Gönderen Konu: sabit şok mu mobil şokmu  (Okunma sayısı 12948 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Adem ERKAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
sabit şok mu mobil şokmu
« : 25 Eylül 2013, 20:56:08 »
merhaba arkadaşlar aranıza yeni katılmış bir avcı kardeşinizim.
siz teçrübeli arkadaşlara birkaç sorum olacak.sabit şok mu mobil şokmu?
 temmuz ayı gibi huğluya gittim tüfek siparişi verdim ve tüfeğim geçen hafta elime geçti...yalnız tüfeği sipariş ederken ben mobil şok olsun istedim ama tüfek ustası bana bırak mobil şoku sabit şok her türlü daha avantajlıdır dedi. bende boyun eğdim ve sabit şok oldu...birde huğlu kullanan  tahmin ediyorum ki abilerim çoktur bana huğlunun saçma grupmanı hakkında bilgi verebilirlermi, bu arada tüfek huğlu 103 D 71 namlu şimdiden tsk ediyorum değerli yorumlar için..
  • Huğlu 103 D
  • Huğlu 200 AC
1978 BURDUR

Çevrimdışı Ersin ORBAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: sabit şok mu mobil şokmu
« Yanıtla #1 : 25 Eylül 2013, 21:20:19 »
Adem kardeşim öncelikle tüfeğin hayırlı uğurlu olsun kazasız belesız kullanırsın inşallah..Soruşlarına gelince tüfeğinin grupmanını veya etkisini kendin denesen daha doğru olur çünkü aynı seri imalatta bil çok farklılıklar oluyor helede yerli tüfeklerde...Farklı gramajda farklı marka fişeklerle denemeler yaparsan tüfeğinin sıkısını bulacağına eminim..Elindeki tüfekle 32 gr ı geçmemeni öneririm..Yeter artar bile..
Şok olayına gelince sabit şoku kaça kaç yaptırdın? Eğer gittiğiniz av çok çeşitli değilse sürekli aynı avı yapıyorsanız bence sabit şok daha iyidir..Birde tüfeğin sıkısını buldunuzmu iş tamamdır..Bu mobil şok konusunda bir abim şöye demişti hiç unutmam : ''Hiç takma dişle orjinal diş bir olurmu  :D :D '' mobil şoka takma diş gibi bakardı  ;) Güzel günlerde kullanın...
  • BENELLİ CRİO COMFORT 71
  • YILDIZ SPZ ME 66
  • ÖZKANLAR FX017 66
ERSİN ORBAY-ADANA-HATAY ..SAĞLIKÇI..1978..
GERÇEK AVCI AVA DA ŞANS TANIYANDIR..

Çevrimdışı Y.Bozkurt ÇINAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 25 Eylül 2013, 21:26:35 »
2/4 yaptırdıysanız keklik avında, 1/3 yaptırdıysanız ördek avında daha uygun olur.
1969 AFYON

Çevrimdışı Adem ERKAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 25 Eylül 2013, 21:28:50 »
o değerli yorumun için tsk ederim ersin kardeşim meslektaşım tertibim :)  benimde düşüncem 32 grmdan yukarı değil..ben tavsan-keklik-tahtalı favori avlarım ördekte olabilir..
''iç takma dişle orjinal diş bir olurmu  :D :D '' mobil şoka takma diş gibi bakardı  ;) ''  bu sözü tuttum gercekten..tekrar tsk..
  • Huğlu 103 D
  • Huğlu 200 AC
1978 BURDUR

Çevrimdışı Tolga GÜVENDİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 25 Eylül 2013, 21:39:41 »
Şahsım adına avantajlı olacağını sanmıyorum,, mobil şoklar 5 cm,, sabit şokta da namlunun son 5 santimi şoklandırılıyor,, bazı eski avrupa tüfekler gibi fişek yatağından itibaren daralmaya başlasa belki avantajlı olur..Syn. Ali AĞIR bana tam tersi mobil şoku tavsiye etmişti,, sebebi sabit şokta genelde ölçünün tutturulamayıp daha dar veya daha geniş yapılması,, ölçüleri aynıysa ikisi de aynı grupmanı veriyor bizzat denedim
Tolga GÜVENDİK
1990 / MANİSA
ImgLand.net image

Çevrimdışı Adem ERKAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 25 Eylül 2013, 21:45:04 »
ahsım adına avantajlı olacağını sanmıyorum,, mobil şoklar 5 cm,, sabit şokta da namlunun son 5 santimi şoklandırılıyor,, bazı eski avrupa tüfekler gibi fişek yatağından itibaren daralmaya başlasa belki avantajlı olur..Syn. Ali AĞIR bana tam tersi mobil şoku tavsiye etmişti,, sebebi sabit şokta genelde ölçünün tutturulamayıp daha dar veya daha geniş yapılması,, ölçüleri aynıysa ikisi de aynı grupmanı veriyor bizzat denedim

mantıklı bi yaklaşım tsk ederim..
  • Huğlu 103 D
  • Huğlu 200 AC
1978 BURDUR

Çevrimdışı Şenay YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 25 Eylül 2013, 23:21:19 »
Tüfeğin hayırlı olsun sabit şokta gidecegin ava göre   degişir,....
  • huğlu kop g601 yoto 71 namlu
  • huğlu kop 104 A 76 mamlu
  • Sarsılmaz Leopard y oto 71 namlu
istanbul  Çatalca 1971                                                                         5354139014l

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 04 Ekim 2013, 02:13:32 »
Ben öncelerde mobil şoklu tüfrk kullamdım biyerden sonra o tüpleri söküp takmaktan insan sıkılıyo. Sabit şoklu tüfeğin kendi yaptığım denemelerde daha muntazam saçma çıkarttığını gördüm. Mobll şok ölü saçma denilen ana saçma gurubundan ayrı giden yan saçmaları çok çıkartıyo. Sabit şok tüfrğin namlu ucunda şişkinlik olmadığından ve namluların karşıdan bakıldığında şok çentikleri gözükmediğinden görüntüsü daha güzel. Temizliğide daha kolay, ayrıca namlu ucu namlu gibi namlu oluyo, öyle pasolu somunlu namlu ucumu olur  :)  En iyisini yapmışsın, ileridede domuza bıldırcına gidicem dersen daha kısa namlu geniş şoklu bir tüfek alırsın yada yedek namlu yaptırırsın.
« Son Düzenleme: 04 Ekim 2013, 02:34:05 Gönderen: Serkan GÜNGÖR »
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Hüseyin ÖZEN 35

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 04 Ekim 2013, 02:30:07 »
Vallahi bana da çok mantıklı gelmedi.Avın çeşidine göre tüfeği şoklamak daha mantıklı sanki
Hüseyin ÖZEN
1983 İZMİR KEMALPAŞA
0 rh +

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 04 Ekim 2013, 02:46:34 »
Ben domuza kaval namlu s.poze diğer avlarada 1/3 şok 71 ve 76 namlu s.poze tüfeklerimi kullanıyorum gayette memnunum, tüfeğimin ucuda tüfek ucuna benziyo. Tek tüfek kullanılıcaksada 2/4 şok her ava gider yeterki atıcağın sıkıyı bil.
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 04 Ekim 2013, 08:07:25 »
1 yıl sabit şok kullandım ve o yıl...Bıldırcın. Tavsan.ördekve hatta 50 metreye yakın yerden KAZ bile indirdi.ve devamlı rc kullandım
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 04 Ekim 2013, 15:28:22 »
Şimdi ben tavşan ve domuz avı yapıyorum diyelim fix şoklu çifte yada poze almak istiyorum bu 2\4 olmalı deilmi 1\3 olsa 3 şokla kursun atılır ama nasıl olur.71 yada 76 namlu bi çifte arıyorum y.otoyla takas ama kimse yanaşmıyor :)
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı Adem ERKAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 05 Ekim 2013, 00:33:12 »
Serkan GÜNGÖR kardeşime katılıyorum mobil şok ile sabit şok karşılaştırmasına...bide benim anladığıma ve yapmış olduğum denemelere  göre düşük gramajlı fişeklerin grupmanı biraz daha iyi..bi kere çifte ve pozelerde hava şartları ne olursa olsun 32 grmdan yukarı sıkılmaması gerekiyor...

• Huğlu 103 D
  • Huğlu 200 AC
1978 BURDUR

Çevrimdışı Nurettin AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 08 Ekim 2013, 21:08:30 »
domuz avi  icin  ayri bir túfek bulunduracaksin, túfeklere sabit sok uzun namlu,
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda