Gönderen Konu: KONYA & HUĞLU GEZİSİ  (Okunma sayısı 4879 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
KONYA & HUĞLU GEZİSİ
« : 08 Nisan 2017, 18:02:16 »
Geçtiğimiz Perşembe - Cuma fırsat yakalayıp kendime 2 günlük bir gezme programı ayarladım, tabi zaman yetmedi ama yine de güzel oldu :)
Konyaya keşke daha önce gelebilseymişim.. Nasip işte, o manevi yerleri gezip görmek için 30 lu yaşlara kadar beklemek gerekiyormuş :-\

Üniversiteden arkadaşım Gökhan'ın yanına ziyarete gittim, o fırsatla da Hz Mevlana türbesini ve müze odaları, tarihi birkaç cami, Şems hazretlerinin türbesi derken 1 güne nekadar sığdırabildiysem gezmeye çalıştım. Peygamber Efendimizin sakalı şerifinin mis gibi gül kokusunu almak nasip oldu. Gerçekten çok harika mekanlar. İnsanın ruhu dinleniyor.
İmkanınız olursa mutlaka gidin görün. Kısa bir video ve geziden birkaç kare..

Cuma sabahtan Şevki ve Ahmet abi Ankaradan geldiler Konyada buluştuk. Huğlu kasabasını ziyaret etme planımız da vardı. Kuzenimin pozesinin dipçiği kendisine uymadığı için tüfek yakmıyor  >:D Ona ölçü alıp yeni dipçik yaptırmak, gezmek dolaşmak ve hazır gitmişken Abdullah Kara ustamızı da ziyaret edip boyumuzun ölçüsünü almak maksadıyla yola çıktık :)  Cuma namazına Huğluya yetişebildik. Cumayı orada kılıp namazdan sonra yarım gün de olsa gezme fırsatımız oldu..

Beyşehir gölü manzarası çok güzeldi.Önce oradan birkaç kare paylaşayım...

Abdullah Kara ustamız gerçekten bu işin piri. Bir taraftan ölçüleri aldı bir taraftan da kendisinden çok değerli bilgiler öğrendik. Benim ölçüyü alırken boyumu posumu şöyle bir süzdü, sonra da sadece tetik mesafeme baktı ve ayarları yaptı, tüfeği omzuma alır almaz tam oturdu, işte ustalık budur :) Tüfek omuzlamamı beğendi  ::) Tüfeği sadece 2 defa omuzlattı ve hemen ayarı bulduk..

Kooperatifin showroom kısmını gezdik. Yeni trap tüfekleri, bazı special modeller ve Fetih 1453 serisinin fotoğraflarını aldım. O gravürleri yapan İbrahim Sarı ustayla da muhabbet ettik. Fuarda camekandan izlediğim Fetih serisini yakından inceleme fırsatım da oldu. Gerçekten çok güzel yapılmışlar ustaların eline sağlık.

Kooperatifi de gezdip dolaştık. En başından en sonuna kadar cnc tezgahlarda ve sonrasında el işçiliği ile tüfeklerin yapım aşamasını kısıtlı vakitte hızlıca görme şansımız oldu. Seri üretim haricinde kişiye özel tüfeklerin üretildiği ayrı bir bölüm var. Orada bir dipçik gördüm 5 numaradan daha üst sınıf yani extra diye adlandırılan bir ceviz. Desenlerine hayran kaldım ^-^  Diğer dipçik de 3 numara. Abdullah Kara ustaya fiyatları sorduk 3 numara kundaklar 1100-1200 tl civarı yaptırılabiliyor. Standart modeller 300 tl civarı ( pozeler için)

Poze ve bazı otomatik modellerin kasalarında az da olsa el işçiliği mevcut. Mehmet Tatlı ve İbrahim Sarı ustalarla zaten tanışıyorduk, diğer gravür ustalarıyla tanıştık. Hepsi de el emeğini meleke haline getirmişler ve güzel işler ortaya koyuyorlar..

Kafamıza takılan noktaları sorduk, Gt1 modeli başta olmak üzere genel anlamda tüfeklerin standart ahşap kalitesinin biraz daha artırılması gerektiğini düşündüğümüzü söyledik. Yani 2,5 numara civarı göze hoş gelen bir dipçik neden tüm modellerde standart olarak bulunmasın ?

Diğer yandan benim merak ettiğim, çiftelerde günekli namlu olayını sordum, seri üretimde daha az maliyet ve işçilik külfeti için bu yöntemi sürekli kullandıklarını söylediler. Kişiye özel ayda 15-20 tüfek yapsak olur ama bu şartlarda zor cevabını aldım. Bence en azından special modellerde bu yöntem uygulanabilir. Daha da güzel bir görüntü katacağı kesin..

Akşama doğru, Akçabelen Çetmihan balık restoranda güzel bir balık ziyafeti ikramı oldu :) Havası ve ortamı çok güzel sakin bir yer. Sobanın başında avcılık adına hoş sohbetlerle günü bitirdik. Huğlu insanı gerçekten çok misafirperver, doğal ve samimi. Bizim kullanıcı olmamız bir tarafa, diğer görüştüğüm arkadaşlarım da huğlu kasaba ziyaretleri sonrası hep aynısını söylüyor. Gerçekten çok kalender insanlar..

Sonuç olarak benim için kısa ama her yönden dolu bir seyahat oldu  ^-^ Emeği geçen herkesten Allah razı olsun...

« Son Düzenleme: 08 Nisan 2017, 18:20:15 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
Ynt: KONYA & HUĞLU GEZİSİ
« Yanıtla #1 : 08 Nisan 2017, 18:22:55 »
Ayağınıza sağlık,bizde gezmiş kadar olduk.
Güzel memleketimizin güzel bir köşesi.
Paylaşım için ayrıca teşekkürler.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #2 : 08 Nisan 2017, 18:25:55 »
Elinize ayağınıza sağllık, teşekkürler.

Yalnız, bir şey dikkatimi çekti, "gŭnekli namluyu sordum" demişsiniz ya, yani böyle mi sordunuz, "gŭnekli namlu" diye ?  :D
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #3 : 08 Nisan 2017, 18:31:05 »
Elinize ayağınıza sağllık, teşekkürler.

Yalnız, bir şey dikkatimi çekti, "gŭnekli namluyu sordum" demişsiniz ya, yani böyle mi sordunuz, "gŭnekli namlu" diye ?  :D
Yok aslında genel ifade şekli bu ya hep öyle duyuyorum aklımda kalmış öyle yazdım :D Demiblock namlu deniyor galiba.. Ben onu, çiftelerde neden eskisi gibi tek parça namlu yapmıyorsunuz diye sormuştum  :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #4 : 08 Nisan 2017, 18:36:31 »
Ellerine emeğine sağlık kardeşim benim,güzel paylaşım😊
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 08 Nisan 2017, 18:41:11 »
Paylaşım için teşekkürler.verimli bir ziyaret olmuş.Ama @İbrahim AYSU hocamın ( "gŭnekli namluyu sordum" demişsiniz ) ne demek istediğini anlamadım.konu biraz açılabilirmi
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Emrah AKDENİZ

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #6 : 08 Nisan 2017, 18:45:13 »
İyi bari öyle dediyseniz sorun yok :) O "gŭnek" ifadesi burada sitede, kendi aramızda kullandığımız, ufaktan mizahi geçmişi bulunan bir ifade... .. Bilmezler yani... :D Bu arada "gŭnekli" derken, geçme yataklı olan, yani monoblock namlular kastediliyor. :)

Yok aslında genel ifade şekli bu ya hep öyle duyuyorum aklımda kalmış öyle yazdım :D Demiblock namlu deniyor galiba.. Ben onu, çiftelerde neden eskisi gibi tek parça namlu yapmıyorsunuz diye sormuştum  :)
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #7 : 08 Nisan 2017, 18:46:17 »
Paylaşım için teşekkürler.verimli bir ziyaret olmuş.Ama @İbrahim AYSU hocamın ( "gŭnekli namluyu sordum" demişsiniz ) ne demek istediğini anlamadım.konu biraz açılabilirmi
Aslında anlatmak istediğim buydu. Fişek yatağına ekleme yapılan ya da tek parça olup birleştirilen namlular..
Teknik detaylarına İbrahim Hocam hakim. Benimki sadece merak :)

• Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı İbrahim YILDIRIM

• *
  • Avcılık Bir Spor değil, Atıcılık Bir Spordur ...
« Yanıtla #8 : 08 Nisan 2017, 18:46:18 »
Konyamızın manevi güzelliği geziye daha bir renk katmış, memleketimizin heryeri ayrı bir güzel Peygamberimiz(sav) buyurmuştur" Seyahat edin sıhhat bulun" diye gerçekten çok güzel yerinde bir söz
Huğlu kasabası ve ustalarımızın bu denli yakınlıkları için herdaim tşk. ederiz
Ustalarımızın bilgelikleri olsun yaptıkları silahları olsun harika görünüyor ,yerli kalkınmanın öncülüğünde hepsinde büyük emekler var ellerine sağlık
Fotolara imrenerek baktım etli ekmekler,balıklar ,soba başı çay keyfi daha ötesi olmaz harika bir gezi olmuş arkadaşlarında Ankaralardan gelmesi daha bir güzel muhabbetiniz daim olsun

Unutmadan o göldeki yeşil başı normal biri çekmez küçük bir kurtçuk işaret parmağını gımıldatmıştır :D

Paylaşım için çok sağolasın Selamlar olsun ...

• SİYAH İNCİ- 4+1 71 cm SABİT FULL ŞOK
  • KRUPP SAUER AYA 71 cm ÇİFT KIRMA 3/1
1986 "SÜRDÜRÜLEBİLİR TAVŞAN VE KEKLİK AVI İÇİN AVA AVCI GİTSİN KÖPEĞE HAYIR"

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #9 : 08 Nisan 2017, 18:48:24 »
Mehmet Bey, yukarıda biraz yazdım ama biraz daha açık yazayım. Sanıyorum, Anadolu'nun bazı yörelerinde, fişek yatağı geçme olan (monoblock) namluya "gömlekli namlu" anlamında olduğunu tahmin ettiğimiz, "göynekli namlu" denirmiş. Bu "göynekli ya da gömlekli" ifadesi , burada sitede, bir şekilde "gŭnekli"ye dönüştü. :) Mizahi bir içeriği var yani. Çok önemli değil. :D

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Ahmet ÖZTÜRK, Erol ÖZTÜRK, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #10 : 08 Nisan 2017, 18:50:11 »
Mehmet Bey, yukarıda biraz yazdım ama biraz daha açık yazayım. Sanıyorum, Anadolu'nun bazı yörelerinde, fişek yatağı geçme olan (monoblock) namluya "gömlekli namlu" anlamında olduğunu tahmin ettiğimiz, "göynekli namlu" denirmiş. Bu "göynekli ya da gömlekli" ifadesi , burada sitede, bir şekilde "gŭnekli"ye dönüştü. :) Mizahi bir içeriği var yani. Çok önemli değil. :D

:)
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 08 Nisan 2017, 19:10:34 »
  Hımmm kullanılan tabirin mizahi geçmişini  ;) kaçırmışım sevgili dostlar ama yinede konuya espirili bir yaklaşımda eklendi. :) cevap yazma nezaketinde bulunan herkese tşk
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2017, 19:12:04 Gönderen: Mehmet AKKUŞ »
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 08 Nisan 2017, 20:12:59 »
 allah gönlündekileri dolu dolu yaşatmayı nasib etsin sana kardeşim,..

eline emeğine sağlık.

saygılarımla.
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #13 : 08 Nisan 2017, 20:38:13 »
Emrah bey,
Elinize sağlık paylaşımlar için teşekkür ederim. Huğlu deyince boğazıma birşeyler düğümlenir hep...
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Serkan TİKVEŞLİ, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Serkan TİKVEŞLİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 08 Nisan 2017, 21:24:50 »
Emrah bey,güzel fotoğraflar çekmişsiniz güzel bir gezi olmuş elinize sağlık bizlerle paylaştığınız için
Serkantkv
1975 istanbul

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
  • Çocukluğunda şahit olduğu avlarla avunan bir adam
« Yanıtla #15 : 08 Nisan 2017, 22:10:23 »
Emrah Bey güzel bir gezi yapmış ve çok güzel de anlatmışsınız.
Teşekkür ederim.
  • Prestige Custom Sidelock E. S&S
  • Sauer Beretta S56 E. O/U
  • Beretta Xplor Action Semi Auto
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

Çevrimdışı Zafer YILDIRIM

• *
« Yanıtla #16 : 08 Nisan 2017, 22:14:44 »
Ellerinize saglık.hem gezmiş hem de ölcünüzü aldırmişsiniz.tüm avcılarımızın imkan dahılın de yapması gereken iş bence dipcik ölcüsüne göre tüfegini ayarlamak...
Zafer YILDIRIM / 1985 / SAMSUN/TERME

Çevrimdışı Şenay YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 08 Nisan 2017, 22:47:18 »
Paylaşım için teşekkürler. ..
  • huğlu kop g601 yoto 71 namlu
  • huğlu kop 104 A 76 mamlu
  • Sarsılmaz Leopard y oto 71 namlu
istanbul  Çatalca 1971                                                                         5354139014l

Çevrimdışı Adem KARACAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 09 Nisan 2017, 18:41:58 »
Emrah buyıl tahtalı olmak istemezdim ;D. Bu yeni dipçiklerle yapacağın avları merak ediyorum. Kendi silahlarınızıda yanınızda götürdünüz mü yoksa siz size gönderilen dipçiklerleri sizmi takacaksınız. Emrah kardeşim Tetik çekme mesafene bakınca boyun ve kolun orantısına bakınca 185 cm boyunuz var sanırım.  Güle güle kazasız belasız kullanmanı dilerim.
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2017, 18:44:11 Gönderen: Adem KARACAN »
  • Huğlu 104 A 76 namlu 1/3
Adem KARACAN
1982 Cihanbeyli   LİMİT VİCDANDIR.  AVCI VİCDANSIZ OLAMAZ.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #19 : 09 Nisan 2017, 23:08:10 »
@Erol ÖZTÜRK  @Mehmet AKKUŞ  @Atagan YILDIZ  @İbrahim AYSU  @İbrahim YILDIRIM
@M.Ali AKDAĞCIK
@Tuncay KAHRAMAN
@Serkan TİKVEŞLİ  @Fatih YAZICI  @Zafer YILDIRIM  @Şenay YILDIZ  @Adem KARACAN

Hepinize güzel yorum ve iyi dilekleriniz için yürekten teşekkür ederim. Gezip gördüğüm yerleri güzel bulduğum şeyleri sizlerle paylaşmaktan gerçekten çok memnun oluyorum bunu bilmenizi isterim.

Dipçik ölçüsü konusunda espriler oldu tabi tahtalıların vay haline dediler, ben tüfeğe uyup bir şeyler yapmaya çalışıyordum şimdi biraz da tüfek bana uysun bakalım  :D Ölçülü yapılan dipçiğe sahip tüfek daha fena yakıyormuş  Abdullah usta öyle dedi >:D Artık karavana atacak bahanem de kalmadı, av kaçırdıysam vay halime  ;D

Adem Bey, tüfekleri zaten kargoyla göndermiştim, benimki biraz görsel bakımdan geçecek. Dipçik ölçüsü çok yakın, traşlama yoluyla halledilebilir, veya bütçe durumuna göre yeni dipçik taktırabilirim. Net bir şey konuşmadık henüz. İmkanım olsa 3 numara taktırırdım güzel de yakışırdı. Bu arada boyum 1.82 :) Tetik çekme mesafemi kendim ölçüyordum iç dirsekten parmak boğumuna 38 cm geliyordu ama usta elinde 37,5 cm geldi. Kullandığım eski 104a modeli ön tetikten trap tabana 38 cm, arka yükseklik 6 cm ön yükseklik 3,9 cm geliyor ve bana mükemmel uyumu var. Abdullah usta ölçümü alınca ön yükseklik 3,8 cm arka yükseklik 5,8 cm geldi yani aşşağı yukarı aynı. Bu 0,1 - 0,2 mm fark da sanırım tüfek omuzlamasında yaptığım minik hataları düzeltmekle oldu. İmkanı olan herkesin iyi bir ustaya ölçü aldırıp mümkünse ona uygun şekilde bir dipçik kullanması şart. Av başarısı için belki de en önemli parametre budur..

Beyşehir gölünde Ahmet abinin kamerasıyla çektiği ördek görüntüsü var onu da paylaşayım :)

• Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Erol ÖZTÜRK, Zafer YILDIRIM, İbrahim YILDIRIM

Çevrimdışı Mesut KARATAŞ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 10 Nisan 2017, 08:52:33 »
Paylaşım için tşk.ediyorum. Nasipse bir hafta sonra yapacağımız gezi için ön aldığımız ön bilgi iyi oldu.

Galaxy Nexus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1976-Elazığ/Palu (Malatya da ikamet eder)

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
« Yanıtla #21 : 10 Nisan 2017, 15:27:07 »
Güzel bir geçirmiş olduk ... Benim bir lafım var
Bir Müslüman için HAC ne ise
  Bir Avcı içinde Huğlu Odur affınıza sığınarak benzetmede hata olmasın
Gerçekten misafirperver insanlar. Hepsinden Allah razı olsun.. ABDULLAH usta gibi bir efsaneden ölçümüzü aldırmak nasip oldu.
Fabrikayı en ince detayına kadar inceleme şansımız oldu.. Genel sıkıntıları dile getirdik.Tüfek üretiminin ne kadar zor olduğunu yerinde
görmüş olduk . Bir demir parçası,bir ağaç parçasının nasıl işlenip de tüfek olduğunu adım adım öğrendik.
Huğlu kooperatifi bütün tüfekleri inceledik tek tek. Zaman kısıtlığından dolayı AKUSU-AKDAŞI gezemedik malesef.

Çok güzel bir gezi oldu bizler için Emrahıma Ahmet abiye Cengizhan a Sadık abiye Arif abime Mehmet ustaya Burak kardeşime Ramazan abime Çok teşekkür ederim

upload pic

« Son Düzenleme: 10 Nisan 2017, 16:57:32 Gönderen: Şevki MİRZA »
  • Huğlu 103 Ce Süper poze
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara