Gönderen Konu: BU SENE KEKLİK AVI HAYAL Mİ OLDU ???  (Okunma sayısı 2861 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
BU SENE KEKLİK AVI HAYAL Mİ OLDU ???
« : 15 Ekim 2012, 19:18:08 »
Öncelikle üçüncu grup kuşların açılışı bütün dostlarımıza hayırlı uğurlu olsun..

Geçtiğimiz haftasonu arkadaşlarımızın çoğu soluğu merada aldı fakat hayal kırıklığı ile karşılaştığını görüyorum..İki gündür takip ettiğim yazışmalarda kekliğin bu sene çok az hatta bazı bölgelerde hiç olmadığı söyleniyor..
Ege ve Akdeniz bölgesinde kekliğe giden arkadaşlarımızın yazışmalarında da bu durumdan bahsediliyor.

En son Muş bölgesinden bir arkadaşımızın kekliklerin telef olduğu hakkında bir yazısı var..Hatta bu sene Bayburt ve Erzincan'daki dostlarımızın söylediklerine göre keklik oranı %80 oranında azalmış..O bölgedeki çobanların anlattıklarına göre baraj göleti çevresinde yüzlerce keklik ölüsüne rastlamışlar..Bu da araştırılması gereken ilginç bir konu ??? Ayrıca ağır kış şartlarının da bunda etkili olduğunu söylüyorlar..

Erzincan'daki bir kulüp başkanının bu sene için keklik avının yasaklanması yönünde bir toplantı yaptığı da kulağıma geldi.

Hal böyleyken keklik limitinin 2'ye düşürülmesi yerinde bir karar olmuş sanırım..MAK kararlarını alan o büyük ağabeylerimiz kedi olalı bir fare tutmuşlar..
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
Ynt: BU SENE KEKLİK AVI HAYAL Mİ OLDU ???
« Yanıtla #1 : 15 Ekim 2012, 19:24:45 »
malesef gecen sezon limit 4 dü ve kışta sert geçince bazı bölgelerimizden tamaman neslinin kesildiğine dair bilgileride bizde aldık..

Çevrimdışı Kadri KASAPOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 15 Ekim 2012, 20:02:09 »
haklısın burakcım yazılarında biz alanya da açılışta kanat görmedik .. piknik yapıp geri döndük :)

Kadri KASAPOĞLU  05374961110
1985 ANTALYA / ALANYA

Çevrimdışı Oğuz BABAÇOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 15 Ekim 2012, 20:56:11 »
Arkadaşlar bu sene kurak bir yıl oldu. Muhtemelen keklik palazları da bundan çok etkilenmiştir. Ancak benim en korktuğum olay malesef başımıza geldi. Şöyle anlatayım. Nedeni tam hayvanın yumurta bastığı sırada iki gün üst üste dolu yağmasıydı. Hatta o dönemde elma yetiştiren bir arkadaşımız var. Sigorta yaptırmış, doludan dolayı ağaçların çiçeklerinde dökülmeler olduğundan dolayı eksper çağırıp tespit yaptırtmıştı. Batı Akdeniz'in çeşitli yerlerinde de bu dolu yağışı haberlerini televizyonlardan izledik.Bu sene arkadaşın elmaları da bundan önemli miktarda etkilendi. İnşallah keklikleri etkilemez diye düşünüyordum. Malesef etkilemiş. Keklik neredeyse her yerde, geçen sene bıraktığımız gibi kalmış. Bu sene keklik avı çok kısır olacak gibi malesef. İki gün üst üste ava gittim. Bir yıldır kapalı olan meramız bu yıl açılmış olmasına rağmen gördüğümüz keklik sayısı sadece 11. Allah hepimize sabır versin...

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
« Yanıtla #4 : 15 Ekim 2012, 21:56:09 »
Arkadaşlar bu sene kurak bir yıl oldu. Muhtemelen keklik palazları da bundan çok etkilenmiştir. Ancak benim en korktuğum olay malesef başımıza geldi. Şöyle anlatayım. Nedeni tam hayvanın yumurta bastığı sırada iki gün üst üste dolu yağmasıydı. Hatta o dönemde elma yetiştiren bir arkadaşımız var. Sigorta yaptırmış, doludan dolayı ağaçların çiçeklerinde dökülmeler olduğundan dolayı eksper çağırıp tespit yaptırtmıştı. Batı Akdeniz'in çeşitli yerlerinde de bu dolu yağışı haberlerini televizyonlardan izledik.Bu sene arkadaşın elmaları da bundan önemli miktarda etkilendi. İnşallah keklikleri etkilemez diye düşünüyordum. Malesef etkilemiş. Keklik neredeyse her yerde, geçen sene bıraktığımız gibi kalmış. Bu sene keklik avı çok kısır olacak gibi malesef. İki gün üst üste ava gittim. Bir yıldır kapalı olan meramız bu yıl açılmış olmasına rağmen gördüğümüz keklik sayısı sadece 11. Allah hepimize sabır versin...

Oğuz abi ağzına sağlık güzel bir konuya değinmişsin..Bu sene yağan dolu nedeniyle kekliğin yanında üveyik de çok zarar gördü..Her sene bereketli olan üveyik bölgelerimizde bu sene üveyiğe tüfek atamadık..Daha sonra öğrendik ki üveyiğin yumurtaları yuvadayken şiddetli dolular yağmış..
Geçenlerde Çorum_Sungurlu'da yaşayan üniversite arkadaşım ile çil keklik üzerine muhabbet ederken onların da doludan etkilendiğini duydum..
HAtta köyde doğru dürüst serçe bile kalmamış..
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Eşref YILDIZ

• *
  • POİNTER HERZAMAN :)
« Yanıtla #5 : 15 Ekim 2012, 22:02:21 »
hersey once bazı bolgelerde bazı kendını bılmez ınsanlar acılıstan once keklık avı basladıkları ıcın bız daha cok keklık hayalı kurarız
ESREF YILDIZ SAMSUN CARSAMBA 1987

resim yülke