Gönderen Konu: TAHTALI GEÇİT AVI  (Okunma sayısı 22817 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yener KAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
TAHTALI GEÇİT AVI
« : 06 Kasım 2016, 07:13:43 »

Powered

by

Free

Image

Hosting
herkese rahstgele arkadaşlar
  • Browning Maxus Ultimate Ducks 76 cm
  • sarsılmaz mega champion 71cm
  • TOZ 16 cal 78 cm
  • stoeger x50 syntetic
1983 - Trabzon

Çevrimdışı Ahmet YILDIRIM 17

• Müdavim Üyemiz
  • çanakkale
Ynt: TAHTALI GEÇİT AVI
« Yanıtla #1 : 06 Kasım 2016, 11:00:45 »
durum nedir fişek ile ilgili konu mesangerden konuşmuştuk

Çevrimdışı Yener KAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 06 Kasım 2016, 11:07:48 »

RC32 saçma no 6. ful şok . mesafe ortalama  45-50 metre civarı. geçit avlarında hayvan  yüksek uçtuğu işin ful şok çok randumanlı oluyo.  bu fişekten memnun  kaldım. kuş direk ölü düştü
  • TOZ 16 cal 78 cm
  • stoeger x50 syntetic
1983 - Trabzon

The following users thanked this post: Anıl HELVAPİŞİREN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #3 : 06 Kasım 2016, 13:20:27 »

RC32 saçma no 6. ful şok . mesafe ortalama  45-50 metre civarı. geçit avlarında hayvan  yüksek uçtuğu işin ful şok çok randumanlı oluyo.  bu fişekten memnun  kaldım. kuş direk ölü düştü
Yener Bey bu tahtalı rc 32 gr 6 no ile 45-50 metreden mi vuruldu ?
Maşallah rast gele !
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #4 : 06 Kasım 2016, 13:33:03 »
Yener Bey bu tahtalı rc 32 gr 6 no ile 45-50 metreden mi vuruldu ?
Maşallah rast gele !

50 Mt ve 6 no hemde 32 gr  >:D Bravo valla bravooooo
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Selim UYGUN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #5 : 06 Kasım 2016, 13:53:29 »
50 Mt ve 6 no hemde 32 gr  >:D Bravo valla bravooooo
@Samet BİRİCİK maxus yapıyor olabilir  ::)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #6 : 06 Kasım 2016, 13:54:40 »
@Samet BİRİCİK maxus yapıyor olabilir  ::)

50 mt 6 no hemde 32 gr dan bahsediliyor merkel bile olsa nafile bence =)
  • Kırklareli
  • İstanbul
1986-istanbul

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Selim UYGUN

Çevrimdışı Selim UYGUN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #7 : 06 Kasım 2016, 14:49:38 »
rc 32 gram 6 no fişek 50 mt ??????????????????????? ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D  bu tüfek dahi olsa fişekte remington long range  36 gram olsa zor % 50 olabilir belki ??????????????????????????

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #8 : 06 Kasım 2016, 15:08:42 »
rc 32 gram 6 no fişek 50 mt ??????????????????????? ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D  bu tüfek dahi olsa fişekte remington long range  36 gram olsa zor % 50 olabilir belki ??????????????????????????
Forumda 32 gr 6 no ile 60 metreye kadar av vuranlar var.. 40-45 metreye şaşırmıyorum. Maşallah diyorum  :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Selim UYGUN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #9 : 06 Kasım 2016, 15:15:02 »
Forumda 32 gr 6 no ile 60 metreye kadar av vuranlar var.. 40-45 metreye şaşırmıyorum. Maşallah diyorum  :)
bencede bu fişeğinin vurcağı 30- 35 hadi maksimun 40 -45 belki metre ondan sonrası zor hindi soku ile bile atsa zor zor sıksada zor çok zayıfkalır çok dağılır saçma zor ???????????????????????????????????maşşalah millete ne tüfek ne fişekler maşşalah
« Son Düzenleme: 06 Kasım 2016, 15:16:36 Gönderen: Selim UYGUN »

