Gönderen Konu: BRENEKE KURŞUN ŞEKİLLERİ İÇİN FİKİRLERİNİZ.  (Okunma sayısı 13975 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet YÖNDEM

• *
Ynt: BRENEKE KURŞUN ŞEKİLLERİ İÇİN FİKİRLERİNİZ.
« Yanıtla #25 : 04 Şubat 2013, 00:28:58 »
forumun bu üretken hali daha güzel . Devamını dilerim

http://www.avlakforum.com/forum/index.php/topic,160897.0.html
Ahmet YÖNDEM 0505 733 2636 1978 DÜZCE
İyi bilin ki , kalpler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur.  (Rad 28)

fatih demircan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : 23 Şubat 2013, 12:06:20 »
arkadaşlar abdullah ustanın çalışmalarını gönülden destekliyor ve başarılarının devamını diliyorum.Ama önemli bir ayrıntı var kullanılan tabirlerde bir yanlışlık diyeyim bunu düzeltmek adına bir kaç açıklama yapmak istiyorum.Abdullah ustamın ürettiği modeller çok güzel fakat sabot tarzında da kullanılabilir demek yanlış.peki neden.?Sabot kelime anlamıyla plastik kılıfa verilen addır.içindeki mermi çekirdeğine göre dizayn edilir.ve bu tarz kurşunları atan namlularda özeldir.(fully rifle).sabot bir kurşunun plastiğini hiç inceleyen varmı içinizde.yapılan hammaddesinden tutun tasarımına kadar mühendislik eseridir.farkında olmadığınız okadar çok ayrıntı varki anlatamam.ateşlendiğinde plastik kılıfın çekirdeği sımsıkı sarıp onu namludan çıkıncaya kadar döndürmesi ve namludan çıktıktan sonrada güzel bir şekilde bırakması gerekir.bunu yaparken de yapraklarını kırmaması gerekir ki çekirdek hedefe düz gitsin.yani bir çoğumuzun sabot konusunda doğru bildiği yanlışlar vardır.normal bir av tapasının içine konulan çekirdek görevini hiç bir şekilde doğru yapamaz.bunun için özel tasarlanmış bir plastik cekete,çekirdeğe,tapaya,ve namluya ihtiyaç vardır.

Çevrimdışı Ümit TAŞER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #27 : 24 Şubat 2013, 15:07:29 »
Bence son eklediğiniz resimlerden 2 numaralı model güzel duruyor. Uç kısmında eğer ufak bir içe doğru çukur yapılırsa merminin hedefe çarptığında yaptığı basınç misliyle artar. Şekildeki gibi yani.

« Son Düzenleme: 24 Şubat 2013, 21:20:12 Gönderen: Ümit TAŞER »
  • Akkar altay 61slug, 66 seritsiz, 71 seritli
  • Huglu 104A 76cm super poze

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #28 : 25 Şubat 2013, 11:46:12 »
Abdullah bey bence patent sıkıntısı yoksa remington,federal kurşunlarını iyice inceleyip benzetin,adamlar zaten bu analizleri seneler önce yapmış tekrar uğraşmaya gerek yok,ama resmiyette sıkıntı olurmu bilemem.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
« Yanıtla #29 : 25 Şubat 2013, 20:51:14 »
Arkadaşlar;
Biz aynı zamanda Otomativ sektörüne pres kalıpları yapıyoruz. işlerimiz çok arttı. haftasonu da dahil gece-gündüz çalışmamıza rağmen yine yetiştiremiyoruz. onun için bu aralar pek kurşun kalıbı yapamıyoruz. hatta benım kendimde bile kurşun kalıbı yok. yeni sezona artık.
Otomotiv sektöründe üretim için koşturuyorum bu aralar. eğer o iş olursa kalıp işinden vaz gececeğim.
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

Çevrimdışı Nurettin AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #30 : 26 Şubat 2013, 22:01:23 »
o kursun bu kursun diyeceginize, 16, numara yuvarlak kursun alin 12, numara pilastik kadef  sacma tapasinin  icine koyun 12, numara pilastik tapasinin pilastik kalinligi ile kursun 12, numara kursun kalinligina gelir 16, numara kursun pilastigin kalinligi ile kursunun kalinligi 12, numara  túfeyin namlusundan súrtúnerek cikar,kursun cok dúzgún gider túfek fazla savrulmaz, 16, kursunu 12, numara  túfekte altildigindan  etkisi menzili fazla olur,  ve yapacaginiz unsurlar,pilastik  tapanin kursundan uzun gelen yerine kesin kursun boyundan tapayi,, bes alti fiseklik  dumansiz barutun icine bir iki fiseklik kara barut koyun  sacma  barutuna ve sama barut miktari barutu  biraz yigmaca sekilde barutla cogaltip fiseyinize  doldurun nasil domuz avliyacaksiniz bakin,
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #31 : 27 Şubat 2013, 19:50:29 »
Nurettin bey;
anlattıklarınız işin kolay kısmı. onu zaten yapıyoruz.
Bizim bilmediğimiz, senin anlatacağın başka bişey var mı?
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

Çevrimdışı Nurettin AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #32 : 28 Şubat 2013, 23:51:11 »
yeni tip kursunlar  kalinlik  olarak yasli enli agirlik olarak dengesizdir kursunlar, ve yeni tip kursunlar domuza yirtarak  giris yaptigindan domuza dórt bes kursun atman gerekebilir, yeni tip kursunlarin cogu dengesiz av yapar,  kursunlar tam yuvarlak  olmadigindan  kursunlarin tasigi enerjide  dengesiz oldugudur,
onun icin yuvarlak kursunlardan 16, numara kursunu 12, numara túfekte,  16, numara kursunu pilastik tapa ile  atabilirsen,  birde kara barutla dumansiz  barutu karistirabilirsen   etkili  kursun elde edersiniz. cúnkú yuvarlak kursundaki enerji hic bir kursunda yoktur,  kursun yuvarlak oldugundan icindeki enerjide fazladir, gúrúyorum yeni tip kursunlarla  furulan domuzlari  kanlar akmis bóyúk bóyúk kursun delikleri dórt bes kursun atiyorlar domuzlari,
bizler yuvarlak kursunla  tek kursunla tek atis ne kan ne yirtik domuzlarda avlardik,
kara  barutla  dumansiz barutu karistirin etkili kursun fiseyi elde edersiniz,

bulabilirseniz, alman mali,rottweil, fiseklerin kursunlarindan  etkili  kursunlardir, eski usta zengin avcilar, ve amerikan avcilarin kullandigi fisektir, cok avci tarafindan bilinmez,av ústúnde cok etkili,cok uzak mesafeyi dengeli furus yapabilen kursunlar olarak bilinir, domuz avinda bir kac  atis avcilarda tecrúbesine yasadim,  baskada górmedim yeni tip kursunlardan iyi olan,
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2013, 23:59:53 Gönderen: Nurettin AYDIN »
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

Çevrimdışı Uygar TANDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #33 : 01 Mart 2013, 19:10:59 »
abdullah bey.başarılı olmanızı çok istiyorum ama,anlattıklarınıza göre maliyet,zaman,işyükü faktörlerini düşündüğünüz zaman bu çalışmalarınız hobi den öteye gidemeyecek.ama en iyisi yapıp deneyip ondan sonra da paylaşmanız.teknik bilgisi iyi tornacılık yapan veya anlayan diğer arkadaşlarla yüzyüze irtibatta olmanız daha verimli olabilir.saygılar.
  • HUĞLU RENOVA SENTETİK 66CM
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #34 : 01 Mart 2013, 20:40:52 »
Uygar Bey;
Bu modellerin hepsinin olduğu bi kalıp yapacağım kendime. gerekli olduğunda kendim döküp dolduracağım.
Kaldı ki; ben domuz avına da gitmiyorum. bu sene sezonun son günü gittim bi defa. onda da bir saat durduk ayrıldık sonra.
Onun için bu kalıp işinden zaten para kazanmıyoruz. CNC tezgahı boş kaldığı zamanda işleriz diye niyetlendik ama Maşallah tezgah 7/24 açlışıyo. zaten boş kalamıyo.
« Son Düzenleme: 26 Eylül 2013, 14:03:10 Gönderen: Abdullah ORUÇ »
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

Çevrimdışı Murat KORKMAZ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 01 Mart 2013, 21:09:32 »
hayırlısı olsun abdullah bey zaten bu iş hobi olarak daha zevkli olur.  işlerinizin yoğun olmasıda ayrıca çok güzel başarılarınızın devamını dilerim
Murat KORKMAZ
1981 sakarya

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• *
« Yanıtla #36 : 16 Mart 2016, 21:11:52 »
Fikirleri olan ve araştıran tüm arkadaşları taktirle okuyorum

naçizane şunu paylaşmak isterim
resimleri bilgisayardaki bir problemden dolayı göremedim ama

eğer brenneke tarzı kurşun yapacaksanız en önemli konu aerodinamik yapısı (1)

iyi örnekleri var ama kendi yaptığın işten keyif almak gibisi yoktur

(2) kurşuna kilitli geçme yapan ve içine geçen pim hariç kurşun ve tapa arasında 1- 2 mm aralık kalması
böylece kurşun tam merkez noktasından güce maruz kalmış ve balans yapması azaltılmış olur
  • Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• *
« Yanıtla #37 : 22 Nisan 2016, 11:02:26 »
ben bile birşey anlamadım tam anlattıklarımı şekille desteklesem olacakmış  :)
  • Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

The following users thanked this post: Yasin TORAN

Çevrimdışı Fatih DEMİRCAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #38 : 27 Nisan 2016, 15:54:21 »
ben bile birşey anlamadım tam anlattıklarımı şekille desteklesem olacakmış  :)
heh heh he
1977 BALIKESİR