Gönderen Konu: TAVŞANI BU SAÇMA DÜŞÜRÜRMÜ  (Okunma sayısı 17762 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bahadır ÜSTÜNEL

• Müdavim Üyemiz
Ynt: TAVŞANI BU SAÇMA DÜŞÜRÜRMÜ
« Yanıtla #25 : 14 Eylül 2014, 15:25:17 »
Rahmetli babam avda kazayla vurulmuştu 70 adımdan 8 no saçmayı kolunun tam ortasından ameliyatla damarın içinden aldılar. Kardeşim 35 adımdan 10 no saçma ile tavşan vurdu ona göre ama bana sorarsanız tavşana kışın 36 gr 4 no kaliteli hızlı bir fişek
Bahadır ÜSTÜNEL
1974 Pınarhisar KIRKLARELİ

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : 14 Eylül 2014, 16:58:08 »
Rahmetli babam avda kazayla vurulmuştu 70 adımdan 8 no saçmayı kolunun tam ortasından ameliyatla damarın içinden aldılar. Kardeşim 35 adımdan 10 no saçma ile tavşan vurdu ona göre ama bana sorarsanız tavşana kışın 36 gr 4 no kaliteli hızlı bir fişek
benim ölçüme göre 70 adım 40-45 metre yapıyor. standart ayarda 32-34 gr herhangi bir fişekle 45 derece açıyla yani omuz hizasında tam karşıya düz atış yapıldığında tesirli olarak ortalama 40-50 metre, saçmaların tamamen yere dökülmesi de 130-140 metreyi buluyor. bizzat ölçtüm. oyüzden yazılanlara aynen katılıyorum. saçma ince diye asla küçümsememek lazım.

Çevrimdışı Berkay TOPUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #27 : 15 Eylül 2014, 17:03:38 »
Genelde Tavşan Avlarımda 5 No 34 Gram B&P marka Yada Havalar Serinlemeye Başladığı Zaman Super Lambro 3 No 36 Gram Kullanırım  :)
KIRKLARELİ/Lüleburgaz
A Rh+
1991

av meraklisi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : 15 Eylül 2014, 19:11:54 »
bizim sülalede gece domuz avına çıkarlar. tavşan denk gelirse mecbur kurşun bile atarlar  :D

Çevrimdışı Harun KOCA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #29 : 16 Eylül 2014, 15:22:09 »
6 numara ile kaz avı olmaz ama abi kaza etki etmez bence biz tahtalıya bile 5 numara 34 gram attık bu sene

kardeşim yaşın küçük avcılığı yeni olabilir.hepimiz bu şekilde eğitilmiş.
ama ben 66 namlulu ata 4 şok kullanırım yaz kış.tavşana 5-6 numara 
atılır
ÖNCE VATAN
1978 ankara

Çevrimdışı Süleyman AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #30 : 17 Eylül 2014, 11:04:40 »
cok yorum yapılmıs . hepsınden bıraz al koy tencereye karıstır guzel netıce alırsın.rasgele.
Süleyman AYDIN
1973-İzmir

Çevrimdışı Hakan BÜYÜKKARA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 17 Eylül 2014, 12:01:09 »
bizim Konya nın kışın havası sert olur ben 36 gr 7,5 saçmadan başaksını atmıyorum win. zz çok randıman aldım pozemle
1977-KONYA

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #32 : 17 Eylül 2014, 13:06:34 »
Valla bizim burdaki tavşanlar 2 numarayla anca düşüyor
sen 40 mt  mesafeye  bir a4 kağıdı koy. 2 numara  birde 7 numara saçmayla at.sonra git kağıda bak.ne demek istediğimi anlarsın.25 mt mesafede 9.5  numara saçma bile tavşanı darmadağın eder.....
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Erol KABA

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 17 Eylül 2014, 13:47:34 »
   Tüfeği eline alınca yapacağın şey basit eğer uzak mesafe atacaksan 50 metreden 4-5 soda şişesini arasında bir iki şise boşluk olacak şekilde yerleştir. B&P 3 yada 4 numara fişekle 2 ve 3 numara şokla dene( ful şok iri saçmada pek iyi olmadı benim denememde) şişelerden bir kaçı kırılıyorsa sorun yok. Elindeki fişeği ve  tüfeği test etme yolu olarak ben bu yöntemi kullanıyorum. İster 6-7 numara olsun ister 1-2 numara olsun avın büyüklüğüne göre  şişe dağılımını   ve atacağın ortalama mesafeyi hesaplarsın sonuçta şişeyi kıran saçma avını da öldürür. Ama tüfeğin sabit şoklu ve kısa 7- 8 numara saçmayı 30-40 metreden ava atıpta yaralı bırakmamanı öneririm vurmaktan çok yaralı kaçırmamak önemli birde yakın mesafeden 4 saçma yerine 15 saçmayı temizlemeye ne gerek var. Tüfeğin yakışı iyiyse saçma tüyleri de alıp avın içine işliyor.
  • Charles Daly otomatik,
  • Cesa otomatik, Mertmak Mx5 otomatik
  • Akkar Karatay Pompalı, Hatsan Pompalı
Düzce  1985

Çevrimdışı Ümit BOLAT

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #34 : 17 Eylül 2014, 16:22:10 »
6 numara ile kaz avı olmaz ama abi kaza etki etmez bence biz tahtalıya bile 5 numara 34 gram attık bu sene

Soner ben senin yasindayken kalin sacma iyidir sanirdim.ama zamanla anladimki sacmanin dagilimi sacmanin kalinligindan daha önemlidir.1 ya da 2 no sacma gerekli alan dagilimini saglamaya yetrerli degildir.35 metre mesafeden 5 numara ile düsmeyecek hayvan yoktur.(domuz geyik vb. haric  ;)  ) yildizdan ördek düsürdüm hikayelerinede inanma!
1974-Samsun/Almanya/Heinsberg

av meraklisi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : 17 Eylül 2014, 16:50:05 »
sen 40 mt  mesafeye  bir a4 kağıdı koy. 2 numara  birde 7 numara saçmayla at.sonra git kağıda bak.ne demek istediğimi anlarsın.25 mt mesafede 9.5  numara saçma bile tavşanı darmadağın eder.....

7 numara daha çok açar ama 2 numara daha etkilidir.

Çevrimdışı M.Ziya DONMA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #36 : 17 Eylül 2014, 16:58:09 »
şimdi ben yorumları okuyorum sonrada konuyu açan arkadaşın yorumlara verdiği cevaba bakıyorum, arkadaşımız acaba bir şey öğrenmek mi istiyor yoksa kendi bildiğini bize mi öğretmek istiyor?
konu başlığı öldürür mü? ama öldürür diyen herkesle muhalefete düşmüşsün be kardeşim... sen bildiğinden şaşmayacaksan buraya konu açmaya ne gerek vardı.
1985-Ceyhan

Çevrimdışı Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #37 : 17 Eylül 2014, 17:04:39 »
7 numara daha çok açar ama 2 numara daha etkilidir.

tavşan büyük ama ölümcül bölgesi kafası ve göğsü. arka tarafına,karnına yada  ayağına gelen saçma işe yaramaz hayvan yaralı gider isterse 1 no olsun.
1 - 2 no saçma ile attığın zaman ölümcül bölgelere saçma denkgelme ihtimali çok düşük. onun için ince saçma avantajlıdır
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Hakan BÜYÜKKARA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #38 : 17 Eylül 2014, 19:02:43 »
evet başka yorum yapmaya gerek yok bu konuda arkadaşımızın yaşı ufak ama avcılığı baya büyük  heralde her fikrini söyleyene bi cevabı var bırakalım kendi seçimini yapsın kendi bildiği gibi avlansın
« Son Düzenleme: 17 Eylül 2014, 19:04:02 Gönderen: Hakan BÜYÜKKARA »
1977-KONYA

Çevrimdışı Süleyman AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #39 : 18 Eylül 2014, 08:54:36 »
şimdi ben yorumları okuyorum sonrada konuyu açan arkadaşın yorumlara verdiği cevaba bakıyorum, arkadaşımız acaba bir şey öğrenmek mi istiyor yoksa kendi bildiğini bize mi öğretmek istiyor?
konu başlığı öldürür mü? ama öldürür diyen herkesle muhalefete düşmüşsün be kardeşim... sen bildiğinden şaşmayacaksan buraya konu açmaya ne gerek vardı.
  :)))))))) işte bu
Süleyman AYDIN
1973-İzmir

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #40 : 18 Eylül 2014, 09:18:01 »
ukalalık yapıp her cevaba muhalefet edeceksen 2 numara saçma atmaya devam edeceksin.senin yaşına bakılırsa daha avcı bile olduğun belli değil.kalkmışsın kafana göre yorumlar yazıyosun.biz senin geçtiğin yollardan 20 sene önce geçtik.neyin ne olduğunu çok iyi biliriz.bir avi öldürmek için gerekli olan  saçmanın numarası değil enerjisidir.saçmaların hızı ve enerjisi yeterliyse numaranın önemi pek kalmıyor.kaldıki sana 30 40 mt mesafelerden örnek veriyoruz.ince saçma sarar kalın saçma kırar.avını sarmayan saçma her zaman da kırmaz .......

BİGA/1979

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #41 : 18 Eylül 2014, 09:25:49 »
bizim sülalede gece domuz avına çıkarlar. tavşan denk gelirse mecbur kurşun bile atarlar  :D
bu yoruma bakılırda sizin sülalede baya bir bohçacı var fazla bişey demeye gerek yok.......
« Son Düzenleme: 18 Eylül 2014, 09:27:26 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979

Çevrimdışı Çağıl ÇIRAKOĞLU

• *
  • 5338649991
« Yanıtla #42 : 18 Eylül 2014, 10:58:21 »
ben bozlak avlarken 11 no ile bile düşürdüm
Çağıl ÇIRAKOĞLU
1979 boğaztepe / KIBRIS
o5338649991

Çevrimdışı İsmail CANDOĞAN

• *
« Yanıtla #43 : 18 Eylül 2014, 11:05:05 »
34 gram 4-5 numara bence rs sıpe dene derim

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #44 : 19 Eylül 2014, 00:46:17 »
  Ben s.poze tüfeğimle tavşana giderken bir namluya 1-2 no iri saçma diğerine 4 yada 5 no numara ince saçma koyuyorum yakın çıkarsa ince uzak çıkarsa yada arayı açarsa kalın saçma atıyorum, tüfeğim çift tetik olduğundan üstten sellektörü kurcalamadan anlık seçim yapmam çok kolay oluyo.
  Saçma ufaldıkça tanelerin üstlendiği enerji azalır ve daha kısa mesafelerde hızını etkisini kaybeder. 1-2 numara tavşana kullanılmaz diye bişey yok bizim burda sürekli 1-2 kullananlar var hatta bende kullanıyorum memnunum. Tavşan uzak mesafedeyken hayvana 10 tane zayıf saçma gelip yaralı göndericeğine 1 tane iri saçma gelsin olduğu yerde bırakır. Ben aquila 32gr 1no fişek kullanıyorum gurupmanı çok iyi yeterki avı merkezliyerek atış yapın o gurupmandan hayvanın isabetsiz çıkması mümkün değil.
« Son Düzenleme: 19 Eylül 2014, 00:47:30 Gönderen: Serkan GÜNGÖR »
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Tamer ELMALI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #45 : 19 Eylül 2014, 01:39:12 »
kardeşim sen bildiğini yap  ;D ;D biri çıkar 7 numarayla vurdum biri çıkar 10 numarayla  vurdum doğrudur herkez vurmuştur ama bu demek deildirki onlarla tavşan avı yapılır , denk gelmiştir hepsi bu ozaman bende derim geçensene bizim bi çerkez emmi vardı domuz avında bekteydi önunden gecen tavşana kurşun atmız vurdu napak şimdi kurşunlanmı avlıyalım  ;D sen BP nin 32 veya 34 gr 5 no  sunu kullan elinde 71 cm 3 no şoklu tüfek var eğer tavşana attın tavşan kaçtıysa vuramamışındır yoksa kaçma sansı yok.....
1980 ADANA

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #46 : 19 Eylül 2014, 02:57:11 »
ukalalık yapıp her cevaba muhalefet edeceksen 2 numara saçma atmaya devam edeceksin.senin yaşına bakılırsa daha avcı bile olduğun belli değil.kalkmışsın kafana göre yorumlar yazıyosun.biz senin geçtiğin yollardan 20 sene önce geçtik.neyin ne olduğunu çok iyi biliriz.bir avi öldürmek için gerekli olan  saçmanın numarası değil enerjisidir.saçmaların hızı ve enerjisi yeterliyse numaranın önemi pek kalmıyor.kaldıki sana 30 40 mt mesafelerden örnek veriyoruz.ince saçma sarar kalın saçma kırar.avını sarmayan saçma her zaman da kırmaz .......
gereken en iyi cevab verilmiştir.konuyu kapatsak iyi olur.SONER cocuk bize gırgıra sardı
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı İbrahim TANER

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #47 : 19 Eylül 2014, 09:01:42 »
Ben tavşan avında 5 numara kullanırım çoğu zaman tek atışta düşer. bence en iyi saçma grupmanı ve hız 5 numarada var gerisi yalan:) 32 gr bp ya da rio
1975 mersin

Çevrimdışı Mehmet GENÇ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #48 : 19 Eylül 2014, 10:20:51 »
herkes tecrübesince güzel yorumlar yapmış. Ben çulluk avında 15 metreden 32/8 BP fişekle vurdum. 3/4 numara haliyle düşürür. Ancak şöyle bir şey var:
8 numarada isabet alma oranı yarı yarıya daha yüksek. yani 4 numara saçmada hedefe 8 saçma denk geliyorsa, 8numara saçmada 20 adet isabet eder. benim de bilgi birikimim bunu der.
1984 KADIKÖY

av meraklisi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #49 : 19 Eylül 2014, 15:20:50 »

sadece yorumlarını merak ettim kardeşim sende yorum yapmak zorunda değildin ya rahatsızlık verdiysem özür dilerim. Ben sadece ava meraklıyım size akıl vermek gibi niyetim yok. Tamam :)
benim konuyu açmamın nedeni yeni avcı oldugum yani biz vurdugumuz hayvanları öyle internetede koymayız.