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 06 Kasım 2016, 15:53:13 »
Maşallah rastgele sanki yener bey 100 mt yazmış siz gormemis olabilirsiniz ama ben kaç defa şahitim 32 gr 6-7 no ile dediği mesafelerden vuranlari brownig a 500 ve luichi franchi ile 76. Çiftsan ile daha uzaktan aldım sanırım burdaki. Tüfekte 76 namlu 
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus armsan phenoma argentum, akkar churcıll 812, doxcarms sp, doxcarms mx2 , tuka çifte

The following users thanked this post: Berhan PINAROĞLU, Veysi ŞENGÜL

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #11 : 06 Kasım 2016, 15:58:24 »
Maşallah rastgele sanki yener bey 100 mt yazmış siz gormemis olabilirsiniz ama ben kaç defa şahitim 32 gr 6-7 no ile dediği mesafelerden vuranlari brownig a 500 ve luichi franchi ile 76. Çiftsan ile daha uzaktan aldım sanırım burdaki. Tüfekte 76 namlu

7 32 gr mı 50 mt  :o  abi tahtalı atılan kuş yalniz
  • Kırklareli
  • İstanbul
1986-istanbul

Çevrimdışı Mehmet UZUN 38

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 06 Kasım 2016, 16:17:23 »
45-50 metre mesafe gayet normal bi mesafe hemde full sokla.fisegin 40 gram veya uzeri olmasi daha uzagi vuracagi anlamina gelmez sadece hedefe daha fazla sacma yollar okadar.
  • Winchester sx3
1982 - Almanya

The following users thanked this post: Cüneyt ESMER

Çevrimdışı Selim UYGUN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #13 : 06 Kasım 2016, 17:01:10 »
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D hehe  32 gram 6no numarayla  rc fişeğiyle remintongton long ranger 36 gram  fişeği aymı kefeye koydunuzya  :o söyelencek söz yok hehe kuş da tahtalı   ::)  geçit avda bu iki fişeği  kullanmamış  arkadaşlar yorum yapmış gibi  hehe 32 gram 6 no 60-100 mt reden av vurur he diyecem avcı yalanı diye bir terim var onu doğrulamış olcam haydi burdan yakın  :o bir kere artan barut ve saçma miktarı paterntti artığı gibi peletrasyonuda artırır bu bilimsel gerçektir .bir milyon kere denemiştir test edilmiş  8) avcı hikayesine benzemez bilimsel gerçekler  :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D  konuda bir tüfek resmi ve birde ölü tahtalı resmi var 50 metreden 6 no rc fişekle vurduğu söylemiş maşşaallah helal olsun diyelim   ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
« Son Düzenleme: 06 Kasım 2016, 17:21:22 Gönderen: Selim UYGUN »

The following users thanked this post: Samet BİRİCİK

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #14 : 06 Kasım 2016, 17:12:36 »
45-50 metre mesafe gayet normal bi mesafe hemde full sokla.fisegin 40 gram veya uzeri olmasi daha uzagi vuracagi anlamina gelmez sadece hedefe daha fazla sacma yollar okadar.

Hedefe daha fazla saçma yollarsa o zaman 10 no 32 gr atın 50 mt ye  ? 1000 tane saçma var =) daha güzel öldürür kalın fişek niye kullanıyoruz ki ?

50 mt den 6-7 No ile tahtalı düşmesi Mucize gibi bişey olur herhalde
« Son Düzenleme: 06 Kasım 2016, 17:16:04 Gönderen: Samet BİRİCİK »
  • Kırklareli
  • İstanbul
1986-istanbul

Çevrimdışı Yener KAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 06 Kasım 2016, 18:15:46 »
alay eder gibi yorumlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. evet kullandığım fişeği saçma numarasını ve gramajını fotorafın altına yazdım ama üşenmeyip defalarca soran arkadaşlar olmuş. belki biraz aydınlatıcı olmak adına kısa bi açıklama yapacam. tüfeğim 76 namlu ve ful şok kullanıyorum. remington long range fişekleri daha önce tahtalı ve ördekte denedim. benim tüfekle uyumsağlamıyo. hiç memnun kalmadım. ama size ne güzel alay konusu çıkmış yorumların hepsini okudum. bi arkadaşın dediği gibi sanki 100 metre yazmışım gibi alay konusu oldu. özellikle tüfeği 76 namlu aldım uzak atışlar için ve şimdide faydasını görüyorum. bilmem anlatabildimmi
  • TOZ 16 cal 78 cm
  • stoeger x50 syntetic
1983 - Trabzon

The following users thanked this post: Ergün ALTIN

Çevrimdışı Veysi ŞENGÜL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #16 : 06 Kasım 2016, 18:25:55 »
Arkadaşlar 45 metre fazla bir mesafe değil dün ve bugünkü avlarımda rc s4 6 numara kullandım 3 tahtalı bi tanede küçük ördek aldım.mesaflerde 40-45 metrelerdi extra full şok 66 cm ata neo tüfek
  • Ata neo 66cm kinetik sistem
1994 Diyarbakır

Çevrimdışı Mehmet ÇAKIR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 06 Kasım 2016, 18:51:38 »
Yener bey avınız daim olsun rastgele.. Yorum yapan büyüklerimin yaptığı yorumları hiç hoş bulmadım Yener bey avını yapmış mutluluğunu bizlerle paylaşmış ama saygı değer üyeler onun paylaşımını alay edercesine yorum yapmış şimdi burada eleştirecek ne var adamın kullandığı tüfek browning maxus dünyaca ünlü bir firmanın oldukça iyi patern yapan tüfeği ki 76 cm full şokla kullanılıyor kullandığı fişek rc 32 gram rc nin oldukça beğenilen eski bir fişeği, ayrıca vurulan avda zaten tahtalı, benim bildiğim kadarıyla tahtalı oldukça yüksek uçan bir kuş yani 25 30 metrelerde zaten yanaşmayan bir kuş. 40  metrelerde vurulabilecek bir kuş. Bu mesafede bu kuşa bu mesafede öldürücü yerine 6 7 tane saçma değerse ölür vere ele geçer. Ayrıca bu tüfeğin 40 metre 76 namlu full şokla etkili bir grupman ve öldürücü saçlar oluşturabileceğini düşünüyorum. Yener bey daim olsun inşallah kazasız belasız avlar.
1993-SALİHLİ-MANİSA---ELEKTİK TEKNİSYENİ

The following users thanked this post: Hakan HEKİM, Yener KAR

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #18 : 06 Kasım 2016, 19:00:03 »
3B için normal mesafeler bunlar...

Asıl amacı normal mesafelerde alınan grupmanı daha soğuk havalarda veya  daha uzak mesafelerde almak... Çoğu kişi fişeğin daha sert patlamasının saçmaların penetrasyona olan etkisini arttıracağını düşünür. Evet doğrudur ama dağ kadar büyütülecek bir şey değildir. 30metrede 32gr bir fişekten az da olsa daha iyi penetre olan bir semi magnum fişek 45-50metre mesafelerde 32gr gibi dağılım ve 32grama yakın bir penetrasyon gösrerir. Aynı fişekler, mevsimsel ve soğuk hava şartlarından ağırlaşan ve sıkılaşan hava basıncına karşı daha dirençli ve istikrarlı olması nedeniyle iyi grupman ve iyi pattern elde etmek için kullanılır.

• Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Selim UYGUN

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #19 : 06 Kasım 2016, 19:01:44 »
Yener bey avınız daim olsun rastgele.. Yorum yapan büyüklerimin yaptığı yorumları hiç hoş bulmadım Yener bey avını yapmış mutluluğunu bizlerle paylaşmış ama saygı değer üyeler onun paylaşımını alay edercesine yorum yapmış şimdi burada eleştirecek ne var adamın kullandığı tüfek browning maxus dünyaca ünlü bir firmanın oldukça iyi patern yapan tüfeği ki 76 cm full şokla kullanılıyor kullandığı fişek rc 32 gram rc nin oldukça beğenilen eski bir fişeği, ayrıca vurulan avda zaten tahtalı, benim bildiğim kadarıyla tahtalı oldukça yüksek uçan bir kuş yani 25 30 metrelerde zaten yanaşmayan bir kuş. 40  metrelerde vurulabilecek bir kuş. Bu mesafede bu kuşa bu mesafede öldürücü yerine 6 7 tane saçma değerse ölür vere ele geçer. Ayrıca bu tüfeğin 40 metre 76 namlu full şokla etkili bir grupman ve öldürücü saçlar oluşturabileceğini düşünüyorum. Yener bey daim olsun inşallah kazasız belasız avlar.

Kimsenin Alaya ettiği yok kardeş Bilimsel verilerle konuşuluyor genelde burada ortada bir tüfek resmi bir tahtalı ve 45-50 mt den 6 no 32 gr gibi düşük gramaj ve basınçlı bir fişek ile vurulduğu iddaa edilen bir tahtalı var..Kimisi inanabilir kimiside inanmayabilir yoruma açıktır burası Forum..gayet doğal tartışılır bu konu

40 MT Yazmışsın sende bak ? Ona laf etmiyoruzki diyoruzki belki metre hesabı şaşmış olabilir 50 mt mesafeden 6 no veya 7 no ile TAHTALI gibi sert bir kuşun bu şekilde cansız düşeceği çok zor bir ihtimal milyonda 1 dir belki gramaj 36 saçmada 5 -4 arası olsaydı eyvallah derdim
« Son Düzenleme: 06 Kasım 2016, 19:03:50 Gönderen: Samet BİRİCİK »
  • Kırklareli
  • İstanbul
1986-istanbul

Çevrimdışı Mehmet ÇAKIR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 06 Kasım 2016, 19:20:00 »
Samet bey siz alay eden yok desenizde yorumlarınız alay edici evet mesafe yanlış olabilir sonuçta ölçülmedi bilimsel değil ayrıca siz vurulmayacağını düşünüyor olabilirsiniz ona da tamam siz bu fişekle bu tüfekle o mesafeye tüfek atmaya bilirsiniz ama Yener bey vurdum diyor vurulduğunu söylüyor vurulur mu diye sormuyor vurulduğunu söylüyor ayrıca kendisi de yorumları alay edici bulmuş sonuçda bende o an orada değildim ama bize bir üyenin söylediğinin inanma ihtimali varsa inanmak düşer. Evet bence o mesafeden o fişekle o tüfekle o şokla namlu boyuyla o kuş vurulabilir grupmanın tam göbeğine sokmuştur kuşu kuş da vurulmuş düşmüştür. Ayrıca 36 da olsa 40 gram da olsa vurulmayınca düşmez o kuş abimiz vurmuş avını da almış bana kendi adıma daim olsun rastgele demek düşüyor benim söylediklerim sadece bu kadar.

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #21 : 06 Kasım 2016, 19:24:28 »
Samet bey siz alay eden yok desenizde yorumlarınız alay edici evet mesafe yanlış olabilir sonuçta ölçülmedi bilimsel değil ayrıca siz vurulmayacağını düşünüyor olabilirsiniz ona da tamam siz bu fişekle bu tüfekle o mesafeye tüfek atmaya bilirsiniz ama Yener bey vurdum diyor vurulduğunu söylüyor vurulur mu diye sormuyor vurulduğunu söylüyor ayrıca kendisi de yorumları alay edici bulmuş sonuçda bende o an orada değildim ama bize bir üyenin söylediğinin inanma ihtimali varsa inanmak düşer. Evet bence o mesafeden o fişekle o tüfekle o şokla namlu boyuyla o kuş vurulabilir grupmanın tam göbeğine sokmuştur kuşu kuş da vurulmuş düşmüştür. Ayrıca 36 da olsa 40 gram da olsa vurulmayınca düşmez o kuş abimiz vurmuş avını da almış bana kendi adıma daim olsun rastgele demek düşüyor benim söylediklerim sadece bu kadar.

Bizde bundan bahsediyoruz kardeşim sen sakin ol önce..

Mesafe ölçülmüşmüdür yoksa tahminimidir hiçbir ispatı yok ayrıca 6 -32 no saçma 50 mt de grupman yapmaz bilgin olsun..
  • Kırklareli
  • İstanbul
1986-istanbul

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #22 : 06 Kasım 2016, 19:26:57 »
@Yener KAR  ben alay etmedim, etmem..  Tahtalı sürekli yaptığım bir av.. Fişek-mesafe adına denemediğim yöntem kalmadı. daha öyle 40-45 metreden 32 gr 6no ile tahtalı düşürmek nasip olmadı.. Kaldı ki rc 32 gr soft bir fişek. Kendi sınıfındaki fişeklere göre penetrasyonu biraz daha zayıftır. Sizin paylaşımınıza karşılık sadece şaşkınlığımı dile getirdim hepsi bu.. Ben olaya marka bazında bakmıyorum. Esprisini yaparız ama ciddi anlamda konuşulduğu zaman tüfek 3b ise veya maxus ise vurur falan onlar işin hikaye kısmı.. Arkasındaki avcı iyi ise beğenmediğin üzümlü otomatik bile yeri gelir olmadık işler çıkartır.. Tekrardan maşallah diyorum.. Avınız daim olsun..

@Mehmet UZUN 38 fişeğin 40 gr olması daha uzağı vuracağı anlamına gelmez sadece saçma sayısını artırır demişsiniz..
Aynı mesafeden 32 gr 4 no ile 40 gr 4 noyu delicilikte kıyaslayın bakalım hangisi fark atıyor ? Gram yükseltmenin amacı, 32 gramın 30 metrede yaptığı işi 40-45 metrelerde elde etmektir.. Ya da aynı mesafede daha güçlü ve etkili vuruş elde etmektir...
Mesele saçma sayısını artırmaksa 34 gr 8 no atalım olsun bitsin.. Bu, yanlış bir yaklaşım..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Mehmet ÇAKIR, Selim UYGUN

Çevrimdışı Mehmet ÇAKIR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 06 Kasım 2016, 19:35:02 »
Kusura bakmayın ama benim sakin olarak yazmadığım bir yorum yok yani sakin ol beyanınızda bulunacak bir durum da yok ayrıca bir önceki yorumunuzda belirttiğiniz gibi bir forum ve herkes saygı sevgi çerçesinde istediği gibi yorum yapabiliyor.
Ayrıca 76 namlu browning maxsuz o mesafede o grupmanı yapmadığını düşünüyorsanız yada yapmadığına dair elinizde bir test varsa lütfen bizlerle paylaşın ben sadece yapacağını düşünüyorum. Eğer yanlış düşündüğümü o testte görürsem yanıldığımı söyler ve sizinle bu konuda aynı düşüncede olurum ve savunurum.
Benim böyle bir tüfeğim yok lakin Yener bey den böyle bir test yapmasını rica edebiliriz. Uygun olduğunda 50 metrede 32 gram Rc ile 76 namlu tüfeğiyle full şokla bir test yaparsa bizlerde görmüş oluruz.

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #24 : 06 Kasım 2016, 20:36:45 »
6#32 g 50 mt de grupman yapip tahtaliyi cansiz indiriyorsa baska hicbir fisegi kullanmaya gerek yoktur sanırım bütün avlar sorunsuz yapilabilir ördek kaz tavşan :) Fisek üreticilerinede burdan sesleniyorum özellikle BP winchester firmasina tahtalı özel fişeğini bunca argeyi boşa harcamiş yatirim yapmis üretmeyin kardesim kalin gramaj kalin sacma uretmeyin :)
  • Kırklareli
  • İstanbul
1986-istanbul