Gönderen Konu: Saçma çapları konusunda  (Okunma sayısı 2554 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Saçma çapları konusunda
« : 12 Mayıs 2013, 22:53:29 »
Dün elimdeki Aslan Avcı saçmanın 4, 7, 8 numaralarının çaplarını kumpasla ölçtüm. Tabiki birer tane ölçmedim, 4-5 tane rastgele seçip ölçtüm. İyi yanı rastgele seçtiklerimin çapları arasında kumpas hassasiyeti kadar bile fark görmedim. Muntazam aynı irilikteydiler. Mesele, bu çapların hangi standarda göre olduğunu anlamadım.

8 No: 2,1 mm
7 No: 2,6 mm
4 No:
          * 2,8 mm (yeni sayılır)
          * 2,9 mm (biraz eski)
          * 3,0 mm (epey eski)

Saçma iriliklerinin standardı ülkeler arasında değişiyor, bilirsiniz. Ülkemizde hangi ülkenin standardını uygulamaya çalışıyorlar bilmiyorum. Genelde Amerikan ve ortalama Avrupa standardı birbirine epey yakın olduğu için onları kabul etsek bile üç değişik 4 No saçma var bende. Yine de bunlar aslında 5 No çapına daha yakın.

7 No için çok önemli fark yok. 0,1 mm daha iri gibi bendeki. Fakat 8 No en tuhaf olan. 2,1 mm çap nerdeyse tam olarak 9 No saçma iriliğinde.

Bir de 7 ile 8 arasındaki çap farkına bakarsak 0,5 mm görüyoruz. Dürüst olmak gerekirse yukarıda 2,1 mm yazdığım halde aslında biraz daha küçük okudum ama kumpas hassasiyetini de düşünerek yuvarladım. Aslında 0,55 civarı fark var.

Farklı ülkelerin saçma irilikleri standartları değişse de numaralar arasında grup grup belli farklar var. Mesela 7 ie 8 arasında 0,2 mm civarı fark olması lazımken bunun 2-3 misli(0,55) fark var.

Biraz daha açık olursak, bence olması gereken 8 no saçma ortada yok. 7'den 9'a geçiyor. Bir de diğer numaralarda evvelce bahsettiğim farklar zaten var.

Eğer elinde bu saçmalardan olup kumpasla ölçebilen varsa ölçüp sonucu yazsın. Özellikle 8 ve 7 No hep böyle mi bilsek iyi olur. Fakat fişekten sökerek değil de özellikle MKE, Aslan Avcı gibi fişek doldurma malzemesi olarak kutulu olanları kastediyorum.

Aslında Aslan Avcı benim bildiğim en kaliteli saçma. İrilikler muntazam. Fakat çap konusunu anlamadım.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Saçma çapları konusunda
« Yanıtla #1 : 13 Mayıs 2013, 08:33:04 »
bugüne kadar kimse eline alıp öçmediği için böyle farklılıklar var yerli üretimlerde...aslan avcı 7 no aldım eski kalanlardan...hepsi bana göre göz kararı 6 numara aslında..yerli saçma ile avrupa saçma arasında kabaca bir numara oynuyor...yerli saçmayı göz önüne alırsak yerli yedi ile avrupa altı neredeyse aynı sayılır.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #2 : 13 Mayıs 2013, 21:55:51 »
Ben eskiden fişek kesip bakmazdım. Haklısınız, dediğiniz gibiymiş. Eskiden beri 8 diye bildiğim meğer 9 muş. Eskiden beri hakkıyla 8 kullanamamışım.

Aslan Avcı'yı imal eden firmanın sitesinde ürettikleri saçma iriliklerini yazmışlar ama numarasını yazmamışlar. Yine de göründüğü kadarıyla İtalyan saçma numaralandırmasına benziyor. 7; 7,5; 8; 8,5; 9 .. falan filan ama "8" le "7" arasında fazla fark var.

Kumpası olan, saçması olan varsa kendi ölçüp görsün.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 14 Mayıs 2013, 10:19:43 »
saçma kutularında mm tipinden ölçü yazar ..yaf ile avrupa fişek saçma büyüklüğü arasında fark vardır..ben bayide gelenlere hangi ava atacağını sorarım fişek tavsiye ederken.o 7 isterse avrupa fişekte 6 yı veririm o kalın diye almaz :) halbuki ya aynıdır yada çok az fark vardır.benim kesip bakmadığım fişek pek kalmadı barutundan kapsülüne tapaya  saçamaya kadar bakarım.her parti fişekteki barut ve tapa değişikliğine bakarım.avrupa fişeklerde bile zamanla tapa ve barut değişikliği oluyor.bunu kendi barut üreten firmalar pek yapmıyor (örnek :winchester fiocchi b.pelagri gibi) rc nin sipe ve s4 hariç (çünkü onlar barut tipi) diğer cac,a 32-34 lerde barut değiştirdiğini biliyorum.çok nadir olarak mirage de trap fişeklerinde bunu yaptı..tabi daha az tepme daha çok hız adına bunları yapıyor olabilirler.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama