Gönderen Konu: Huğlu bana yanlış yaptı.  (Okunma sayısı 37794 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
Ynt: Huğlu bana yanlış yaptı.
« Yanıtla #75 : 21 Eylül 2011, 08:32:49 »
Valla bana hiç mantıklı gelmedi.Şayet sizin sorununuz dediğiniz gibiyse yani saçma çok fazla dağılıyorsa bunun full şoktan kaynaklandığını düşünmüyorum.25 metre gibi bir mesafede full şok ile %60 değil %90 gibi olması lazımdı diye düşünüyorum.Yalnış düşünüyorsam lütfen arkadaşlar düzeltsin.Sonucun sizin dediğiniz gibi olmasını full şokla açıklayamayız gibi geliyor bana.Namlu iç çapıyla alakalı olduğunu sanıyorum.Selamlar.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Mustafa BAĞCI

• *
« Yanıtla #76 : 21 Eylül 2011, 09:35:12 »
Peki Mustafa bey 17.40 namlu iç çapı çok dar değilmi?Benim bildiğim kadarıyla normalde 18.30-18.40 gibi oluyor.Bir hata sonucumu yoksa normalimi böyle.Selamlar.

Erol bey ; Şu anda imal edilen tüfeklerin iç çapı 17.60 dır. 17,40 dar fakat genelde uzun namlularda tercih edilir daha toplu atması için.
Mustafa BAĞCI
1980 Konya Huğlu K.D.M.

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #77 : 21 Eylül 2011, 09:47:49 »
arkadaşlar tüfeklerin ağırlık sorunu nedeniyle yazdığım cevaptan sonra  mustafa bey şahsıma özelden iki tane msj atmıştır.elimizden geldiğince yardımcı olalım tüfeğinizi yollayın diye.  ilgilenmesi bile güzel bir yaklaşım.zaten sorun kimsenin ilgilenmemesi değilmiydi bu zamana kadar.teknik konularda işler biraz daha karışık oluyor.biraz zaman verelim.eminim sonucu  bizimle paylaşacaktır.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Mustafa BAĞCI

• *
« Yanıtla #78 : 21 Eylül 2011, 09:52:29 »
Hüseyin Bey, şu tüfeğin işi bir neticelensin de bize de lütfen netleştirici açıklama yapın. Bir namlu full şok imiş, ya diğeri nasılmış? Siz hangi şokla atış yaptığınızda 25 den fazla isabet olmuyordu?  Huğlu'da hedefe %60 isabet olmuş. Sizin atışlardan çok daha iyi bir yüzde bu değil mi?

Bu konular açıklığa kavuşunca biraz daha bilgi vermenizi rica edeceğim. Yanlış anlaşılmasın, niye hata olmuş demiyorum. İşte ilgileniyorlar, halledecekler. Ben sadece hatanın durumunu öğrenmek istedim. Selamlar

Volkan Bey ; Tüfeğin üzerinde şokları **/*** yazıyordu. Ölçtük baktık */** şoklu tüfek.           Namludamı bir sıkıntı var düşüncesiyle gidip desteksiz 35 metrede  60 cm çapında hedefe atış yaptık isabet eden saçmaları saydık ve neticeye ulaştık.

Mustafa BAĞCI
1980 Konya Huğlu K.D.M.

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #79 : 21 Eylül 2011, 09:59:33 »
bu yazının başında sorunun  nişan hatasından kaynaklanabileceğini yazmıştım.tüfek sahibi 25mt den 13saçma tutuyor demişti.birde  duran kartona iyi ateş edebilecek kadar iyi tüfek attığını yazmıştı.arkadaşlar test yapmışlar.yüzde 60  çıkmış.25mt mesafede. Oranlar çok farklı.bu rakam bu tüfekte yüzde 80 olması gerekirken yüzde 60olsa hadi yine  diyelim imalat hatası.ama tüfek sahibi 13 saçma diyor.firma yüzde 60 diyor.bence bu tüfek ne kadar kötü hatalı olursa olsun  o 25mt mesafeyi kevgir e çevirmesi lazım. Tamamen atıcı ve nişan  hatası.üretim hatası olmadığı belli benim kanaatimce.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Hüseyin ÖZEN 35

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #80 : 21 Eylül 2011, 11:36:58 »
suat abi tüfek elime geçsin sana nasıl bir atıcı olduğumu gösteren videolar çekicem merak etme sen :)
Hüseyin ÖZEN
1983 İZMİR KEMALPAŞA
0 rh +

Çevrimdışı Hüseyin ÖZEN 35

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #81 : 21 Eylül 2011, 11:43:26 »
Artı olarak mustafa bey şokların yanlış olduğunu kendisi de söylüyor neden kabahati bende arıyorsunuz ve tüfekle tek ateş eden ben değilim hedefe.Hepimiz mi nişan hatası yapıyoruz ? Hava sıcaklığıyla çok alakası var bu durumun diye düşünüyorum.Havalar serinlediğinde benimde bir şikayetim yok tüfeğimden fazla tepmesi dışında
Hüseyin ÖZEN
1983 İZMİR KEMALPAŞA
0 rh +

Çevrimdışı Mustafa BAĞCI

• *
« Yanıtla #82 : 21 Eylül 2011, 16:34:13 »
Artı olarak mustafa bey şokların yanlış olduğunu kendisi de söylüyor neden kabahati bende arıyorsunuz ve tüfekle tek ateş eden ben değilim hedefe.Hepimiz mi nişan hatası yapıyoruz ? Hava sıcaklığıyla çok alakası var bu durumun diye düşünüyorum.Havalar serinlediğinde benimde bir şikayetim yok tüfeğimden fazla tepmesi dışında

Hüseyin tüfeğe hiç bir işlem yapmadan yaptığımız atış benim belirttiğim
Mustafa BAĞCI
1980 Konya Huğlu K.D.M.

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #83 : 02 Kasım 2011, 21:14:26 »
Mustafa Bey,

Namlunun iç çapı konusunda 17,60 rakamı şok için geçerli olabilir ama namlu için 12 çapta standartların çok ama çok altında. O konuda bir yanlışlık var.

Elimdeki muhtelif yerli ve yabancı tüfeklerden sadece eski USSR üretimi baikalın namlu iç çapı 18,2 mm. Yenisi de var bende ve onun iç çapı da 18,40 mm. En son bir arkadaşıma devrettiğim Huğlu 601'in iç çapı tapa geçirmek suretiyle yaptığımız denemede Rustan biraz daha kolay geçtiğine göre yine 18,2'den genişti.

Yukarıda belirtilen pozedeki alt vurma sorununu Gazelle marka bir tüfekte ben de yaşadım. 10 metrede saçma huzmesi arpacığın gördüğü yerin 10 cm altına vuruyordu. Tüfek Huğlunun 104A modelinin aynısıydı ve mobil şokluydu. Bayilerden aldığım bilgiye göre de kooperatif tarafından İzmir'deki bir firma için üretiliyordu.

Tüfeğin her iki namlusu da yaptığım bir domuz kurşunu atışı sırasında namlu uçlarında 5 nolu şoklar olmasına rağmen el kundağı tespit kancası yakınlarında her iki namluda da minik birer bombe yaptı. Bombelerin mesafesi ilginç bir şekilde aynıydı. Fabrikaya gönderdim üretim hatası dediler ve yeni namluyla değiştireceklerini söylediler. 1 ay sonra silah geldi ancak namlular değişmemişti. Miş gibi yapılmıştı.

Bombe yapan yerler bir şekilde düzeltilmiş, bu bölüme kadar namlunun iç kısmı da raybalanmak suretiyle bombenin izi de tam olmasa da geçirilmişti. Daha önce namludan tapa geçirerek iç çap farklılıklarını kontrol etmiştim. Revizyon öncesi namlunun fişek yatağından itibaren hafif bir sıkışmayla giden tapa revizyon sonrası şişme olan bölgeye kadar yanlarından bariz ışık sızacak ve serbest bir şekilde düşecek şekilde ilerliyordu. Açıkçası kandırılmak beni hayal kırıklığına uğratmıştı. O can sıkıntısıyla tüfeği de elden çıkardım. Bu arada sert tepme olayı bu tüfekte de vardı. Sıcak havada yaptığım 10 atış sonrası ne omuz kalıyordu ne çene.

Alt vurma problemini klasik sabit şoklu namlularda görmek biraz zor aslında. Özellikle alt namludaki alt vurma olayı tamamen mobil şok yerleşimi dolayısıyla alt namlunun üst namluya yaklaşan açısını kaybetmesinden kaynaklı. Klasik şoklu bir namluyla mobil şoklu bir namlunun ağız kısımlarını karşılaştırırsanız mobil şokluda iki namlu arasının daha mesafeli olduğunu görürsünüz. Ne çiftede ne de pozede namlular birbirine paralel kurulmaz. Hep belli bir açıyla birleştirilir. Ama iyi hesap edilmeyen veya özen gösterilmeyen uygulamalarda mobil şok yuvasının namlu ucunda meydana getirdiği kalınlık iki namlu arasındaki açıyı da menfi yönde bozarak belirtilen alt vurma olaylarına zemin hazırlamaktadır. Mobil şoklu olup namlu ucunda iki namlu arasında 1 mm kaynak olanlara da rastladım. Sonra adı tüfek yakmıyor oluyor...

Silahın saçma atması da bu manada mazaret değil. Huğlunun 97 model mobil şoklu pozesiyle 30 metrede B&P'nin iki kurşununu destekli atışta delikleri birbirine karışacak şekilde hedefe yapıştırırken, gazellede saçmaları bile istediğim şekilde hedefe gönderemiyordum.

Öte yandan ihraç fazlası söylemiyle bayilerde bulunan yerli tüfeklerin hatta üzerinde yabancı fason marka taşıyanların hatalarla dolu olduğunu bizzat silahları inceleyerek gördüm. Üzerinde dünyaca ünlü markaların ismini taşıyan bir iki pozenin dış görüntüsüne diyecek yoktu ama namlu üzerindeki bant bariz bir şekilde (dikkat etmeye bile gerek yoktu) namlu merkezinden sağa 2 mm kaçık olarak üretilmişti. Bu el oğlunun dikkatinden kaçmamışki ihraç fazlası olmuş tüfek.

İthal tüfeklerde özellikle bazı üstelik de çok ünlü markalarda da bant kasayı tutmuyordu. Ya 1 mm sağında ya da solundaydı. Hatta bir vatandaşın yanımda pazarlık yapıp anlaştığı yine çok ünlü bir markanın tüfeğini izin isteyip omuzladığımda nişan hattının eğriliği yerlileri bile aratacak durumdaydı. Bu Ramazan ustanın belirttiği piston silindirin hatalı kaynatılması olayı değil, resmen namlunun üzerine merkezden sağa ya da sola kaçık olarak lehimleme şeklindeydi...

Ramazan ustanın belirttiği olayı çok ama çok yakın bir zamanda samimi bir arkadaşım Huğlu otomatiğiyle yaşadı ve ister inanın ister inanmayın iki kere fabrikaya gidip gelen tüfekte sorun aynen devam edince yeni aldığı namluyu mengeneye bağlayıp boru anahtarıyla kilit uzantısı üzerinden 1 mm sola çevirerek kendi halletti. Yakında bununla ilgili olayı da yazacağım. Namlu tüfeğe takıldığında el kundağı yerine tam oturmuyordu. Aynı namlu silindirini çap kaynatmakla kalmamış bir de 2 mm kadar öne yerleştirmişler. Ona da çözümü silindirin ön yüzünü taşa tutup alçaltarak buldular.

Sonuçta yerli ihraç fazlası veya ithal  hepsi olmasa da defolu malların çoğunun iç piyasada eritildiği inancındayım.

« Son Düzenleme: 02 Kasım 2011, 21:24:26 Gönderen: Merdan KAÇAR »
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Mustafa BAĞCI

• *
« Yanıtla #84 : 03 Kasım 2011, 16:25:17 »
Merdan Bey;
             Bahsettiğimiz tüfek 1992 model ve 76 cm. namlu boyu olan bir tüfektir. Uzun menzilli avlar için üretildiği malum ve namlunun üzerinde yazan namlu iç çapı ölçüleridir. Şuandaki üretilen ürünlerimizin namlu iç çapı 18,45 – 18,70 arasındadır.
Tüfek vurma sorunu olarak 10 cm alta vurduğunu söylemişsiniz. Tüfeği demeden doğrudur diyemiyorum belki kundak ölçüleri uymamış olabilir. Bir tüfeği demeden yorum yapmam yanlış olur.

Tüfeğinizin namluları değişmiştir o konuda söylenen her şey harfi harfine uygulanmıştır. Namlular fişek yatağı kısmına geçme olduğu için fişek yatağından sökülüp sadece iki namluyu düşünün sökülüp değiştirilmiştir.
 İç piyasada bulunan ihraç fazlası tüfeklerle ilgili olarak, İhracat yaptığımız ürünlerle iç piyasadaki ürünlerin tüm her şeyi aynıdır. Sizin söyleminiz kesinlikle yanlış bizim ürettiğimiz ihraç ettiğimiz modelleri hiçbir müşterimiz gelip fabrikada inceleyip almıyor. Size şöyle açıklama yapayım örnek 500 adet sipariş aldık biz bunu üretime 505 – 510 adet sipariş geçiyoruz, tüfeklerimiz standart değildir yani bir tüfeğin parçası veya aletleri uymaz. Olaki üretim aşamasında bir sorun çıkarsa o fazla verdiğimiz ürünler devreye giriyor ve diğer fazla olanlarda iç piyasaya veya müşterinin bir dahaki siparişinde gönderiliyor.

Yerine göre sorunlu tüfeklerimiz oluyor , bizzat kendiminde kontrol ettiğim tüfeklerde var.
Örnek; 2006 model Otomatik müşterimiz çalışmıyor diye göndermiş gidip destekli desteksiz atış yapıyorum hiçbir sıkıntısı yok çalışıyor müşteriyi arayıp söylediğim zaman bi hakaret etmediği kalıyor. Müşterimizin biri kurşunda 1 mt sapma olduğunu söyledi  100 metrede kendimde attım başka birinede desteksiz attırdım 20 cm çapında hedefe hiç dışına çıkmıyordu. Sizin Arkadaşınızın tüfeğinide benim dikkatime gönderin lütfen konuyla bizzat ilgileneceğimin sözünü veriyorum.
   Sonuç olarak hiçbir müşterimiz isteği yanıtsız kalmamıştır. Düşünceleriniz yanlıştır buyurun gelin misafir edelim sizi üretim aşamasından son aşamaya kadar dolaştırayım sizi kendiniz görün.
Mustafa BAĞCI
1980 Konya Huğlu K.D.M.

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #85 : 03 Kasım 2011, 19:18:09 »
"Şu anda imal edilen tüfeklerin iç çapı 17.60 dır. 17,40 dar fakat genelde uzun namlularda tercih edilir daha toplu atması için"

Mustafa Bey, 'şu anda' demişsiniz.

Ayrıca 1980'li yıllardan beri avlanırım elime Huğlu da geçti Üzümlü de. Hiçbirisinin iç çapı belirttiğiniz ölçülerde değildi. Bu ölçüler olsa olsa şokların çaplarıdır. Bunun uzun namluyla da alakası yok. Ayrıca o ölçülerde bir iç çap tehlike de arzeder. Toplu atması şokla ilgili bir konu. O ölçüde iç çapa sahipse o tüfeğin şokları kaç acaba...

Defolu silahlar konusunda üzerinize alınmışsınız. Ben burada bir genelleme yaptım ve yanlış düşündüğümü de hiç ama hiç sanmıyorum. Ben kullanılan malzeme daha az kalitelidir demiyorum. Buna özellikle dikkat çekerim. Bir şekilde hatası olanlar el oğlunun kalite kontrolünden geçemeyenler yurtiçine veriliyor diyorum.

Bakın çok sayıda bayi arkadaşı tanırım ve ellerindeki silahları da fırsat buldukça incelerim. pozesinden otomatiğine en çok rastladığım hataları da sıralayayım...

Şoklar: Tam konsantrik değil. Namluya önden baktığınızda iç kısımda namluyla birebir uyumlu olmadığı görülebiliyor. Namluyla birleştiği yerin her tarafta aynı olması gerekirken bir tarafa daha yakın oluyor. Bazı firmalar uzatma şok üretiyorlar ama normal şokun namludan 1 mm kadar içeri gömüldüğü namlulara çok rastlanıyor. Uzatma takıldıında namlu ile şok arasında da 1 mm kadar boşluk kalıyor. O bölümün yağlı olduğunu düşünün ve basınçla ne olabileceğini...

Bant: üsten baktığınızda namluyu tam merkezlemiyor. Merkezleyenlerde orta kısmından kavis aldığı görülebiliyor. Bazen kasa bazen nammul ağzı tarafından hatalı kaynatıldığı görülüyor.

Kasa: Kasa üzeindeki bant tam merkezi olmayabiliyor. Üzerindeki çizgiler dalgalı olarak üretilebiliyor.

Tetik korkuluğu: Kasa içinde sallantılı olabiliyor. Sorduğum birisi mengenede sıkarız olur biter demişti....

Fişek yatağı arkadan baktığınızda açılan deliklerin bir tarafa daha yakın olduğunu yani tam merkezden delinmediğini görebiliyoruz. Aynı konu namlu ucu için de geçerli.

Bunlar ilk aklıma gelenler...VE maalesef ihraç fazlası diye satılanların büyük çoğunluğunda bu hatalara rastladım. Siz olsanız ne düşünürdünüz...tesadüfmüdür...

Bakın iç piyasaya verilen ve üzerinde orjinal kendi markasını taşıyan silahlarda bu hatalara çok ama çok daha az rastlıyoruz....

Marka vermeyeyim diyordum ama yabancılarda da durum aynı. Baktığım bir Browning pozenin bantı kasa üzerindeki devamına uyumlu değildi. 1 mm'den daha fazla daha sağda duruyordu. SKB marka bir pozenin de alt namlusundaki şok namlu çapı ile uyumlu değildi. bir tarafa doğru yaslanmıştı.

Benelli Vinci'nin bantı kasayı ortalamıyordu, Winchester sx3'ün bantı resmen yamuktu. Millet bu silahlara servet veriyor üstelik. Ben baikalın bantlarında hata var sanırdım alayında varmış.

Şimdi yıllar önce Türkiye'ye gurbetçilerin getirdiği silahları görüyorum hata bulmak mümkün değil. Niye peki...

Sattığım gazelle olayında ise namlu üzerindeki bant bile aynıydı. O namlular değiştirilmemişti. Bundan kesinlikle eminim. Yoksa niye namlunun ilk 15 cm'si geniş sonrası normal çapta olsun. Hem de ikisi birden.

Mustafa Bey, unutmadan, "tüfeklerimiz standart değildir yani bir tüfeğin parçası veya aletleri uymaz" diye yazmışsınız. Kastınız çifte veya pozeler olabilir ama otomatikte buna dahilse niye standart değil diye sorarım o zaman?

Bakın bendeki Huğlu 601 2005 model. Aldığı yedek namluda problem yaşayan arkadaşımdaki Huğlu 601'lerin birisi 2003 diğeri 2008 model. Bendeki ve ondaki 601'lerin namlusundan tutun kilit takımına kadar parçaları birbirine uyuyordu.  Değiştirdik atış bile yaptık. Biz de standart üretim yapıldığını düşündük. CNC teknolojisinin kullanıldığı sektörde çok mu zordur standart üretim. Hele ki otomatikte

Bir süre önce burada satılığa çıkardığım ve yine çıkaracağım stoegeri sıfır aldığımda bayide yedek namlu da vardı. Slug gez arpacıklı. Tüfeği söküp parçalarını incelerken yedek namluyu da istedim ve taktım. Bantlı namluyla arasında en ufak bir takılma farkı olmadı. Mekanizma yuvasına otururken takılmadı boşluk da vermedi. Adamlar birebir aynısını yapmışlar. Deneme atışıda yaptım her iki namludan atılan kovanları yan yana koyduğumda aynı namludan çıkmış gibi resim vermişti. Böyle olmalı...

« Son Düzenleme: 03 Kasım 2011, 21:53:06 Gönderen: Merdan KAÇAR »
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Ramazan AKNARÇAY

• Gravürcü
  • *
    • www.vurucuav.com
« Yanıtla #86 : 03 Kasım 2011, 20:22:41 »
17.60 değeri  12  cal  bir namlunun   iç  çapı  olamaz , Merdan  beyinde  söylediği  gibi  şok  değeri  olabilir .Sanırım  rakamlarda  karışıklık  var
Kaybetmeyi öğren, yoksa kazanmayı çok ciddiye alırsın..
Ramazan AKNARÇAY       0 542 337 14 71
1977- Üzümlü/ KONYA
www.vurucuav.com