Gönderen Konu: Gaz Operasyonlu Yarı Otomatik Tüfeklerde Hız Kaybı  (Okunma sayısı 176417 defa)

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah TUNCA 57

• *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: Gaz Operasyonlu Yarı Otomatik Tüfeklerde Hız Kaybı
« Yanıtla #75 : 14 Eylül 2015, 23:11:47 »
İbrahim Abi 10 numara çalışma olmuş. Eline sağlık... :D 
  • Armsan A612W Yarı Otomatik
  • Setter-Paşa
1994/SİNOP

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı Berkay TOPUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #76 : 14 Eylül 2015, 23:22:05 »
Sağolasın Berkaycım

Lüleburgaz'a selamlar, nasıl durum, üveyik var mı oralarda ? :) Bıldırcın göçü ne durumda ? :) Mera adı vermeden durum bildiriminde bulunabilirsin :)
A.selam İbrahim abi,üveyik durumu geçmiş sezonlara göre daha azdı bu sene acıkcası,birkaç kere gittik üveyiğe 4-5 tane anca vurabildik,civarda beraber avlandığım arkadaşları arayıp sordum onlarda farksız dediler.Bizde tat alamayınca kestik üveyik avını,Bıldırcında gecen gün yağmurlarda Tekirdağ,İğneada civarında haraket olmuş bayağı sahile yakın yerlerde,haber verdiler ama gidemedik içlere gelmesini bekliyecez artık birkaç güne olur İnş.durum bu şekilde :)
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2015, 23:23:42 Gönderen: Berkay TOPUZ »
KIRKLARELİ/Lüleburgaz
A Rh+
1991

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #77 : 14 Eylül 2015, 23:27:40 »
Eyvallah, sağolasın Emrah :)

İbrahim Abi 10 numara çalışma olmuş. Eline sağlık... :D 
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #78 : 14 Eylül 2015, 23:55:10 »
elinize emeğinize sağlık
 O0

bu test gazlı sistemi ölçen bir test olmamış malesef
test gazlı sistemin gaz deliklerini kapattğınız taktirde tüfeğin azda olsa etkilendiğinin ispatı sadece  :)

yapılması gereken test
aynı marka iki farklı tüfeğin aynı tip fişekle karşılaştırılmasıyla olur
öreğin
71 namlu yıldız poze 3 şok 32 gr b&p 10 no saçma
71 namlu yıldız otomatk 3 şok 32 gr b&p 10 no saçma
bence tabiki  :)
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2015, 23:56:51 Gönderen: Şükrü TEKELİ »
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #79 : 15 Eylül 2015, 00:24:42 »
ABİ Olay budur...! her başlığın olay ve şaşkınlık  :o  ;D Delikleri inşallah açarsın. Daha önce (yaklaşık 2sene) benelli browning karşılaştırma videosu izlemiştim orada da sonuçlar 3-5fps farkla gazlıdan yanaydı.
<a href="https://www.youtube.com/v/10gXMnQCDJc" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/10gXMnQCDJc</a>
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #80 : 15 Eylül 2015, 00:37:14 »
Şükrü Bey teşekkürler.

Test, gaz operasyonlu bir yarı otomatik tüfeğin , çift namlulu tüfeklerle kıyaslaması karşılaştırması için yapılmadı yalnız.  Zira asıl amaç farklı bir tüfekle olan karşılaştırma da değildi. Temelde, gaz operasyonuyla yeni fişek ikmal/boş kovan tahliye işleminin, atılan mühimmatın tesiri üzerindeki etkisini incelemekti. Eğer illa bir karşılaştırma yapmak için kendimizi zorlarsak, bu test en fazla "muadil" kinetik bir tüfekle karşılaştırma için fikir verebilir belki.

71 Namlulu Yıldız marka bir Üst/Alt çifte ile Yıldız marka 71 Namlulu yarı otomatik tüfeği karşılaştırabiliriz elbette ama o testin amacı sadece Yıldız'ın kendi tüfekleri içinde bir karşılaştırma olur. Namlu karakteristikleri zaten farklıdır bu iki tüfeğin. Yani bir sistemin (burada gaz operasyonlu sistem) incelemesi olmaz.

Daha önce, Akdaş'ın AG212 gaz operasyonlu yarı otomatiği ile, Akdaş'ın Üst/Alt çifte tüfeğini aynı fişekle, karşılaştırmıştım ama onu paylaşmadım bile, genel için bir sonuç vermeyecekti çünkü. Her iki tüfeğe de kendi Full choke tüplerini takarak yaptığım karşılaştırmada, gaz operasyonlu AG212'nin namlu çıkış hızı , yine Akdaş'ın ürettiği Üst/Alt namlulu tüfeğinin namlu çıkış hızından daha yüksek çıkmıştı. Hatta bu karşılaştırmayı yaparken, Ömer Akdaş ve Akdaş fabrikası çalışanları da yanımdaydı ve onlar da çok şaşırmışlardı... Tam tersi de çıkabilirdi sonuç, ama bu sonucu çıkaran fark bence namlu karakteristiklerindeki farktı, gaz operasyonuyla , tüfeğin kırma olması arasındaki farktan dolayı değil.  Namlu karakteristiklerindeki fark, gaz operasyonunun oluşturduğu farktan çok daha önemli olduğunu defalarca gördük.

Karşılaştırılması düşünülen iki farklı tüfekte namlu karakteristikleri farklılaştığı anda, gaz kaybının etkisinin ne olduğunu anlayabilmemiz neredeyse imkansız hale geliyor.

elinize emeğinize sağlık
 O0

bu test gazlı sistemi ölçen bir test olmamış malesef
test gazlı sistemin gaz deliklerini kapattğınız taktirde tüfeğin azda olsa etkilendiğinin ispatı sadece  :)

yapılması gereken test
aynı marka iki farklı tüfeğin aynı tip fişekle karşılaştırılmasıyla olur
öreğin
71 namlu yıldız poze 3 şok 32 gr b&p 10 no saçma
71 namlu yıldız otomatk 3 şok 32 gr b&p 10 no saçma
bence tabiki  :)
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Volkan KÖYDEMİR, Erol ÖZTÜRK, Şükrü TEKELİ

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #81 : 15 Eylül 2015, 00:43:40 »
Eyvallah :D

Yalnız, verdiğiniz Benelli Browning karşılaştırması kavga çıkarır :D İtalyancılar duymasın, görmesin :D

Choke bilgisi verilmiş mi acaba o karşılaştırmada ? Zira choke farklılığı, gaz operasyonlu - kinetik sistem farkından çok daha büyük hız ve enerji farkına sebep olur :D

ABİ Olay budur...! her başlığın olay ve şaşkınlık  :o  ;D Delikleri inşallah açarsın. Daha önce (yaklaşık 2sene) benelli browning karşılaştırma videosu izlemiştim orada da sonuçlar 3-5fps farkla gazlıdan yanaydı.

1978 - Istanbul

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #82 : 15 Eylül 2015, 00:59:00 »
Eyvallah :D

Yalnız, verdiğiniz Benelli Browning karşılaştırması kavga çıkarır :D İtalyancılar duymasın, görmesin :D

Choke bilgisi verilmiş mi acaba o karşılaştırmada ? Zira choke farklılığı, gaz operasyonlu - kinetik sistem farkından çok daha büyük hız ve enerji farkına sebep olur :D

Abi vallahi konuşmalarından ya da yazılarından bir şey anlamadım Chronograf falan aldıklarına göre ciddi adamlar. >:D Aynı numara şoklarla atmışlardır kesin ama markaya göre şok ölçülerinde muhakkak değişiklik vardır.  1.39' ta zaten bir alay olayı var galiba..  ;D

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=10gXMnQCDJc#t=1m39s
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #83 : 15 Eylül 2015, 01:20:15 »
Şükrü Bey teşekkürler.

Test, gaz operasyonlu bir yarı otomatik tüfeğin , çift namlulu tüfeklerle kıyaslaması karşılaştırması için yapılmadı yalnız.  Zira asıl amaç farklı bir tüfekle olan karşılaştırma da değildi. Temelde, gaz operasyonuyla yeni fişek ikmal/boş kovan tahliye işleminin, atılan mühimmatın tesiri üzerindeki etkisini incelemekti. Eğer illa bir karşılaştırma yapmak için kendimizi zorlarsak, bu test en fazla "muadil" kinetik bir tüfekle karşılaştırma için fikir verebilir belki.

71 Namlulu Yıldız marka bir Üst/Alt çifte ile Yıldız marka 71 Namlulu yarı otomatik tüfeği karşılaştırabiliriz elbette ama o testin amacı sadece Yıldız'ın kendi tüfekleri içinde bir karşılaştırma olur. Namlu karakteristikleri zaten farklıdır bu iki tüfeğin. Yani bir sistemin (burada gaz operasyonlu sistem) incelemesi olmaz.

Daha önce, Akdaş'ın AG212 gaz operasyonlu yarı otomatiği ile, Akdaş'ın Üst/Alt çifte tüfeğini aynı fişekle, karşılaştırmıştım ama onu paylaşmadım bile, genel için bir sonuç vermeyecekti çünkü. Her iki tüfeğe de kendi Full choke tüplerini takarak yaptığım karşılaştırmada, gaz operasyonlu AG212'nin namlu çıkış hızı , yine Akdaş'ın ürettiği Üst/Alt namlulu tüfeğinin namlu çıkış hızından daha yüksek çıkmıştı. Hatta bu karşılaştırmayı yaparken, Ömer Akdaş ve Akdaş fabrikası çalışanları da yanımdaydı ve onlar da çok şaşırmışlardı... Tam tersi de çıkabilirdi sonuç, ama bu sonucu çıkaran fark bence namlu karakteristiklerindeki farktı, gaz operasyonuyla , tüfeğin kırma olması arasındaki farktan dolayı değil.  Namlu karakteristiklerindeki fark, gaz operasyonunun oluşturduğu farktan çok daha önemli olduğunu defalarca gördük.

Karşılaştırılması düşünülen iki farklı tüfekte namlu karakteristikleri farklılaştığı anda, gaz kaybının etkisinin ne olduğunu anlayabilmemiz neredeyse imkansız hale geliyor.

Kısacası iki namlu birbirinin "ruh ikizi" olması gerekiyor :)

İbrahim Bey aynı gibicesine bir testi bundan seneler önce başka forumdaki birinden (galiba Dr. Hakan Özden Bey) okumuştum ama çok sonraları bir tesadüfle "muhtemelen o testi" buldum. Onda gaz delikleri bir iki saçmayla tıkanmıştı. Keşke siz de öyle yapsanız sökme sorun olmazdı ama bir bakıma da böylesi iyi olmuş, zira saçma tıkayamamıştır, kaçak yapmıştır diyen olurdu (şahsen eminim). O testte 5 ya da 10 atış ortalamalarının sonucu 1 m/s den küçük bir olduğu hatırımda kalmış. Başka da bir iki farklı test sonucu gene ona yakındı. Bu da bir sonuç tabi, itiraz etmem ama sadece "araştırdığımız yönüyle" olası değil. Ben yine de anlayacağımı anladım. Her bir tüfek için bir şey diyemesem de pek çoğu için aradaki fark dikkate değmez miktarda diye kabul ediyorum. Tabi sonuçlara göre.

Bir de aklıma ne geldi; sizin çifte geldikten sonra bu tüfekle arasında hangisi daha hızlı çıkarıyor diye bir deneme yapsanız ve eskaza çifteninki düşük çıksa (olur ya; olmaz mı!) bunu kimse duymasın :D :D Sadece bana söyleyin :D Şaka maka, sahiden de merak etmeye başladım.

Valla bunlar yabancı forumlarda da var ama bizdeki kadar değil. Bizde über düber :D Hadi iyi geceler herkese.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Erol ÖZTÜRK

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #84 : 15 Eylül 2015, 01:29:57 »
Sn.Ünlütürk,
Estetik kaygılarım ve zevk anlayışımdan dolayı dolapta Bir Benelli yada Beretta mutlaka bulunur..
Obsesif Kompulsif Bozukluğu olan adamlar yerine Zeytinyağı tüketen,pizza yiyen, Dünya savaşı yerine Rönesans çıkarmış Ustaların ürünlerini zevkle kullanabilirim. .
Eğer İtalyan otomobillerine gücüm yetseydi Almanlara dönüp bakmazdım bile..
Ve fakat konu forum ve forumdaş yararıysa Beretta üzerine düşeni yapmaya hazır..
Üstelik 1526 dan beri..:)

« Son Düzenleme: 15 Eylül 2015, 01:52:31 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Bülent ERDEM, İbrahim AYSU, Erol ÖZTÜRK, Kamil ÜNLÜTÜRK, Fatih DENİZ

Çevrimdışı Uğur ŞENLİK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #85 : 15 Eylül 2015, 01:33:12 »
İbrahim bey emeğiniz için çok teşekkür ederim
çok faydalı bir çalışma olmuş
Selamlar.
  • Akkar 512 çifte
  • Akkar Altay
  • Armsan 620
Uğur ŞENLİK
1969 zonguldak

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #86 : 15 Eylül 2015, 01:45:35 »
:D :D

Valla Volkan Bey, gelecek çiftenin choke kombinasyonu 4-3 , yani en ucuz yerli bir gazlı yarı otomatik tüfeğe full choke taktığımız anda, çiftenin namlu çıkış hızı daha düşük çıkacaktır takdir edersiniz ki :D Ama ondan sonra, "vay efendim o tüfeğe o para verilir mi?" yorumları gelebilir.  O tüfeği , namlusu önüne konacak elektronik bir cihazın göstereceği bir kaç dijitlik rakamla değerlendirmeye gönlüm elvermez :D Yani ben o tüfeği, "öyle yorumlara" yedirmem :D

Saçmayla tıkama metodundan, siz bana daha önceden bahsetmiştiniz, hatırımda. Ancak sizin de dediğiniz gibi, "saçma kaçırmıştır" yorumları olabilirdi :D Dolayısıyla ben de, Alman malı, sızdırmaz, geçirmez ve sonra da maalesef sökülmez bir macun kullandım :D

Kısacası iki namlu birbirinin "ruh ikizi" olması gerekiyor :)

İbrahim Bey aynı gibicesine bir testi bundan seneler önce başka forumdaki birinden (galiba Dr. Hakan Özden Bey) okumuştum ama çok sonraları bir tesadüfle "muhtemelen o testi" buldum. Onda gaz delikleri bir iki saçmayla tıkanmıştı. Keşke siz de öyle yapsanız sökme sorun olmazdı ama bir bakıma da böylesi iyi olmuş, zira saçma tıkayamamıştır, kaçak yapmıştır diyen olurdu (şahsen eminim). O testte 5 ya da 10 atış ortalamalarının sonucu 1 m/s den küçük bir olduğu hatırımda kalmış. Başka da bir iki farklı test sonucu gene ona yakındı. Bu da bir sonuç tabi, itiraz etmem ama sadece "araştırdığımız yönüyle" olası değil. Ben yine de anlayacağımı anladım. Her bir tüfek için bir şey diyemesem de pek çoğu için aradaki fark dikkate değmez miktarda diye kabul ediyorum. Tabi sonuçlara göre.

Bir de aklıma ne geldi; sizin çifte geldikten sonra bu tüfekle arasında hangisi daha hızlı çıkarıyor diye bir deneme yapsanız ve eskaza çifteninki düşük çıksa (olur ya; olmaz mı!) bunu kimse duymasın :D :D Sadece bana söyleyin :D Şaka maka, sahiden de merak etmeye başladım.

Valla bunlar yabancı forumlarda da var ama bizdeki kadar değil. Bizde über düber :D Hadi iyi geceler herkese.
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #87 : 15 Eylül 2015, 01:50:36 »
Konuşmalarından ben de bir şey anlamadım ama kullandıkları chronograph amatör bir cihaz, sürekli hatalı ölçebilen bir alet  :D Ciddiyetleri konusunda chronograph konusundan yargıya varacaksak eğer dedim :D

Ama bununla birlikte, Browning'in , Benelli'ye olan (konusu farketmez) üstünlüğü her zaman kulağa daha hoş geliyor tabi  :D

Abi vallahi konuşmalarından ya da yazılarından bir şey anlamadım Chronograf falan aldıklarına göre ciddi adamlar. >:D Aynı numara şoklarla atmışlardır kesin ama markaya göre şok ölçülerinde muhakkak değişiklik vardır.  1.39' ta zaten bir alay olayı var galiba..  ;D

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=10gXMnQCDJc#t=1m39s
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Cüneyt ESMER

Çevrimdışı Berkay TOPUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #88 : 15 Eylül 2015, 01:54:46 »
İbrahim abi sen bana bi soru sormuştun yukarıda kaldı cevabım galiba belki gözden kacırmışındır hatırlatmak istedim :)
KIRKLARELİ/Lüleburgaz
A Rh+
1991

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #89 : 15 Eylül 2015, 01:57:42 »
"Dünya Savaşı yerine , Rönesans çıkarmış..." haha :D :D

Bir de "Üstelik 1526'dan beri" ne demek ya :D :D Reklam metni gibi olmuş ya Tuncay Hocam, oldukça da başarılı duruyor bir reklam metni için :D

Reklam, pazarlama, marketing, PR... İtalyan işi işte...

Bir de şu adamların reklamına, tanıtım videolarına bakın, internette araya araya zor buluyorsun , bulduğun da 240p maksimum çözünürlük :D

Sn.Ünlütürk,
Estetik kaygılarım ve zevk anlayışımdan dolayı dolapta Bir Benelli yada Beretta mutlaka bulunur..
Obsesif Kompulsif Bozukluğu olan adamlar yerine Zeytinyağı tüketen,pizza yiyen Dünya savaşı yerine Rönesans çıkarmış Ustaların ürünlerini zevkle kullanabilirim. .
Eğer İtalyan otomobillerine gücüm yetseydi Almanlara dönüp bakmazdım bile..
Ve fakat konu forum ve forumdaş yararıysa Beretta üzerine düşeni yapmaya hazır..
Üstelik 1526 dan beri..:)

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #90 : 15 Eylül 2015, 01:59:57 »
Berkaycım, "kuş yok, hiç gelme" demişsin :D Onu mu diyorsun :D :D ;D

Ne diyeceğimi bilemedim ben :D :D

İbrahim abi sen bana bi soru sormuştun yukarıda kaldı cevabım galiba belki gözden kacırmışındır hatırlatmak istedim :)
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK, Berkay TOPUZ

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #91 : 15 Eylül 2015, 02:01:05 »
Ben teşekkür ederim Uğur Bey :)
Sağolun

İbrahim bey emeğiniz için çok teşekkür ederim
çok faydalı bir çalışma olmuş
Selamlar.
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Uğur ŞENLİK

Çevrimdışı Berkay TOPUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #92 : 15 Eylül 2015, 02:03:54 »
Berkaycım, "kuş yok, hiç gelme" demişsin :D Onu mu diyorsun :D :D ;D

Ne diyeceğimi bilemedim ben :D :D

Yok abim şimdi kuş durumunu sormuştun ya hani baktım herhangi bir cevap olmayınca heralde görmedin sandım hani cevap vermedim sanma diye :))) Aslında kısaca kuş olunca haber vericeğim demek istedim yani abi :D
KIRKLARELİ/Lüleburgaz
A Rh+
1991

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #93 : 15 Eylül 2015, 02:14:20 »
Şu silahın neresi köşeli ? Ya bir anlatın da biz de bilelim ya :D

Yok efendim ne alaka :D...K...=Köşeli manasına :D...
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #94 : 15 Eylül 2015, 02:14:57 »
Konuşmalarından ben de bir şey anlamadım ama kullandıkları chronograph amatör bir cihaz, sürekli hatalı ölçebilen bir alet  :D Ciddiyetleri konusunda chronograph konusundan yargıya varacaksak eğer dedim :D
Biz maalesef kara düzene alışkın olduğumuz için böyle aletler görünce işin içinde az da olsa bir ciddiyetlik arıyoruz abi.  ;D
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #95 : 15 Eylül 2015, 02:15:41 »
Meraları herkese deşifre etmeyesin :D :D

Yok abim şimdi kuş durumunu sormuştun ya hani baktım herhangi bir cevap olmayınca heralde görmedin sandım hani cevap vermedim sanma diye :))) Aslında kısaca kuş olunca haber vericeğim demek istedim yani abi :D
1978 - Istanbul

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
« Yanıtla #96 : 15 Eylül 2015, 02:40:36 »
Güzel çalışma olmuş. emeğinize sağlık İbrahim bey.

Senden öğreneceğimiz çok şey var. ALLAH sağlık sıhhat versin sana...
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #97 : 15 Eylül 2015, 02:43:18 »
Allah razı olsun Abdullah Bey, eksik olmayın. Allah sizlere de sağlık sıhhat versin.

Bursa'ya selamlar. :)

Güzel çalışma olmuş. emeğinize sağlık İbrahim bey.

Senden öğreneceğimiz çok şey var. ALLAH sağlık sıhhat versin sana...
1978 - Istanbul

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
« Yanıtla #98 : 15 Eylül 2015, 05:00:16 »
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #99 : 15 Eylül 2015, 08:37:28 »
İbrahim Hocam,
Adamların tanıtım videolarıda donuk ve soğuk tıpkı kendileri gibi..
Hesap ödeme usullerinden dillerine oradan tüfeklerine kadar uzayan bir Kabalık aşikar. .
Haa Yivlileri ne lafım yok..O işi yapıyor hakkını vererek adamlar..
Sabah sabah zıkkımlanmak için bira arayan buraların deyimiyle Çapar benizli adamların yerine hızlı hızlı ve sürekli konuşan ikide bir Allora diyen Akdeniz insanının Estetik algısı bana çok daha yakın geliyor..
Hepsi bu..:)
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI