Gönderen Konu: TÜFEKLERE YİNE ZAM.  (Okunma sayısı 8850 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Erkan POLAT

• Müdavim Üyemiz
TÜFEKLERE YİNE ZAM.
« : 29 Nisan 2015, 14:14:02 »
browning b 725 önce 7,500 tl sonra 8,650 tl şimdi de 10.300 tl olmuş hayırlı olsun..
Epagneul Breton

Browning B725 71 cm
Beretta silver pigeon sporting 76 cm
Franchi Affinity 3 67 cm

Çevrimdışı Orkun ÜNLER

• Müdavim Üyemiz
Ynt: TÜFEKLERE YİNE ZAM.
« Yanıtla #1 : 29 Nisan 2015, 16:39:02 »
Bu ithalat tekeli ve vergi rejimi devam ettiği sürece daha çok zamlar görürüz. Hem TL olarak değil euro bazında da çok zam gördük ve görürüz. Yerli imalatçılar da olmasa vay halimize.
  • Simson Suhl SXS ejektör 12 Cal.
  • Fusil Robust Brevete s.g.d.g 222 SXS 12 Cal.
  • Fusil Robust Brevete s.g.d.g. 222 SXS 16 Cal.
  • Akus OB O/U 12 Cal.
  • Huğlu 103 d O/U 12 Cal.
  • Yıldız SPZ-ME O/U 20 Cal.
Orkun ÜNLER
1972 KONYA

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #2 : 29 Nisan 2015, 16:44:07 »
Tüfekler zamanında düşük kurdan alınmış ve stoklanmış olsa da, Euro artışını stoklardaki tüfeklere dahi fazla fazla yansıtıyorlar herhalde.

Ancak Euro da seçimden sonra muhtemelen gevşer ve bir miktar geriler. Euro gevşedikten sonra fiyatları yeniden düşüş yönünde revize edecekler mi acaba ? Asıl merak ettiğim bu. :)
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Ergin KORKUT

• *
  • VATAN SEVDALISI
« Yanıtla #3 : 29 Nisan 2015, 16:50:33 »
Tüfekler zamanında düşük kurdan alınmış ve stoklanmış olsa da, Euro artışını stoklardaki tüfeklere dahi fazla fazla yansıtıyorlar herhalde.

Ancak Euro da seçimden sonra muhtemelen gevşer ve bir miktar geriler. Euro gevşedikten sonra fiyatları yeniden düşüş yönünde revize edecekler mi acaba ? Asıl merak ettiğim bu. :)
Dolar euro döviz islerini hergün sıklıkla baktığım için tüfeklerin umarım kendi browing şirketi dolar ile bu tüfekleri yapıp euro ile satıyor kendi düşüncelerine göre böyle büyük şirketlerin fiyat indirimi yapmayacağı yakın zamandada euronun göstereceği artış ile büyük bir zam gelicek gibi gözüküyor saygilarimla
1953 Kırklareli Lüleburgaz

The following users thanked this post: Erkan POLAT

Çevrimdışı Selim ARSLANOĞLU

• *
  • Ancak durgun su, yıldızları yansıtır.
« Yanıtla #4 : 29 Nisan 2015, 16:56:57 »
Fuardan sonra yerli ve ithal tüfeklere zam geleceği söyleniyordu seçimden sonra döviz düşermi belli değil düşse bile fiyatlar düşermi çok zor bir ihtimal
Yürüyen bir aptal, oturan iki akıllıdan daha çok yol alır.

1980-Elazığ

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #5 : 29 Nisan 2015, 17:02:36 »
Artışın Browning'den ya da Herstal Group'tan kaynaklandığını pek düşünmüyorum ama elimde de net bir bilgi yok aslında.

Artışın döviz kurunun yükselmesi ve buna bağlı olarak da Türkiye'deki dağıtıcının uyguladığı fiyat politikasından (kurdaki artışı, stoklardaki ürünlere dahi yansıtmak şeklinde) kaynaklandığını düşünüyorum. Bilemiyorum belki de stoklar tükenmiştir, dolayısıyla fiyatlar yeni siparişler için, kur ile birlikte artırılmıştır ama stokların tamamen sıfırlandığını sanmıyorum.

Dövizdeki tırmanma durur ve bir de düşüş yönünde gevşeme olursa (muhtemelen seçimlerden sonra) ne yapacaklar, asıl merak ettiğim bu demek istemiştim :)

Selamlar

1978 - Istanbul

Çevrimdışı Selim ARSLANOĞLU

• *
  • Ancak durgun su, yıldızları yansıtır.
« Yanıtla #6 : 29 Nisan 2015, 17:06:37 »
fiyatlar 2-3 ay sonraya düşerse eğer bu seferde aha firma batıyo deriz :))
Yürüyen bir aptal, oturan iki akıllıdan daha çok yol alır.

1980-Elazığ

Çevrimdışı Erkan POLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 29 Nisan 2015, 17:12:50 »
euro dolar düşsede fiyatlar inmez..
Epagneul Breton

Browning B725 71 cm
Franchi Affinity 3 67 cm

Çevrimdışı Berkay TOPUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 29 Nisan 2015, 19:25:53 »
2-3 ay icindede 12.700 olur :)
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2015, 19:35:34 Gönderen: Berkay TOPUZ »
KIRKLARELİ/Lüleburgaz
A Rh+
1991

Çevrimdışı Kenan ÇITAK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 29 Nisan 2015, 21:12:19 »
Almayin yerli kullanin arkadaslar satamasinlar bak nasil dusuyorlar fiyatini..
1978 istanbul

The following users thanked this post: Enes Sadık BALI, Onur ORAL

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 29 Nisan 2015, 21:17:42 »
Artışın Browning'den ya da Herstal Group'tan kaynaklandığını pek düşünmüyorum ama elimde de net bir bilgi yok aslında.

Artışın döviz kurunun yükselmesi ve buna bağlı olarak da Türkiye'deki dağıtıcının uyguladığı fiyat politikasından (kurdaki artışı, stoklardaki ürünlere dahi yansıtmak şeklinde) kaynaklandığını düşünüyorum. Bilemiyorum belki de stoklar tükenmiştir, dolayısıyla fiyatlar yeni siparişler için, kur ile birlikte artırılmıştır ama stokların tamamen sıfırlandığını sanmıyorum.

Dövizdeki tırmanma durur ve bir de düşüş yönünde gevşeme olursa (muhtemelen seçimlerden sonra) ne yapacaklar, asıl merak ettiğim bu demek istemiştim :)

Selamlar

1 nisan için artış konusunda karar aldılar. 725 hunter dan kızdım vaz geçtim. Yurt dışı oluşumu değil. Mart sonu görüşme trafiği oldu. Nisanda uygulama başladı...

Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #11 : 29 Nisan 2015, 21:21:44 »
Benim taktiğimi uygulayın,ya en iyisini alın,yada imkanlarınız elverinceye kadar hiç almayın.5000 tl limit ayırmıştım kendime bu sezon için,ama ne yalan söyleyim bu bahar 5000 tl yi hiç silaha Bağlama havasında Değilim.Yine bundaki en önemli faktör dolar euro artışı onuda belirteyim.
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

The following users thanked this post: Onur ORAL

Çevrimdışı Onur ORAL

• *
« Yanıtla #12 : 29 Nisan 2015, 21:29:45 »
4-5 bin tlden sonrasi tamamen kisisel bence..avi vurmasiyla alakasindan cok elinde olusunun verdigi hissiyat diye dusunuyorum
1992 LONDRA&İZMİR

Çevrimdışı Onur ORAL

• *
« Yanıtla #13 : 29 Nisan 2015, 21:31:09 »
Benim taktiğimi uygulayın,ya en iyisini alın,yada imkanlarınız elverinceye kadar hiç almayın.5000 tl limit ayırmıştım kendime bu sezon için,ama ne yalan söyleyim bu bahar 5000 tl yi hiç silaha Bağlama havasında Değilim.Yine bundaki en önemli faktör dolar euro artışı onuda belirteyim.
Katiliyorum +1
1992 LONDRA&İZMİR

The following users thanked this post: Atagan YILDIZ

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 29 Nisan 2015, 22:05:20 »
Simsarlıktan başks bişey değil.Bu ülkede dolar ve Euro ya zam geldimi herşeye zam gelir.Dolar ,euro düşsede fiyatlar düşmez.Stoklardaki tüfekleri daha fazla paraya satmaktan başka bir durum değildir.Ekmek gibi temel ihtiyaç maddesi değilki tüfek milletin alma zorunluluğu yok.Tek el de olunca istediğin gibi fırsatı kullanırsın.Kullanıyorlarda.....
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Erkan POLAT, İbrahim AYSU, Onur ORAL

Çevrimdışı Erkan POLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 30 Nisan 2015, 13:55:48 »
100 değil 200 değil. her seferinde bin iki bin resmen karaborsa. aslında böylelerine fırsat vermemek lazım ama elden bişey gelmiyor..
Epagneul Breton

Browning B725 71 cm
Franchi Affinity 3 67 cm

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #16 : 30 Nisan 2015, 14:08:59 »
Browning'i getirebilen kaç tane dağıtıcı var ? Şu anda , Komando-Balıkesir sadece sanırım. Yazıcılar-Trabzon'la da ortaklıkları var diye biliyorum. Ancak Browning'in sorun çıkardığıyla ilgili bir tahminim var, zira bu dağıtıcı firmalar, Beretta'nın da tek dağıtıcısı Türkiye'de. Dolayısıyla diye tahmin ediyorum, bu sene fuarda gördüğüm, yeni bir firma kurmuşlar Komando ve Yazıcılar olarak. Ortaklık yapısının detaylarının net olarak bilmemekle birlikte, Komando Muhammed Bey, Yazıcılar Adem Bey bu şirkette de ortaklar diye biliyorum bununla birlikte, Komando ve Yazıcılar tüzel kişilik olarak Browning'le anılmayacak bundan sonra. Dediğim gibi böyle bir şeye, Browning'in "Beretta itirazı" sebep olmuş olabilir.

Browning'i başka getirebilen (yasal açıdan bir engel olacağını düşünmesem de, finansmanını sağlayabilmek açısından oldukça zor olduğunu düşünüyorum) olmadığından, bir nevi "tekel" oluşmuş durumda görünüyor. Maalesef :(

Kur artışlarının dönemsel olarak fiyatlara yansıtılmasını anlayabilirim ama, yine dönemsel olarak kurdaki gerilemelerin düşmelerin de fiyatlara yansıtılmasını beklerim bir tüketici olarak. Bu ikincisi yapılmayınca, hiç de şık olmuyor doğal olarak.

100 değil 200 değil. her seferinde bin iki bin resmen karaborsa. aslında böylelerine fırsat vermemek lazım ama elden bişey gelmiyor..
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Erkan POLAT, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Erkan POLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 30 Nisan 2015, 14:26:57 »
daha önce bu meseleyi herkesinde çok iyi bildiği bir av bayi sahibi ile konuşmuştum. Türkiyede fiyat ( ister kur ister başka nedenle) arttıktan sonra bir daha düşüşün olmayacağı yönünde telkinde bulunmuştu. Yazıcılar av zaten diğer satıcılara göre aynı ürünü daha fazla fiyatla satışa sunuyor ve iskonto uygulamamakta net tavır takınıyor. Kaliteli ürün kullanmayı istemek herkesin en doğal hakkı lakin sırf kaliteyi kullanacağım diye gerçek değerinin çok fazla üzerinde bedel ödemek akıllıca gelmiyor bana.
Epagneul Breton

Browning B725 71 cm
Franchi Affinity 3 67 cm

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #18 : 30 Nisan 2015, 14:34:59 »
DOĞA AV Murat SİVASLI görse şu mesajları,daha önce FRANCHİ`lerde yaptığı gibi bir güzellik yapsa keşke biz avcılara   :) negüzel olur  ;)
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

The following users thanked this post: Erkan POLAT, İbrahim AYSU, Suat ÇALIŞKAN, Serhan DAYDAL

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #19 : 30 Nisan 2015, 15:21:26 »
Bu arada, kimse kusura bakmazsa, Suat Bey'in de hoşgörüsüne sığınarak Türkçe takıntımdan dolayı :) küçük bir düzeltme yapmak isterim. Suat Bey'in demek istediğini anladım ve aslında söylemek istediğine de aynen katılıyorum , önce onu belirteyim.

Ama "simsarlık" illegal bir iş değil. "Simsar" kelimesi, verdiği hizmetin karşılığında "komisyon" olarak bir bedel talep eden, alan anlamında kullanılır. Eğer ortada verilen bir hizmet varsa, (illa verilenin bir ürün olma şartı yoktur) bedelinin olması doğal. Ancak bu bedelin verilen hizmetin karşılığının üzerinde talep edilmesi durumunda, hizmeti alacak olanın alternatif "simsar"lara başvurabilme imkanı olmalı.

Bu Browning grubu tüfekler konusunda, öyle bir haldeyiz ki, belki bir miktar ülkedeki mevzuatın buna imkan sağlamasından dolayı, belki bir miktar bu işe girişmenin finansman yükünü kaldırabilecek çapta alternatiflerinin olmamasından dolayı , resmen olmasa da fiilen bir tekel olma durumu hasıl olmuş. Yani oluşan fiili durum, resmi olmasa da tekel olmanın bire bir karşılığı gibi görünüyor.
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK, Mustafa KARAGÖZ, Serhan DAYDAL

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #20 : 30 Nisan 2015, 15:52:02 »
Ne güzel işte fiyatlar zamlanıyor.

Yükselen fiyatlar yüzünden avcılar yerli firmalara yöneliyor.

Sonra yerli sanayii desteklenmeli diyorsunuz. :)

Bayağı bir destekliyorlar. :)
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Suat ÇALIŞKAN, Mustafa KARAGÖZ

Çevrimdışı Adem KARACAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 30 Nisan 2015, 16:03:46 »
Browning alan aldanmaz  ;)
  • Huğlu 104 A 76 namlu 1/3
Adem KARACAN
1982 Cihanbeyli   LİMİT VİCDANDIR.  AVCI VİCDANSIZ OLAMAZ.

Çevrimdışı Mustafa KARAGÖZ

• Avlak Yönetici
  • VATAN SEVDALISI,DOĞA DOSTU,UÇAR AVCISI
« Yanıtla #22 : 30 Nisan 2015, 16:35:51 »
Bakın burada bir şeyi atlıyoruz. Tüfek ithal eden firmalar sonuçta kar amacı güden ticari kuruluşlardır. Yoksa Türk Avcısının kara kaşına gözüne hayran değildir veya daha iyisini uygun fiyata getirip hizmete sunma gayesi taşımaz. Uygun fiyata bir tüfek alırsanız da muhtemelen vitrinde kalmış bi tüfek olur ya da elde kalmıştır ondan. Aksi olsa dediğiniz gibi dövizdeki düşüşleri de yansıtırlar fiyatlara. Maksat daha fazla kazanmak. Hatta bir müddet ithalatı durdursa birkaç distribütör, tüfekleri kara borsa yapacak bayiler var maalesef. Ama Osman Abi doğru diyor. Maksat yerli sanayiinin desteklenmesi :)
  • Merkel Custom Made Boxlock Ejector S×S 20 ga
  • Robust 222 S×S 16 ga
  • MKE Kırıkkale 1963 S×S 12 ga
  • Derya-Lion mc391 Yarıoto
YA SEV YA TERK ET, YA TABİ OL YA DEFOL
1982/ELAZIĞ - İkamet: Malatya

The following users thanked this post: Erkan POLAT, İbrahim AYSU, Erol ÖZTÜRK

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 30 Nisan 2015, 17:02:05 »
Bu tarz siteler sayesinde artık insanlar bilinçlenmeye başladı.Böyle bir fiyat politikasına karşın Browning yerine daha alternatif seçenekleri tercih etmeyi düşünürüm şahsen.Her ne kadar Browning kadar olmasada alternatif olarak italyanlar tercih edilebilir.Bu sayede biraz rekabetçi bir süreç te yaratılabilir.Neyse yapılan bu tarz fiyat politikalarının yakışıklı olmadığını düşünüyorum.Zaten patlamaya hazır olan Browning ve Baretta atışması yine karşımıza çıkacak gibi.Hazırlanın ibrahim Bey......
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Erkan POLAT, Erol ÖZTÜRK

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #24 : 30 Nisan 2015, 18:25:20 »
Ah keşke görsek Browning & Beretta atışmasını... Keşke Suat Bey.

Browning de Beretta da, "ikisi birden" Adem Bey & Muhammed Bey ortaklığının kontrolünde şu anda... (Hatta Benelli de...) Bu ülkede nasıl olacak da atışacak iki markanın ürünleri ?

Biri iyi gidip diğeri gitmediğinde, istedikleri gibi ikisinin de fiyatlarına da , satış politikalarına da müdahale edebilecekler, ediyorlar... Yani çok zor. :(

Yanlış anlaşılmasın, ben Muhammed Bey'e de, Adem Bey'e de bir şey demiyorum, bu adamlar ticaret adamları, imkanları elverdiği ölçüde daha iyi daha karlı ticaret yapabilmeyi isteyeceklerdir, bu çok doğal. Bununla ilgili onları suçlayamayız ki!

Ama bütün markaların dağıtıcılığı tek bir ortaklıkta olduğu sürece biz tüketiciler en çok zarar gören oluyoruz, olacağız.

Bu tarz siteler sayesinde artık insanlar bilinçlenmeye başladı.Böyle bir fiyat politikasına karşın Browning yerine daha alternatif seçenekleri tercih etmeyi düşünürüm şahsen.Her ne kadar Browning kadar olmasada alternatif olarak italyanlar tercih edilebilir.Bu sayede biraz rekabetçi bir süreç te yaratılabilir.Neyse yapılan bu tarz fiyat politikalarının yakışıklı olmadığını düşünüyorum.Zaten patlamaya hazır olan Browning ve Baretta atışması yine karşımıza çıkacak gibi.Hazırlanın ibrahim Bey......
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Erkan POLAT, Semih MAVİLİ, Erol ÖZTÜRK, Suat ÇALIŞKAN, Mustafa KARAGÖZ