Gönderen Konu: Namlu Çapına Göre Deneme Amaçlı Test..  (Okunma sayısı 13646 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Namlu Çapına Göre Deneme Amaçlı Test..
« : 26 Şubat 2016, 15:38:01 »
Merak var, uğraşmıycam diyorum ama yine de duramıyorum..
İnternette birkaç gündür araştırıyorum namlu çapları ile pattern-penetre ilişkisini..
Değişik ama ortak noktası olan bilgilere rastladım. Bazı kesim, namlu çapı geniş olunca penetrasyon azalır demiş.
Çoğunluğun ittifak ettiği durum, homojen dağılım, azaltılmış geri tepme yönünde.
Bunun yanı sıra çap genişlemesinin hız ve penetre kaybı yaratamayacağı da birçok yerde dile getirilmiş.
Kronografım olsaydı bunu daha net gösterme şansım olurdu.
Back-bore diye adlandırılan bu teknoloji için Browning sitesinde rastladığım bir bilgiyi de altta fotoğraf şeklinde paylaşacağım.
Onlarda ısrarla sıkışmaya mağruz kalmayan mühimmatın daha rahat ve hızlı çıkacağını iddia etmiş..
Forumda birçok şey yazılmış özellikle konulara didik didik baktım araştırdım.Sayın Tuncay Hocamın ''Her tüfeğin kendi ruhu vardır '' cümlesi çok hoşuma gitti :) dar çaplarda hafif gram ince saçma, genişlerde nispeten yüksek gramaj kalın saçma seçmenin isabetli olduğundan bahsetmiş, ama bununda ispatı olduğu konusunda kesinlik olmadığını ifade etmiş.
Buna yakın daha birçok yorum ve bilgi okudum..

Gelelim test kısmına.. elimdeki imkanlarla çapları farklı iki tüfeği karşılaştırdım.
Üretim verilerine göre nitro 18.40 gt1 18.75 çaplara sahipmiş.
Tamamen merakımı gidermek için amatörce bir deneme yapılmıştır...
5 metrede Sterling big game 32 gr kurşunla iki tüfekte de 5 şok takılıyken delme güçlerini karşılaştırdım.
Kurşun, gt1 namlusundan çok rahat geçiyor hiç takılmadan, tapası tatlı sert sıkışmayla geçiyor.
Nitroda ise kurşun yada tapayı namludan elle geçirmek imkansız.. Fişek yatağı bitiminde tıkanıp kaldılar..
Atışta her ikisi de ağaca 6 cm girmiş. Bu arada ağaç dışbudak, sağlam ve sert bir ağaçtır.
Gt1 de kurşun tapadan ayrılmış. Kurşunların mantarlaşma oranı birbirine çok yakın..
Geçen senelerde buna benzer poze-nitro karşılaştırması yapmıştım, speedy ile 3 şoklarla atış yaptığımda aynı ağaca 10 cm penetre olmuşlardı. Demekki şok daraldıkça basınç ve penetre artıyormuş, bunu tekrar görmüş oldum..
Eski denemeye ait fotoğraflarıda altta paylaşıyorum.

Bunların yanı sıra  yaf jk6 redleg 34 gr 6 no fişeği de 3 nolu şoklarla 40 metreden destekli atışla karşılaştırdım, bu da homojenliğe tekrar bakmak içindi, yazılanların haklılık payı var...

Son olarak tüm üyelerden bir konuda özür dilemek istiyorum. Bugüne kadar yaptığım tüm pattern atışlarında mesafeleri yanlış hesaplamışım. Ben adımlayarak metreye çeviriyordum.Kendimede güveniyordum bu konuda ama bugün elime geçen rulo metreyle mesafeyi net ölçüp adımlayıp kıyaslayınca yanıldığımı anladım. Yani benim size 36 metre dediğim atışlar 42 metre civarıymış. 40 metre dediklerim de 50 metreymiş...
Boyum 1.82 yürüyüş adımım 70-75 cm arası değişiyormuş meğer. 60 adım sayıp 36 metre pattern testi yaparken bile meğer 42 metreden atmışım..  :(
Testlerimde kendi merakımdan tüfeğin dağılımına bakarken diğer taraftan fişeklerin dağılımlarını sizlere göstermekti amacım.
Sizleri asla yanıltmak istemem. Hakkınızı helal edin.

Kurşun atış video

! No longer available

Kurşun atış sonuçları..

Önceki denemenin fotoğrafları..

Dağılım test fotoğrafları..

Browning sitesindeki bilgi..

« Son Düzenleme: 26 Şubat 2016, 16:06:14 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
Ynt: Namlu Çapına Göre Deneme Amaçlı Test..
« Yanıtla #1 : 26 Şubat 2016, 16:35:04 »
Kolaygelsin  :)
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

The following users thanked this post: Özgür ATAŞ, Emrah AKDENİZ, Mehmet Ali KUNDURACI

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 26 Şubat 2016, 17:04:20 »
tüfeklerden birinin hız farkı varsa % 1 - 2 falandır heralde o kadarcık farkı tahtayla ölçmek biraz zor olur
grupman testinde sanki sağ üst vurulmuş gibi, ayrıca şu back bored reklamını ne kadar abartılı yapmışlar 18.4 mm namluyu sanki 10mm gibi çizmişler fişek açılırken fişek yatağı var o resimdeki gibi olması imkansız heralde
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #3 : 26 Şubat 2016, 17:07:12 »
Emrah bey; Emekleriniz için teşekkürü bir borç biliyorum..Maddeleyerek yazmayı seviyorum bunun için yanlış anlaşılmak istemem:
1-Seri Üretim Yivsiz Av Tüfeklerinin Premium sayılmayan üretimlerinde Standart Diye Bir KAVRAM YOKTUR..Aynı seride üretilen iki tüfeğin bile Namlu çapı, birleştirme konisi uzunluğu ve polishing kalitesi, namlu çapına göre şok daralma yüzdesi AYNI DEĞİLDİR..Bu sebeplerden dolayı,patternleri,penetrasyonları fişek uygunluklarıda aynı değildir..Bu yüzden tüfeklerin pattern ve penetrasyonları BİREYSELDİR..Marka model yada sistemle çok ilgili değildir..
2-Backbored,Crio Bore,Tribore,Maxis Bore,Optima Bore gibi namlu Özellikleri kavramları sadece TİCARİ KAVRAMLARDIR..Satış stratejilerinin doğurduğu kelimelerdir..
3-Namlu çapını daraltarak yada genişleterek elde edilebilecek HIZ KAZANÇ YADA KAYBI Aynı kutu içerisindeki fişeklerin aralarında bulunan ve STANDARTLAR dahilinde kabul edilen  hız farklarından daha AZDIR..
4-Firmalar değişik namlu sistemleri ile elde ettikleri KAZANIMLARI BİLİMSEL OLARAK İSPATLAYAMAMIŞLARDIR..Yayımladıkları Endüstriyel Kronograflarla ölçülmüş tek bir TEST BULUNMAMAKTADIR..
5-Bundan 15-20 yıl önce Winchesterin piyasaya sürdüğü SUPER SPEED serisinin Namlu Çıkış Hızları 370 m/s idi..Bugün ben 385 m/s nin altında fişeği arasam bulamıyorum..Pekçok standart fişek 400-410 m/s hıza sahiptir..30 fps,50 fps gibi farklar farklı fişek tercihleriyle kolaylıkla tolere edilebilir..
6-Çok soğuk havalarda geniş namlularda TAPA ELASTİKİYETİ daha çok önem arzetmekte, bazı tapalar namlu çeperini esneyerek tam olarak tıkayamamakta bunu sonucunda basınç kaybı Penetrasyon kaybı doğurmaktadır..Bu konuda tüfek fişek uyumuna özellikle dikkat edilmelidir..
7-Çok fazla örneğini test ederek uygun ŞOKLARI bulmak,namlunun doğasından kaynaklanan pattern ve penetrasyondan ÇOK DAHA FAZLASINI KAZANDIRIR..
8-Günümüzde çok fazla sayıda tüfeğin NAMLUSU NİŞAN ALDIĞINIZ NOKTAYI VURMAMAKTADIR..Biz Benelli,Beretta ve Browning tede bariz olarak bu hatalara rastladık..NİŞAN ALDIĞIMIZ NOKTAYA ANA SAÇMAYI SOKAMAYAN BİR NAMLUDAN PATTERN VE PENETRASYON BEKLEYEMEYİZ..Atış mesafesi uzadıkça grupman nişan noktası (POA) ' dan daha da uzaklaşacaktır..Tüfeğim öldürmüyor diyen insana ilk tavsiyemiz ciddi PATTERN TESTİ yapmasını önermek olmalıdır..
9-ÖLÇMEDEN BİLEMEYİZ! Tüfeğimizin namlu iç çapını ve şok daralma miktarlarını bilmek bize saçma grupmanını ayarlamada çok yardımcı olacaktır..Biz üzerinde 18.3 yazan tüfeği 18.25 mm de gördük, 18.45 mm de gördük.. Aynı ölçüde şok birinde % 8 civarında pattern farkına sebebiyet verebilir..
Yazılacak onlarca madde olabilir..Ve fakat elinizde size ve yaptığınız ava uygun problemsiz bir silah varken yenisini aramak çoğunlukla Dimyada Pirince Giderken Eldeki Bulgurdan Olmak sonucuna sebep olacaktır..Daha iyi kavramı eldeki mevcut iyinin enbüyük düşmanıdır..

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #4 : 26 Şubat 2016, 17:46:28 »
Ben de , maddeleyerek yazanları seviyorum :)

Daha derli toplu oluyor, daha kolay öğreniliyor , daha akılda kalıcı oluyor. Tuncay Hocam eline sağlık...

Emrah bey; Emekleriniz için teşekkürü bir borç biliyorum..Maddeleyerek yazmayı seviyorum bunun için yanlış anlaşılmak istemem:
1-Seri Üretim Yivsiz Av Tüfeklerinin Premium sayılmayan üretimlerinde Standart Diye Bir KAVRAM YOKTUR..Aynı seride üretilen iki tüfeğin bile Namlu çapı, birleştirme konisi uzunluğu ve polishing kalitesi, namlu çapına göre şok daralma yüzdesi AYNI DEĞİLDİR..Bu sebeplerden dolayı,patternleri,penetrasyonları fişek uygunluklarıda aynı değildir..Bu yüzden tüfeklerin pattern ve penetrasyonları BİREYSELDİR..Marka model yada sistemle çok ilgili değildir..
2-Backbored,Crio Bore,Tribore,Maxis Bore,Optima Bore gibi namlu Özellikleri kavramları sadece TİCARİ KAVRAMLARDIR..Satış stratejilerinin doğurduğu kelimelerdir..
3-Namlu çapını daraltarak yada genişleterek elde edilebilecek HIZ KAZANÇ YADA KAYBI Aynı kutu içerisindeki fişeklerin aralarında bulunan ve STANDARTLAR dahilinde kabul edilen  hız farklarından daha AZDIR..
4-Firmalar değişik namlu sistemleri ile elde ettikleri KAZANIMLARI BİLİMSEL OLARAK İSPATLAYAMAMIŞLARDIR..Yayımladıkları Endüstriyel Kronograflarla ölçülmüş tek bir TEST BULUNMAMAKTADIR..
5-Bundan 15-20 yıl önce Winchesterin piyasaya sürdüğü SUPER SPEED serisinin Namlu Çıkış Hızları 370 m/s idi..Bugün ben 385 m/s nin altında fişeği arasam bulamıyorum..Pekçok standart fişek 400-410 m/s hıza sahiptir..30 fps,50 fps gibi farklar farklı fişek tercihleriyle kolaylıkla tolere edilebilir..
6-Çok soğuk havalarda geniş namlularda TAPA ELASTİKİYETİ daha çok önem arzetmekte, bazı tapalar namlu çeperini esneyerek tam olarak tıkayamamakta bunu sonucunda basınç kaybı Penetrasyon kaybı doğurmaktadır..Bu konuda tüfek fişek uyumuna özellikle dikkat edilmelidir..
7-Çok fazla örneğini test ederek uygun ŞOKLARI bulmak,namlunun doğasından kaynaklanan pattern ve penetrasyondan ÇOK DAHA FAZLASINI KAZANDIRIR..
8-Günümüzde çok fazla sayıda tüfeğin NAMLUSU NİŞAN ALDIĞINIZ NOKTAYI VURMAMAKTADIR..Biz Benelli,Beretta ve Browning tede bariz olarak bu hatalara rastladık..NİŞAN ALDIĞIMIZ NOKTAYA ANA SAÇMAYI SOKAMAYAN BİR NAMLUDAN PATTERN VE PENETRASYON BEKLEYEMEYİZ..Atış mesafesi uzadıkça grupman nişan noktası (POA) ' dan daha da uzaklaşacaktır..Tüfeğim öldürmüyor diyen insana ilk tavsiyemiz ciddi PATTERN TESTİ yapmasını önermek olmalıdır..
9-ÖLÇMEDEN BİLEMEYİZ! Tüfeğimizin namlu iç çapını ve şok daralma miktarlarını bilmek bize saçma grupmanını ayarlamada çok yardımcı olacaktır..Biz üzerinde 18.3 yazan tüfeği 18.25 mm de gördük, 18.45 mm de gördük.. Aynı ölçüde şok birinde % 8 civarında pattern farkına sebebiyet verebilir..
Yazılacak onlarca madde olabilir..Ve fakat elinizde size ve yaptığınız ava uygun problemsiz bir silah varken yenisini aramak çoğunlukla Dimyada Pirince Giderken Eldeki Bulgurdan Olmak sonucuna sebep olacaktır..Daha iyi kavramı eldeki mevcut iyinin enbüyük düşmanıdır..

Ha bu arada, "ruhsuz tüfek" üreten üreticiler de var tabii ama bunların sayısı pek az olduğundan genellemeyi ve ilgili çıkarımı (her tüfeğin ruhu vardır çıkarımını) değiştiremeyeceğinden , sözünü etmeye değmez  8)

« Son Düzenleme: 26 Şubat 2016, 17:48:29 Gönderen: Erol ÖZTÜRK »
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Niyazi TÜRK, Tuncay KAHRAMAN, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #5 : 26 Şubat 2016, 17:51:31 »
Ben de , maddeleyerek yazanları seviyorum :)

Daha derli toplu oluyor, daha kolay öğreniliyor , daha akılda kalıcı oluyor. Tuncay Hocam eline sağlık...

Ha bu arada, "ruhsuz tüfek" üreten üreticiler de var tabii ama bunların sayısı pek az olduğundan genellemeyi ve ilgili çıkarımı (her tüfeğin ruhu vardır çıkarımını) değiştiremeyeceğinden , sözünü etmeye değmez  8)

Hangileri onlar  :) bak nasılda merak ettim şimdi  :)
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, İbrahim AYSU

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #6 : 26 Şubat 2016, 17:54:42 »
Yok şimdi söylemeyeyim, kavga çıkar şimdi  8)

Hangileri onlar  :) bak nasılda merak ettim şimdi  :)
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Erol ÖZTÜRK, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 26 Şubat 2016, 18:07:00 »

Ölçemezseniz kontrol edemezsiniz.

Bu zamana kadar üretilen tüfeklerin çoğu 18.4 mm ve daha aşağısında idi.

İnsanlar gayette güzel av vuruyorlardı.

Bu gün hala bir çok üretici 18.4 mm yi referans alıyor.

Daha geniş iç çapa  sahip tüfeklerin  birazda pazarlama stratejisi sanki bu.

Bence ne hızda ne pattern de nede penetrasyonda  çok farklar olmayacaktır.

Yada oluşan  farklar bizim ayırt edebileceğimiz kadar fazla olmayacaktır.

Birde atıcı  marifetli değilse ne yapsanız nafile.

Güzel özetlemişsiniz Tuncay hocam.

Elinize sağlık.....
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Emrah AKDENİZ

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #8 : 26 Şubat 2016, 18:13:10 »
Ölçemezseniz kontrol edemezsiniz.

Bu zamana kadar üretilen tüfeklerin çoğu 18.4 mm ve daha aşağısında idi.

İnsanlar gayette güzel av vuruyorlardı.

