Gönderen Konu: BROWNİNG ARMS  (Okunma sayısı 11347 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali AKIL

• *
BROWNİNG ARMS
« : 10 Şubat 2015, 14:32:16 »
1   2      3      4 
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2015, 14:34:19 Gönderen: Ali AKIL »
  • BERETTA 690 Field lll
  • BERETTA S686 L SIPECIAL
Ali AKIL
1986-Antalya

Çevrimdışı Ali AKIL

• *
Ynt: BROWNİNG ARMS
« Yanıtla #1 : 10 Şubat 2015, 15:10:52 »
3 video   1,30 otuzdaki namlu işleminin amcı nedir ?
  • BERETTA 690 Field lll
Ali AKIL
1986-Antalya

Çevrimdışı Ali AKIL

• *
« Yanıtla #2 : 10 Şubat 2015, 15:12:05 »
3 video da 2,28  b125 serisine geçiyor
  • BERETTA 690 Field lll
Ali AKIL
1986-Antalya

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #3 : 10 Şubat 2015, 18:27:28 »
Videonun tamamını henüz izleyemedim ama videoda söylediğiniz dakikada yapılan işlem, "honing" , yani honlama. Stresi alınan namlunun içini, iyice pürüzsüzleştirmek için yapılan bir işlem.

Tüfeğin kalitesine ve üreticiye göre bu sürecin şekli, aşamaları ve süresi değişiyor genellikle. Ama krom kaplama yapılmayan üst düzey namlularda, bu süreç oldukça hassas ve uzun süren bir işlem. Üst düzey tüfeklerin içine baktığınızda, namlu içinin parlak değil, bire bir ayna olduğunu göreceksiniz. Aklınıza hayatınızda gördüğünüz en parlak ve yansıtıcı gerçek aynayı getirin, hah işte ondan daha parlak ve pürüzsüz... (Sadece üst düzeyleri kastediyorum, H&H, Purdey, Boss vs..)

Yani o kadar parlaktır ki, parlak ve pürüzsüz olmasıyla bilinen krom kaplamadan dahi daha parlak ve pürüzsüzdür. Tabii namluya bakmazsanız, bakımını eksik ederseniz, bir sene içinde "veresiye sürülmüş tarla" kıvamına gelir namlu, orası ayrı :D

• Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #4 : 10 Şubat 2015, 20:00:59 »
Videolara teşekkürler.Çok ilgimi çeken mevzu olduğundan görüntüleri zihnim adeta sünger gibi emdi :).Dikkatimi celbeden birkaç şey var.
-namlu ve gövde isleme ile birbirine o kadar düşük toleransla ve tüm temas yüzeyleri arasında boşluk kalmayacak şekilde montajlanıyor ki tüfek patladığında namluda oluşan çok hafif genişleme namlu ve gövdeyi birbirine adeta kenetliyor buna kendi kendini kilitleme diyor anlatıcı ve tüfeğin ömrünü uzattığı gibi asıl kilit elemanlarına binen yükü de hayli azalttığından kilit ömrünü de uzatıyor.
-İbrahim bey'in evvelce bahsettiği gibi 125 parçaları harici tedarikçilerden yarı mamül geliyor ama montajı liege ustalarınca b25 stantadardında aynı özenle yapılıyor deniliyor videoda.
-video kaç senesinde çekilmiş bilemiyorum ama bu derece özen pahalı ingiliz tüfeklerin videolarında bile yok.hal böyle ise fiyat etiketleri az bile bu emek ve özene göre.Bir de aynı ihtimam b25 in tüm modellerinde geçerli mi veya hangi modelden itibaren bu standart var?Günümüz de üretilen custom modellerde de eşdeğer ihtimam ve beceri var mı?
-honlama işlemi yağ ,kurşun ve su zımparası marifeti ile namlu içi ayna gibi olana kadar tatbik ediliyor anlatılana göre.

İzlemekten aşırı zevk aldığım bu videoları yüklediğiniz için teşekkürler.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #5 : 10 Şubat 2015, 20:21:43 »
Dört başı mamur denir ya... Aynen öyle çok güzel ve net özetlemişsiniz Kamil Bey , elinize sağlık.

B25'in seri üretimden kaldırılmasının sebebi bu detaylı üretim süreci ya zaten... ;D Patır kütür, piyasayı düşük maliyetli otomasyon süreçlerinde üretilmiş "cnc" tüfeklerle doldurup Browning'in ve efsanenin, Superposed'un belini kıran Beretta'ya o yüzden kılım ya zaten  ;D

Evet, günümüzde üretilen B25'ler de minimum bu ihtimamı, vereceğiniz paraya göre daha fazla ihtimamı da görüyor. 10binlerce Euro'lara varabilen fiyatın minimum %50'sini ödüyorsunuz, (arada ithalatçı varsa, size özel finansman sağlayabilir daha azını ödeyebilirsiniz belki, ithalatçıyla olan ilişkinize bağlı) sipariş kabul ediliyor, ortalama bir sene bazen daha fazla süre sonra tüfeğiniz gönderiliyor.

Ah Beretta ah... ;D

Videolara teşekkürler.Çok ilgimi çeken mevzu olduğundan görüntüleri zihnim adeta sünger gibi emdi :).Dikkatimi celbeden birkaç şey var.
-namlu ve gövde isleme ile birbirine o kadar düşük toleransla ve tüm temas yüzeyleri arasında boşluk kalmayacak şekilde montajlanıyor ki tüfek patladığında namluda oluşan çok hafif genişleme namlu ve gövdeyi birbirine adeta kenetliyor buna kendi kendini kilitleme diyor anlatıcı ve tüfeğin ömrünü uzattığı gibi asıl kilit elemanlarına binen yükü de hayli azalttığından kilit ömrünü de uzatıyor.
-İbrahim bey'in evvelce bahsettiği gibi 125 parçaları harici tedarikçilerden yarı mamül geliyor ama montajı liege ustalarınca b25 stantadardında aynı özenle yapılıyor deniliyor videoda.
-video kaç senesinde çekilmiş bilemiyorum ama bu derece özen pahalı ingiliz tüfeklerin videolarında bile yok.hal böyle ise fiyat etiketleri az bile bu emek ve özene göre.Bir de aynı ihtimam b25 in tüm modellerinde geçerli mi veya hangi modelden itibaren bu standart var?Günümüz de üretilen custom modellerde de eşdeğer ihtimam ve beceri var mı?
-honlama işlemi yağ ,kurşun ve su zımparası marifeti ile namlu içi ayna gibi olana kadar tatbik ediliyor anlatılana göre.

İzlemekten aşırı zevk aldığım bu videoları yüklediğiniz için teşekkürler.
1978 - Istanbul

• Expert Üye
« Yanıtla #6 : 10 Şubat 2015, 20:52:31 »
Beretta Tuncay Kahraman bey in tabiriyle biz kunta kintelerin can simidi,demeyin öyle ahlı vahlı sözler sevgili beretta mıza İbrahim bey :),tüm varlığını ipotek ettirmeden düzgün bir tüfek sahibi yapmıştır vatandaşı.2000 hatta daha sağlamı 1995 öncesi berettaların gene de hayli otomasyon ürünü olsa da şimdikilerden çok daha fazla olan el işçiliği marifetiyle(ama gene de el emeği bir b25 in yüzde biri değildir zannımca)  b25 e yakın kalite standardı(açılıp kapanma,tetik sistemi sağlığı ve namlu düzgünlüğü olarak) olduğunu iddia edebilirim,mesela namluyu videolardaki gibi isleyip gövdeye oturtsak bahsettiğim periyot berettaları b25 le aynı notu alır kanaatindeyim(not:tarafsız otörler aksini  derse sesimi kısarım  :)).Ahşap işçiliği de şimdikilere göre çok daha iyidir eskilerde.Yenileri sorarsanız Hugludan hele hele akus akdaş gibi iyi yerli firmlara göre bile iyi değil işçilik olarak bence ama tasarım ve genel kalite olarak daha iyi tabi.Bordrolu insanlar için benim önerim s serisi berettalar,68x lerin eski serileri,robust ve simsonlardır,bulabilirlerse cz çifte bir de.
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2015, 21:50:52 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #7 : 10 Şubat 2015, 21:10:58 »
Estağfurullah Kamil Bey, ne kunta kintesi :D

Ama, üretimin uzun sürmesinin asıl sebebi namlular zaten. Aylar sürüyor. Yoksa action maker, en uzunu bir kaç haftada işini bitiriyor. Stock maker daha uzun çalışsa, maksimum 140-150 adam X saat çalışsa o da bir aydan uzun sürmüyor. Gravür tarafı, bir fully coverage işiyse tüfek, parçalı çalışıyor, üretim süreçlerine arada dahil olabiliyor ama gravür için de maksimum çalışılsa toplam 200 adam X saat. Hadi 300 adam X saat olsun.

Yani, asıl iş namlu zaten :) Dolayısıyla , Beretta'ya özel "selamlarımı" gönderiyorum.  :D

Bu arada, ben de bir çoğumuz gibi, bordrolu çalışıyorum, yani işçiyim ben de yasal olarak, şimdi bir Beretta mı almalıyım :D Hem de S serisi ;D
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 10 Şubat 2015, 21:11:31 »
Beretta Tuncay Kahraman bey in tabiriyle biz kunta kintelerin can simidi,demeyin öyle ahlı vahlı sözler sevgili beretta mıza İbrahim bey :)
Çok hoşuma gitti abi bu laf :) Tuncay abi bu işi biliyor Browningleride sevse biraz daha iyi olucak ama :) Saygılar sunuyorum buradan yine Tuncay abiye.
Bende en çok Beretta silahları kullansamda Browning bence bir ayrıcalık sektör olarak. Videoları izlerken içim geçiyor sanat kalite kokuyor. Teşekkürler Ali AKIL kardeşim paylaşım için içimizi erittin.
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

• Expert Üye
« Yanıtla #9 : 10 Şubat 2015, 21:32:42 »

Bu arada, ben de bir çoğumuz gibi, bordrolu çalışıyorum, yani işçiyim ben de yasal olarak, şimdi bir Beretta mı almalıyım :D Hem de S serisi ;D

Büyük bir şirkette yönetici bordrosu değilse öneririm s serisini size de rahatlıkla.B25 yanılmıyorsam fabrika fiyatı  minumum 15000 euro dan başlayıp yukarı  doğru gidiyor,yanlış mı tavsiyem :)?Nüfusun yüzde doksan dokuzunun erişimine uzak meblağlar.Büyük bir sevgi besleyip mütevazi geliri olan da olağanüsütü fedakarlık yapmak ve sabırla tasarruf yapmak kaydıyla alabilir tabi de değer mi o sıkıntılı sürece?İkinci elleri bile a1,a2 lighting vs hariç (ki onların bile yıpranmış da olsa 6000 tl nin altına düşmedi) iyi paralara satıldı bu sitede(min 15000 tl gibi hatırlıyorum).
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2015, 21:37:22 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

• Expert Üye
« Yanıtla #10 : 10 Şubat 2015, 21:41:46 »
525 ve bilhassa miroku yu da tavsiye ederim ama (mirokuyu bilmiyorum ama tahminen o da )ağır bir tüfek.Bir tane 71 namlu citori görmüştüm 3kilo 670 gramdı.
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2015, 21:48:33 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Ali AKIL

• *
« Yanıtla #11 : 10 Şubat 2015, 21:48:24 »
Teşekkürler ibrahim by honnama işlemindeki Namlu şok degeri kapsıyor mu
  • BERETTA 690 Field lll
Ali AKIL
1986-Antalya

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #12 : 10 Şubat 2015, 21:58:25 »
Yok yok, şaka yapıyorum, tavsiyeleriniz çok mantıklı Kamil Bey :)

Zaten benim Beretta "takıntıma" da mantıktan ziyade, azıcık "hissi" bir "psikoz" diyelim... ;D

Büyük bir şirkette yönetici bordrosu değilse öneririm s serisini size de rahatlıkla.B25 yanılmıyorsam fabrika fiyatı  minumum 15000 euro dan başlayıp yukarı  doğru gidiyor,yanlış mı tavsiyem :)?Nüfusun yüzde doksan dokuzunun erişimine uzak meblağlar.Büyük bir sevgi besleyip mütevazi geliri olan da olağanüsütü fedakarlık yapmak ve sabırla tasarruf yapmak kaydıyla alabilir tabi de değer mi o sıkıntılı sürece?İkinci elleri bile a1,a2 lighting vs hariç (ki onların bile yıpranmış da olsa 6000 tl nin altına düşmedi) iyi paralara satıldı bu sitede(min 15000 tl gibi hatırlıyorum).
1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #13 : 10 Şubat 2015, 22:04:00 »
Evet Ali Bey, ince honlama aşamalarında komple namlu honlanır.

Merkel'de bu son honlamanın hata toleransı 1 milimetrenin onbeşbinde biri gibi uçuk bir değer. E tabii ki böyle üst düzey namlunun içine krom vs kaplama yapılır mı? Yapılmaz tabi.

Teşekkürler ibrahim by honnama işlemindeki Namlu şok degeri kapsıyor mu
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #14 : 10 Şubat 2015, 22:37:16 »
Kıymetli Özgür,
Ben zaten bir Browning hayranıyım..Superposed modellerinin tabiki..
FN deyince hep iyi şeyler kıpırdar içimde..Ama geniş namlu kavramını Mossberg ten sonra En Geniş namlu çapını sevemedim bir türlü..Belki psikolojik ama sevemedim işte..
Sn.Ünlütürk,
Silver Pigeon serisi çok olgun 68X Special serisinden sonra çok Ticari ve Makine işi oldu..Kendi sahip olduklarımdada Bir Fausti yada Guerini kalitesini hissedemedim..Tabiki el işçiliğinin yani  insan faktörünün azlığından..
690 Field III  ün daha iyi olduğuna inanıyorum..725 gibi daha iyi toparlanmış bir silah..
Beretta alınabilir fiyatlara yüksek teknoloji, kalite ve prestij sunabilen en önemli aktör benim için..
Kaç kişi B25 siparişi verebilirki içimizden...
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Expert Üye
« Yanıtla #15 : 10 Şubat 2015, 22:53:57 »
Tuncay bey,benim de ifade etmek istediklerimi güzel özetlemişssiniz.Beretta nın vizyonu bu bence de,alınabilir fiyatlara kalite prestij ve teknoloji sunmak.

İbrahim bey,söylediğiniz gibi tavsiyelerimi ağırlıkla mantık çerçevesinde yapmaya çalışıyorum ama konu av ve av silahları olduğunda mantık rahatlıkla geri plana atılabilir,farkındayım.Hepimizi büyüleyen bir konu.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #16 : 10 Şubat 2015, 23:04:05 »
Tuncay Bey, ciddi ciddi merak ettirdiniz bana şu 690'ı... :)

Hiç dikkatimi çekmedi Komando'nun ya da Yazıcılar'ın bayilerinde. Beretta diye mi dikkatimi çekmedi nedir ? :D

Gelmiş mi ki Türkiye'ye?

Londra'da Beretta mağazasının önünden belki elli kere yaya olarak geçmişimdir, bir kere içeri giremedim , bir kere çekmedi içeri beni :) Bu bahsettiğim Beretta mağazası, Purdey'in mağazasının en az iki katı bu arada :D

Çok daha gösterişli ve cafcaflı ... Neyineyse... :D

İlk gördüğüm yerde bakacağım şu 690'a, merak ettim...

Kıymetli Özgür,
FN deyince hep iyi şeyler kıpırdar içimde..Ama geniş namlu kavramını Mossberg ten sonra En Geniş namlu çapını sevemedim bir türlü..Belki psikolojik ama sevemedim işte..
Sn.Ünlütürk,
Silver Pigeon serisi çok olgun 68X Special serisinden sonra çok Ticari ve Makine işi oldu..Kendi sahip olduklarımdada Bir Fausti yada Guerini kalitesini hissedemedim..Tabiki el işçiliğinin yani  insan faktörünün azlığından..
690 Field III  ün daha iyi olduğuna inanıyorum..725 gibi daha iyi toparlanmış bir silah..
Beretta alınabilir fiyatlara yüksek teknoloji, kalite ve prestij sunabilen en önemli aktör benim için..

1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #17 : 10 Şubat 2015, 23:11:19 »
Affordable CNC Prestige = Beretta
:D

Tuncay bey,benim de ifade etmek istediklerimi güzel özetlemişssiniz.Beretta nın vizyonu bu bence de,alınabilir fiyatlara kalite prestij ve teknoloji sunmak.

İbrahim bey,söylediğiniz gibi tavsiyelerimi ağırlıkla mantık çerçevesinde yapmaya çalışıyorum ama konu av ve av silahları olduğunda mantık rahatlıkla geri plana atılabilir,farkındayım.Hepimizi büyüleyen bir konu.
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Semih MAVİLİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 10 Şubat 2015, 23:29:55 »
Kıymetli Özgür,
Sn.Ünlütürk,

Belki bunun için beretta oldu dünya hafif silah pazarında bir numara ve daha  ulaşılabilir seviyede fiyat,teknoloji ve tasarım,
ne denebilir browningin videoları ile kıyaslama bile bize çok şey anlatır,
browning belki biraz elitist,beretta avam....
  • benelli cordoba
  • beretta çifte
  • benelli super 90
Drsalih Semih mavili
1981
Dostluğumuz ebedidir, menfaate tahvil olmaz, menfaat için dost görünende uzak durmalı.
[/ur

• Expert Üye
« Yanıtla #19 : 10 Şubat 2015, 23:32:29 »
Sn.Aysu
Nispeten tombul Kunta Kintelerin :) elinde 40 yıldır şıkır şıkır işleyen S55-S56 vb..seriler şu an 3.Jenerasyona miras kaldılar..
Av popülasyonunun azlığını düşününce birkaç jenerasyona daha hizmet edecek kalitedeler Cnc üretimi ve kromlu namluya sahip olsalarda..
Hem kimbilir bakmak istediğinizde eldiven falan istemezler Beretta da..:)
Hem ilk 690 izlenimini almış oluruz ilk elden..Ne dersiniz?

Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Expert Üye
« Yanıtla #20 : 10 Şubat 2015, 23:56:49 »
Bu beretta mı browning mi sorusu yabancı forumlarda da pek revaçta ve önümüzde ki birkaç yüzyılda sonuca bağlanacak gibi de görünmüyor ,en smart olanlar ikisinden de bulunduruyor dolabında ama tavizsiz fanatikleri de az sayıda değil.Krieghoff çusu perazzi cisi de var bir de yabancılarda bunun.Pek hayırlı ve verimli bulmam ben marka fanatikliğini.Sözüm meclisten dışarı hangisi cebinize zevkinize fiziğinize uygunsa alın kardeşim,hepsi sicili iyi markalar.
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2015, 23:58:17 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #21 : 10 Şubat 2015, 23:59:54 »
Eldiven zorunluluğu olmaması -1 Puan :D
Silahın birden fazla parçasını takır tukur birbirine vurdurarak elde tutmaya izin verilmesi -5 puan :D
Çat çat tetik düşürmeye izin -5 Puan :D
Namlu içini, et kalınlığını vs ölçmeye izin -10 puan :D
Sırf tüfeği inceleyebilmek için birşeyler satın almaya zorlayan psikolojik ağır baskının olmaması -10 puan ;D

Yani "azıcık" önyargılı olabilirim 690'ı değerlendirirken Tuncay Bey :)

Ama Semih Bey'in paylaştığı video fena değil, gerçekten cafcaflı, tam da Beretta'dan beklendiği gibi bir commercial :D

Sn.Aysu
Nispeten tombul Kunta Kintelerin :) elinde 40 yıldır şıkır şıkır işleyen S55-S56 vb..seriler şu an 3.Jenerasyona miras kaldılar..
Av popülasyonunun azlığını düşününce birkaç jenerasyona daha hizmet edecek kalitedeler Cnc üretimi ve kromlu namluya sahip olsalarda..
Hem kimbilir bakmak istediğinizde eldiven falan istemezler Beretta da..:)
Hem ilk 690 izlenimini almış oluruz ilk elden..Ne dersiniz?

1978 - Istanbul

• Expert Üye
« Yanıtla #22 : 11 Şubat 2015, 00:18:52 »
Evet Sn.Mavili
Ürettiğiniz şey BÜTÇEME UYGUN değilse sadece fantezi olarak kalır benim için..Affordable oluşu önemli yani..
Zenginin parası Züğürdün çenesini yorar der bir söz Anadoluda..
Alamadığım Holland&Holland' ten alabildiğim 486 Parallelo yada 725 daha iyidir benim için..Kullanamayınca üretilmiş olmasının ne anlamı var?
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2015, 00:23:37 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #23 : 11 Şubat 2015, 00:31:52 »
486'yı henüz fiziki olarak elimde inceleme fırsatım olmadı ama sadece fotoğrafları ve videolarında gördüğüm kadarıyla bile hoşuma gitti...

Çok kibar bir tasarım. İtalyan stilini terketmiş Beretta bu çiftede...

Ayrıca o Beretta klasiği namlu üzerindeki garip "ameliyat izini" , demibloc yapamasa da bir şekilde kaldırmayı akıl etmiş ve çok da başarılı olmuş.

Ciddi ilgimi çekti bu tüfek.

Evet Sn.Mavili
Ürettiğiniz şey BÜTÇEME UYGUN değilse sadece fantezi olarak kalır benim için..Affordable oluşu önemli yani..
Zenginin parası Züğürdün çenesini yorar der bir söz Anadoluda..
Alamadığım Holland&Holland' ten alabildiğim 486 Parallelo yada 725 daha iyidir benim için..Kullanamayınca üretilmiş olmasının ne anlamı var?
1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #24 : 11 Şubat 2015, 00:36:32 »
Aynen , doğrusu bu...

Bizimkisi sadece muhabbet Kamil Bey...

Selamlar

Bu beretta mı browning mi sorusu yabancı forumlarda da pek revaçta ve önümüzde ki birkaç yüzyılda sonuca bağlanacak gibi de görünmüyor ,en smart olanlar ikisinden de bulunduruyor dolabında ama tavizsiz fanatikleri de az sayıda değil.Krieghoff çusu perazzi cisi de var bir de yabancılarda bunun.Pek hayırlı ve verimli bulmam ben marka fanatikliğini.Sözüm meclisten dışarı hangisi cebinize zevkinize fiziğinize uygunsa alın kardeşim,hepsi sicili iyi markalar.
1978 - Istanbul