Gönderen Konu: Browning Phoenix Topcode hakkında!  (Okunma sayısı 6444 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
Browning Phoenix Topcode hakkında!
« : 28 Haziran 2012, 16:59:22 »
Merhaba değerli üstadlarım.Bilmediğim bir konu hakkında siz değerli üstadlara bir soru sormak istiyorum.Daha önce bu soruyu Browning konularì içinde bir kez sormuştum ama net bir cevaba ulaşamamıştım.
Şimdi merak ettiğim konu Browning Phoneix tüfeğim 66cm namlu boyuna sahip.Bu namlu boyu ile kış aylarında rahat biçimde ördek avı yapılabilirmi?
Back bored namlu özelliğine sahip olduğu için özellikle kış aylarında ne marka ve kaç gram fişek önerirsiniz?
Beni bu konuda aydınlatırsanız siz değerli arkadaşlara çook teşekkür ederim.Saygìlar.
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: Browning Phoenix Topcode hakkında!
« Yanıtla #1 : 28 Haziran 2012, 17:24:05 »
Hız açısından 66 cm namlu ördek avı yapılmayacak bir şey değildir. Fişekten fişeğe 10 m/s civarında artış ve azalışlar vardır ve önemsenmez. 66 cm ile 76 cm arasındaki hız farkı da olsa olsa 10 m/s kadar ya var ya yoktur. Yani hızı yeter mi endişeniz olmasın.

Öte yandan namlu uzadıkça ördek gibi geçen kuşlarda hedefi takip etmek daha kolaydır. Bu sebeple isabet ve verim daha iyi olabilir. Yine de herkese aynı miktarda etki etmez.

Fişek seçimi konusu çok uzun. Burada bitmez. Bence alın deneyin. İnanın iki aynı marka ve model arasında bile birinin randıman verdiği fişeği diğeri beğenmez. Demedi demeyin. Yine de kim ne kullanıyor diye merak ediyorsanız , ona sözüm yok.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 28 Haziran 2012, 17:59:37 »
Merhaba değerli üstadlarım.Bilmediğim bir konu hakkında siz değerli üstadlara bir soru sormak istiyorum.Daha önce bu soruyu Browning konularì içinde bir kez sormuştum ama net bir cevaba ulaşamamıştım.
Şimdi merak ettiğim konu Browning Phoneix tüfeğim 66cm namlu boyuna sahip.Bu namlu boyu ile kış aylarında rahat biçimde ördek avı yapılabilirmi?
Back bored namlu özelliğine sahip olduğu için özellikle kış aylarında ne marka ve kaç gram fişek önerirsiniz?
Beni bu konuda aydınlatırsanız siz değerli arkadaşlara çook teşekkür ederim.Saygìlar.

atagan kardeşim bu namlu uzunluğu olayına kafan bukadar takılmasın boş laflara kulak asma 66 namluyla hertürlü yaparsın ördek avını. bacak bored namlular iri saçmayı seviyor. back boredler su kuşları avı için en iyi namlu. 5 numara atacağına 3 yada 2 numara at şov yapacaksın inan bana. 34 gr 36 gr 3 ve 2 numara fişeklerle 35-40 metreden bir hedefe (75 cm x 75 cm kartona) test yap nedemek istediğimi anlıyacaksın. şokları değiştirerek yap hangisinde daha iyi başarı alırsan o şoku kullan.
« Son Düzenleme: 29 Haziran 2012, 10:11:11 Gönderen: Hakan SEÇKİN »
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA
BEN HAYATIMDA 2 MUSTAFA İSMİNİ ÇOK SEVDİM 1.CİSİ EY MÜMİNLERİM DİYEN SAV MUHAMMED MUSTAFA 2.Sİ EY YÜCE MİLLETİM DİYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. BİR YILDIZ VAR KANINDAN YADİGAR, BİR DE HİLAL UNUTTUN MU ÇOCUK? SADECE BİR CADDE ADI DEĞİLDİR İSTİKLAL.

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 28 Haziran 2012, 18:01:29 »
Hız açısından 66 cm namlu ördek avı yapılmayacak bir şey değildir. Fişekten fişeğe 10 m/s civarında artış ve azalışlar vardır ve önemsenmez. 66 cm ile 76 cm arasındaki hız farkı da olsa olsa 10 m/s kadar ya var ya yoktur. Yani hızı yeter mi endişeniz olmasın.

Öte yandan namlu uzadıkça ördek gibi geçen kuşlarda hedefi takip etmek daha kolaydır. Bu sebeple isabet ve verim daha iyi olabilir. Yine de herkese aynı miktarda etki etmez.

Fişek seçimi konusu çok uzun. Burada bitmez. Bence alın deneyin. İnanın iki aynı marka ve model arasında bile birinin randıman verdiği fişeği diğeri beğenmez. Demedi demeyin. Yine de kim ne kullanıyor diye merak ediyorsanız , ona sözüm yok.

volkan beyin söylediklerine de aynen katılıyorum.
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA
BEN HAYATIMDA 2 MUSTAFA İSMİNİ ÇOK SEVDİM 1.CİSİ EY MÜMİNLERİM DİYEN SAV MUHAMMED MUSTAFA 2.Sİ EY YÜCE MİLLETİM DİYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. BİR YILDIZ VAR KANINDAN YADİGAR, BİR DE HİLAL UNUTTUN MU ÇOCUK? SADECE BİR CADDE ADI DEĞİLDİR İSTİKLAL.

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #4 : 28 Haziran 2012, 21:46:55 »
Sayın Volkan bey ve Sayın Hakan bey,değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.İnanın her yorumunuz benim için çok kıymetli.Peki genel olarak ördek avında 3 veya 2 numara saçma idealmidir?Kış aylarında havanın sert soğuğuna göremi 34 gr. 36 gr.tercihi yapmalıyım?
  • -Baikal NK 43 E S&S

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #5 : 28 Haziran 2012, 23:02:29 »
Değişir Atagan Bey kardeşim, ben krik ördek için 8 no kullanırım. Hem yetiyor hem iyi. Hava soğudukça ve mesafe uzadıkça saçma ve gramajı azar azar artırıyorum. Yine de 5 no dan büyük saçma gerekmedi bana. Ben geçit değil bek avı yapıyorum ve bana göre kafi. Şok da ya 4 ya 3 oluyor. Önerim bir kağıda deneyin. Ördeğa atacağınız en uzak mesafeye kağıdı dikin ve uygun irilikte saçma ve şokla talim yapın. Ördek cesametinde kuşa 4-5 saçma isabet ettirebileceğiniz fişeği ve şoku ava kullanın. Keklik g,b, kuşlara 3 tane kadar isabet alması makul olur. Yine tekrar edeyim, olacağından küçük saçma kullanıpda çok değiyor diye tercih etmeyin. Makul olmalı. Küçük ördeğe 7-8 gibi, büyük olanlara 4-7 arasında ama mesafeye de bağlı. Denemeden olmaz.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ayhan TAŞDEMİR

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #6 : 28 Haziran 2012, 23:35:06 »
.
« Son Düzenleme: 24 Haziran 2013, 23:22:28 Gönderen: Ayhan TAŞDEMİR »
  • remington 1187 premier lc
  • remington 870
  • labrador
Ayhan TAŞDEMİR
1966-Samsun

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 29 Haziran 2012, 01:40:08 »
y oto tüfekler için bence yarım şok ördek avı için ideal olur.hava durumuna göre  5 6 7 8 9 numara saçmalar 24 ve 36 arası fişekler  tercih ederim. açık  havalarda 7 numara kapalı havalarda 5 numara kullanıyorum.sabah öğle akşam geçit avları için hep 5 numara.magnum fişek kullanmıyorum ama ondada 5 numara idael olur diye düşünüyorum.9 numara ördeğe atılırmı diye düşünen arkadaşlar varsa parlama ve akşam beklerinde 20 30  mt ye kadar 5 nolu şokla  epey ördek vurmuşluğum vardır.her zaman ince saçma kullanmayı  tercih etmişimdir.bu yüzden 5 numaradan iri fişek  pek atmam.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 29 Haziran 2012, 07:34:54 »
çok eskiden derginin birisinde okumuştum aynı mesafeye evcil ördekleri koyup 5 ve 6 numarayı test etmişler 6 ile vurulanlar daha çabuk ölmüş 5 ile yaralı kalanlar daha fazla olmuş. tabi 1 2 ördekte değil yüzlerce ördekte denemişler
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 29 Haziran 2012, 10:00:08 »
arkadaşların çoğunun yorumu doğrudur atagan kardeşim yalnız sen tüfeğim back bore namlu diye belirtmişsin. ben de şunu söyledim back bore namlular kalın saçmayı sever normalde insanlar ördeğe 5 veya altı atar sen biraz daha kalın saçma atacaksın ki back bore namlunun nekadar etkili olduğunu göreceksin.. buraya dikkat çekerim.
« Son Düzenleme: 29 Haziran 2012, 10:57:40 Gönderen: Hakan SEÇKİN »
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 29 Haziran 2012, 10:04:34 »
arkadaşların hepsinin yorumu doğrudur atagan kardeşim yalnız sen tüfeğim back bore namlu diye belirtmişsin. ben de şunu söyledim back bore namlular kalın saçmayı sever normalde insanlar ördeğe 5 veya altı atar sen biraz daha kalın saçma atacaksın ki back bore namlunun nekadar etkili olduğunu göreceksin.. buraya dikkat çekerim.

sana önerimide şöyle yaptım 35-40 metreden kağıda dene. senin tüfeğinin namlusu sana yorum yazacakların namlularından daha farklı. Bu namlular ağır dolu ve kalın saçmayla şov yapar. artık gerisi  sana kalmış ikisinide dene. eğer yanılıyorsam söylersin
back bore namlular grupmanda olağanüstüdür ama saçma hızından tavizi vardır bunuda biraz daha sert mermi ve kalın saçmayla tölare edince dar namlunun 5 numarayla sağladığı saçma dağılımını sen 3 noyla sağlayacaksın. 3 no saçmada ördeğe kodumu otutturacak  :D
« Son Düzenleme: 01 Temmuz 2012, 14:19:42 Gönderen: Hakan SEÇKİN »
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 29 Haziran 2012, 12:49:20 »
HER YİĞİDİN KENDİNE GÖRE BİR YOĞURT YEMESİ VARDIR deneye deneye kendine en uygun olanı bulursun nasıl olsa RASTGELE.....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #12 : 17 Ağustos 2012, 17:40:59 »
Değerli arkadaşlar aklıma takılan bir konu daha var onuda sizler sormak istedim.Konunun başındada bahsettiğim gibi bendeki browning back bored namlu sistemine sahip ve bu namlular kalın saçma ile şov yapıyor diyorsunuz.Lakin hala bir a4 kağıdına 35-40 metreden atış yapıp deneme imkanı bulamadım.Yarın nasipse denemelerini yapacağım.Peki sizlere şunu sorsam,madem bu back bored namlu kalın saçma seviyor ördekte 1 numara saçma kullansam acaba ne derece mantıklı olur2 numara ve 3 numarayıda deniycem ama genede sizlere danışmak istedim.....
  • -Baikal NK 43 E S&S