Gönderen Konu: Yivli Av Tüfekleri ve Mevzuat  (Okunma sayısı 2422 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tirdad SETAYESHI

• *
Yivli Av Tüfekleri ve Mevzuat
« : 30 Eylül 2015, 00:23:22 »
Merhabalar
Arkadaşlar bir süredir kafamda döndürdüğüm şeyleri paylaşmak ve hukukçu arkadaşlardan düşüncelerini paylaşmalarını rica etmek istiyorum.
Bilindiği gibi 90'lı yıllarda darbe sonrası dönemde tekrardan Türkiye Cumhuriyetinde yivli tüfekler teferruatlarla ruhsatlandırılmaya başlamıştır. Ancak bu teferruatlar son zamanlarda (siyasete girmek istemem ama bilinen nedenlerden dolayı) ciddi vergilerle cezalandırılmaya(!) başlanmıştır. Benim aklımda dönen şeyler hukuki veya toplumsal yollar ile bu haksızlıkların geri çevrilmeye çalışılmasının yollarının aranmasıdır. Evet yivli alabildiğimize şükür diyebiliyoruz çünkü birçok ülkede (örn. komşu Yunanistan örneği gibi) direk yasaklanıp atılmıştır. Ancak bir yivli tüfeğin tabanca ile aynı prosedürde sahiplendirilmesinin mantıksız olduğuna çoğumu hemfikiriz sanırsam...

Hukukçu arkadaşlarımdan ricam bana fikirlerini belirtmeleri ve çalışma ekibi kurmaya gönüllü olmaları halinde bu işe bir de bizim el atmamıza yardım etmeleri... Bir çok duayen avcı bu işi mektuplar yazarak yapmaya çalışmışlar. Ancak kanımca bu dönemde oralarda oturanlara değil mektuplar yüz yüze görüşmeler de önem arz etmeyecektir....
  • Blaser R8 Professional .30-06 Springfield
  • Blaser F3
  • Browning Maxus
  • Chesapeake Bay Retreiver
Çalışmadan,yorulmadan,öğrenmeden,rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar. ATATÜRK
[img width=180 height=180]https://i.ibb.co/GpHQ3tL/photo-2019-01-16-09-

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: Yivli Av Tüfekleri ve Mevzuat
« Yanıtla #1 : 30 Eylül 2015, 01:02:33 »
Bu konuda yeni bir yasa teklifi olduğunu yabantv sitesinde Ömer Borovalı'nın bir makalesinden öğrenmiştim. Bir ara forumada da konuya değinmiştim aslında.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı S.Cevat CAN

• *
« Yanıtla #2 : 30 Eylül 2015, 03:09:19 »

Kendi mantığınca devlet, vatandaşına yivli silah vererek varlığını tehlikeye attığını düşünüyorken;üstüne bir de iyi para kazanamayacaksa neden yapsın ki bu işi...

Hatta getiridiği kısıtlamalar ile kendini nispeten yeterince garantiye almışken bu ikinci plandadır,işin parasal yönü de olmazsa asla yapmayacaktır.

Belki çok korkak yada pasifçe gelebilir sizlere ama eldekinden de olmayalım da başkaca hiçbirşeycik istemiyorum. Sadece o kadar...
Dokuzlar 12 ga poze-Akkar 12 gaChurchill 205 poze
Armsan eos 36 ga tek kırma-Armsan 12 ga Rs a1
Benelli m2 12 ga
Mauser M03 8x57cal.
S.Cevat CAN 1982 İSTANBUL

Çevrimdışı Adem ÖZENEN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 30 Eylül 2015, 09:09:40 »
Avcılar devletlerin MİLİS GÜÇLERİDİR ama önce bunu idrak edebilmeliler ki

avcılara kolaylık gösterebilsinler.
1963 Maltepe-İstanbul

The following users thanked this post: Enes Sadık BALI, Burak ÜLKER

• *
« Yanıtla #4 : 30 Eylül 2015, 19:24:09 »
Bence zamanında Özal döneminde izin koparabilmeye sevinenler tabanca ve yivli tüfeğin aynı statüde olmasına aldırış etmemişler ancak giderek artan harçlarla beraber iş çığırından çıkmış durumda. Günümüz enflasyonuyla hesaplar isek seneye ben harçların 4500TL dolaylarında olmasını bekliyorum. buna birileri dur demeli. Sn. Ömer Borovalı uzun süredir bu iş ile uğraşıyor. yabanTV'de arada anlatıyor zaten ne yaptığını ancak birşekilde bunun bir yolu olmalı. bir şekilde siyasetçilerin ikna edilmesi gerekir yoksa 2017 2018'de elimizden fiilen olmuş olabiliriz. bu şekilde devam ederse eğer 7-8 bin TL harç isteyecekler ki 7-8 bin TL'yi ödemek türkiyedeki 4000 (veya kimine göre 6000) yivli sahibinin kaçına nasip olur bilmiyorum.
HArç dışında birçok başka konuya da çözüm arayışı gerekir. MKE ithalatı okadar ağır ki üstelik yöneticiler konuyla okadar alakasız ki şu anki durum ile karşı karşıyayız. Bir zamanlar tek sefere mahsus MKE'ye ithal edilen tüfekler sıfır fiyatlarının üzerinde piyasada işlem görüyorlar. üstelik MKE ithalat hiç bir adım atmak istemiyor. YAptıkları da zaten ithalatçıları ithalden soğutuyor zaten. PErmi konusu da belli daha hava parası oalrak birilerine 3000$ yedirmek lazım. dolayısıyla 4000€'luk bir tüfeğin türkiye fiyatı 15000€ oluyor. bunların hepsine birer çözüm aramak lazım...
  • Blaser F3
  • Browning Maxus
Çalışmadan,yorulmadan,öğrenmeden,rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar. ATATÜRK

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 30 Eylül 2015, 22:56:26 »
doğuda güney doğuda herkes keleş le geziyor bizim uğraştığımız şeylere bak tabanca ve yivli tüfeği fakirler alamasın diye kanun yapmışlar
fakirler ölsün o zaman adem beyin dediği gibi avcılar milis güçlerdir harçların düşürülmesi ve prosödür ün yumuşatılması lazım
yavuz yıldız 1978 sivas.İkamet: istanbul

• *
« Yanıtla #6 : 02 Ekim 2015, 19:00:24 »
Bunun için neler yapılabildiğini araştırmak lazım...
  • Blaser F3
  • Browning Maxus

Çevrimdışı İbrahim KESEN

• *
  • Çifsan SP500-Tufek Sever
    • Kisisel Sitem (3 farkli blog)
« Yanıtla #7 : 03 Ekim 2015, 20:38:00 »
Aslında Yivli tüfek te yivsiz gibi veya 100tl gibi satin alma-bulundurma olmalı yani şehirde yaşayan ava gitmeyecek insan 3000-5000 ruhsat+ bir okadar tufek parası gerçekten çok yüksek-Doğuda (Diyarbakir ve ilersi) millet taramalı tufekle gezsin batıda tufek parasına ruhsat vermek gerçekten devletimizin jesti
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2015, 20:39:05 Gönderen: İbrahim KESEN »
Neyi Secersen Sec,Aklın Hep Seçemediğinde Kalır
1983 Bursa

The following users thanked this post: Burak ÜLKER