Gönderen Konu: Bior, Power, Keçe Tapaların dağılımları  (Okunma sayısı 1887 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Bior, Power, Keçe Tapaların dağılımları
« : 07 Mart 2023, 21:40:46 »
Bior tapayla power tapa dağılım olarak ne kadar bir fark oluşturabilir diye meraktan bir deneme yapmıştım.
Yaf 30g bior tapa fişekler üzerinde yaptığım bu kıyaslamada, kutudan 2 adet alıp
birini power tapaya çevirerek her iki fişeği de 320 adet saçmayla eşitleyip daha önce atılmış aynı kovanlara
orjinaline uygun şekilde geri kapattım.
Cheddite bior tapanın yanına power olarak 41 mm X-wad kullandım.

33 metreden 76 namlu 3 şokla yaptığım atışlarda, bior tapanın biraz daha açık ve homojen dağılım sergilediği görünüyor.
Power tapa, saçmayı biraz daha geç bıraktığı için toplam isabette ortalama 30 saçma daha fazla ve merkeze de daha yoğun bir giriş söz konusu.

Aralarındada afaki bir fark yok, fakat orta mesafelerde bior tapalı fişeklerin av yakalama başarısı daha iyiyken,
biraz daha uzak mesafe atışlarda power tapanın bize sağladığı merkezi yoğunluğun katkısı da önemli.

1" border="0

2" border="0

3" border="0

Keçe tapa kullandığımızda da, bior tapaya benzer bir durum oluşuyor.
Fakat namlu uyumu farklı bir mevzu.
Zira, iyi uyum yakaladığım keçe tapa dolumlarda power tapadan aşağı kalmayacak sonuçlar da almışımdır.

İlk fotoğrafta 32g 7 no keçe tapa dolusunun yine 33 metre mesafede aynı 76 namlu 3 şokla verdiği sonuç var.
Geleneksel keçe tapa dolumların hem homojenliğini seviyorum, hem de kullanılan namlu ve şokun karakterini hedefe daha iyi yansıttığını düşünüyorum.
O yüzden keçe tapalı dolumlara her zaman sempati duyar ve halen daha hobi amaçlı dolum ve modifiyelerde kullanırım.

Diğer fotoğrafta da yine tüm şartlar aynı olup sadece saçma çapı 7,5 no olunca ne değişir ? sorusunun cevabı var.
7 nodan 7,5 noya geçinde artan saçma sayısıyla biraz daha sıkı bir dağılım alırken, penetrasyondan da bir miktar taviz verdiğimizi unutmamak gerek  :)

32-7-ke-e" border="0

32-7-5-ke-e" border="0
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Yücel METE

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: Bior, Power, Keçe Tapaların dağılımları
« Yanıtla #1 : 13 Eylül 2023, 16:44:47 »
Bilgi için teşekkür ederim ancak aklıma takılan bir soru var. power tapa bir fişek farklı numarada şoklarda nasıl davranıyor? Saçmaların tapanın kadeh kısmında yolculuklarına başlaması ve belli bir müddet bu kadehin içinde yol almalarından dolayı kullanılan şokun dar yada geniş olması power tapalı fişeklerde saçma dağılımında ne kadar etki ediyor merak ediyorum. Yani özetlersek, 30 gr 7 no bir power tapalı fişeğin 3 ve 5 nolu şoklarda dağılımları ne? Yoksa şoklar daha çok bior ve keçe tarzı tapalarda mı etkili? power tapa bir fişekte şokun etkisi fazla yok gibi mantıken, ama uygulama da nasıl merak ettim. Böyle bir çalışma var mı?
istanbul

The following users thanked this post: Mehmet KARDAŞ, Abdullah ORUÇ, Osman KÜÇÜKMUMCULAR, Fatih YAZICI