Gönderen Konu: Fişek Anatomilerinin İncelenmesi  (Okunma sayısı 622696 defa)

Tahir KOSİF ve 9 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Fişek Anatomilerinin İncelenmesi
« Yanıtla #225 : 16 Ağustos 2014, 20:04:24 »
teşekkürler ilgine Hüseyin..ben kullandım elimde kalmadı olursa bir iki kutu fena olmaz..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Erdem VARDAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #226 : 16 Ağustos 2014, 20:28:23 »
Nobelsport firmasının fişekleri kaliteli fişeklerdir, italyada üretim yapan başka firmaları da bünyesine katmış büyük firmadır, bütün fişek malzemelerini kendi üretir, özellikle çok çeşitli ve her iklime uygun barutları mevcut, artık ülkemize ithalatı yok, ancak aynı malzemeler ile doldurulan Lambro fişekleri mevcut, çoğu malzemesi NSİ firmasından ithal edilmekte kaliteli fişeklerdir. Ancak eski nobelsportlarda maionchi antigelo tapası mevcut bu tapanın yapısı itibariyle performansa etkisi çoktur, iki parçadan oluşur, tapa çapı 18,6 mm., dış kısmı tek parçalıdır, grupmanı çok iyidir.
Erdem VARDAR
B Rh + 1982 Enez EDİRNE

Çevrimdışı Erdem VARDAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #227 : 16 Ağustos 2014, 20:38:52 »
MECA HUNTİNG 30 GR. 10 No.

bmp resim yükle

jpg upload

Kovan: Maxam sarı renkte kovan 11 mm. metal yüksekliği
Kapsül: maxam uee g piston
Barut: Maxam CSB1 1,40 gr.
Tapa: Maxam x-wad haznesi 16 mm. tapa çapı 19 mm.
Saçma: n°10 30,10 gr. (kutuda yazan 30 gr.) Saçma yapısı kurşun, şekilleri düzgün
Kapatma şekli: Yıldız
Kapalı yüksekliği: 56,6 mm.
Erdem VARDAR
B Rh + 1982 Enez EDİRNE

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #228 : 16 Ağustos 2014, 20:50:38 »
benim merak ettiğim bu tapaların çapı ne kadar etki ediyor grupmana veya penetrasyona eksi veya artı yönde benim pozenin namlu iç çapı 18.90  :)

Özgür bey merhaba

Fişekler ile ilgili saçma şekilleri ve sertliği ideal varsayarsak, namlu çapına göre daha dar tapalar

düşük basınç ürettikleri için grupman olarak iyi iş çıkaracaktır. Tabi tapalar standart açılanlardan ise.

Fakat namlu çapına göre daha geniş tapalar aynı şartlarda daha yüksek basınç üretirler ve hız belirli

noktadan sonra grupmanı bozmaktadır. Tabi barut miktarı ve hava sıcaklığı büyük faktör.

Aşırı geniş tapalar namludan çıkmakta zorlanırken, dar tapalar boşluk oluşturduğu için delicilik

değişmektedir. Namlu iç çapına yakın fişekler hem grupman hemde delicilikte ciddi fayda

sağlamaktadır. Yaz döneminde gevşek tapa konfor ve grupman getirirken kış aylarında olay

değişmektedir. 18.30 dan 19.0 a kadar bir çok tapa ölçüsü var, denemeye müsait...

Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #229 : 16 Ağustos 2014, 20:51:40 »
Nobelsport firmasının fişekleri kaliteli fişeklerdir, italyada üretim yapan başka firmaları da bünyesine katmış büyük firmadır, bütün fişek malzemelerini kendi üretir, özellikle çok çeşitli ve her iklime uygun barutları mevcut, artık ülkemize ithalatı yok, ancak aynı malzemeler ile doldurulan Lambro fişekleri mevcut, çoğu malzemesi NSİ firmasından ithal edilmekte kaliteli fişeklerdir. Ancak eski nobelsportlarda maionchi antigelo tapası mevcut bu tapanın yapısı itibariyle performansa etkisi çoktur, iki parçadan oluşur, tapa çapı 18,6 mm., dış kısmı tek parçalıdır, grupmanı çok iyidir.
Erdem yenilerde farklı tapamı kullanılıyor,yukarıdaki görülen tapalar kullanılmıyormu artık bilgin varmı ?Bu SPEED`lerden bu kış getirtmeyi düşünüyorum(sırf tapasından dolayı).Selamlar.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #230 : 16 Ağustos 2014, 20:52:59 »
bu fişekler toplu atar biraz teper ancak mesafeli atışlarda gerçekten başarılıdır...
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #231 : 16 Ağustos 2014, 20:55:37 »
Özgür bey merhaba

Fişekler ile ilgili saçma şekilleri ve sertliği ideal varsayarsak, namlu çapına göre daha dar tapalar

düşük basınç ürettikleri için grupman olarak iyi iş çıkaracaktır. Tabi tapalar standart açılanlardan ise.

Fakat namlu çapına göre daha geniş tapalar aynı şartlarda daha yüksek basınç üretirler ve hız belirli

noktadan sonra grupmanı bozmaktadır. Tabi barut miktarı ve hava sıcaklığı büyük faktör.

Aşırı geniş tapalar namludan çıkmakta zorlanırken, dar tapalar boşluk oluşturduğu için delicilik

değişmektedir. Namlu iç çapına yakın fişekler hem grupman hemde delicilikte ciddi fayda

sağlamaktadır. Yaz döneminde gevşek tapa konfor ve grupman getirirken kış aylarında olay

değişmektedir. 18.30 dan 19.0 a kadar bir çok tapa ölçüsü var, denemeye müsait...
Mustafa bey bu bilgi benim için çok faydalı oldu. Peki bu tapaların çapı tapanın tabanından mı yoksa kovan kısmındanmı ölçülüyor?

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #232 : 16 Ağustos 2014, 21:29:15 »
Özgür bey merhaba

bilgilendirme için teşekkür ederim mustafa bey manisadan selamlar
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus armsan phenoma argentum, akkar churcıll 812, doxcarms sp, doxcarms mx2 , tuka çifte

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #233 : 16 Ağustos 2014, 22:56:24 »
Sayın Vardar
Yıllar önce kullandığım ve av vurduğum mesafelere şaştığım Maionchi Speed 35 gram ve Maionchi Long Range 32 gramların tadını hiç unutamıyorum..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #234 : 17 Ağustos 2014, 02:39:12 »
Mustafa bey bu bilgi benim için çok faydalı oldu. Peki bu tapaların çapı tapanın tabanından mı yoksa kovan kısmındanmı ölçülüyor?

Barutun temas ettiği taban kısmının çapı önemli.

bilgilendirme için teşekkür ederim mustafa bey manisadan selamlar

Rica ederim istanbuldan selamlar...
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2014, 02:42:30 Gönderen: Mustafa GÜRHAN »
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı Erdem VARDAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #235 : 17 Ağustos 2014, 10:07:59 »
Erdem yenilerde farklı tapamı kullanılıyor,yukarıdaki görülen tapalar kullanılmıyormu artık bilgin varmı ?Bu SPEED`lerden bu kış getirtmeyi düşünüyorum(sırf tapasından dolayı).Selamlar.

Erol bey, şu anda nobelsport fişekleri ithal edilmediği için bilemiyorum, şu an piyasada olanlar eskiden kalma olanlar onlarda da maionchi tapası mevcut, ancak şu anda nobelsport bu tapaları üretmiyor, GT kodlu tapaları kullanıyor.
Erdem VARDAR
B Rh + 1982 Enez EDİRNE

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #236 : 17 Ağustos 2014, 14:02:56 »
SAYIN AKMAN teşekkürler

fişekleri 3 gün önce aldım....  ERDEM VARDAR bey nobel fişekleri ile ilgili olumlu yorumlar yapınca kendisinede bahsettim.... kendiside  uzak mesafe tahtalı ve ördek avı için   çok soğuk  - derecelerde pek randıman alınmaz ama + derecelerde çok kaliteli fişek oldugunu söyledi....  bulundugumuz iklime uygun.......

3 kutu 6 no NOBEL SPEED........  1 kutu 5 no M SPEED...... 1 kutu da 2 no STANDARD olan fişekten aldım.....  kısmet olursa tahtalı avında ördek avında kullanacagım...
HÜSEYİN BEY
Diğerlerini kullanmadım ancak NOBEL SPORT SUPER SPEED 36 GR 5-6 NO saçmalı olanlarında tahmini iki kutu almıştım halen daha elimde 5-10 ar adet vardır -5,-10 derece sıcaklıklarda yüksek geçit yapan ördek ve güvercin avlarında sonderece başarı ile kullandım.. korkmayın eksi dereceli havalardada oldukça tatminkar sonuçlar verecektir....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Metin GÖRGÜLÜ

• Müdavim Üyemiz
  • yelkili
« Yanıtla #237 : 17 Ağustos 2014, 15:25:59 »
Kuru soğuk havalarda C7 barutunun portakal renkli32 gr.ve 34 gr. Maionchi fişeklerde hiçmi katkısı yoktu beyler  :) bu tapa işinden daha önemli olan konu ayrıca belirtmede fayda var barut konusudur diye düşünmekteyim..
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2014, 15:28:49 Gönderen: Metin GÖRGÜLÜ »
METİN GÖRGÜLÜ-1969- YELKİ KÖYÜ-İZMİR
TECRÜBE ÖĞRETMEN'LERİN EN İYİSİDİR.
YALNIZ OKUL MASRAFI AĞIRDIR.

resim yükle

Çevrimdışı Metin GÖRGÜLÜ

• Müdavim Üyemiz
  • yelkili
« Yanıtla #238 : 17 Ağustos 2014, 15:38:32 »
İspanyol CSB1-CSB3  maxam barutları nın Renkleri çok dikkatli incelenmezse eğer ayırt edilemeye bilir.
O zamanda yanış bilgi verilmiş olur. !!!!!
 Hepimize yeni sezonda  kazasız belasız RASGELE diyorum. Selamlar saygılar.
METİN GÖRGÜLÜ-1969- YELKİ KÖYÜ-İZMİR
TECRÜBE ÖĞRETMEN'LERİN EN İYİSİDİR.
YALNIZ OKUL MASRAFI AĞIRDIR.

resim yükle

Çevrimdışı Erdem VARDAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #239 : 17 Ağustos 2014, 19:10:08 »
HÜSEYİN BEY
Diğerlerini kullanmadım ancak NOBEL SPORT SUPER SPEED 36 GR 5-6 NO saçmalı olanlarında tahmini iki kutu almıştım halen daha elimde 5-10 ar adet vardır -5,-10 derece sıcaklıklarda yüksek geçit yapan ördek ve güvercin avlarında sonderece başarı ile kullandım.. korkmayın eksi dereceli havalardada oldukça tatminkar sonuçlar verecektir....

Hakan Bey, nobelsport 36 gr. fişklerdeki barut tecna barutudur, eksi derece ve nemli havalarda performans verir çünkü dibazik baruttur, eksi derecenin üzerindeki sıcaklarda C7 gibi mono bazik barutlar genelde tercih edilir.
Erdem VARDAR
B Rh + 1982 Enez EDİRNE

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #240 : 18 Ağustos 2014, 10:16:38 »

Hakan Bey, nobelsport 36 gr. fişklerdeki barut tecna barutudur, eksi derece ve nemli havalarda performans verir çünkü dibazik baruttur, eksi derecenin üzerindeki sıcaklarda C7 gibi mono bazik barutlar genelde tercih edilir.
sn.VARDAR
Barut konusunda fazla bir bilgim yok söyledikleriniz doğrudur
ben sadece yaşadığım gözlem ve tecrübelerden bahsettim ,, sizin paylaştığınız fişeğin anatomik incelemesindende özellikle tapanın bu farkı yararttığı düşüncesindeyim..
paylaşımlarınız ve emekleriniz için TEŞEKKÜRLER....
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #241 : 18 Ağustos 2014, 21:21:53 »
c7 barut istiyorsanız  Lambro Blue 34 gram 7-8 no ve yine Lambro Brown 33 7-8 no kullanacaksınız...c7 çok iyi bir barut....Ben lambro blue 7 noyu sonbaharda 6 noyu kışta kullanıyorum çok memnunum...

http://www.fisekmarket.com/default.asp?git=9&urun=4#.U_JEJaMxgR4
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #242 : 18 Ağustos 2014, 21:44:02 »
.
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2017, 03:20:54 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #243 : 19 Ağustos 2014, 10:08:03 »
Özgür bey merhaba

MUSTAFA BEY
Yapmış olduğunuz tespitlerin son bölümündekilerin çoğuna katılmakla birlikte
namlu çapından küçük ölçülü tapalarda ,, namlu çapından  yüksek ölçülü tapalarda ne grupman nede penetrasyon açısından tatmin edici sonuçlar vermiyor maalesef ,, en ideali hem yaz hemde kış aylarında namlu iç çapından çok az farklı ,, örneğin ((18.3 mm iç çapa 18.4-18.5 mm ölçülü tapa veya 18.5 mm iç çapa 18.6-18.7 mm ölçülü tapa gibi)) değerlerdeki tapalar her zaman daha stabil ve hem patern hemde penetrasyon olarak daha iyi değerlerde atışlar yapmanızı sağlıyor....
Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #244 : 19 Ağustos 2014, 21:18:37 »
MUSTAFA BEY
Yapmış olduğunuz tespitlerin son bölümündekilerin çoğuna katılmakla birlikte
namlu çapından küçük ölçülü tapalarda ,, namlu çapından  yüksek ölçülü tapalarda ne grupman nede penetrasyon açısından tatmin edici sonuçlar vermiyor maalesef ,, en ideali hem yaz hemde kış aylarında namlu iç çapından çok az farklı ,, örneğin ((18.3 mm iç çapa 18.4-18.5 mm ölçülü tapa veya 18.5 mm iç çapa 18.6-18.7 mm ölçülü tapa gibi)) değerlerdeki tapalar her zaman daha stabil ve hem patern hemde penetrasyon olarak daha iyi değerlerde atışlar yapmanızı sağlıyor....

Aslında aynı şeyleri anlatmaya çalıştım, sizinde tespitiniz aynı olmuş, 18.52 çaplı tüfeğimde 18.54 çaplı tapa ile mükemmel sonuçlar alıyorum.
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #245 : 27 Ağustos 2014, 22:09:02 »
16 kalibre jet marka fişekler sert patlıyor
  • Stoeger 2000
1973
memleket fethiye-iş burdur

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #246 : 03 Eylül 2014, 11:28:46 »
YAF BİOR 30 GR.

resim yükle

Kovan: Cheddite şeffaf mavi renk kovan 70 mm., metal yüksekliği 12 mm.
Kapsül: Cheddite CX2000
Barut: Cheddite Aquila 1,38 gr.
Tapa: Cheddite freeshot bior tapa
Saçma: n°10 29,69 gr. (kutuda yazan 30 gr.) Saçma yapısı kurşun
Kapatma şekli: Yıldız
Kapalı yüksekliği: 57 mm.
bu fişekten bıldırcında kullanmak için 10 sunu almıştım üveyik avında fişeğim bitince bunlardan kullanayım dedim sonuç harika tüfek sevdi galiba bu sabahda vurduğum kuşu adımladım 65 adım geldi
« Son Düzenleme: 03 Eylül 2014, 11:31:12 Gönderen: Özgür ATAŞ »
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus armsan phenoma argentum, akkar churcıll 812, doxcarms sp, doxcarms mx2 , tuka çifte

Çevrimdışı Ersin BAHAR

• *
« Yanıtla #247 : 03 Eylül 2014, 15:37:53 »
bu fişekten bıldırcında kullanmak için 10 sunu almıştım üveyik avında fişeğim bitince bunlardan kullanayım dedim sonuç harika tüfek sevdi galiba bu sabahda vurduğum kuşu adımladım 65 adım geldi
Aynı fişeği 2 yıl önce keklik açılışında yıldız pozede kullandım (7 no saçma). Yaklaşık 20 metreden tavşan kalktı ve 2 defa vurmama rağmen bi 10-15 metre sonra düştü hayvan. Tavşanı yüzdüğümde saçmaların çoğu derinin altında kalmıştı, bi daha da yanaşmadım bu fişeğe. Ya benim yıldız poze sevmedi ya da o dönemki fişeklerde sıkıntı vardı.
Ersin BAHAR
1983 mersin

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #248 : 03 Eylül 2014, 16:40:40 »
Aynı fişeği 2 yıl önce keklik açılışında yıldız pozede kullandım (7 no saçma). Yaklaşık 20 metreden tavşan kalktı ve 2 defa vurmama rağmen bi 10-15 metre sonra düştü hayvan. Tavşanı yüzdüğümde saçmaların çoğu derinin altında kalmıştı, bi daha da yanaşmadım bu fişeğe. Ya benim yıldız poze sevmedi ya da o dönemki fişeklerde sıkıntı vardı.
ersin bey ben de yaf firmasının  av fişeklerini bu sezona kadar hiç kullanmamıştım diğer fişekleri hakkındada bilgim yok bu fişeğide bıldırcında denerim diye almıştım ondan önce bu sezon üveyikte 32  gr diana ,30 gr rc ve 28 gr saga kullandım bu fişeklerin hepside sert geldi benim pozeye fişekler bitince bide şu yafı deneyim dedim performansı şaşırtıcı şekilde çok iyi çıktı
Özgür ATAŞ

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #249 : 03 Eylül 2014, 18:40:38 »
yaf 30 gr bior tapa aynı şeffaf mavi kovan. 2 kutu fişek aldım birinde barut yeşil renkli kare şeklindeydi. diğerinde de aynen bunun gibi kırmızı barutluydu. barutu yeşil olanların ne patlamasında ne tepmesinde ne de avı vurmasında iş yoktu tam bir fiyasko çıktı o kutu. sizin tavşana attığınız da büyük ihtimal öyledir. diğer aldığım kırımızı barutlu fişeklerle çok güzel bıldırıcn avı yaptım hatta kutudan 3-4 tane artmıştı onlarla da çulluk zamanı çulluk vurdum. söz konusu yaf ise bu tür şeyler çok normal. bir öylesin bir böyle neden bunu yapıyorsun yaf...