Gönderen Konu: AVICININ FİKRİNİN NE ÖNEMİ VARKİ ZATEN......  (Okunma sayısı 4426 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
Avlak Sistemi'nde Doğrular, Yanlışlar

Doğu Akdeniz Av Ve Yaban Hayatı Federasyonu, getirilmesi düşünülen yeni Avlak Sistemi'ni TARTIŞMAYA açtı. İŞTE DAYF'IN KAMUOYUNA AÇIKLADIĞI GÖRÜŞLER.

TÜRKİYE DE GENEL AVLAK VE DEVLET AVLAĞI SİSTEMİNE GEÇİŞ GİRİŞİMİ BİR DOĞUMDUR. HER DOĞUM MUTLULUKTUR, HEYECANDIR, UMUTTUR. BİZLERİN GÖREVİ, BU KONUNUN UZMANLARI OLARAK BEBEĞİN SAĞLIKLI DOĞMASINI SAĞLAMAK.

ÖNCE DOĞUMUN GEREKLİLİĞİ KONUSUNDAKİ DÜŞÜNCELERİMİ SUNMAK İSTİYORUM.

TÜRKİYE DE AV ZATEN ŞİMDİ PARALI. SİLAH VE MÜHİMMAT İÇİN DÜNYADA  EN FAZLA  VERGİYİ TÜRK AVCISI ÖDÜYOR. MALİYE  BAKANLIĞINA , ÇEVRE BAKANLIĞINA, SAĞLIK BAKANLIĞINA ,İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA ÖDENEN HARÇLAR DA CABASI. BUNLARA İLAVETEN CİDDİ BİR MASRAF YAPIP, KİLOMETRELERCE VE GÜNLERCE AVA GİDİP,  BİR BILDIRCIN BİLE AVLAYAMADAN GERİ DÖNÜLEBİLİYOR.SANIYORUM TÜRK AVCISININ ÇOĞU BİR MİKTAR DAHA MASRAF EDİP AVDAN ELİ DOLU OLARAK DÖNMEYİ TERCİH EDECEKTİR

AVCILIK VE TOPLAYICILIK İNSAN YAŞAMININ BAŞLAMASIYLA YAŞIT.  TOPLAYICILIK ZAMANLA ZİRAAT YAPMA ŞEKLİNE DÖNÜŞMÜŞ. YANİ YABANİ AĞAÇLARDAN  MEYVE TOPLAMAK YERİNE  BAHÇELERDE MEYVE YETİŞTİRİLMEYE BAŞLANMIŞTIR. AMA  AV VE YABAN HAYATI  HALA TÜRKİYE DE NEREDEYSE İLK ÇAĞLARDAKİ GİBİ. AV VE YABAN HAYATINA HİÇ DESTEK VERİLMEMESİNE KARŞIN, AVCI SAYISINDA VE YABAN HAYATINI YIPRATAN FAKTÖRLERDE CİDDİ BİR ARTIŞ VAR. ARTIK, GÜNÜMÜZDE, AVCILIĞIN DA TOPLAYICILIĞIN GEÇİRDİĞİ EVRİMİ GEÇİRMESİ GEREKİR. YANİ BİR ANLAMDA TABİATA AV EKECEĞİZ Kİ, DAHA SONRA İSTEDİĞİMİZ MİKTARDA AV HASAT EDEBİLELİM.

ÜLKEMİZDE YABAN HAYATININ TÜKENMEK ÜZERE OLDUĞU GERÇEĞİNİ GÖRMEMİZ LAZIM. ŞU KISA ÖMRÜMDE TÜKENEN ÇİLLERİ, KAZLARI BİLİYORUM. ÜLKEMİZE YILDA 3-5 KARACA AVLANIRKEN, ALMANYA’DA YILDA 1 MİLYON KARACA AVLANMASININ İZAHI BU ÇÖZÜMDE YATIYOR SANIRIM.

BU YIL ZİYARET ETTİĞİM TUNUS’TA GEÇTİĞİMİZ YILLARDA YABANİ KOYUN, YABANİ KEÇİ, SÜLÜN, TURAÇ GİBİ HAYVANLARIN OLDUĞUNU ÖĞRENDİM. ŞİMDİ BU ÜLKEDE BU YABANİ HAYVANLARDAN BİR TANE BİLE YOK . ÜLKEMİZ DE AYNI DURUMA DÜŞMEDEN ACİLEN BİR YOL HARİTASI ÇİZMEMİZ ŞARTTIR.

AVLAK UYGULAMASINI SAĞLIKLI YAPABİLMEK İÇİN, BU UYGULAMAYI YILLARDIR TATBİK EDİP  BAŞARILI SONUÇ ALMIŞ ÜLKELERDEKİ SİSTEMLERİ  İNCELEYİP ÜLKEMİZE UYARLAMAK EN AKLA YAKIN METODTUR.  AMERİKA’YI YENİDEN KEŞFETMEYE GEREK YOK.

ÜLKEMİZDE AVLAK UYGULAMASIYLA  İLGİLİ ŞAHSİ ÖNERİLERİM , SORULARIM VE KORKULARIM VAR.

AVLAKLARIN DOĞRUDAN KÖYLÜLERE, TEKİL ŞAHISLARA VE ŞİRKETLERE TAHSİSİNİN UYGUN OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM. AVLAĞI KİRALAYAN GRUBUN EN ÖNEMLİ ÖĞESİNİN ORGANİZE  VE GENİŞ AVCI KİTLELERİNİ TEMSİL  EDEN AVCI BİRLİKLERİ, YANİ FEDERASYONLAR OLUŞTURMALI. ŞAHISLARIN, KÖYLÜLERİN VEYA TURİZM ŞİRKETLERİNİN KISA VADELİ MADDİ ÇIKARLARI İÇİN BU SİSTEMİ İSTİSMAR EDECEKLERİNDEN KORKUYORUM.

AVLAK KİRALAYAN TÜZEL KİŞİLERİN MUTLAKA EĞİTİLMİŞ, SINAV YAPILIP SERTİFİKA  ALMIŞ OLMASI GEREKLİDİR.

AVLAK İŞLETMEK İÇİN YATIRIM YAPMAK ŞART OLMALI. ARAZİYİ KİRALAYIP İÇİNDEKİ HALİHAZIRDAKİ DOĞAL HAYVANLARI AVLATMAK ŞEKLİNDEKİ UYGULAMA TAM ANLAMIYLA BİR ÖLÜ DOĞUM OLUR. AVLAK İŞLETMECİSİ MUTLAKA ÜRETİM, KORUMA, BESLEME, ZARARLI MÜCADELESİ, HASTALIK MÜCADELESİ VE KONAKLAMA HİZMETİ GİBİ YATIRIMLAR YAPMALIDIR.

KÖYLÜYE İSTİHDAM YARATILMALI VE SADECE ÜRETTİĞİ İŞ KARŞILIĞI ÖDEME YAPILMALIDIR. AVLAK GELİRİNDEN CİVAR KÖYLERE PRİM DAĞITMAK SAKINCALI OLUR KANISINDAYIM.

AVLAK ARAZİSİNİN VE İÇİNDEKİ AVLARIN TESPİTİ BİLİMSEL YÖNTEMLERLE YAPILMALIDIR. ULAŞIM KOLAYLIĞI VE DOĞAL SINIR OLMASI GÖZETİLMELİDİR.

AVLAK İŞLETMECİLİĞİNDEN ELDE EDİLEN GELİR SADECE AV VE YABAN HAYATINA KATKI İÇİN KULLANILMALIDIR.

SULAK ALAN AVLAKLARI DA OLUŞTURULMALIDIR.

CEVAP VERMEKTE ZORLANDIĞIM BAZI SORULARIM VAR. MESELA, MAK KARARLARI AVLAKLAR İÇİN NE KADAR GEÇERLİ OLACAKTIR?  AVLAKLARDA Kİ KAÇAK AVCILARLA MÜCADELEDE KOLLUK KUVVETLERİNİN ROLÜ NE KADAR OLACAK?

KONUYLA İLGİLİ BİR ÖRNEK SUNMAK İSTİYORUM:

BEN HEKİMİM, BABAM DA HEKİMDİ. YANİ TÜRKİYENİN SAĞLIK UYGULAMASININ SON 60 YILINI BİZZAT YAŞADIM. ESKİDEN İNSANLAR HASTANE KÖŞELERİNDE SAATLERCE KUYRUKTA BEKLER, MÜSTAHDEMDEN, HEMŞİREDEN, DOKTORDAN KÖPEK MUAMELESİ GÖRÜRDÜ. TEDAVİ OLMASI İÇİN DOKTORA RÜŞVET VERMEK ZORUNDAYDI. SON YILLARDA SAĞLIK HİZMETİNDE HEPİNİZİN YAŞADIĞI ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER OLDU. HERHANGİ BİR ÖZEL HASTANEYE GİDİP, KİMLİĞİNİZİ GÖSTERİP, ÇOK AZ BİR KATKI PAYINI ÖDEYİP MUAYENE OLUP, TETKİKLERİNİZİ YAPTIRIP İLAÇLARINIZI ALABİLİYORSUNUZ. BÖYLE BİR UYGULAMAYI 15 SENE ÖNCE HAYAL BİLE EDEMEZDİK.

BENZER İYİLEŞME AVCILIK SİSTEMİNDE NEDEN OLMASIN?

DR. CÜNEYT İNANÇ

DAYF  ( doğu akdeniz av ve yaban hayatı federasyonu) BAŞKANI
http://www.yabantv.com/haber/11964-avlak-sisteminde-dogrular--yanlislar
« Son Düzenleme: 31 Ekim 2012, 20:09:53 Gönderen: Musa KARAKUŞÇU »

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
Ynt: AVICININ FİKRİNİN NE ÖNEMİ VARKİ ZATEN......
« Yanıtla #1 : 31 Ekim 2012, 20:05:48 »
YABAN COMDA YAYINLANAN sayın başkanın(!) bir yazısı...bence bir cok yönüyle elştiriyi hak ediyor..dogrularıda var lakin klınlaştırarak göz farkedilebilir bir hale getirdiğim başkanın sözünün bile..bizlee bakış acısının ne oldğunu gösteriyor.. burdan diyorumki.. sayın başkan..ben size katılmıyorum.. birazdaha masraf edeceksniz siz edin... biz ettiğimzi masrafları zaten ordan burdan kısarak ediyoruz..başta sınız ve nbaşkansınız diyerek bizm hakkımızda kararlar almaya hakkınız yok..evet değişen bazı şeyler var ama sizde bu işleri paraya yontmayın avcıya yontun...

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 31 Ekim 2012, 20:13:48 »
ben bunların avrupai kültrlerini ülkemde istemiyorum.. ben türkavcısıyım.türkler gibi avlanmak istiyourm ..kendi örf anane geleneklerimiz deki gibi avlanmak istiyorum...frenk mukalliti (batı taklitcisi) olmak istemiyorum...

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 31 Ekim 2012, 20:17:18 »
sayın payonlu başkan köylüyü sevmiyor... bir önceki yazısındada çobaların ve koyun sürülerinin avlaklara sarar verdiğini ava zarar verdiğini söylüyordu  be bapyonlu başkan.. o köylü ekmeği için çalışıyor...helal kazanıyor..peygamber mesliği yapıyor ama tabikide sizin umrunuzda değil...umrunuzda olsa payon değil kasket takardınız...

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
« Yanıtla #4 : 31 Ekim 2012, 21:17:06 »
Musa kardeşim; El elin eşeğini Türkü çığırarak ararmış... Biz avcılardan bir seda çıkmadığı için Avrupa daki o sistemler bizede gelecek,

* Özel avlaklar, * Mera köpekleri, * Süs Köpekleri istediğini sen seç avcılığı bırakıp bunlardan birisi ile uğraşırsın :(

Bir Allah ın kulu da çıkıp Kekliklerimiz bu sene çok az şunu yapalım demiyor ( en kolayı bu sene keklik yasaklanasın derler ) ,
Doğal Av hayvanlarımızı nasıl koruyup çoğaltabiliriz demiyor, haklılar bu işler bilgi ve emek ister uzun vadeli işler ayrıca.
Kervan yolda düzülür hesabı ile bir sistem oluşturmaya çalışıyorlar Avcı dış kapının mandalı olmayı hak ettiği için bu işler böyle maalesef :( bana göre eleştirmeye yüzümüzde pek yok gibi :(
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 31 Ekim 2012, 21:37:57 »
abi bu insanlar birilerinin hakkında kararlar vermeye yüz buluyorlarsa bizmde eleştirmeye yüzümüz var..ben senin dediğini anlıyorum keklik yasaklasın diyenler zaten avcının kendisi,,cünkü yapabilecekleri sınırlı avcının...yani biz sesimiz duyurmakdan başka ne yapabilriz ki...işin bide bu boyutu var..
halinden memnun olanlar zaten konu dışı ama menun olmayanların artık birşeyler yapması lazım...

Çevrimdışı Tarık ÖSTLÜER

• Onursal Üyemiz
  • zordur dağcı olmak
« Yanıtla #6 : 31 Ekim 2012, 21:42:20 »
Maalesef biz herşeyi hakediyoruz bizi böyle yapan zihniyetemi kızalım yoksa bu kılıfa bürünen kendimizemi ?
Tarık ÖSTLÜER
1982 MANİSA

Çevrimdışı Seçkin BİLTEKİN

• *
« Yanıtla #7 : 01 Kasım 2012, 14:49:19 »
Musa kardeşim belli ki kızgınsın zaten herkes birşeylere kızıyor.Bu kızgınlıklarımız da bizleri biraz daha birbirimizden koparıyor.Şu cümlenden başlayarak eleştirilerimi sıralayayım.
"ben size katılmıyorum.. biraz daha masraf edeceksniz siz edin... biz ettiğimzi masrafları zaten ordan burdan kısarak ediyoruz..başta sınız ve başkansınız diyerek bizm hakkımızda kararlar almaya hakkınız yok."
Federasyon başkanının fikirlerine katılmamak senin en doğal hakkındır.Söylemlerini ve tarzını da beğenmek zorunda değilsin.Ancak" başkansanız bizim hakkımızda kararlar almaya hakkınız yok" fikrinde yanılıyorsun.
Oyunun adı demokrasidir.Demokraside halk temsilcilerini seçer ve O temsilcilerde yeri geldiğinde bizim hakkımızda kararlar alırlar.Bu ne anlama gelir; temsilcilerini seçmek basit bir oy verme eylemi değildir.Verdiğiniz oylarla işbaşına getirdiğiniz iktidar sahipleri kendilerine verilen bu yetkiyi bir dahaki seçime kadar dilediği gibi kullanırlar.Bu durumda  yapılacak şey bir dahaki seçimde doğru insanları işbaşına getirmektir.Federasyon başkanı bir seçimle işbaşına geldiğine göre O'nu seçen dernek başkanlarının müdahalesi dışında bir yöntem yoktur.Sayın başkan burada şahsi fikirlerini mi dile getirmektedir yoksa yazılanlar Federasyonun resmi görüşümüdür.Şahsi fikri ise uyarılır ve bir başkan olarak yetkili kurullarca onaylanmadan fikrim geldi diyerek her aklına geldiği konuda açıklama yapması görüş bildirmesi engellenir.Bu federasyonu resmi görüşü ise ve bölge avcıları şayet aynı fikirde değilse işler daha da karışıyor.Dernek üyeleri doğru dernek başkanını seçecek ve dernek başkanları da doğru federasyon başkanını seçecek.Bizlerde aynı fikirde olmasak dahi çoğunluğun tercihleri doğrultusunda hareket etmek zorunda kalacağız.Çoğunluğun tercihleri iktidar olacak azınlıkta olanlar ise beğenseler de beğenmeseler de iteat edecektir.
Bir başka konu ise bu platformda da dile getirilen avcıların bölünmüşlüğü ve yaşanan kavgalardır.Lütfen kimseyi ötekileştirmeyelim.Zengin-fakir,papyonlu-kasketli gibi ayrımlar bizleri birbirimize daha yaklaştırmıyor maalesef daha da uzaklaştırıyor.Ahlaki değerleresahip çıkılarak yapılan her meslek kutsaldır,toplumun bir ihtiyacını karşılamaktadır.Unutulmamalıdır ki doktorluk da son derece kutsal bir meslektir ve kıyaslanamayacak ölçüde vasıf gerektirmektedir.
Kısaca "Batı" diye isimlendirdiğimiz oluşum avcılıkla ilgili düşünmüş taşınmış ve bir model geliştirmiştir.Bu model bizim yapımıza uymuyor olabilir,bizler taklitçi olmak zorunda değiliz.Ancak alternatif bir model geliştirmek zorundayız.
5 milyon yivsiz tüfeğin,1 milyon avcının ve yaklaşık 120 bin yasal avcının olduğu söylenen bir ülkede;Yaban TV'nin,Face Book'un,Avcılıkla ilgili sitelerin de etkisiyle avcılığa karşı büyük bir talebin olduğunu da göz önüne alırsak,başta kaz olmak üzere bıldırcın gibi göçmen kuşların sayısında önemli düşüşlerin olduğu gerçeğinden hareketle,yerli av hayvanlarımızın sayısını da  düşünerek kendi örf ve ananelerimize uygun bir avcılık modelinin nasıl olması gerektiği ile ilgili düşüncelerini paylaşmanı rica edeceğim.
Arz ile talep arasındaki uçurum her geçen gün av hayvanlarının aleyhine bozulmaktayken bu çok bilinmezli denklemin şayet bir çözümü varsa bunu paylaşmalı ve hep birlikte üzerinde değerlendirmeler yapmalıyız.
Selamlar...

Seçkin M. BİLTEKİN
1966 Aliağa/İZMİR

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 01 Kasım 2012, 15:09:28 »
seçkin bey nasıl kızmayalım..avcıların sesi hiç duyulmuyor...sıkıntı burada...kimse umursamıyor...evet belki sert biryorum yapmış olabilirm çünkü bunu hak ediyor...zira çobanlara kadar mudahele etmek etmeyi sitemek de insafı elden cıkarmak demekdir..sizi bilmiyorum ama ben bu işi sadece paralılar yapsın diyen bir taifeninde varlığını biliyorum..ömer borovalı yaban tvde bir programında ""parası olmayanda avlanmasın"""dedi bu sözcüğ kullanmadı..peki nerde bu işn demokrasisi..neden varlıklı kesim rahatca avlanacakta dar gelirli bunu yapamayacak..bu ülkede onlarda yaşamıyormu.bu ülke onlarında vatanı değilmi.... evet bizde değişen avcılık kavramımın farkındayız..sorunları bilyoruz çözümlerin eşit olması tarafındayız..yasaklar üzerine değilde avcıyı rahatlatacka şekilde olmasıda pek ala mümkün..ayrımcılığı yapan kendileri... kendi keselerinin derdindeler yoksa işler cok kolay düzelir.. bu batı hayranı yetkililerin bu işleirn başından biran önce alınması taraftarıyım...batının faydalı yönlerini pek ala ülkemiz kültürüne uygun hale getirip düzenleyip hayata gecirebiliriz.. yok malesef bizde birlik beraberlik yok bir sezon tüfekbıraksın tüm türkiye avcıları bakın neler değişiyor...silah fabrikaları.fişek üreticileri avbayileri.milli parklar..ın değirmenin suyu bi kelsilsin bakın onlarda bi ayağa kalksın işler nasıl düzeliyor... benim fikrim bu...tüfek bırakmak bir sezon..sonra birçokşey düzelecek...

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #9 : 01 Kasım 2012, 15:59:10 »

Doğu Akdeniz Av Ve Yaban Hayatı Federasyonu, getirilmesi düşünülen yeni Avlak Sistemi'ni TARTIŞMAYA açtı. İŞTE DAYF'IN KAMUOYUNA AÇIKLADIĞI GÖRÜŞLER.

ÖNCE DOĞUMUN GEREKLİLİĞİ KONUSUNDAKİ DÜŞÜNCELERİMİ SUNMAK İSTİYORUM.

Yukarıda yazıdan iki yeri koyu olarak tonladım. Üsttekinde DAYF'ın resmi açıklaması gibi görünürken, alttakinde Sayın İnanç'ın kişisel açıklaması gibi görünüyor. İkisi aynı anlama mı geliyor bilmiyorum. Sayın İnanç da bir avcı ve hatta federasyon başkanı olduğuna göre bizimle aynı tarafta ve olmasa bile katkı sağlayacak her görüş faydalıdır. Yine de açıklama resmi mi , kişisel mi hangisi ise bilinmesi şüphesiz daha doğrudur.

Avcılığın düzenlenmesi, çok kafa yorulması gereken bir konu. Çözüm konusunda ümidim var ve her geçen gün artıyor. Federasyonlar aktif olmadan bu sorunun çözüleceğine, daha doğrusu doğru çözüleceğine inanmıyorum ve neyse ki forumlarda ve sair yerlerde gördüğüm, okuduklarıma göre avcıların federasyonlara verdiği önem ve inancı artıyor. Federasyonlardan daha fazla katılım duyuyoruz. Fikirlerini kamuyla da paylaşıyor. Bunlar olumlu. Ama hızlanmalıyız.

Paralı avcılık konusuna hiç sıcak değilim. Hem kendim hem genel açısından ülkemiz için uygun bulmuyorum. Yine de halihazırda da para ödemeden resmi avcılık yok. Yani bir gelir var. Benim düşüncem bu gelen paranın bir bölümünün federasyonlara ayrılmasının yeteceği yönünde. Bakanlık da federasyonları denetleyebilir. Hatta tüm parayı veya çoğunu federasyonlara verebilirler. Neden olmasın. Vergi ayrıca veriliyor. Kuşu da biz salalım, kontolü de biz yapalım, bakanlık da sadece denetlesin. Hatta feedrasyonlara gelen para doğru yönlendirilirse avlak kontolünün de etkinleşeceğini ve pul alanların sayısının artacağını düşünüyorum.

Av turizminden para kazanılacaksa, özel avlaklardan kazansınlar. Devlet yurt dışından avcıları özel avlaklara kanalize etsin ve pay alsın. Özel avlaklar ise kesinlikle avın hiç olmadığı yerlerde oluşturulsun. Bu konuda önceden de hemfikiriz sanıyorum.

Bunlara benzer şeyler yapılabilir ama bir konfederasyon görevlisi veya avcı temsilcisi birinin bakanlıkla oturup mutabakat sağlaması gerek.
« Son Düzenleme: 01 Kasım 2012, 16:06:50 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Serkan ERTENLİCE

• *
« Yanıtla #10 : 01 Kasım 2012, 15:59:22 »
Gaziantep de yaşıyorum birçok ile göre av popilasyonu burda daha fazladır nadir avlardan boş döneriz.Şu bir gerçekki her sene bir önceki seneyi arar olduk 100 200 kuşun olduğu keklik alayları onlara beşlere düşmeye başladı.Herkes tüketme peşinde kimse üreteyim demiyor üremesi için birşeyler yapalım diyende yok ben dahil.Şimdi bizlerin ne yapması lazım bu işten para kazanan sektördeki insanlara resmi kurumlara bakın biz bu işi bırakıyoruz silahlarımızı duvara süs eşyası olarak asıyoruz belgelerimizide iptal ettiriyoruz sizlerde yaban hayatın sürdürülebilirliği için şimdiye kadar hiçbirşey yapmadığınız gibi şimdiden sonrada yapmayın dememiz lazım.Ben inanıyorumki bu işten para kazanan tüm sektör o zaman olayın farkına varacaktır o zaman ellerini taşın altına sokacaktır Ödediğimiz vergiler pul paraları eyer tamamı av ve yaban hayatı için harcansa biz değil keklik yabani sülün avlamaya başlarız.Sürdürülebilir Av ve Yaban  Hayatı İçin BIRAKALIM AVCILIĞI
Serkan ERTENLİCE
1977 GAZİANTEP
KARDEŞ MECBURİ ARKADAŞTIR,ARKADAŞ SEÇİLMİŞ KARDEŞTİR

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #11 : 01 Kasım 2012, 16:11:51 »
Herkes eleştiri yapmak da serbest,

Federasyon başkanı doğru söylemiş, iyice okunursa bütün Türkiye yi baştan aşağı paralı avlak yapalım dememiş.

Devlet avlakları da olsun, üretilsin,vurulsun bedelini vermek isteyende versin diye açıklama yapmış.

Ondan sonra çekinceleri bir hayli uzun,incelerseniz dikkatini oraya verin.

Av ve yaban hayatını,kapsamını,avlak değerlendirmesini basitçe açıklamış.

Tanımam kendisini ama yazılarını iyice okursanız bu konuda bilgili bir federasyon başkanı.

Türk örf ananelerine göre av kültürü nasıl sağlanacak.

Vegi yok,harç yok, hafta da 7 gün,otomatikler takozsuz vb sistemler serbest mi olacak. Yasak yerler ava açılıp kökü mü kurutulacak.

Türkiye de avcılardan alınan o da 150,000 avcı toplamı 15 milyonu maliyeye, 15 milyonu da orman bak. gidiyor.

Atla deve mi ? Siz gözünüzde çok görüyor ve büyütüyorsunuz bence.

Her zaman söylüyorum Türkiye de Silah Ruhsat-Mühimmat düzeni sağlanmadan ne yaparsanız yapın,

hatta milyonlarca av salın bu iş düzelmeyecek.
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 01 Kasım 2012, 17:15:19 »

Avcılığın düzenlenmesi, çok kafa yorulması gereken bir konu. Çözüm konusunda ümidim var ve her geçen gün artıyor. Federasyonlar aktif olmadan bu sorunun çözüleceğine, daha doğrusu doğru çözüleceğine inanmıyorum ve neyse ki forumlarda ve sair yerlerde gördüğüm, okuduklarıma göre avcıların federasyonlara verdiği önem ve inancı artıyor. Federasyonlardan daha fazla katılım duyuyoruz. Fikirlerini kamuyla da paylaşıyor. Bunlar olumlu. Ama hızlanmalıyız.

Paralı avcılık konusuna hiç sıcak değilim. Hem kendim hem genel açısından ülkemiz için uygun bulmuyorum. Yine de halihazırda da para ödemeden resmi avcılık yok. Yani bir gelir var. Benim düşüncem bu gelen paranın bir bölümünün federasyonlara ayrılmasının yeteceği yönünde. Bakanlık da federasyonları denetleyebilir. Hatta tüm parayı veya çoğunu federasyonlara verebilirler. Neden olmasın. Vergi ayrıca veriliyor. Kuşu da biz salalım, kontolü de biz yapalım, bakanlık da sadece denetlesin. Hatta feedrasyonlara gelen para doğru yönlendirilirse avlak kontolünün de etkinleşeceğini ve pul alanların sayısının artacağını düşünüyorum.

Av turizminden para kazanılacaksa, özel avlaklardan kazansınlar. Devlet yurt dışından avcıları özel avlaklara kanalize etsin ve pay alsın. Özel avlaklar ise kesinlikle avın hiç olmadığı yerlerde oluşturulsun. Bu konuda önceden de hemfikiriz sanıyorum.

bende volkan abinin dediklerine katılıyourm..."""Hatta feedrasyonlara gelen para doğru yönlendirilirse avlak kontolünün de etkinleşeceğini ve pul alanların sayısının artacağını düşünüyorum."""buradada cok önemli bir nokta var doğry önlendirilirse..evet gelen paranın yönlendirilmesi nasıl yapılıyor acaba..keklik adı altında yetiştirilen tavukları salıyorlar..sonra bakanlık keklik saldı oluyor.. bana imkan sağlasınlar bak ben nasıl yabani keklik üretiyorum...bunu yapmak okadarda zor değil...

osman abi biz hiçbirşey yapmayalım ve sadece avlanalım demiyoruz ki... abi birileri birşeyleri tekeline almayı düşünüyor..niyetleri başka..avcılık hızla ilgi görmeye başladı hersene atrış var..buda birilerinin iştahını kabartıyor...
ben daha fazla ücret ödemeye hazırım...
ama birilerine değil..doğaya abi..doğaya harcarım o parayı..50 kere yazıldı çizildi neden kimse bu konunu üstüne düşmüyor...yada düşülmüyorsa neden. abi yurt dışında kaz avı limitsiz..nedne tükiyede yasak.söle abi.. avın 7 güna cık olduğu ülkelerde nasıl başaı sağlanıyor...abi istense çok güzel yapılır bunlar bizi keriz görüyor...bir düzen kuruldumu biliyorlarki onu değiştirmek cok zor...düzeni kendi istedikleri gibi kurmaya çalışıyorlar...avlanan yaban hayvanlarının üretilmesi çok zor bir olay değil.. derneklere 50-60 tl aidat ödeyeceğimize 100 öderiz bilirizki derneğimiz keklik yetiştiriyor doğaya salıyor içimiz rahat eder..dernek desin abi doğaya kışın yemleme yapacağız ki bunları yapanlar var..içimiz rahat rahat öderiz.. ama bunlar o işide kendi isdediklerine verecekler...
demokrasiyse eğer... bence avcılıkla ilgili alınacak kararlar avcılarca oylanmalı...

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 01 Kasım 2012, 17:20:20 »

Türkiye de avcılardan alınan o da 150,000 avcı toplamı 15 milyonu maliyeye, 15 milyonu da orman bak. gidiyor.

Atla deve mi ? Siz gözünüzde çok görüyor ve büyütüyorsunuz bence.

Her zaman söylüyorum Türkiye de Silah Ruhsat-Mühimmat düzeni sağlanmadan ne yaparsanız yapın,

hatta milyonlarca av salın bu iş düzelmeyecek.
çokmu zor bayilere bir yazı emniyete bir yazı avcılık belğesi olmayana fişek satmak yasaktır...hatda yanlış hatırlamıyorsam azebeycanda da sitem buydu.. istense bir günde çözülecek iş... bu uygulama bile belgeli avcı saıyısnı bir yılda % 5 artıracaktır en aşşağı %5..de7500 kişi eder.
150,000belgeli avcı
avlanma harcı 100-tl
pul parası 100 tl devlete para veriyor..diğrlerini saymayalım...
1kişi 200 tel yıllık..
200 tl çarpı 150 bin.30 trilyon...eski parayla allah aşkına abi... bu atla deve değil de ne... benmi yanlış hesapladım...bu yüde beşlik artış bile birbucuk trilyon eder...avcılık sertifikası yarı fiyatına verilse en aşşğı % artış daha sağlar buda 7500 kişieder..bunlar varsayımlar ama gerceğe yakın varsayımlar..olamazmı olma ihtimali cok yüksek..aylık 700 tly calışıpta avcılık yapan insanlar var...
« Son Düzenleme: 01 Kasım 2012, 17:37:36 Gönderen: Musa KARAKUŞÇU »

Çevrimdışı Seçkin BİLTEKİN

• *
« Yanıtla #14 : 02 Kasım 2012, 10:39:51 »
Musa kardeşim öncelikle şunu belirtmek lazım ki henüz avcılardan toplanan paralardan Federasyonlara veya Konfederasyona herhangi bir kaynak aktarımı yok.Zaten sorunlardan biri de böyle bir aktarım sözkonusu olsa bile muhatap hangi kurum olacak.Ortada Ülkemizdeki avcılığın resmi temsilcisi olarak gözüken Türkiye Atıcılık Federasyonu(TAF) var.Avcılıkla,atıcılığın kullanılan silahlar dışında bir benzerliğinin  olmadığı ve TAF'ın avcıları temsil etmekten çok uzak olduğu defalarca dile getirildi.
Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde kurulan Federasyonların ve Konfederasyonun maalesef herhangi bir gelir kaynağı yok.Dernekleri üye yapmakta yaşanan zorluklardan ötürü üye derneklerden aidat dahi alamıyorlar. Dolayısıyla Federasyonların finansmanı Başkan ve etrafındaki birkaç kişi tarafından sağlanıyor.Hazır böyle bir  "enayi" bulunmuşken de "yürü başkan,arkandayız,kim tutar seni"denilerek gaza getiriliyor.Hal böyle olunca da Federasyon başkanlarının açıklamaları çoğu zaman kendi fikirlerini yansıtıyor.Ortada,avcılardan dernek başkanlarına ve başkanlardan da Federasyon yönetimine giden resmi bir veri yok.Çünkü ortada anket vb. yapılmış bir çalışma da yok.Örnek olarak "haftada 7 gün av açık olsun mu "sorusuna avcıların ne cevap vereceği bilinmiyor.
Federasyon yönetimlerini de suçlamamak lazım.Bir bölgeyi temsil ediyorsunuz.Yüzlerce kilometrekarelik bir alandaki tüm derneklerle ilişki kurmak,üye derneklerle toplantılar yapmak,Federasyonunuzu bölgede ve yurt çapında yapılan organizasyonlarda temsil etmek,ilgili bakanlıklarla yani Ankara ile sürekli temasta olmak hem ciddi zaman ve hem de ciddi bütçe gerektiren işler.Bu insanlar bu işleri gönüllü olarak yapıyorlar.Bu işler karşılığında herhangi bir ücret almıyorlar.Kendinizi Onların yerine koyun siz bu fedekarlıkları yapabilirmisiniz?Onlar bizim maaşlı elemanlarımız değiller ve biz de onların işvereni değiliz.Ben bu işi daha iyi yaparım diyen herkese açık bu yollar.
Eleştiri hakkına saygı duyuyorum ancak bütün bu nedenlerle şahsen tanıdığını zannetmediğim bir insan için papyonlu,batı taklitçisi,köylü düşmanı gibi sözler söylemeyelim.Dr.Cüneyt İnanç üzerinde çalışmış,kafa yormuş ve bunları ortaya koymuş.Eminim ki tek doğru budur,ben ne dersem o olur demiyordur.Varsa bir modelimiz sorunların çözümü ile ilgili ortaya koyalım,o çözümün etrafında birleşelim ve bizi temsil edenler aracılığıyla Devlet yönetiminin karşısına çıkalım.1 milyon avcının taleblerine hiçbir yönetim kayıtsız kalamaz.Selamlar... 
Seçkin M. BİLTEKİN
1966 Aliağa/İZMİR

Çevrimdışı Süleyman ARSLAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 02 Kasım 2012, 12:03:26 »
Şu durumda bile kendi ürettiğimiz kekliği yada sülünü doğaya bırakıpta kendimiz vurabiliyormuyuz?Devlet o kadar para topluyor madem hangi illere ne kadar keklik bırakıyor.Bıraksa bile kaç sene o illerde avlar yasaklanıyor? bu sayede diğer tarafataki popülasyonu yok etmiş olmuyormu?.Devlet avlağıda olsa millet avlağıda olsa bu işler türkiyede parası olmayan için tam bir fiyasko olmuş olur.
Süleyman ARSLAN
1981 zonguldak/alaplı