POLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 23 Kasım 2023, 16:30:53 »
Atış yaptığınız yere geri dönüp tam nerede ne tarafa doğru attığınızı düşünüp bidaha aramayı deneyin ben öyle buluyorum bazen
Defalarca yaptim maalesef bulamadim. Avi vurunca artik ikincisi kalkar diye beklemeyip hemen koşacagim. Yani böyle olacagina keske vurmasaydim diyor insan.
« Son Düzenleme: 23 Kasım 2023, 16:35:10 Gönderen: Erkan POLAT »
Epagneul Breton

Browning B725 71 cm
Franchi Affinity 3 67 cm

Çevrimdışı Erkan POLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 23 Kasım 2023, 16:33:33 »
Ozaman refleks atış yapıyorsun ve şok tam uygun değil fişekte 30 grm düşür bide öyle dene
3 numara sok 67 namlu yari otm. tufek. Sorunu tam olarak tespit edemedim.
Epagneul Breton

Browning B725 71 cm
Franchi Affinity 3 67 cm

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 23 Kasım 2023, 17:30:06 »
İkinci bir keklik kalkar diye aslinda biraz yavaş hareket ediyorum ama cansız düstugunu varsayarak tabi. Artik sizin dediginiz gibi yapayim. Vurulan kusu bulamamak cok can sikici oluyor...
Ele geçirilen bir keklik vurulup bulunamayan 2 keklikten çok daha iyidir  kar kaplı zeminde sıkıntı yok bulunur  diger türlü ilk vurulan kuşun düştüğü yeri gözünden ayırmadan koşmaya devam  zaten kota 2 kuş   
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimiçi Evren ATLI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 23 Kasım 2023, 21:21:48 »
İmkanınız varsa safkan bir köpek alın hem av daha zevkli hale gelir hemde ele geçmeyen avınız çok aza iner
1982-Antalya

Çevrimdışı Galip GÜNGÖR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #10 : 26 Kasım 2023, 12:54:08 »
Aynısını ben de yaşadım. Diğer kekliklere atayım diye düşeni almadım. Yeri bariz belli olduğu halde iki saat aradım taradım simülasyon yaptım yine bulamadım. Burdan çıkardığım ders, kuş iner inmez o noktaya gözlerini ayırmadan koşup kuşu almak gerektiği oldu.

• Cz557 Syntethic .308 win
  • Glock 19 Gen4, Canik Tp9 Sf Elite
  • Smith Wesson Mod 66-3 357 magnum revolver
  • Simson Sühl 16 ga çifte, Benelli M3 tactical
  • Beretta 686 Silver Pigeon Poze, Beretta Al391 Urika yarı otm.
  • Beretta 1301 comp y. otm / Benelli Supernova pompalı
1989 Ankara

The following users thanked this post: B.Ulaş EREN, Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı Cihat KESKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 01 Aralık 2023, 15:03:00 »
10 paralık tüfek 100 paralık köpek lafı benim için her zaman geçerli köpeksiz yapılan av vasat bir avdır zevkten çok işkenceye dönüşür bakamıyorsanız bile köpeği olan bir arkadaş edinin köpeğim olmasa karadenizin sık ormanlarında ne bir kuş kaldırır nede vurduğumu bulabilirdim
  • Sarsilmaz- magic
  • Gecado- çifte/16 Huğlu-çifte/12
  • Sarsılmaz kobra/ pump action
  • Pointer/Barut
  • Pointer/Ateş
  • Setter/Prens
1997 - Fatsa

Çevrimdışı Levent KARSLIOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 19 Aralık 2023, 17:33:58 »
Merhabalar, Atış yaptığınız yere bir işaret bırakın mesela şapkanızı bırakın böylelikle bulamadığınız takdirde atış yaptığınız yere dönüp tekrar yeni baştan bir markeleme yapabilirsiniz. Tabii bu senaryo kuşun ölü olarak düştüğü zamanlarda geçerli olacaktır. Buna ek olarak açık çıplak bir arazi değilse 2. kuşa ateş etmeyin. Düşürdüğünüz kuşa odaklanın.Her avcı için köpek beslemek maalesef mümkün olmuyor. Lakin köpeksiz av da pek ala mümkün. Zira 30 yıldır köpeksiz av yapıyorum. Kendimce geliştirdiğim stratejilerle de başarı elde ediyorum. Bunun dışında kullandığınız fişek gayet uygun bence .Eğer sıkça kanat kırığı düşürüyorsanız kesinlikle dipçiğin size uygun olmadığını söyleyebilirim. Bu durumda dipçik ölçülerinizi ve açıları bilen birine teyit ettirip gerekli ayarlamaları yaptırmanız gerekecektir.Rastgele
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2023, 17:40:25 Gönderen: Levent KARSLIOĞLU »
1980 - Ankara

Çevrimdışı İsmail YILMAZ 45

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 21 Aralık 2023, 11:51:22 »
30 gramı deneyin derim

7 no saçma saçma ile vurduğum keklikleri   hep 30-150 metre aralığında bulabildim.bu nedenle asla 7 no kullanmam  8 -6-5 çok güzel sonuçlar alıyorum.hele 8 numaraya hastayım.
  • torun 1020 yarı otomatik
1966 - Kula/Manisa

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 21 Aralık 2023, 11:54:26 »
Merhaba dostlar. Keklik avinda rc 7 numara 32 gr kullaniyorum. Sorunum şu ki yakin mesafeden dahi vurduğum keklikleri bulamiyorum. Bu yuzden avda hem kus arayarak cok vakit kaybediyorum hemde ava yazik oluyor. Kus iyi sacmada aliyor oldugu yere dusuyor cansiz dustu diyorum gidiyorum bakiyorum yok. Konu hakkinda yorum yapar misiniz...
7 no saçma saçma ile vurduğum keklikleri   hep 30-150 metre aralığında bulabildim.bu nedenle asla 7 no kullanmam  8 -6-5 çok güzel sonuçlar alıyorum.hele 8 numaraya hastayım.
1966 - Kula/Manisa

Çevrimdışı Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 21 Ocak 2024, 22:59:34 »
İsmail Bey, 7'yi atlayarak" 5-6-8 numaradan çok güzel sonuçlar alıyorum" demişsiniz. 7'nin 8'e göre olumsuz yanı nedir merak etim doğrusu?
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

Çevrimdışı Muzaffer KUZU

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 24 Ocak 2024, 23:34:05 »
Kardeşim sen tüfeğinin uyum sağladığı fişeği bulamamışsın av canlı kalıyor, haliyle düştüğü yerden uzakşaşıyor.. Sen 24 gramdan başla 28,30,32,34 gram daçma ve 1,40,1,50,1,60,1,70,1,80 gr barut ile fişek hazırla tepeli ile dene 3 başarılı sonuç aldığında senin tüfeğin ideal fişeği odur. İster iç anadoluda, ister eğede yaz kış aynı sonucu alırsın. Av tüfeğinde en önemli olan taraf kundak ölçüleri uyumudur. Sizin bu konuda şikayetiniz yok. Sizdeki sorun saçma, barut uyumunun, oranının bulunmaması.
Ben 12 yıl iç anadoluda ördek, kaz avı yaptım. 1,90,1,90 fişekler le av yaptım. İzmire geldim, keklik, bıldırcın avına gidiyorum, sizin gibi kanadı kırık olursa tesadüfen av alıyorum. Bir gün benden yaşca küçük bir arkadaşım hocam sen bu fişekle av vuramazsın ancak bol bol kanadı kırık yaparsın dedi. Bende aynen dedim. Av öncesi bir araya geldik 24 gr dan 36 gr kadar saçma, 1,25 gramdan 1,80 kadar barut ile fişekler hazırladık Çandarlı tarafına ava gittik ben devamlı tepelilere atış yaptım,. Sonunda 1,50 barut, 28 gr saçma ile yaptığımız fişeklerde karar kıldık. Önden kalkan, parlayan Keklik ve Bıldırcın avında eğede, karadenizde, içanadoluda hep aynı fişek ile ben avcı oldum. Yaz kış aynı gramajdaki (1,50_,28) fişegi her yerde kullanıyorum. Silahım Huğlu Süprpoze  Skeet 71 namlu ölçülerime göre özel olarak yaptırdım. Uzak kaçan avlarada  1,70 barut, 34 gr saçma kullanıyorum. Saçma 6 ile 10 numara arası kullanıyorum. O kadar memnunum ki Huğluya 100bin tl verseler satmam. Yaparmı tabi ki yapmaz maracchiyi 30 yıldır hiç kullanmıyorum.
  • Huğlu Süperpoze 12 Skeet Özel yapım 71 namlu
  • Huğlu Çifte 12 Çukurbant 71 namlu 1-2 şok
  • Marocchı 12 Süper Poze 71 namlu 2-4 şok
  • Üzümlü Çifte 12 jetli yüksek bant 71 namlu 1-3 şok
İZMİR 1957   0Rh+     05344463032
Branş Kodu:2036

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 19 Şubat 2024, 11:02:04 »
İsmail Bey, 7'yi atlayarak" 5-6-8 numaradan çok güzel sonuçlar alıyorum" demişsiniz. 7'nin 8'e göre olumsuz yanı nedir merak etim doğrusu?
ortaokuldan üniversite yıllarına kadar 16 .kalibre çifteyle avcılık yaptım.çok da memnun kaldım.uzun bi ayrılıtan sonra kaliteli 16.kalibre arayışına girdim.maalesef bulamadım.Rahmetli,kula da meşhur altındiş yılmaz'ın ısrarıyla elimde 20 kalibre torunla kalakaldım.ilk denememde 25 gr 7 no saçmayla üveyik avına çıktım.köyde beni herkes tanır.köy meydanında susam harmanı yapılmış.üveyikler cirit atıyor.uçana, kaçana sıkıyorum.1 tane bile düşüremedim.
ya bu tüfeği geri vereyim bari derken,köylülerden sağdan soldan tüfek sesini duymuşlar.ellerinde birer ikişer üveyik bana getirdiler.20 yakın üveyik getrdiler.köyün dışına düşenlerin sayısını bilmiyorum.
7.no saçma ile vurulanlar asla vuruldum belirtisi göstermiyorlar.5-6-8  numarayla vurduklarım havada katlanıyor.
Sorunuzun cevabını bilmiyorum.biliyorsanız sizden duymak isterim.
1966 - Kula/Manisa