Gönderen Konu: Krieghoff fine guns  (Okunma sayısı 14750 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Erkan POLAT

• Müdavim Üyemiz
Krieghoff fine guns
« : 20 Kasım 2014, 18:06:01 »
Epagneul Breton

Browning B725 71 cm
Beretta silver pigeon sporting 76 cm
Franchi Affinity 3 67 cm

Çevrimiçi Erkan POLAT

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Krieghoff fine guns
« Yanıtla #1 : 20 Kasım 2014, 21:56:03 »
kalite kendini gösteriyo..
Epagneul Breton

Browning B725 71 cm
Franchi Affinity 3 67 cm

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
« Yanıtla #2 : 20 Kasım 2014, 23:02:45 »
Kaliteden ziyade yapan adamların avcılara mı saygısı fazla kendilerine mi ? ülkelerine mi ? onu anlamadım . Bir şeyi pahalıya satmak için yapılan tüfekler değil çünkü ya da en iyisini yapma mükemmele ulaşma gayreti mi ?  anlamak mümkün değil..Bu adamlar ne yeyip içiyorlarsa bizde ki üreticilere de aynından yedirip içirip aynı eğitimi, versek olur mu acaba  ?
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
« Yanıtla #3 : 20 Kasım 2014, 23:28:01 »
Kaliteden ziyade yapan adamların avcılara mı saygısı fazla kendilerine mi ? ülkelerine mi ? onu anlamadım . Bir şeyi pahalıya satmak için yapılan tüfekler değil çünkü ya da en iyisini yapma mükemmele ulaşma gayreti mi ?  anlamak mümkün değil..Bu adamlar ne yeyip içiyorlarsa bizde ki üreticilere de aynından yedirip içirip aynı eğitimi, versek olur mu acaba  ?

:)

Komutan bizimkilerin yerken ağzı görür ..  ;)

• Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
    • izmirchoketube
« Yanıtla #4 : 20 Kasım 2014, 23:46:25 »
İlahi Efem hiç güleceğim yoktu :)
Yanlız bizimkiler daha doğru dürüst yeşil baş işliyemazken adamların kıl kuyruk işlemesi çok zoruma gitti Efem ..:)
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
« Yanıtla #5 : 21 Kasım 2014, 00:16:36 »
Serkan  bizim yörüklen bi lafı vadır "Çobanın canı istedimi tekeden süt çıkarı" 
Zoruna gitmesin eminim sen istesen tüfek bile yaparsın.

Bizimkilerin derdi kalite değil tamamen duygusal ...

« Son Düzenleme: 21 Kasım 2014, 00:18:40 Gönderen: Ziya ÇOBANOĞULLARI »
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 21 Kasım 2014, 00:56:14 »
Gravürler muhteşem ama Yüksek bant olayını bayağı abartmışlar yalnız estetiği bozmuş biraz.
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 21 Kasım 2014, 01:14:02 »
Önce mekanik hatasız olmalı.
bir bu tüfeklere bakıyorsun yapılan gravurlere birde bizimkilere bakıyor sun İNSAN şu soruyu sormadan edemiyor.
insan figürü yapıyorlar  ilk okuldaki çöp adam dan farkı yok.
ördek fiğürü yapıyorlar (donald duck) bile benzemiyor.
ben birde şu özel yapım olayını anlamıyorum biri bana acıklaya bilirmi neyi özelde fiyatı  daha yüksek.?
kullanılan NAMLU CELİĞİ SIRA TÜFEKLERDEN kalitelimi.
tetik gurubumu farklı
ejktörlerimi neyi farkli?
AGACIN  numarasından başka?
1000tl lik tüfek oldu 2000tl hadi birazda gravur yapıldı oldu 3000tl
yerli tüfeye 4000 tl isteyenleride gördük forumda.
şimdik bu tüfeyin namludan tutun da en ince parcasına kadar ALTIN OLSA NE OLUR mekanik aksam coğu yerli tufekte hastalıklı (bir atarsın duble patlar bir atarsın ejektör doluyuda boşuda dışarı atar yada hiç atmaz sellektör ayırmaz tetik düşmez) Sonra ara fabrıkayı derdini anlat ver kargoya gitsin gelsin oldu diye gelir gene aynı sorun hadı birdaha gönder yani anlyacagınız verdğiniz kargo paraları actıgınız telefon paraları vs tüfeyi her kullanmaya kaktıgınızda bo böle devam edecek gidecek ve 1000tl öle masraf edeceniz geldi tüfek 5000tl ya zararına satacanız birine yada duvara asacanız öle durcak musafirliye gelen eş dost da vayyy tüfeye bak muthiş diyecek  VE BÖLECE arkadaşlar arasında havanız olcak. E okadar parayı verıpte KRAL CIPLAK DİYESİ GELMEZ İNSANIN SANIRIM.
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimiçi Erkan POLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 21 Kasım 2014, 10:52:35 »
mike yardley bizim popüler tüfeklerden birinin tetik grubu için basit demiş.
Epagneul Breton

Browning B725 71 cm
Franchi Affinity 3 67 cm

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 21 Kasım 2014, 13:22:41 »
ne demesini bekliyordunuzki.ben ülkemizdeki bütün tüfeklerin istedikleri parayı haketmediklerini düşünenlerdenim.şu gravürlere bakınca  daha önce hiç ördek gravürü  görmediğimi düşünüyorum.şayet bunlar ördekse  bizimkiler martı herhalde.bir ördeksever olarak kılkuyruk ve yeşilbaşlara bayıldım.gerçekten çok fenalar....
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimiçi Erkan POLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 21 Kasım 2014, 14:54:41 »
bizim yerli tüfeklerin internet sitelerinde arge den mühendislik ten bahsediyolar ama ben inanmıyorum bu tarz şeylere önem verdiklerine.
Epagneul Breton

Browning B725 71 cm
Franchi Affinity 3 67 cm

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
    • izmirchoketube
« Yanıtla #11 : 21 Kasım 2014, 17:23:53 »
Av tüfeğinin argesini avcılar yapar . Tüfek yaparken hangi firma avcilardan
Bilgi alma gereksinimi duymuş.  Ha üretim esasında muhendislik malzeme kalitesi falan
firmayla alakalı da gerisi son kullaniciya sormak lazım. 
Şimdi neden italyan tüfekleri italyan fisekleriyle iyi performans sergiler..
Tüfeklede bitmiyor bütün sektör birbirini tamamlayarak ilerliyor.
Bizde yaptım oldu ....
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #12 : 21 Kasım 2014, 19:02:22 »
Tüfek sanayiimizin çok yol alması lazım. Daha çook yolları var, öncelikle ne ürettiklerini bilmeliler, nasıl ürettiklerini bilmeliler. Daha çok hazır ya da "benzetilmiş" diyeyim, kalıplarla üretilmiş parçaların dizayn ve tasarımlarına, yüzde yüz tasarımını yapmadan  hakim olamazsınız zaten. Ancak suçlamadan önce destek olmak lazım derim. Bence en faydalı destek, ürünlerini satın almak kadar, alınan ürünlerin kullanımıyla ilgili üreticiye ulaştıracağınız eleştirilerle, uyarılarla olur...

Mike Yardley'in de bahsettiğiniz yazısını okumadım. Bahsettiğiniz yorumu hangi tüfek ya da üretici için yapmış onu da bilmiyorum. Ama kullandığı "basit" kelimesinin orijinali yani kullandığı hali İngilizce "simple" gibi bir şeyse bu bir yergi değil belki de bir övgü bile olabilir :) Zira, mekanikte en iyi tasarım : "en basit mekanik dizayn" ile en dayanıklı ve en kullanışlı olanı veren tasarımdır.

Bugün Krieghoff gibi üst kalite bir tüfeğin ya da ne bileyim efsane Browning B25 tüfeklerinin, eğer tüm dünyaya ispat ettikleri çok üstün kaliteleri olmasaydı, bence mutlaka karmaşık/kompleks tasarımlarından dolayı eleştirilirlerdi. Ki eleştirmek , bu kadar üstün kalitelerine rağmen bile bence serbest olmalı :)

Krieghoff tüfeğin tetik grubu o kadar karmaşık ki, arıza yapsa Türkiye'de rahat rahat emanet edebileceğiniz ustayı bulabileceğinizi sanmıyorum :) Bırakın şimdi iddialı lafları, "en büyük usta bizim usta" sloganlarını, o tüfeğe o parayı verin, sonra o tetik grubunun karmaşıklığını kafanız rahat bir şekilde bir ustaya emanet edin bakalım...  :) Karmaşık tasarım, mekaniğin bakım, onarım işlerini (maintenance) her zaman zorlaştırır.

Ya da ne bileyim, B25'lerin el kundağı neden tornavida yardımı olmadan sökülemez bir tasarıma sahip, bunu hiç düşündünüz mü ? :) Ya da John Moses Browning neden muylu yatağı (trunnion) yerine hinge pin kullandı da , hem mekaniği karmaşıklaştırdı,  hem de sürtünen parçaların birbiriyle temas yüzeylerini düşürecek/küçültecek bir tasarımla mukavemeti düşürdü?  Bugün olsa (teknik ve teknolojik imkanlarını kastediyorum) aynı tasarımı yapar mıydı ? Hiç sanmıyorum.

Bütün bunlar neden "pek" dile getirilmez? Çünkü örneğin Krieghoff, karmaşıklığına RAĞMEN (özellikle RAĞMEN diyorum çünkü karmaşıklık ciddi bir eksi puandır) tetik grubunu bozamayacağınız , bozmayı beceremeyeceğiniz kadar kaliteli ve düşük toleranslarla üretilmiş bir tüfektir. Benzer şekilde, B25'in onca kompleks tasarımına RAĞMEN, Twin-Single ya da Inertia-Block Single tetiğine arıza verdirebilen adamın önünde saygıyla eğilirim, bu derece kalitelidir.

John Moses Browning, bugünün teknolojik imkanları elinde olsaydı ve ömrü vefa etseydi (bildiğiniz gibi B25'in tasarımını bitiremeden öldü John Browning) çok daha basit bir mekanikle , çok daha kaliteli bir tüfek tasarlayabilirdi.

Kaliteli bir ürün tasarlamak (her işte olduğu gibi) zordur ancak aynı kaliteyi olabilecek daha basit bir mekanikle tasarlamak çok çok çok daha zordur.

Selamlar.

• Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Samet BİRİCİK

Çevrimiçi Erkan POLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 21 Kasım 2014, 19:22:53 »
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2014, 19:34:49 Gönderen: Erkan POLAT »
Epagneul Breton

Browning B725 71 cm
Franchi Affinity 3 67 cm

Çevrimiçi Erkan POLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 21 Kasım 2014, 19:30:39 »
ibrahim bey bir düzeltme yapayım mike yardley basic, generic design olarak yorumlamış..Bunun üzerine yorumunuzu merak ediyorum.
Epagneul Breton

Browning B725 71 cm
Franchi Affinity 3 67 cm

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #15 : 21 Kasım 2014, 19:38:10 »
Erkan Bey , illa yerli üreticiye "giydirelim mi" , bunu mu istiyorsunuz? :)

Şaka yapıyorum tabii ki.. :)

İlgili yazıyı ya da linkini paylaşır mısınız? Şimdi ofisten çıkıyorum, eve gittiğimde ilk fırsatımda okuyayım.

Selamlar.

ibrahim bey bir düzeltme yapayım mike yardley basic, generic design olarak yorumlamış..Bunun üzerine yorumunuzu merak ediyorum.
1978 - Istanbul

Çevrimiçi Erkan POLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 21 Kasım 2014, 19:47:02 »
yok giydirmeyelim de :) biraz farkındalık yaratabilirmiyiz acaba onu istiyorum.. gerçi varmıdır ki içlerinde kafayı sürekli bu konulara yoranlar? Mutlaka vardır umarım :)
Epagneul Breton

Browning B725 71 cm
Franchi Affinity 3 67 cm

Çevrimiçi Erkan POLAT

• Müdavim Üyemiz
Epagneul Breton

Browning B725 71 cm
Franchi Affinity 3 67 cm

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 21 Kasım 2014, 20:06:26 »
Bence bizim yerli imalatçılar yapamadığından değil yapmak istemediğinden yapmıyor...
Yurtdışına ihraç ettikleri silahları  görüyoruz helede amerikaya yaptıklarını..
Ama gravür konusu birazda sanatsal birşey , orda isteselerde yapamayabilirler.
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Semih MAVİLİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 21 Kasım 2014, 21:39:49 »
Tüfek sanayiimizin çok yol alması lazım. Daha çook yolları var, öncelikle ne ürettiklerini bilmeliler, nasıl ürettiklerini bilmeliler. Daha çok hazır ya da "benzetilmiş" diyeyim, kalıplarla üretilmiş parçaların dizayn ve tasarımlarına, yüzde yüz tasarımını yapmadan  hakim olamazsınız zaten. Ancak suçlamadan önce destek olmak lazım derim. Bence en faydalı destek, ürünlerini satın almak kadar, alınan ürünlerin kullanımıyla ilgili üreticiye ulaştıracağınız eleştirilerle, uyarılarla olur...

Mike Yardley'in de bahsettiğiniz yazısını okumadım. Bahsettiğiniz yorumu hangi tüfek ya da üretici için yapmış onu da bilmiyorum. Ama kullandığı "basit" kelimesinin orijinali yani kullandığı hali İngilizce "simple" gibi bir şeyse bu bir yergi değil belki de bir övgü bile olabilir :) Zira, mekanikte en iyi tasarım : "en basit mekanik dizayn" ile en dayanıklı ve en kullanışlı olanı veren tasarımdır.

Bugün Krieghoff gibi üst kalite bir tüfeğin ya da ne bileyim efsane Browning B25 tüfeklerinin, eğer tüm dünyaya ispat ettikleri çok üstün kaliteleri olmasaydı, bence mutlaka karmaşık/kompleks tasarımlarından dolayı eleştirilirlerdi. Ki eleştirmek , bu kadar üstün kalitelerine rağmen bile bence serbest olmalı :)

Krieghoff tüfeğin tetik grubu o kadar karmaşık ki, arıza yapsa Türkiye'de rahat rahat emanet edebileceğiniz ustayı bulabileceğinizi sanmıyorum :) Bırakın şimdi iddialı lafları, "en büyük usta bizim usta" sloganlarını, o tüfeğe o parayı verin, sonra o tetik grubunun karmaşıklığını kafanız rahat bir şekilde bir ustaya emanet edin bakalım...  :) Karmaşık tasarım, mekaniğin bakım, onarım işlerini (maintenance) her zaman zorlaştırır.

Ya da ne bileyim, B25'lerin el kundağı neden tornavida yardımı olmadan sökülemez bir tasarıma sahip, bunu hiç düşündünüz mü ? :) Ya da John Moses Browning neden muylu yatağı (trunnion) yerine hinge pin kullandı da , hem mekaniği karmaşıklaştırdı,  hem de sürtünen parçaların birbiriyle temas yüzeylerini düşürecek/küçültecek bir tasarımla mukavemeti düşürdü?  Bugün olsa (teknik ve teknolojik imkanlarını kastediyorum) aynı tasarımı yapar mıydı ? Hiç sanmıyorum.

Bütün bunlar neden "pek" dile getirilmez? Çünkü örneğin Krieghoff, karmaşıklığına RAĞMEN (özellikle RAĞMEN diyorum çünkü karmaşıklık ciddi bir eksi puandır) tetik grubunu bozamayacağınız , bozmayı beceremeyeceğiniz kadar kaliteli ve düşük toleranslarla üretilmiş bir tüfektir. Benzer şekilde, B25'in onca kompleks tasarımına RAĞMEN, Twin-Single ya da Inertia-Block Single tetiğine arıza verdirebilen adamın önünde saygıyla eğilirim, bu derece kalitelidir.

John Moses Browning, bugünün teknolojik imkanları elinde olsaydı ve ömrü vefa etseydi (bildiğiniz gibi B25'in tasarımını bitiremeden öldü John Browning) çok daha basit bir mekanikle , çok daha kaliteli bir tüfek tasarlayabilirdi.

Kaliteli bir ürün tasarlamak (her işte olduğu gibi) zordur ancak aynı kaliteyi olabilecek daha basit bir mekanikle tasarlamak çok çok çok daha zordur.

Selamlar.

İbrahim bey hoşgeldiniz, avyaban.com'da yazılarınızı zevkle okuyordum,inşallah burdada yazılarınızı zevkle okuruz.
  • benelli cordoba
  • beretta çifte
  • benelli super 90
Drsalih Semih mavili
1981
Dostluğumuz ebedidir, menfaate tahvil olmaz, menfaat için dost görünende uzak durmalı.
[/ur

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #20 : 21 Kasım 2014, 22:13:32 »
Tamam, şimdi gördüm. Mike Yardley, konusunda isim yapmış bir adam. Söylediklerine, görüşlerine saygı duymak lazım ama burada da "temel, sıkça görülen / tercih edilen, jenerik bir tasarım" anlamında bir ifade kullanmış.

Arkadaşlar, şunu sanıyorum hepimiz biliyoruzdur, yukarıda resimleri bulunan Krieghoff tüfeklerin namlularını üretebilen yerli üreticimiz yok. Üretebilecek yerli üreticimiz de yok. Peki ne zaman bu tüfeklerin kalitesinde namlu üretebilecek yerli üreticilerimiz? Çok çok büyük ihtimalle bu forumu şu anda okuyan kimsenin ömrü yetmeyecek bunu görmeye... Krieghoff konusu olduğu için karşılaştırma bu üst düzey tüfekle yapılıyor...Ha unutmadan söyleyeyim, Krieghoff da bu namluları kendisi üretmiyor :) O da Merkel'den alıyor, tıpkı bir çok Avrupa'lı üreticinin namlularını Merkel'den aldığı gibi :) "Kaliteli" namlu üretmek çok maliyetli, çok zor bir iş. Bu seviyede namlu üretebilmek için öncelikle iyi bir insan kaynağına ihtiyacınız var. Daha sonra , yatırımı çok pahalı olan ve Avrupa'da dahi bir çok üreticinin elinde olmayan bir makine parkına ihtiyacınız var. Bu maliyeti karşılayabilecek bir finansmana ve bu maliyetlerdeki tüfeği satabileceğiniz bir pazara ihtiyacınız var.

Önce insan kaynağından başlayayım kısaca... Kaç tane üreticimiz (en iyi yerliler deyince aklınıza gelen bir kaç üretici de dahil) konusunun uzmanı mühendis çalıştırabiliyor üretim hatlarında ? Ancak firmanın sahipleri, ortakları vs mühendis olduğunu görüyoruz bizde :) Çalıştırsa bile, Türkiye'de (maalesef) kaliteli mühendis yetişebiliyor mu ki? Örneğin ODTÜ Makine Mühendisliğini çok iyi dereceyle bitirmiş bir makine mühendisinin yanında Akışkanlar Mekaniği (Fluid Mechanics) konusunda ukalalık yapabiliyorum ve bana ne cevap verebiliyor ne de karşılık verebiliyor. Aramızdaki samimiyetten dolayı, olayı her defasında tatlıya bağlayabiliyoruz ancak ülkenin en önde gelen teknik üniversitelerinden birini çok iyi bir dereceyle bitirmiş bir mühendis bu şekilde mezun oluyorken, çatladıkapı üniversitesi mezunu bir mühendis ne verebilir ? Bu verimlilikte bir  mühendisi istihdam etmenin maliyetine nasıl ve ne için katlansın yerli üretici ?

Gelelim makine parkına... Bakın, hayranlıkla gravürlerini izlediğimiz Krieghoff bile , namlularını kendi üretmiyor, Merkel'den alıyor. Merkel , bizim en tepedeki yerli üreticilerimizin hepsinin (aklınıza gelen üreticilerimizden bahsediyorum evet, hepsinin) bir araya gelse bile yapamayacağı büyüklükte bir yatırımı yapmış, bu seviyede bir makine parkına sahip. Bir çok üreticiye namlu satıyor. Avrupa'da bile bu seviyede bir yatırımı yapabilen kaç firma var?

Diyelim ki, Avrupa'dan en iyi mühendisi getirdiniz, Almanya'dan da en iyi makine parkını.. Yani aslında çoktan battınız ama yine de devam etmeyi isteyecek kadar akli dengenizi yitirdiniz diyelim :) Şimdi bu çok pahalı "Türk malı tüfeği" satacak pazar bulmanız lazım :) Bence böyle bir çılgınlığı bir yerli yatırımcı yapsa dahi, tüfeğin maliyetlerinden dolayı oluşan satış fiyatını önüne rapor olarak koyduklarında muhtemelen şöyle der : "abicim yerli tüfeğe bu kadar para verilir mi yaa" :)

Çok fazla bilinmez, mesela Renault, dünyanın en üst düzey otomotiv teknolojisine sahip bir kaç üreticiden biridir, hatta öyle ki, elindeki teknolojiyle Audi A8 kalitesinde araba üretebilir. Ancak kim 500.000 TL'sini bir Renault otomobile verir ? Renault'nun CEO'su bile muhtemelen vermez :) Bu örneği, pazar konusundaki sıkıntıyı anlatabilmek için verdim.

Yerlilerden daha iyisini bekliyoruz ancak beklentiyi çok yüksek tutmadan daha iyisini istemek daha makul bence...

Mesela sidelock tüfek üretti yerli bir firmamız. Ama mesela, o kubuzun fazlalıklarını , ağırlık sorununu halledebilmeli artık. Ne bileyim, 12 Çap için ürettiği kubuzu aynen 20 Çap için de kullanmamalı.. Küçük çap için daha da hafif bir kubuz tasarlayabilmeli.. Sidelock kilidinin kundak yüzüne oturtulması işini daha iyi yapabilmeli. Bir demibloc namlu üretebilmeli.. Namlu malzemesi kalitesini yükseltmeli, özellikle namlu içinde toleranslarını düşürerek daha özenli bir namlu üretmeli.. vs vs vs..

Bunları, teker teker üreticilere yüklemek ve insiyatifi de üreticilere vermek de çok doğru değil bence.. Ülkenin , genel endüstriyel standardizasyon sorunu var.. Standardizasyon sorunu daha büyük bir sorun. Bir kaç yılda halledilebilecek bir şey de değil.

Dolayısıyla, parası olan Avrupa tüfek alıyor, daha çok parası olan Avrupa "fine guns", "best guns" falan alıyor... Alanı da anlayışla karşılamak lazım. Yerli üreticiden beklentiyi de daha makul seviyelerde tutmak lazım. Ülkede sidelock tüfeği bir tek üretici üretebiliyorken ve bu üretici bunu üreteli daha sayılı yıllar olmuşken, bu tüfeğin şurasını burasını Holland & Holland bir tüfekle karşılaştırmak, hem yerli üretici için haksızlık, hem de Holland & Holland için haksızlık :)
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Semih MAVİLİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 21 Kasım 2014, 22:14:29 »
Üstatlara soru sormak istiyorum,
Namlu ile kubuzun birleşme noktasındaki boşluk,belli bir atış sonrası kapanmak için verilmiş avans mı?
  • benelli cordoba
  • beretta çifte
  • benelli super 90
Drsalih Semih mavili
1981
Dostluğumuz ebedidir, menfaate tahvil olmaz, menfaat için dost görünende uzak durmalı.
[/ur

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #22 : 21 Kasım 2014, 22:14:52 »
Hoşbulduk Semih Bey, çok teşekkür ederim :)

İbrahim bey hoşgeldiniz, avyaban.com'da yazılarınızı zevkle okuyordum,inşallah burdada yazılarınızı zevkle okuruz.

1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #23 : 21 Kasım 2014, 22:18:10 »
Evet Semih Bey,

10bin civarında atıştan sonra, üst kapak (kilit kapağı), üst banta yaklaşıyor ve üst kapak altındaki namluyla arasındaki boşluk kapanıyor...

Üstatlara soru sormak istiyorum,
Namlu ile kubuzun birleşme noktasındaki boşluk,belli bir atış sonrası kapanmak için verilmiş avans mı?
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Semih MAVİLİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #24 : 21 Kasım 2014, 22:27:45 »
t
Evet Semih Bey,

10bin civarında atıştan sonra, üst kapak (kilit kapağı), üst banta yaklaşıyor ve üst kapak altındaki namluyla arasındaki boşluk kapanıyor...

Teşekkür ederim İbrahim bey,
üstteki yazınızda çok doyurucu ve Türkiye için ne yazık ki gerçek bu
biz daha triportörde giderken,niye mercedese binmiyoruzun hesabını yapıyoruz,
lakin herşeyin zamanı,emeği,maliyeti var,
nerdeyse batı ile 100 yıllık teknik farkın kapanması için bencede 10larca yıl geçmesi gerekir,
bizdeki al-satçılıkla para kazanma devri geçen yüzyılda kaldı,
artık devir inovasyon devri
selam ve saygılarımla
  • benelli cordoba
  • beretta çifte
  • benelli super 90
Drsalih Semih mavili
1981
[/ur