Gönderen Konu: İKİ TÜFEK ARASINDA KALDIM YARDIM EDİN LÜTFEN  (Okunma sayısı 42952 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ersin ŞİMŞEK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: İKİ TÜFEK ARASINDA KALDIM YARDIM EDİN LÜTFEN
« Yanıtla #25 : 21 Mart 2013, 20:29:25 »

Ersin kardeşim buradaki özellikle 3 tane çizgi çok ama çok önemli..Kırmızı çizgi tetik çekme mesafesidir...Kahverengi çizgi görüş hattıdır diğer bir deyişle gözle elmacık kemiği arasındaki ölçüdür..(Bahsettiğin tüfekteki şeriti görmen bu çizginin kısa olmasından kaynaklanmaktadır) Yeşil çizgi ise dipçik eğimidir...Tetik çekme mesafesini kabaca kolunu dirsekten 90 derece büküp tüfeğin dipçik tabanını kolunun pazı kısmına koyduğunda işaret parmağının ilk boğumu tetiğe yetişiyor ise uzunluk normaldir...Dipçik eğimi ve görüş hattına gelince kabaca; tüfeği iki gözün kapalı bir şekilde omuzlayıp gözlerini açtığında sadece şeridi görmeden direk arpacığı görüyor isen sana uygundur..
Ama naçizane tavsiyem etrafında tüfek ustası varsa ona gidip ölçülerini aldırmandır..Bu ölçüler doğrultusunda fabrikayı ara ve güzel bir YILDIZ poze yaptır kendine sonra bana dua edersin...Çünkü en kral tüfekte olsa dipçik avcıya uymuyorsa o tüfek avcıyı avdan soğutur...Hadi kal sağlıcakla...(Bu arada YILDIZ ın pazarlamacısı falan değilim haaaa :D :D Tecrübelerle sabittir..)
ersin abim çok tşk ederim bu bilgiler için  söylediklerini uygulayıp kendimde ölçüleri alabilirim  artık iyice ısındım  yıldız spz me ye  ;D ;D  peki abi  ölçüler dairinde fabrikayı aradıgımda kundak için ekstra bir ücret alırlar mı özel imalata giriyor diye ....
  • dede yadigarı huğlu kop 16 cal tek kırma
  • akdaş 312 se 71 namlu
  • Girsan mc28 sa 9*19
  • Fabarm l4s grey hunter 71 namlu
1989 mersin (mut)
İstanbul

Çevrimdışı Ersin ŞİMŞEK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #26 : 21 Mart 2013, 20:42:13 »
Kardeşim ben Keklik Avcısıyım Sen bakma kimseye namlu 71 namlu Çelik Kasa al :)
Keklik ilk iki haftadan sonra 71 namlu olmadan avlayamazsın Uzak ve ürkek olacağı için yanaştırmıyor özellikle Kır bölgelerde , meşelik bölgelerde 55 ,61,66 namluylada avlarsın Şoklarıyla ayarlarsın ama 71 olursa tüfeğin her daim şoklarla ayarlarsın 71 keklik tüfeğidir büyük tüfeği her zaman şoklarla küçültürsün ancak kısa namlu tüfeği bir yere kadar uzatırsın Randuman almazsın özellikle keklikte kullanacaksan 71 namlu tercih et...
Bende sen gibi S.Poze alacağım Babama kendim 103'de kullanıyorum ağırlık falan hikaye dengeli net bir Tüfek çok güzel tüfektir ancak tabiki Yıldız spz me alabilirsin harika tüfekler gurupmanları Hiç bir sorun yaşamazsın çok memnun kalırsın ama değdim gibi Yıldız alacaksan hafifliği için tercih edeceksen Alüminyum derim.Hafif olan tüfekte denge olmaz demedim , hafif olan Alümünyum tüfekte Keklik avında randuman alamazsın demek istedim... Son zamanlarda araştırmalarıma göre Yıldız , Akdaş ve Akus S.pozeleri araştır çelik kasa değerlendir derim...Zaten fişek seçimin 28 Grmla En fazla 32-33 grm arası ise hiçbir sorun yaşamazsın isterse Aliminyum olsun, ama Soğuklarda 33-34-35 gram veya dolu gramaj atcaksan sıkıntı yaratır denge sorunu yaşarsın. Huğlu tüfekler içerisinde Huğlu kop. olmayan hiçbir tüfeğe elini sürme isterse kus kadar hafif olsun benden sana tavsiye Selamlar....
gürkan abi bende zaten hafifliği için tercih ediyorum  keklikte çok yürüyoruz  dolayısı ile 500gr lık bir fark bir süre sonra  tasınmaz hale geliyo  ... dediğim gibi abi kısın çok soguk havalarda bile 0 derecenn altına düşmüyor ((( benim emmioğlu da torun süperpoze var bıldırcın sezonunda 22 gr apollo marka kullanıyo ..keklikte de cogu zaman 24 gr trap fişeği kullanıyo yani havanın ne kadar sıcak oldugunu siz tahmin edin :))) o yüzden abi yıldız spz me agır basıyo .... tabiki de siz değerli avcı abilerimin tecrübeleri çok önemli eleştriye acıgım   yıldız hakkında büyük derecede sorun yasayan abilerim varsa da değerlendirip ona göre tüfeği almak en iyisi  sonuçta bi kez alıyorsunuz tüfeği .. hele birde öğrenci oldugumdan 1200 tl gibi bir fıyat az değil ;D ;D ;D ;D ;D
  • akdaş 312 se 71 namlu
  • Girsan mc28 sa 9*19
1989 mersin (mut)
İstanbul

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #27 : 21 Mart 2013, 21:08:17 »
Eğer 32 g üzerine çıkmam veya çok nadir çıkarım diyorsan fazla ağırlık taşıyıp hamallık yapmaya gerek yok. Yine de ağır tüfekle isabet ve atış konforu daha iyidir. Bir de alüminyum ile çeliği sağlamlık olarak kıyaslarsak hiçbir zaman alüminyum diyemem şahsen. Böyle sorulara cevap bulmak çok zor. Bir ton değişken içinden sana uyanı hemen bilmen çok zor. Ancak kullandıkça ihtiyaçlarını anlayabilirsin. O zaman yukarıda gördüğün gibi ya hafif ya ağır veya ya çelik ya alüm. diyen gruba dahil olursun. Yani ilk alışverişin için yanılma payı büyük. Gerisini anlamışsındır. Yine de iyice araştır. Alınca da şöyle afili fotolarını koy da seyredelim ;)
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Gürkan GÜRSÜL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK TEDAVİSİ OLMAYAN BİR HASTALIKTIR...
« Yanıtla #28 : 21 Mart 2013, 21:14:32 »
gürkan abi bende zaten hafifliği için tercih ediyorum  keklikte çok yürüyoruz  dolayısı ile 500gr lık bir fark bir süre sonra  tasınmaz hale geliyo  ... dediğim gibi abi kısın çok soguk havalarda bile 0 derecenn altına düşmüyor ((( benim emmioğlu da torun süperpoze var bıldırcın sezonunda 22 gr apollo marka kullanıyo ..keklikte de cogu zaman 24 gr trap fişeği kullanıyo yani havanın ne kadar sıcak oldugunu siz tahmin edin :))) o yüzden abi yıldız spz me agır basıyo .... tabiki de siz değerli avcı abilerimin tecrübeleri çok önemli eleştriye acıgım   yıldız hakkında büyük derecede sorun yasayan abilerim varsa da değerlendirip ona göre tüfeği almak en iyisi  sonuçta bi kez alıyorsunuz tüfeği .. hele birde öğrenci oldugumdan 1200 tl gibi bir fıyat az değil ;D ;D ;D ;D ;D

Kardeşim sen Yıldız Aliminyum kasa al hiç sorun olmaz 71 namlu süper iş yapar :)
Gürkan GÜRSÜL
1986 Kastamonu/Merkez
5447803700

....BENEK....                        O GERÇEK BİR FENOMEN

Çevrimdışı Ersin ŞİMŞEK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #29 : 21 Mart 2013, 21:22:53 »
Eğer 32 g üzerine çıkmam veya çok nadir çıkarım diyorsan fazla ağırlık taşıyıp hamallık yapmaya gerek yok. Yine de ağır tüfekle isabet ve atış konforu daha iyidir. Bir de alüminyum ile çeliği sağlamlık olarak kıyaslarsak hiçbir zaman alüminyum diyemem şahsen. Böyle sorulara cevap bulmak çok zor. Bir ton değişken içinden sana uyanı hemen bilmen çok zor. Ancak kullandıkça ihtiyaçlarını anlayabilirsin. O zaman yukarıda gördüğün gibi ya hafif ya ağır veya ya çelik ya alüm. diyen gruba dahil olursun. Yani ilk alışverişin için yanılma payı büyük. Gerisini anlamışsındır. Yine de iyice araştır. Alınca da şöyle afili fotolarını koy da seyredelim ;)
volkan abi  süperpoze de 32 gr üzerine çıkmam amcamın üniversiteyi kazandıgım yıl hediye ettiği üzümlünun üssan marka gazlı sistem 66 namlu otamatiği var  yani onunla bile ava gittiğimde kışın en fazla 32 34 gr atıyorum onun için .alüminyum kasa  sorun yaratmaz diye düşünüyorum ....
  • akdaş 312 se 71 namlu
  • Girsan mc28 sa 9*19
1989 mersin (mut)
İstanbul

Çevrimdışı Oğuz BABAÇOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #30 : 21 Mart 2013, 21:40:49 »
Tüfeğin tepmesini sorun etmezsen gözünü yum Yıldız'ı al, derim. Ben aldım hiç pişman değilim.
Bakın burda yabancıların yaptığı bir karşılaştırma. Saçma grupman dağılımı dahil her ölçütte karşılaştırılmış. Karşılaştırılan tüfeklere bakın Benelli, Fabarm, Baretta bir de kazanana bakın... YILDIZ

Bu öyle bir tüfek ki vuramazsanız suç sizin.
Başka da bir şey demem...
« Son Düzenleme: 21 Mart 2013, 21:43:55 Gönderen: Oğuz BABAÇOĞLU »

The following users thanked this post: İbrahim MERCAN

Çevrimdışı Ersin ORBAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 21 Mart 2013, 22:41:20 »
ersin abim çok tşk ederim bu bilgiler için  söylediklerini uygulayıp kendimde ölçüleri alabilirim  artık iyice ısındım  yıldız spz me ye  ;D ;D  peki abi  ölçüler dairinde fabrikayı aradıgımda kundak için ekstra bir ücret alırlar mı özel imalata giriyor diye ....
Ersincim ekstra ücret falan almazlar özel imalat kapsamına girmez bu...Haaa kaliteli ceviz seçersin o ayrı...Fakat ölçüler dahilinde kundak yapımı özel imalat kapsamına girmez...
  • BENELLİ CRİO COMFORT 71
  • YILDIZ SPZ ME 66
  • ÖZKANLAR FX017 66
ERSİN ORBAY-ADANA-HATAY ..SAĞLIKÇI..1978..
GERÇEK AVCI AVA DA ŞANS TANIYANDIR..

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #32 : 21 Mart 2013, 22:54:12 »
yıdızı tek geçerim... 4 yıldır me kullanıyorum,birkez dahi hata yapmadı... bir yıl temizlemedim yinede şıkırşıkır çalıştı ne pas nede başka bir sorun görmedim... sadece 66 cm namlu ile degişik şok ve fişekleri denememe ragmen amasyada keklik tavşan avında performansı zayıftı... tavşan tilki keklikde bolbol deneme imkanım oldu... bıldırcın çullukta on numara çevir patlat,71 cm namluyla keklik tavşandada güzel iş yapacagına inanıyorum..... tercih sizin.....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Tolga GÜVENDİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #33 : 21 Mart 2013, 23:02:03 »
Güzel tercihler,,, ikisi de işinizi fazlasıyla görür..Huğlu alacaksanız 66 alın,, ben daha önce 71 kullanıyordum çulluk avında sıkıntı yaşadım,,ani atışlarda hedefe yönelmiyordu,,şimdi 66 namlu FE kullanıyorum..Çok memnunum dengesi ve ağırlığı tam olması gerektiği gibi bence..Çırpma yok namlu şahlanması yok..seri atış yapılabiliyor hedefi kaybetmeden...

Bence bir bayiye gidin ve ikisini de omuzlayın..mutlaka bi tanesi beni al diyecektir :)
Tolga GÜVENDİK
1990 / MANİSA
ImgLand.net image

Çevrimdışı Mustafa KESGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #34 : 21 Mart 2013, 23:48:54 »

Keklik gibi tüm gün dağ taş dolaşacaksanız yıldız gibi hafif tüfekleri seçin derim  ,yıldız spz m olur yada yine 3 kg civarı olan çelik kasa yıldız çifteler var emin ol işini fazlasıyla görür.
             İleride tüfekle ilgili bir sorunun olursa yıldız silah pazarlamadan Halil Bey e istediğin an ulaşabilirsin ve sorunun en geç bir haftada hallolur ,ben yaşadığım için biliyorum.
             Başka bir şey daha söyleyeyim ,armsan 612 w yarı otomatiğim de var namluyla ilgili birşey sormak için 2 hafta önce mail attım teknik servislerine hala cevap gelecek ,zaten geleceğinide zannetmiyorum.
             Huğlu ağır olması dışında iyidir ama dağda her bir fazla gram ağırlık yürüdükçe kilolarca artıyor.Daha önce 103 C kullandım çok güzeldi ama 3385 gr +2 fişek geliyordu ve öğle saatlerinden itibaren insanın kolları düşmeye başlıyor kuşu görsende atacak halin kalmıyor
             Yinede seçim size kalmış alüminyum ve hafif tüfek sınıfında yıldız en ön sırada gelir .
1965
MUĞLA

Çevrimdışı Ersin ŞİMŞEK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 22 Mart 2013, 00:36:53 »
Güzel tercihler,,, ikisi de işinizi fazlasıyla görür..Huğlu alacaksanız 66 alın,, ben daha önce 71 kullanıyordum çulluk avında sıkıntı yaşadım,,ani atışlarda hedefe yönelmiyordu,,şimdi 66 namlu FE kullanıyorum..Çok memnunum dengesi ve ağırlığı tam olması gerektiği gibi bence..Çırpma yok namlu şahlanması yok..seri atış yapılabiliyor hedefi kaybetmeden...

Bence bir bayiye gidin ve ikisini de omuzlayın..mutlaka bi tanesi beni al diyecektir :)

tolga abi 66 namlu istemiyom  bizim meralar acık keklikte kacak avcılıktan dolayı  ürkek vee uzak kalkıyor tercihim 71 namlu   103fe güzel tüfek  ama hakiki bütün çakmak değil  sadece kapak  bütün çakmağı türk firmalarından sadece akus yapıyo onun da fiyatı 6000tl civarı  ;D ;D ;D ;D
« Son Düzenleme: 22 Mart 2013, 00:38:18 Gönderen: Ersin MUTLU »
  • akdaş 312 se 71 namlu
  • Girsan mc28 sa 9*19
1989 mersin (mut)
İstanbul

Çevrimdışı Canan GÖRÜR

• Müdavim Üyemiz
  • ADANA BELÇIKA HATTINDA GARİP BİR AVCI
« Yanıtla #36 : 22 Mart 2013, 01:08:41 »
bendede 103 de76 namlu ve 103 fe 71 namlu soklu saglam tufekler biraz agir dinlenerek yok aliyorum ve harbiden kas yaptiriyor belesten ;) saygilar
Canan GÖRÜR
1967 ADANA & BELÇİKA

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
  • Yeminli Mütercim Tercüman AKDAŞ SİLAH
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #37 : 22 Mart 2013, 08:41:25 »
Avdaki performansları konusunda tecrübeli arkadaşlar bilgilerini paylaşmışlar.

Kalite ve uzun ömür konusunda konuşmak istiyorum:

Yıldızın Huğlu'ya göre tek üstün yanı gümüş kaynak kullanıyor olması. Dolayısıyla uzun vadede bant ayrılması ihtimali daha düşük.
Haricinde bir Huğlu bir Yıldız'dan daha hassas işçiliğe ve daha üstün bir mekanizmaya sahiptir. Dededen toruna miras kalma yarışmasında tabii ki öndedir. İki markanın işçilikleri kıyaslanmaz. Alüminyum kasa tüfeklerin dengesini satın almadan iyi kontrol etmek gerekir.

Marka ayırmadan söylemek istiyorum: Alüminyum kasa her ne olursa olsun kaliteli bir çelik kasa kadar ömürlü olmaz. Yıllar ne gösterir bilemem ama bana kalırsa toruna miras kalacak ömre sahip olmayacaklar.

Selamlar, saygılar

Ağırlık konusu kişiden kişiye değişir. 71 namlu bir süperpoze için 3,250 ideal ağırlıktır. Tabii 1.80 boyunca cüsseli birisi ile 1.65 boyunca ince yapılı bir kişinin ağırlık beklentisi farklı olacaktır.
« Son Düzenleme: 22 Mart 2013, 20:55:58 Gönderen: Ömer AKDAŞ »

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #38 : 22 Mart 2013, 09:16:23 »
Yıllardır Yıldız Spzme Kullanıyorum, hiçbir sorun yaşamadım. Tavsiye ederim.

http://avlakforum.com/forum/yildiz-av-tufekleri/

Bu linkte Yıldız SPZME ile ilgili detaylı bilgi bulabnilirsiniz.
Eğer kararınız Yıldız yönünde olursa Yıldız Silah Pazarlama Müdürü Halil KARA Bey sitemiz üyesidir ve size yardımcı olacaktır.
« Son Düzenleme: 22 Mart 2013, 10:58:09 Gönderen: Alkan YOKSUL »
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #39 : 22 Mart 2013, 16:54:58 »
Haricinde bir Huğlu bir Yıldız'dan daha hassas işçiliğe ve daha üstün bir mekanizmaya sahiptir.

------------------------------------

bu görüşünüze katılmıyorum... hugluda yıldıza benzer poze yaptı kaç yıl geçti aradan hala bir ejektör koyamadı eagleye....  benim anladıgım işçilik tüfegin komle sorunsuz çalışmasıdır.....

ayrıca3.400- 3.600 kilo av tüfeginde işçilikten söz edilemez.. demir yıgını denilebilir... huglunun işçiligi yüksek tüfeklerinin fiyatlarını görüyoruz... 3.200 gr süperpoze 2000-3000 lira,eski demir yıgınları 1000-1400 lira.... marifet 3.100 3.200 gr lık işçiligi yüksek hugluları bin liraya satabilmektir......
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #40 : 22 Mart 2013, 19:17:23 »

Birol Beye katılmamak elde değil    O0
    O0
    O0
    O0
    O0
1965
MUĞLA

Çevrimdışı Sebahattin ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #41 : 22 Mart 2013, 19:49:17 »
HUĞLU
Sebahattin ÖZTÜRK
1955  ANKARA

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #42 : 22 Mart 2013, 19:50:28 »
tanıdığım bir çok kişide huğlu var
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

Çevrimdışı Tolga GÜVENDİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #43 : 22 Mart 2013, 20:18:51 »

ayrıca3.400- 3.600 kilo av tüfeginde işçilikten söz edilemez.. demir yıgını denilebilir... huglunun işçiligi yüksek tüfeklerinin fiyatlarını görüyoruz... 3.200 gr süperpoze 2000-3000 lira,eski demir yıgınları 1000-1400 lira.... marifet 3.100 3.200 gr lık işçiligi yüksek hugluları bin liraya satabilmektir......

Çelik kasa poze modellerimizde bulunmaktadır. Alaşım kasaya göre 500-600 gram ağırlık farkı vardır. Fiyat olarak aynıdır... Dileyenler çelik kasa da alabilir.  Hoşça kalın.

Alaşım kasanın 2900 gr olduğunu düşünürsek,,,halil beyin yorumuna göre çelik kasalar 3500 gr..!!  Sıkıntı bence işçilikte değil,,kasa tercihinde..Huğlu ejektörlü modellerini çelik kasa yapıyor..Eagle a neden ejektör koymadılar gerçekten merak ediyorum...o model ejektörlü olsaydı piyasaya yetiştiremezlerdi bence...
Tolga GÜVENDİK
1990 / MANİSA
ImgLand.net image

Çevrimdışı Ümit ÇAGLAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Herkese rastgele
« Yanıtla #44 : 22 Mart 2013, 20:35:46 »
Yıldız al ki pişman olma!!!! Ama biraz daha bütçen varsa Fabarm poze de iyidir.
  • Fabarm xlr 5
Ümit ÇAGLAR
1977 KARS

Çevrimdışı Ersin ŞİMŞEK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #45 : 22 Mart 2013, 20:43:18 »

Yıldızın Huğlu'ya göre tek üstün yanı gümüş kaynak kullanıyor olması. Dolayısıyla uzun vadede bant ayrılması ihtimali daha düşük.
Haricinde bir Huğlu bir Yıldız'dan daha hassas işçiliğe ve daha üstün bir mekanizmaya sahiptir. Dededen toruna miras kalma yarışmasında tabii ki öndedir. İki markanın işçilikleri kıyaslanmaz. Alüminyum kasa tüfeklerin dengesini satın almadan iyi kontrol etmek gerekir.

Marka ayırmadan söylemek istiyorum: Alüminyum kasa her ne olursa olsun çelik kasa kadar ömürlü olmaz. Yıllar ne gösterir bilemem ama bana kalırsa toruna miras kalacak ömre sahip olmayacaklar.

Selamlar, saygılar

Ağırlık konusu kişiden kişiye değişir. 71 namlu bir süperpoze için 3,250 ideal ağırlıktır. Tabii 1.80 boyunca cüsseli birisi ile 1.65 boyunca ince yapılı bir kişinin ağırlık beklentisi farklı olacaktır.
ömer abi huglu da kaliteli bir firmamız  lakin alüminyum  kasa uzun ömürlü olmaz ibaresi çok dogru değil   çünkü alüminyum saf alüminyum değil kompozit  malzemelerle mukavemeti arttırılmıs durumda  bazı alüminyum alaşımlar  içindeki karısım malzemelerinden dolayı çelikten bile dayanıklı hale geliyo hemde daha hafif (((( mesala araba jantları çelikten alüminyuma sonra da magnezyuma dönmeye basladı neden hem daha hafif  hemde mukavemetli ayrıca yakıttan tasarruf :))))kimya mühendisliği okuyorum o yüzden biraz bilgim var bu konuda sadece silahları kullanan avcılarımızın karsılastıgı sorunları ve deneyimlerini paylaşmalarını istedim ... yıldıza gelince yurt dısında ödül almış bir firmamız ama huglunun bi ödül aldıgını duymadım..... vee  hafif silah istememin sebebini daha önceki yorumlarda da yazdım  huglu ya avcı abilerim hep agır dediler   ..
  • akdaş 312 se 71 namlu
  • Girsan mc28 sa 9*19
1989 mersin (mut)
İstanbul

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
  • Yeminli Mütercim Tercüman AKDAŞ SİLAH
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #46 : 22 Mart 2013, 20:54:19 »
Birol Bey,

Huğlu Kooperatifin Eagle’a ejektör koyup koymadığını bilemiyorum. Muhtemelen gerek görülmedi veya talep gelmedi; orasını bilmiyorum. Eminim muhatap bir arkadaş buna yanıt verebilir. Zaten hafif diye bu modeli alanlar, yine hafif çok tepiyor diye satma çabasına girişmiş bile.
Bugüne kadar forumda gözlemlediğim kadarıyla sizin kadar ağırlığı dile getiren ve önemseyen yok gibi. Türk insanı uzun yıllardır Huğlu markalı 3,5 kg tüfeklerle av yapıyor ve gözlemlediğim kadarıyla ağırlıktan şikâyetçi olanların oranı aşırı derecede yüksek de değil. Senelerin eskitemediği Huğlu tüfekleri, bu markanın ürünlerin ne kadar uzun ömürlü ve sağlam olduğunu gösteriyor. Evvela çok kullanılan bir alüminyum tüfek (marka fark etmeksizin) bu kadar uzun ömürlü olamaz ki çelik kasa tüfekler bile zamanla laçkalaşabiliyor.
İşçilikten kastım tüfeğe verilen emek ile ilgili. Huğlu marka tüfeklerde ayrıntıda çok daha fazla el işçiliği mevcuttur ve tüm Huğlu’da ahşap işçiliği zirvededir. Gravür ustalarının becerisini eklemeye gerek yok. Hele Türkiye’de tüfek sektörünün kalbi olan, bir çok modelin ilk yerli versiyonlarının üretildiği Huğlu’nun tecrübesinden bahsetmeme bile gerek yok. İlk çifte… İlk kinetik yarı otomatik….
Siz ise işçiliği tüfeğin hafif olması ile ilişkilendirmişsiniz. Hafif ve sorunsuz çalışması size göre işçilik demek anladığım kadarıyla. Bence bu söyledikleriniz tüfeğin tasarımı ve AR-GE’si ile ilgili. 3,4 – 3,6 kg arası tüfeklere neye göre demir yığını dediğinizi anlamakta güçlük çekiyorum, zira söz konusu ağırlık 5 – 7 kg falan da değil. Kooperatif ürünlerinde yeniliğe gidebilir, belki hemen gitmelidir bilemem, ama ürünlerinin demir yığını olduğunu düşünmüyorum (!).
Üst seviye işçilik ve gravüre sahip tüfeklerin fiyatı gayet tabi 2000-3000 TL olacaktır. Zaten gravür ile ahşabın değeri bu fiyata değer.
Kullandığınız Yıldız markalı tüfeği çok sevdiğinizi biliyorum; size avda çok keyif veriyor olabilir, belki dengesi hoştur, gözünüze güzel görünüyordur ve parasını hak ediyordur vs. Kullanımdan aldığınız keyfin bence işçilik ile bir bağlantısı yoktur.

Ülkemizde akıllı ve doğru fiyat politikası ile önemli bir boşluğu doldurduğu için firmayı tebrik ediyorum. Yıldız markalı tüfekler tam da hakkı olduğunu düşündüğüm 1.000,00 TL gibi fiyatlara satılıyor ve sınıfına göre başarılı işçilikleri ile kullanıcısını memnun ediyor. Özellikle son dönemin modası alüminyum kasa furyasında liderliğe oynuyor ve hafif tüfekleri sayesinde kullanıcıları memnun ediyor. Özetle Yıldız’ın sınıfında başarılı olduğuna şüphe yok. Taksicilerin vazgeçilmezi 1.3 multijet Fiat Albea veya Hyundai Accent’ler gibi önemli bir boşluğu dolduruyor, halkın standart tüfeği olmayı başarıyor.
Şimdi gelelim iki markayı kıyaslama bölümüne:
Söz konusu iki markanın söz konusu ürünlerini tamamen objektif bir şekilde masaya yatırsam, tamamen parçalara ayırsam, mekanizmasını, namlusunu, tüm iç parçalarını A’dan Z’ye incelesem ortaya nasıl bir sonuç çıkar biliyor musunuz?
= Yanlış karşılaştırma
Her iki markanın tüfeklerini çok yakından görüp incelediğim için söylediklerimin noktası virgülüne kadar arkasındayım.
Sonuç olarak iki firma da yarı yolda bırakmayacak ve kullanıcısını memnun edecek ürünler sunuyor.
Ortalama 1.000,00 TL’ye tüfek satan Yıldız parasının karşılığını veriyor.
Ortalama 1.500,00 TL’ye tüfek satan Huğlu parasının karşılığını veriyor.
Aradaki bu farkın gayet yerinde olduğunu ve her iki firmanın da fiyatlandırmasının doğru olduğunu düşünüyorum.
Huğlu’ya belki 2000 cc benzinli motora sahip artık ağır gelen kaliteli bir araba gözüyle bakabilirsiniz.
Yıldız ise daha basit bir yapıya sahip yeni nesil 1.3 dizel motora sahip bir araba gibi değerlendirilebilir.

Özetle Huğlu’nun işçiliği ve kalitesini Yıldız ile asla kıyaslamam şahsım adına.
Şahsi görüşleri bir kenara bırakıp gerçeğe bakarsak şu sonuca varırız:
Bir Huğlu tüfeği uzun ömürlüdür ve daha çok emek verilerek üretilmiştir.
Yıldız 1.000,00 TL gibi fiyatlara sorunsuz ve kullanıcısını yarı yolda bırakmayacak daha standart, daha makine işi tüfekler üreten bir firmadır.
Not: Lütfen Yıldız’a negatif baktığım çıkarılmasın yazdıklarımdan; zira bence sınıfında lider, ancak rakibi Huğlu değil.
Sadece kişisel gözlemlerini paylaşmak istedim.

Herkese selamlar
--------------------------
Ersin Kardeşim verdiğin bilgiler için teşekkür ediyorum. Tabii ki kullanılan alüminyum kapı pencerede kullanılanlardan değil, umarım alüminyum tüfekler yıllar sonra ilk günkü gibi kalır.
Rica etsem daha fazla aydınlatır mısın bizi. Yani takviyeli bir alüminyum çelikten daha mı uzun ömürlü olacak?

Selamlar

The following users thanked this post: İbrahim MERCAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #47 : 22 Mart 2013, 22:10:52 »

herşey güzel anlatılmış da merak ettiğim şey acaba Huğlu hala dedem zamanındaki özelliklere sahip çeliğimi kullanıyor eğer öyleyse neden  meraklı avcılar özellikle eski model huğlu çifte  almak isterler daha güzel ve iyi denilen yeni modelleri varken. Bundan birkaç yıl önce  104A almıştım kasım ayı sonlarıydı o sene kullanmadım,  2 ay bana geldiği gibi kutusunda ve bez kılıfının içinde  bekledi  ve 2 ay sonra açtığımda fişek iten tırnaklar  ,gövde kenarları ve namlu ağzının etrafı  resmen paslanmıştı. tekrar huğluya gönderdim daha hiç kullanmadan,   temizlenip geldi.
    Kalite böyle birşey herhalde.
    Ömer Bey e  birşey sormak istiyorum 212 lerle ilgili, bir arkadaşa aldık bundan yaklaşık 2 ay önce  ve  atış denemelerinde  şarjöre 30  36 gr arasında farklı fişekler koyduk ama malesef hepsini atamadan takıldı ,acaba sizin denemelerinizdede böyle bir sorun oldumu,sonrada tüfeği bayiye geri verdik elimizdeki 612 ve hatsanla devam dedik.
     O0   
1965
MUĞLA

Çevrimdışı Ersin ŞİMŞEK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #48 : 22 Mart 2013, 22:50:17 »
Birol Bey,

Huğlu Kooperatifin Eagle’a ejektör koyup koymadığını bilemiyorum. Muhtemelen gerek görülmedi veya talep gelmedi; orasını bilmiyorum. Eminim muhatap bir arkadaş buna yanıt verebilir. Zaten hafif diye bu modeli alanlar, yine hafif çok tepiyor diye satma çabasına girişmiş bile.
Bugüne kadar forumda gözlemlediğim kadarıyla sizin kadar ağırlığı dile getiren ve önemseyen yok gibi. Türk insanı uzun yıllardır Huğlu markalı 3,5 kg tüfeklerle av yapıyor ve gözlemlediğim kadarıyla ağırlıktan şikâyetçi olanların oranı aşırı derecede yüksek de değil. Senelerin eskitemediği Huğlu tüfekleri, bu markanın ürünlerin ne kadar uzun ömürlü ve sağlam olduğunu gösteriyor. Evvela çok kullanılan bir alüminyum tüfek (marka fark etmeksizin) bu kadar uzun ömürlü olamaz ki çelik kasa tüfekler bile zamanla laçkalaşabiliyor.
İşçilikten kastım tüfeğe verilen emek ile ilgili. Huğlu marka tüfeklerde ayrıntıda çok daha fazla el işçiliği mevcuttur ve tüm Huğlu’da ahşap işçiliği zirvededir. Gravür ustalarının becerisini eklemeye gerek yok. Hele Türkiye’de tüfek sektörünün kalbi olan, bir çok modelin ilk yerli versiyonlarının üretildiği Huğlu’nun tecrübesinden bahsetmeme bile gerek yok. İlk çifte… İlk kinetik yarı otomatik….
Siz ise işçiliği tüfeğin hafif olması ile ilişkilendirmişsiniz. Hafif ve sorunsuz çalışması size göre işçilik demek anladığım kadarıyla. Bence bu söyledikleriniz tüfeğin tasarımı ve AR-GE’si ile ilgili. 3,4 – 3,6 kg arası tüfeklere neye göre demir yığını dediğinizi anlamakta güçlük çekiyorum, zira söz konusu ağırlık 5 – 7 kg falan da değil. Kooperatif ürünlerinde yeniliğe gidebilir, belki hemen gitmelidir bilemem, ama ürünlerinin demir yığını olduğunu düşünmüyorum (!).
Üst seviye işçilik ve gravüre sahip tüfeklerin fiyatı gayet tabi 2000-3000 TL olacaktır. Zaten gravür ile ahşabın değeri bu fiyata değer.
Kullandığınız Yıldız markalı tüfeği çok sevdiğinizi biliyorum; size avda çok keyif veriyor olabilir, belki dengesi hoştur, gözünüze güzel görünüyordur ve parasını hak ediyordur vs. Kullanımdan aldığınız keyfin bence işçilik ile bir bağlantısı yoktur.

Ülkemizde akıllı ve doğru fiyat politikası ile önemli bir boşluğu doldurduğu için firmayı tebrik ediyorum. Yıldız markalı tüfekler tam da hakkı olduğunu düşündüğüm 1.000,00 TL gibi fiyatlara satılıyor ve sınıfına göre başarılı işçilikleri ile kullanıcısını memnun ediyor. Özellikle son dönemin modası alüminyum kasa furyasında liderliğe oynuyor ve hafif tüfekleri sayesinde kullanıcıları memnun ediyor. Özetle Yıldız’ın sınıfında başarılı olduğuna şüphe yok. Taksicilerin vazgeçilmezi 1.3 multijet Fiat Albea veya Hyundai Accent’ler gibi önemli bir boşluğu dolduruyor, halkın standart tüfeği olmayı başarıyor.
Şimdi gelelim iki markayı kıyaslama bölümüne:
Söz konusu iki markanın söz konusu ürünlerini tamamen objektif bir şekilde masaya yatırsam, tamamen parçalara ayırsam, mekanizmasını, namlusunu, tüm iç parçalarını A’dan Z’ye incelesem ortaya nasıl bir sonuç çıkar biliyor musunuz?
= Yanlış karşılaştırma
Her iki markanın tüfeklerini çok yakından görüp incelediğim için söylediklerimin noktası virgülüne kadar arkasındayım.
Sonuç olarak iki firma da yarı yolda bırakmayacak ve kullanıcısını memnun edecek ürünler sunuyor.
Ortalama 1.000,00 TL’ye tüfek satan Yıldız parasının karşılığını veriyor.
Ortalama 1.500,00 TL’ye tüfek satan Huğlu parasının karşılığını veriyor.
Aradaki bu farkın gayet yerinde olduğunu ve her iki firmanın da fiyatlandırmasının doğru olduğunu düşünüyorum.
Huğlu’ya belki 2000 cc benzinli motora sahip artık ağır gelen kaliteli bir araba gözüyle bakabilirsiniz.
Yıldız ise daha basit bir yapıya sahip yeni nesil 1.3 dizel motora sahip bir araba gibi değerlendirilebilir.

Özetle Huğlu’nun işçiliği ve kalitesini Yıldız ile asla kıyaslamam şahsım adına.
Şahsi görüşleri bir kenara bırakıp gerçeğe bakarsak şu sonuca varırız:
Bir Huğlu tüfeği uzun ömürlüdür ve daha çok emek verilerek üretilmiştir.
Yıldız 1.000,00 TL gibi fiyatlara sorunsuz ve kullanıcısını yarı yolda bırakmayacak daha standart, daha makine işi tüfekler üreten bir firmadır.
Not: Lütfen Yıldız’a negatif baktığım çıkarılmasın yazdıklarımdan; zira bence sınıfında lider, ancak rakibi Huğlu değil.
Sadece kişisel gözlemlerini paylaşmak istedim.

Herkese selamlar
--------------------------
Ersin Kardeşim verdiğin bilgiler için teşekkür ediyorum. Tabii ki kullanılan alüminyum kapı pencerede kullanılanlardan değil, umarım alüminyum tüfekler yıllar sonra ilk günkü gibi kalır.
Rica etsem daha fazla aydınlatır mısın bizi. Yani takviyeli bir alüminyum çelikten daha mı uzun ömürlü olacak?

Selamlar
ömer abi  okudugum bölümde dersimize giren bir malzeme mühendisi doç. hocamız  artık devir ucuz maliyet maksimum verim üzerine yogunlaşıyor  arabalarda celik jant kullanılıyordu alüminyum oldu şimdi ise daha hafif magnezyum kullanılıyor yakıttan tasarruf ediliyor demişti ve yine bu hocamız  kendisi doç tezini hazırlarken alüminyum içine kattıgı seramik ile  çelikten daha fazla mukavemete sahip bir malzeme elde ettiğini gösterdiğini anlatmıştı .....bende buna dayanaraktan öle söyledim ...  evet alüminyum içine katılan kompozit malzemelerle çelikten daha dayanıklı malzemeler yapılabilir ...   
  • akdaş 312 se 71 namlu
  • Girsan mc28 sa 9*19
1989 mersin (mut)
İstanbul

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #49 : 22 Mart 2013, 23:31:42 »

Haricinde bir Huğlu bir Yıldız'dan daha hassas işçiliğe ve daha üstün bir mekanizmaya sahiptir. Dededen toruna miras kalma yarışmasında tabii ki öndedir. İki markanın işçilikleri kıyaslanmaz.

Ömer bey tüfeği 1000 lira bandından 2000 lira seviyesine çeken bahsettiğiniz işçilik bu mudur?
http://www.seherav.com/YuklenenResimler/103_FE_4.jpg
tüfeğin üstündeki ördeğimsi gravüründen başka ekstra hiç bir şeyi yok. standart dipçik, standart işçilik. ama fiyat 2000 lira? sizce makul mü?

• Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Retay Masai Mara Bronze Pure
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova