Gönderen Konu: KÖPEĞİMİN AÇILMA PROBLEMİ İÇİN YARDIM İSTİYORUM  (Okunma sayısı 6572 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hüseyin ÖZCAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
5 Yaşında İngiliz Setter bir köpeğim var
Daha 6 ay önce falan aldım, sahibi 2 yıl önce falan avı bırakmış
Köpeği vermek istemedi, evin önünde dursun, ava gitmesem bile falan dedi ama biraz ısrar
Biraz da hatır meselesine aldık
Köpeğin araması, ferması, aportu falan çok güzel
Fakat açılma problemi var, birde avcı seçmiyor herkesle ava gitmeye hazır
Avda bizden çok açılıyor, çağırınca canı isterse geliyor, önünde koku varsa sen ne yaparsan yap zaten gelmiyor
Hadi biz yanına gidelim koku duyuyorsa, durumuna bakar pozisyon alırız diyoruz
Biz yanına yaklaştıkça o da gidiyor, iyi aramıyor bu kez
Bir çok aranacak yeri es geçip gidiyor
Bir şey bulamazsa yanımıza geliyor o zaman güzel güzel arıyor, hiç atlamadan her çalıyı kontrol ediyor
Birde yorulunca fazla açılmıyor, bizim yanımızda avlanıyor ve gösterdiğimiz her yere girip çıkıyor
Seviyoruz olmuyor, kızıyoruz, bağırıyoruz olmuyor
Şu ana kadar ava hep kardeşimle götürdük
Açılma problemi için ne yapabiliriz, acaba eski sahibinde de aynı problem var mıydı veya sahibi değişince mi böyle yapıyor onuda bilmiyoruz
Bilgisi, tecrübesi olan arkadaşlar-ağbiler yardımcı olabilirse çok memnun olurum

1979-Balıkesir

Çevrimdışı Emrah GİRGİN

• Müdavim Üyemiz
  • Emrah GİRGİN
Ynt: KÖPEĞİMİN AÇILMA PROBLEMİ İÇİN YARDIM İSTİYORUM
« Yanıtla #1 : 24 Kasım 2013, 15:15:16 »
abi başka köpek varsa avda hırslanıyordur ondan olabilir tek götürdüğündede aynı oluyorsa şok tasması olabilir.

jpg image hosting
Emrah Girgin
DENİZLİ-ÇİVRİL
...İnanmak yağmur duasına giderken şemsiyeyi yanına almaktır...

Çevrimdışı Hüseyin ÖZCAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 24 Kasım 2013, 18:56:04 »
Aynı olayı bende düşündüm
Başka köpek veya başka avcı olduğu zaman avı kıskanabilir diye
Ancak şu ana kadar ne başka köpekle ne de başka avcıyla ava gidilmedi
Kardeşimle ikimiz gittik sürekli
1979-Balıkesir

Çevrimdışı İbrahim ÇELİKEL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 24 Kasım 2013, 19:33:40 »
eger yorulduğunda yanınıza geliyorsa ava gitmeden önce salın aracın arkasından 1_2 km koşturun yorun bazı yaşını almış köpeklerde eğitimle  düzeltmek zor gibi
İbrahim ÇELİKEL
A Rh + 1983 Selçuk İZMİR
0 546 579 03 26

Çevrimdışı Hüseyin ÖZCAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 24 Kasım 2013, 20:59:02 »
Aynı olayı bizde düşündük
Ava başlamadan gidip biraz mantar toplayalım o da biraz koşturup yorulsun
İşe yarar mı bilmiyorum, bakalım birde öyle deneyelim
Ama  o zamanda av meralarını diğer avcılar gezip kuşu dağıtıyor
Burada Çulluk avı yapılan mera aşağı yukarı bellidir, özellikle bu mevsimde herkes aynı bölgeye ava gider
Hava daha sertleşip, kırağılar yağmaya başlayınca, kuşun dağılımı daha geniş oluyor
Bakalım birde yorup avlanmayı deneyelim sonuç ne olacak
İlginiz için teşekkür ederim.
1979-Balıkesir

Çevrimdışı Emrah GİRGİN

• Müdavim Üyemiz
  • Emrah GİRGİN
« Yanıtla #5 : 25 Kasım 2013, 08:54:42 »
abi pointer olsa yorulmaz dicem setterlerin avını bilmiyorum.benim pointeri ne yaparsam yapayım yoramadım sabah 8 den akşam av bitene kadar yorulmuyor mübarek.

jpg image hosting
Emrah Girgin
DENİZLİ-ÇİVRİL
...İnanmak yağmur duasına giderken şemsiyeyi yanına almaktır...

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 25 Kasım 2013, 09:13:25 »
kardeşim emin ol setter avda yoramazsınnn. yorulmuyor bu köpekler. dün sabah 7 de ormana girdim akşam 5 de çıktık avdan hala koşuyordu benim köpek. vede aynı şekilde DD VARDI 2 TANE 1 TANESİ 1 YAŞINDA DİĞERİ 6 AYLIK. YA KARDEŞİM Bİ YORULUNDA DURUNDA YOK. YAVRU BİLE ROMANLARA ALTTANGİRİYO ÜSTTEN ÇIKYORDU AKŞAM 5 E KADAR BİZ OTURUDUK ORMANDA KÖPEKLER HALA GEZİYOR. YANİ DEMEK İSTEİĞİM BU KÖPEĞİN DURUMU YORARAK DÜZELTEMEZSİN İSTESENDE YORAMAZIN KÖPEĞİND EH8IRS VAR İSE.
  SENİN KÖPEĞİN SORUNU SETTER KANINDA KOŞMAK OLMASI VEDE KÖPEİN ÇOK ÇOK HIRSLI KARDEŞİM. SEN KÖPEİİN KOŞMASINI KAFANA TAKMA BU GEN MESELESİ SNE KÖPEKDE UZAKDA BİLE OLSA KOKU ALINCA FERMA DA BEKLEMESİNİ ÖĞRETECEKSİN. SENİN YAPACAĞIN ŞEY BU. KÖPEK MESEFA NE OLURSA OLSUN FERMADA ÇAKILI DURMASINI ÖĞRETECKSİN.
EĞER MERADA ORMANDA KÖPEĞİİN SENİ UNUTUYOR SENİ ARAMIYOR SENLE VEYA SENSİZDE GEZİYOR İSE BU SEFER SENDE PROBLEM VAR. KÖPEK SENİ, BENİMSEMEMİŞ SENİ SEVMEMİŞ SENİ PATRON OLARAK GÖRMÜYOR DEMEK.
KÖEPĞİ SENMİ BÜYÜTTÜN BİLMİYORUM AMA . BEN TEK BRŞEY BİLİRİM :    KÖPEĞİ 45 GÜNLÜKTEN ALIP KENDİN BÜYÜTECEJKSİN. SENİN KİŞİLİĞİNİ KARAKTERİNİ HUYLARINI KAPAR KÖPEKL SENİNLE BİRLİKTE BU YÜZDEN YAVRUYKEN ALACAKSIN. YETİŞKİN KÖPEK ALIRSIN AV YAPAR AMA SENİ BENİMSEMEZ ÇOK UZUN ZAMAN ALIR.
 ALLAH KOLAYLIK VERSİN KARDEŞİM
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Hüseyin ÖZCAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 25 Kasım 2013, 11:48:34 »
Hüseyin kardeşim köpeğin 5yaşında ve usta köpek kokunun az olduğu bölgelerde çok açılması gayet normal önemli olan bulup fermada beklemesi.köpeği sen takip edeceksin o seni kuşa illaki sokacaktır,boş olan yerlere zorlasanda sokamazssın sağlam kokulu ve usta bir köpeği.Anlattıkların bence hata değil usta ve çulluk avcısı bir köpeğin yapması gerekenler,bırak köpeğin sizi kuşun olduğu bölgeye götürsün ormanda köpeğine mümkün olduğunca az seslen o seni yoklamaya illaki yanna dönüp tekrar açılwcaktır sana yaklwştığında afferim bravo gibi heveslendir ve avını yap inanki herkesten çok  kuş bulacaksın.
Drahthaarım Pars kuşun seyrek olduğu dönemlerde beeper sesini kaybettiriyor ama benonu takip ettiğimde kimsenin kuş göremediği günlerde çulluğa tüfek atıyorum,ilk başlarda bende niye bazen çok açıyor sıkıjtı var diye düşündüm ama iin boyutu bambaşkaymış sonra anladım.6yaşındaki Pars 3yıldır çok açılıyor ve ben köpeğimden  çulluk avında çok memnunum millet 1 azami 3kuş aynı bölgede görürkenben 17-25aarası kuşa fermada tüfek atabiliyorum usta köpek sayesinde,sana tavsiyem köpeğini iyi takip et ödüllendir ve onu sevdiğini iyice hissettir ve onla avın tadına var kıymetini bil.Rastgele.
Ufuk abi dediklerinde sanırım haklısın
Çünkü onun kendiliğinden gittiği yerlerde çok güzel kuşlar buluyoruz
Yani kuşun olduğu yere bizi o götürüyor, bizim onu götürdüğümüz yerlerden daha çok kuş buluyoruz onun gittiği yerlerden
Sıkıntı şu, biz onun arkasından gittikçe, o hep daha ileri gidiyor, hatta bazı yerleri iyi aramadan geçiyor
Birde bu günlerde kuşlar hiç yanına sokmuyor
Daha köpek kokuya girdimi uçuyor
Yoksa köpeğin ferması güzel, 2 hafta önce poyraz bir havada fermasında 4 tane kuşa attık
Böyle olunca da biz onun yanına varmadan kuş gitmiş oluyor
Köpeğin 15 metre ilerisinden kalkıyor kuş, fermaya durdurmuyor
Haliyle bizde, köpek yanımızdan ayrılmasın, bizim dizimizin dibinde arasın, kuş fermaya durdurmasa bile kalkınca atış yapalım istiyoruz
Hava daha da soğuyunca kuş fermaya durdurur mu bilmiyorum
İlginiz için teşekkür ederim

1979-Balıkesir

Çevrimdışı Durmuş ÖZKAN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 04 Aralık 2013, 20:13:32 »
Aynı puroblem ben de de var  huy önceki sahibinde de aynı dır setter de şok tasması ters tepki alabilirsin beeper takınca
Şok tasması pointer kurzhaar drahthaar bu  ırklar için kullan
1977 - Antalya
0553 0083630

Çevrimdışı Hüseyin ÖZCAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 05 Aralık 2013, 17:31:22 »
Köpeğimde beeper yoktu, çan ile ava götürüyordum
Geçen hafta bir beeper aldım
Hafta sonu da beeperı taktım
İlk tepkisi beeperın sesinden korkmak oldu, her öttüğünde yere eğildi, ormanın içine giripte ötünce geri çıktı
Ancak bir süre sonra alıştı tepkiyi kesti, normal aramasına devam etti
Sanırım daha önce hiç beeper kullanılmamış
Fakat dikkatimi çeken şey, eskisi kadar artık açılmıyor
Açıldığı zamanda çok uzun sürmeden yanıma geliyor
Bana artık alıştığı için mi, yoksa beeperın bir etkisimi bilemiyorum
Belkide beeperın sesi benim ona kızarken-uyarırken çıkarttığım hiişşşşt sesine benzediği için sürekli kendini baskı altında hissediyordur
Ama bu şekilde güzel olmaya başladı av, umarım böyle devam eder
Bakalım bu hafta ne olacak,
Bu arada geçen hafta güzel kuş bulamasakta, vurduğumuz kuş sayısı daha fazlaydı
Açılmayınca atış ve vuruş oluyor
1979-Balıkesir