Gönderen Konu: Tüfekte çalışma sistemi tercihi  (Okunma sayısı 4254 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
Tüfekte çalışma sistemi tercihi
« : 12 Haziran 2014, 23:56:44 »
Ustalarım sizden bir konuda yardım istiyorum.
sezon açılmadan maksimum 1500 tl bütçe ile yerli bir yarı otomatik tüfek almayı düşünüyorum. Gönlümden kinetik sistem tüfek almak geçiyor.
Marka olarak da stoeger m3000, akdaş 212, girsan mc312 şeklinde seçenekleri 3 e indirdim.
Ancak bazılarına sorunca kafamı karıştıracak şeyler söylediler. Bu yüzden sizlerin değerli fikirlerinizi almak istedim.
Diyorlar ki kinetik sistem tüfekler nazlı olur hassas olur. hem teknik açıdan sorun çıkartır hem de fişek seçme açısından sorun çıkartır.
bir defa arıza yaptı mı tamir edilse bile birdaha taban tutmaz diyorlar.
Eğer avrupa tüfek alacaksan kinetik al ama yerli tüfeklerde kinetik alma diyorlar.
Ben genelde soğuk havalarda ördek ve tahtalı avı yapıyorum. Çoğunlukla geçit avı.. bunların haricinde en çok yaptığım avlardan biri de çulluk avı.
Karar verme aşamasında kafam iyice karıştı.
Benim aradığım özellik, fişek seçmeden arıza yapmadan rahat çalışacak, tatlı tatlı av yaptıracak.
Ben şimdi kinetik tüfek alsam ne kazanırım ne kaybederim ? Gazlı alsam ne kazanırım ve ne kaybederim ?
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2014, 00:14:26 Gönderen: Emrah CANDAN »

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Tüfekte çalışma sistemi tercihi
« Yanıtla #1 : 13 Haziran 2014, 02:55:44 »
sayın emrah kardesim..bildiklerimi söylüyorum.belki az ama öz bilgi de olabilir.hata varsa  affola;;;; a---gazlı kinetiğe göre azcık fazla seri atıs yapılabilir.ama pek önemli değil.  b---gazlı da tepme az dır ama kınetik de ported(delikli şok)kullandınızmı sorun esitlenir   .c---kınetik de etki ve mesafe fazladır   d--yağmurlu havalarda gaz deliklerinde sorun olusur delikler tıkanma olabilir(ördek avında.).kınetkte bu olmaz.  e---temizliği gazlıda sık sık yapmalısınız kınetik ise yağmurlu havada kullanmadı iseniz ayda bir temizlik yeter..yerli de tercihiniz ÖZKANLAR rıda katın.huğlu gibi konya tüfeklerine namlu ve özellikle mekanızması verirler 1960 dan itibaren bu işin imalatcıları.hem saglam. hafif ve arıza en kısa sürede bitirirler.burdur da kullanan tüm avcılar çok memnunlar ama maddi durumunuz iyi ise benim gibi tercihinizi F. Affnıty(benimkide sol vurma yok) yapabilirsiniz.saygılar
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2014, 02:58:45 Gönderen: Veli TOKCAN »
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı Fatih ERKAN

• *
« Yanıtla #2 : 13 Haziran 2014, 03:02:16 »
Eski yerli malı kinetiklerin çok sorun çıkarması halkımızda "kinetik kötüdür" algısı yaratmış sanırım.

Ustalar daha iyi bilir ama bence kinetik daha sağlıklı bir sistem. Sahra sökümü yaptıktan sonra kinetikle gazlıyı yanyana koyunca fark daha iyi anlaşılıyor. Kinetikte gazlıya göre çok daha az hareketli parça var, çok daha sade bir tasarım bunun getirisi olarak gazlıya göre daha hafif oluyor ve gazlılar kadar temizlik istemiyor. Ayrıca gazlıların bazılarında yaz-kış, hafif dolu-agır dolu piston ayarı yapmak gerekiyor, kinetiğe göre çok daha teferruatlı bir sistem.

Ömer Akdaş bu forumda kinetik tüfeklerinin 24 gramla (omuza dayalı şekilde) çalıştığını yazmıştı. Çalışmazsa bile ilk alındığında çalışmaz, birkaç kutu ağır dolu atıp mekanizmayı oturttuktan sonra illaha ki çalışır diye düşünüyorum. Arkadaşımdaki kinetiğin dipçiğine elle vurunca bile bolt geriye gidip geliyor, mekanizmayı kuracak gibi oluyor.

Ben otomatik sevmediğim için poze kullanıyorum ama alacak olsam kinetik alırdım. Gazlıların dönemi yavaş yavaş kapanıyor artık, popüler olan tüfeklerin çoğu kinetik.
1990
Elazığ - Sofya

Çevrimdışı Mehmet YAŞA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 13 Haziran 2014, 08:42:12 »
selamlar...şu an bu tercıhlerın arasında alınabılecek en iyi tufek stoger m3000 dıye dusunuyorum...hatta turkıyede alınabılecek en iyi kınetıx sıstemlı tufek stoger...daha önce gazlı kullanmıs bırı olarak stoger kınetıx sıstem baya bı farklı...saygılar...
Mehmet yaşa
1980-İPSALA / EDİRNE

Çevrimdışı S.Emre ÇALIK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 13 Haziran 2014, 08:57:57 »
Girsan için yorum yapamam kullanan pek kimse tanımıyorum.
Ama Akdaş ve Steoger şansın == % 15 ihtimalle mükemmel tüfeğin olur.
                                                  % 50 ihtimalle orta sınıf tüfeğin olur.
                                                   % 35 ihtimalle başın dertten kurtulmaz satar kurtulursun. 

Bunlarla ilgili çok örnek verdim forumda bulabilirsin. Kinetik tüfeklerde böyle bi sıkıntı var nedenini çözebilmiş değilim. Standartı yok. 2 vursan birbirinin aynı değil. Biri mükemmel biri baş ağrısı. Denenmiş ıspatlanmış şeyler kimse inkar etmez. 2 steoger birbirinin aynı değil. Nerden biliyorum. Mehmet Bal K. Maraş ili Andırın ilçesindeki arkadaşın abisi Mehmet'te ki steogeri beğendiği için gitti kendi de aldı. M 2000 modeli. Berbat almaz olaydım dedi. Kardeşine para verdi git başka silah al bu benim dedi çıktı işin içinden.

Gazlı tüfeklerde de standarttan sapma var ama kinetik kadar değil. Cüzi farklar var. Aslada kinetikler kadar standart dışı değiller.

Son olarak çok değerli abim Tuncay Kahraman'ın deyimi ile İYİ SİSTEM YOKTUR İYİ TÜFEK VARDIR. Şans işi. Tavsiyem kullanılmış 2. el tüfekleri test ederek deneyerek seçerek al. Adam gibi tüfeğin olsun. Yada mesela karar verdin Venza alacaksın. 10-15 tane dene mutlaka seçerek al.
1982 osmaniye

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 13 Haziran 2014, 09:48:18 »
değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

gülnar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 13 Haziran 2014, 11:14:00 »
el cevap: Şansın açık olsun arkadaşım,herşey şans,şans,şans..

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 13 Haziran 2014, 11:26:44 »
el cevap: Şansın açık olsun arkadaşım,herşey şans,şans,şans..
evet şans işi inşallah sorunsuz bir tüfek denk gelir.

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 13 Haziran 2014, 11:31:25 »
benim kafamı karştıran, kişiye göre çok değişik fikirler alıyorum. göreceli bir durum yani. biri diyorki abi kinetik tüfek aldım, gazlıyı unuttum avcılığa yeniden başlamış gibiyim. öbürü diyor kinetiklere aman bulaşma gazlı al her fişeği atarsın kafan rahat olur. bi başkası çıkıyor, dipçikten yaylı alma dipçik çatlatırsın diyor. ortak bir fikir yok..

Çevrimdışı Mehmet YAŞA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 13 Haziran 2014, 11:39:13 »
benim kafamı karştıran, kişiye göre çok değişik fikirler alıyorum. göreceli bir durum yani. biri diyorki abi kinetik tüfek aldım, gazlıyı unuttum avcılığa yeniden başlamış gibiyim. öbürü diyor kinetiklere aman bulaşma gazlı al her fişeği atarsın kafan rahat olur. bi başkası çıkıyor, dipçikten yaylı alma dipçik çatlatırsın diyor. ortak bir fikir yok..
ortak fikri sen kendın vereceksın emrah arastıracaksın bılgı alacaksın kullananlara soracaksın ve bır karara varacaksın...sılah sans ısı umarım sansına ıyı bır tufek denk gelır...gelmesede arkasında duran fabrıkada onemlı tercıhını ona gorede yapacaksın bıraz....saygılar...
Mehmet yaşa
1980-İPSALA / EDİRNE

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 13 Haziran 2014, 11:41:39 »
ortak fikri sen kendın vereceksın emrah arastıracaksın bılgı alacaksın kullananlara soracaksın ve bır karara varacaksın...sılah sans ısı umarım sansına ıyı bır tufek denk gelır...gelmesede arkasında duran fabrıkada onemlı tercıhını ona gorede yapacaksın bıraz....saygılar...
araştırıyorum zaten, kullanan, avcılık yapan, silahları tamir eden tanıdık kim varsa tek tek soruyorum.

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #11 : 13 Haziran 2014, 11:52:52 »
Yarıotomatik yerli Tüfek tamamen şans işidir. Kinetik yada gazlı farketmez. %50 şansınız var. Bunu bilerek tercih yapmanızı tavsiye ederim...
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Uğur ŞENLİK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 13 Haziran 2014, 14:56:53 »
Emrah bey selemlar
size tavsiyem servisi iyi olan,tüfeğinin arkasında sonuna kadar duran üreticilerden bir silah alın
malum forumda görüyoruz onca paralık avrupa silahlardan muzdarip olan arkadaşlarımızda varken
yerli silahlardanda hatalı olanlarda çıkabiliyor.
  • Akkar 512 çifte
  • Akkar Altay
  • Armsan 620
Uğur ŞENLİK
1969 zonguldak

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #13 : 13 Haziran 2014, 23:43:24 »
1500 tl yerli bir tufege verecegine 2000 lira gibi franchi yada skb breda lumar fabarm gibi bir tufek tavsiye ederim
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı İsmail CEYLAN 16

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 14 Haziran 2014, 00:13:58 »
duyduğuma göre dünya kinetik sistemi daha ön planda tutuyor gazlı sistemi çoğu yabancı firmalar kaldırmaya yönelik adımlar atmaya başlamışlar etkisi ve temizliği açısından kinetik daha ön planda bu tabi benim kanaatim saygılar
  • Akdas 712 elit superpoze 66cm
  • Huglu 103 c 71cm
  • Genc huglu cne203 66cm
  • Sarsilmaz concorde x 68 cm
İsmail CEYLAN
1988/BURSA

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 14 Haziran 2014, 00:29:30 »
benim fikrim, mekanikten iyi anlarım ne nerde olursa nasıl olur iyi bilirim kinetik alacaksanız stoeger tavsiye ederim gazlı olarak eşregoğlu silah sanayi fortune marka tavsiye ederim
5 yıl garantisi var inceleğim tüfekler arasında tetik gurubu en ideal arıza yapmayacak şekilde tasarlanmış bu seçenekleri geçersek kinetik tüfekte mutlaka icra yayı kundakta olandan alın dipçikteki yay verimli çalışmaz sarım ince olduğu için kundaktaki yay daha iyidir birde gazlıda daha çok parça var diyen arkadaşlar iki tüfeğinde mekanizmasını incelesinler bakalım hangisinde çok parça var kinetikteki döner kafa aksamını unutuyorlar sanırım gazlı tüfekte fazla gibi duran parça sadece pistondur gazlı tüfek çalışması daha garantilidir domuz avcıları kesinlikle gazlı tüfek kullanmalıdır özellikle bek avında ama kuş avlarında kinetik daha iyidir tutukluluk yapsa bile en fazla kuş uçup gider ama domuzlar uçamaz
yavuz yıldız 1978 sivas.İkamet: istanbul