Gönderen Konu: 15-18 yaş arası gençlerin avlanması ne kadar uygun?  (Okunma sayısı 3050 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet HANYİĞİT

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Merhaba dostlar.  ::)

15-18 yaş arası gençlerin avlanması ne kadar uygun?

Köyde sürüyle genç avcı var.Laf söylesen karşı çıkıyorlar.Birşeyde denilmiyor.  :-X

Ben tembihlendikleri takdirde pek sorun çıkarmazlar diye düşünüyorum sizin kararlarınız nedir?
Ona göre uyarı yapıcam gençlerimize... :)
1991 antalya

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
Ynt: 15-18 yaş arası gençlerin avlanması ne kadar uygun?
« Yanıtla #1 : 21 Şubat 2013, 21:33:30 »
hevesleri kursaklarında kalmasın ..tek başlarına av gönderme....onları engelleme kontrollü olrak isteklerini ver.. kuralları öğret onları eğit..ilerde cantacı lazım olursa onlara mücacat eedersijn :)

Çevrimdışı Seyit ÖCAL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 21 Şubat 2013, 22:00:51 »
Çok yerinde bir konu tebrikler.
Önemli bir konu ve bir çok yönüyle yoruma açık.
Hepimiz çocuk yaşta avlamadık ama büyüklerimizle veya arkadaş ortamında dağ taş dolaştık. Hayvan otlattık, avcı büyüklerimizle ava gittik onlardan gördük öğrendik herşeyi.
Öncelikle büyükleri tarafından her konuda eğitilmel, ve bilinçlendirilmeli.
Emniyet kuralları öğretilmeli. Ergenlik çağı olduğundan bu konu çok önemli.
Hepimiz duyuyoruz haberlerden gazetelerden; Allah hiç kimseye yaşatmasın yanlışlıkla kardeşini  babasını veya bir başkasını vuran. Kaza ile veya başka türlü kendini vuran.
Hayatta her şeyin önce olumsuz yanlarını dikkate alarak ona göre davranmak çok önemli.
 Olumlu şeyler bizden bizler olumsuzluklara karşı duyarlı ve hazırlıklı olmalıyız.
Bende çocuklarımı 14-15 yaşından itibaren yanımda götürecem inşallah ama elimden geldiğince herşeyi öğretecem, doğayı sevdirecem, her zaman her konu ile ilgili eğitim alamasakta bilgili olmak gerek..
Yasaklar engeller hep cazip gelir biz ne kadar uzaklaştırırsak onlar o kadar yapmak isterler.
Bir çocuktan arabanızı sakınırsanız nasılki anahtarı çalıp gidip arabayla bir yere vuruyorsa tüfeği alıp gizlice gide bilir ve Allah korusun istenmeyen sonuçlarla karşılaşa biliriz.
Yanlarında eğitici bir büyüğü olursa hiç bir sakıncası olmaz bence.,
Ben çocukken tüfek atışları yarışmasında 15 yaşında bir çocuk babası ile atışlara katılıyormuş. Babası ülke birincisi oğlu 2. imiş diye bahsetmişlerdi hiç aklımdan çıkmıyor çocuğun yaptığı atışlar.   :D
Seyit-ÖCAL
1983-SİVAS
Arh+

Çevrimdışı Halil TEKİN 34

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 21 Şubat 2013, 22:30:11 »
Hepimiz avcılığı büyüklerimizin yanında öğrendik yanlız başlarına ava çıkıyorlarsa bence çok yanlış 15 yaşındaki bir genç için ama babası veya bir büyüğle bereber gidip avlanıyorsa diyecek bişeyim yok çünkü orada büyüğünün kontrollundedir ve eğer bir yanlış yaparsa uyarılabilir :)
Kıbrıs
20/06/1983

Çevrimdışı Nevzat AYDEMİR

• *
« Yanıtla #4 : 22 Şubat 2013, 00:03:26 »
Selamlar.
Ben  tüfek  kullanmaya  orta  bire  giderken  arkadaşımla  ortak  aldığımız  dolma  tüfekle  başladım.Oğün  lerden  bügünlere  geldik  şok  şükür.Oğlumu   6  yaşından  sonra   alıştıra  alıştıra   ava  götürmeye  başladım.İlk  defa  avda  tüfek  verdim  ona   çantacılık  yaptım.11  yaşında  ilk  çulluğunu  vurdu.Yaşıtı  arkadaşlarını   hepsini   ava  götürdüm  yıllarca.Hepside  çakı  gibi avcı  oldular.Allaha  şükür  it  kopukluktan  avcılıkla  önledik  hepsini.
ABD  ye  gidince   orada  7   yaşında  velisiyle  birlikte   kendisine  uygun  çapta  tüfekle   avlanan  çocukları   gördüm.
Bizde  de      büyüklerin  denetiminde   yapılan   avcılık    yavrularımızı    hem   enerjilerini  atmaya   hem  de  kötü  alışkanlıklardan  kurayan   bir   eglence ye   dönüştügünde    amacına  ulaşmış  olur.Hele   kendi  yaşıtların la     kontrollu  yaptığı  avlardan  aldığı  zevkle  çocuk   sosyal  yaşantısın da da   başarılı  olmaktadır.Arkadaşlarına da   velilerinin  den  izin  alıp  bereberce   götürdüğünüz de   degmeyin  keyfine  oğlunuzun.Gençleri  eğitimli  avcı  yapın,kızmayın  yardımcı  olun.Rastgele  .
Nevzat AYDEMİR
1951  AYDIN/ Sapanca-SAKARYA

Çevrimdışı Faruk ÖSTLÜER

• Müdavim Üyemiz
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE....
« Yanıtla #5 : 22 Şubat 2013, 00:12:54 »
17-18 de avlanmak ne kadar dogruysa 20 yaştada durum pek farketmiyor
Faruk ÖSTLÜER MANİSA 1980 0535 563 09 87

image hosting

Çevrimdışı Veysel ALTINDAĞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 22 Şubat 2013, 00:49:53 »
dun gıbı hatırlıyorum. 2. Sınıf sonları. Babam sordu karne nasıl. Takdır gelıyo baba dedım. karne hedıyesı olarak ne ıstersın dedı. Bende oldugum yerde sıcrayarak havalı tufek ıstedıgımı soyledım babamın surat asıldı, anneme donup su sozu soyledı ADAM OLMAZ BUNDAN ISTEDIGI SEYE BAK.

Havalı tufektenn sonra babamla beraber ava gıtmeye basladım. 12 13 yaslarındaydım. Kolay kolay bosa fısek attırmazdı babam. Uzak mesafeye atanlardan, yaralı kus gonderenlerden nefret ederdı. Babam sımdı avı bıraktı. Benım gıtmemı pek ıstemesede asıyı aldık bı kere.

Uzun lafın kısası varsın gencler ava gıtsın. Ama butuklerının yanunda av terbıyesı gorerek. Ole elıne ılk tufek alıp, bı tepe yere cıkıp, tahtalıya tekkursun, sevrotın atacagına kopek pesınde gezmeyı ve sabrı ogrensınler
Veysel ALTINDAĞ
BURSA 1985
www.avcininyeri.net

Çevrimdışı Mustafa KAYA 35

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 22 Şubat 2013, 02:41:25 »
Ahh ahh sayın abilerim keşke dediğiniz gibi olsa..Şimdi bir çok şey değişti..Eskiden kendi arazilerimizde büyüklerimle beraber av yapardım.(Bende tüfek olmazdı ama neyse :).. )
Şu anda eskisi gibi değil.Hadi al bakalım tüfeği git ağabeylerinle,arkadaşlarınla avlan olmuyor.Bulunduğumuz yerde çoğu yer ava kapalı..Bohcacılık zaten yapmıyoruz.
Anca tarlada koydugumuz hedefe ateş ediyoruz.Yerden tezek(Toprak) attırıp havada onu vuruyoruz.(Arada bazen kaynayan tahtalı kuşları oluyor.:) o da ayda yılda bir :) )..Bu arada bohcacılarda bahsedince aklıma geldi..Aşagıdaki şarkıyı bütün bohcacılara armağan ediyorum.

« Son Düzenleme: 22 Şubat 2013, 02:43:57 Gönderen: Mustafa KAYAKAYA »
Mustafa KAYA / İzmir
Edeple gelen lutüfla gider..
Gülü seven dikenine katlanır derler,
Kaktüsü sevenin vay haline..

onurkaragoz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 16 Mart 2013, 21:46:04 »
burda kac kısı 18 yasından sonra baslamıstır acaba bende kucuk yastan basladım bence onları yanımızda goturmelı ve dogaya saygıyı ogretmelıyız
 agac yasken egılır fıkrındeyım dogaya saygıyı kucukten ogrenırlerse herseyın temelı atılmıs olur sanırım ıcınden gelen bır cocugu ne yaparsan yap vazgecmez kendımden bılıyorum

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #9 : 08 Nisan 2013, 10:58:08 »
Çocukluğum Babamın yanında çantacılıkla geçti...
Ortaokul-Lise yıllarında en büyük fantazim Babamın çiftesini alıp ava kaçmaktı. Kah yalnız, kah arkadaşlarla...
Doğrumuydu, yanlışmıydı orasını tartışacak değilim ama güzeldi... Hayatımın en güzel günleri ve en güzel avlarıydı...
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 08 Nisan 2013, 12:01:08 »
ben 12 yaşında ilk uçar avımı vurduğumda zevkten dört köşe olmuştum,kalabalık gidilmedikçe pek sıkıntı çıkacağını sanmıyorum