Bu gün hala bir çok üretici 18.4 mm yi referans alıyor.

Daha geniş iç çapa  sahip tüfeklerin  birazda pazarlama stratejisi sanki bu.

Bence ne hızda ne pattern de nede penetrasyonda  çok farklar olmayacaktır.

Yada oluşan  farklar bizim ayırt edebileceğimiz kadar fazla olmayacaktır.

Birde atıcı  marifetli değilse ne yapsanız nafile.

Güzel özetlemişsiniz Tuncay hocam.

Elinize sağlık.....
Nisan`a ne kaldı şunun şurasında  :D darmı,genişmi,uzunmu,kısamı göreceğiz inşallah  :D
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Suat ÇALIŞKAN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 26 Şubat 2016, 18:26:21 »
Nisan`a ne kaldı şunun şurasında  :D darmı,genişmi,uzunmu,kısamı göreceğiz inşallah  :D
Vallahi benim bir iddiam yok. Satışa çıkarmak zorunda olacağım tüfeğimde yok.

Yalnız şöylede bir tabir var.

Kısa kalın gerdirir  Uzun ince erdirir.....

Ya nasip.......
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Erol ÖZTÜRK

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #10 : 26 Şubat 2016, 18:34:04 »

Ya nasip.......
   ;D o nasıl birşey öyle be  :D valla benimde yok,bizimkiler kapsam dışında kalıyor zaten  :D biz işin eylence kısmındayız  :D
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #11 : 26 Şubat 2016, 18:48:58 »
Açıkçası test sonuçlarına göre bir alım satım planım benim de yok, olanlar düşünsün :D

Benim aldığım alacağım tüfek belli, sattığım satacağım tüfek belli... :D

Hayırlısı... Tüfekte "ruhsuzu" makbul sanırım :D

Ya nasip.......
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK, Suat ÇALIŞKAN, Emrah TUNCA

• Expert Üye
« Yanıtla #12 : 26 Şubat 2016, 18:51:15 »
Başta keçe tapa olmak kaydıyla pekçok farklı fişeği kafa rahatlığıyla atabilmenin en kolay yolu 18.3-18.5 aralığında namlu kullanmaktan geçer..
Geniş namlu kullanacaksam ya 76 namluyu, ya daha dar şoku ya daha hızlı fişeği kullanmak isterim. .
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Ali AKIL, Suat ÇALIŞKAN, Emrah AKDENİZ, Emrah TUNCA

• Expert Üye
« Yanıtla #13 : 26 Şubat 2016, 18:53:03 »
Bende Ruhsuz Taramalı ları seviyorum ama işte tamamen duygusal kullanamama sebebimiz..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Erol ÖZTÜRK, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #14 : 26 Şubat 2016, 19:23:25 »
Kozmik mozmik bir şey var ya, İtalyan yapısı, adı uzay laboratuvarlarından alınmış gibi, kendisi de karton kahve bardağını karıştırmak için kullanılan düz çubuklara benziyor :D Cosmi, İtalya'da görmüştüm, hiç ilgimi çekemedi ama muhtemelen onun da ruhsal zayıflıkları vardır :D

Bende Ruhsuz Taramalı ları seviyorum ama işte tamamen duygusal kullanamama sebebimiz..
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Suat ÇALIŞKAN

• Expert Üye
« Yanıtla #15 : 26 Şubat 2016, 19:26:30 »
Ben Piotti'yi tercih ederim..Cosmi tipim değil..Break action semiautomatico 😊
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Ali AKIL

• *
« Yanıtla #16 : 26 Şubat 2016, 19:30:13 »
Emrah by emeginize sağlık. Tuncay by bu konularda bilgisi çok. İbrahim by  kabsamlı bir test hazır 17 nisanda netleşir inşallah.       1. Seri üretim fix şok tüfeklerde grupman nasıl olur iç çapı a göre şok değeri tutuyorumu (iç çapı ölçüm yapılsa şok ile ölçüm tutarmı) 2. Güvenilir bir marka tecihi yapmak daha iyimi (malum fiyatlar belli ) zaman güven attığını yeri tutan fişek (fişek kâr yapılır) 3. Av masrafları çok haftada 3 gün ava giden kişiler için önemli olur evladiyelik olması önemli. 4. Kulaktan dolma bilgiler askıya çıkıyor. Bilgi testler ulaşılabilirlik artı sabit fikirler bitiyor
  • BERETTA 690 Field lll
  • BERETTA S686 L SIPECIAL
Ali AKIL
1986-Antalya

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Mustafa AYDIN 54

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #17 : 26 Şubat 2016, 20:05:51 »
Bu konu da Alman-İtalyan rekabetine doğru seyrediyor galiba. Hadi hayırlısı diyelim. :)
Emeğinize sağlık Emrah bey teşekkürler.

GT-S6810P cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Franchi Affinity y.oto. 71
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda
Mustafa AYDIN  1973 SAKARYA

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #18 : 26 Şubat 2016, 20:40:30 »
Tuncay Bey asıl ben size teşekkür ederim. Her paylaşımda bilgilerinizden istifade ediyorum. Madde şeklinde yazmak akılda kalıcı olur diye İbrahim Bey doğru demiş :) Yaptığım araştırmalar yazdıklarınızın hepsiyle neredeyse örtüşüyor, birkaç farklı fikirler vardı arada, yabancı forumları da araştırdım herkes yazmış birşeyler..
Ben avcı gözüyle olaya baktığım için yazılanların kendimce sağlamasını yapayım dedim. Kesinlikle, bir tür testin tek başına hiçbirşey ifade etmediğinin ve tüfeklerin marka model aynı olsa bile asla birebir özellikte olmayacağının farkındayım. Ben sadece namlu olayını araştırayım dedim buna göre de kabaca namluları karşılaştırmak istedim. bu tüfek elime geçeli 1,5 ay oldu . namlu farkı adına kullanıcı gözüyle diğer tüfeklerime göre gördüğüm farklar şunlar :

tepme hissedilir şekilde az..
şahlanması yok.
saçmayı daha düzenli gönderiyor.
kısa-orta mesafelerde kısmi atış hatalarını tölare edip avı yakalamayı kolaylaştırıyor.
yüksek gramajlarda daha konforlu atış ve kısmen daha dengeli dağılım sağlıyor.

uzak vurma vuramama konusunda hatanın kökü benden kaynaklı. Birtürlü vazgeçemedim şu uzak atma sevdasından. fişeğe kabahat buldukça daha güçlü fişek koyup bu defa fişeğe güvenip mesafeyi yine uzatıyorum..
geçenlerde sayın Hakan AKMAN bir yorumda '' Yılların verdiği tecrübe ve dinginlikle sabırlı bir şekilde uygun pozisyonu bekleyip temiz atışlar yapmak '' ifdesini kullandı.. bu yorumu okuduktan sonra fikrim değişti. artık yavaş yavaş da olsa sakinleşmeye başlasam iyi olacak :) sakinleşene kadar daha çook karavana atarım ben ama olsun zamanla oturur herşey :)
Bukadar bilgi birikimine sahip olup, mütevaziliğinizle karadüzen paylaşımlarımı ciddiye alıp yorumladığınız için de ayrıca teşekkürler. Halden anlayanlara paylaşım yapmak güzel şey.. fikir alışverişi, bilgi tecrübe.. daha neler neler öğrenicez inşallah.
saygılarımla..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, İbrahim YÜZBAŞIOĞLU

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #19 : 26 Şubat 2016, 20:43:13 »
Bunu da yazdım kenara.. ;)
Başta keçe tapa olmak kaydıyla pekçok farklı fişeği kafa rahatlığıyla atabilmenin en kolay yolu 18.3-18.5 aralığında namlu kullanmaktan geçer..
Geniş namlu kullanacaksam ya 76 namluyu, ya daha dar şoku ya daha hızlı fişeği kullanmak isterim. .
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #20 : 26 Şubat 2016, 20:50:44 »
Bende çok merak ediyorum şu sonuçları. Halep oradaysa arşın burada misali, yazılıp çizilenler nekadar doğru nekadar yanlış görürüz birlikte...
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #21 : 26 Şubat 2016, 20:53:32 »
Ağaç sağlammı diye baktım aslında  ;D Tuncay Bey dedi ya, aynı kutudaki fişekler bile arasında fark var ki namludaki fark nekadar olacak ?
Reklamı abartan browning olunca dikkatimi çekti ama :) Fişek yatağı olayını abartmışlar evet, penetre ve hız kısmı zaten karışık bir muamma, fakat diğer yazdıkları bence doğru.. yani en azından nacizane gözlemlerim haklı çıkardı..
Bu arada, nitro yeğenimin oyüzden dipçik ölçüsü bana uygun değil, ayrıca fişek çok sert geldi namluyu dayadığım halde aşırı tepti ve şahlanma yaptı atarken belki ondan grupman üst kaymış olabilir. boş kovan bile 6 metre ileri fırladı.. Grupman burda hafif kaysada diğer karşılaştırmalarımda sonuçlar dağılım düzeni açısından benzer şekildeydi..
tüfeklerden birinin hız farkı varsa % 1 - 2 falandır heralde o kadarcık farkı tahtayla ölçmek biraz zor olur
grupman testinde sanki sağ üst vurulmuş gibi, ayrıca şu back bored reklamını ne kadar abartılı yapmışlar 18.4 mm namluyu sanki 10mm gibi çizmişler fişek açılırken fişek yatağı var o resimdeki gibi olması imkansız heralde
« Son Düzenleme: 26 Şubat 2016, 20:59:30 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #22 : 26 Şubat 2016, 21:02:48 »
emrah hocam gualandi (spedy) delici bir kurşun.
geçen sene yaptığınız ölçümde 10 cm ilerlemesi bence bu yüzden

tabiki şokun ve çapın önemi vardır. ama bu kadar fark bence ucu sivri gualandinin deliciliğinden ve
kanallı kurşuna göre 4 gram az olmasından ve sürtünme yüzeyinin (kanal) az oluşundan kaynaklanıyor.

birde gualandi kurşun kurşunlar arasında en geniş çapa sahip kurşun.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #23 : 26 Şubat 2016, 21:08:05 »
Evet doğrudur Tunç Bey. Elimde sterling vardı speedy olsaydı onunla atacaktım ozaman farkı net görebilirdik.
Speedy,aynı zamanda yapı itibariyle daha sert, hem şeklinden hemde fazla mantarlaşmadığı için deliciliği artıyodur.
emrah hocam gualandi (spedy) delici bir kurşun.
geçen sene yaptığınız ölçümde 10 cm ilerlemesi bence bu yüzden

tabiki şokun ve çapın önemi vardır. ama bu kadar fark bence ucu sivri gualandinin deliciliğinden ve
kanallı kurşuna göre 4 gram az olmasından ve sürtünme yüzeyinin (kanal) az oluşundan kaynaklanıyor.

birde gualandi kurşun kurşunlar arasında en geniş çapa sahip kurşun.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #24 : 26 Şubat 2016, 21:26:06 »
Ağaç sağlammı diye baktım aslında  ;D Tuncay Bey dedi ya, aynı kutudaki fişekler bile arasında fark var ki namludaki fark nekadar olacak ?
Reklamı abartan browning olunca dikkatimi çekti ama :) Fişek yatağı olayını abartmışlar evet, penetre ve hız kısmı zaten karışık bir muamma, fakat diğer yazdıkları bence doğru.. yani en azından nacizane gözlemlerim haklı çıkardı..
Bu arada, nitro yeğenimin oyüzden dipçik ölçüsü bana uygun değil, ayrıca fişek çok sert geldi namluyu dayadığım halde aşırı tepti ve şahlanma yaptı atarken belki ondan grupman üst kaymış olabilir. boş kovan bile 6 metre ileri fırladı.. Grupman burda hafif kaysada diğer karşılaştırmalarımda sonuçlar dağılım düzeni açısından benzer şekildeydi..

işte anca kronografla anlaşılır bu kadar ufak farkları avda yada tenekede odunda falan anlayamayız
kronograf olsa bile fişekler arası hız farkından ötürü en az 5 10 fişekle denemek lazım uzun iş

namlu şahlandığında saçmalar çoktan hedefe varmış olur, nişan hatası vardır belkide nişan hattı bozuktur tüfeğin
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR