Gönderen Konu: 36 kalibre fişek dolumu yardım  (Okunma sayısı 2024 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Taşkın MUTLU

• AvlakForum Üye
  • *
36 kalibre fişek dolumu yardım
« : 05 Eylül 2019, 22:14:42 »
2 yıldır kendi dolularımı, elde kıvırma ve kapsül çıkarma aparatları ile yapıyorum, geçen yıl elimde bir miktar tip 1 barut vardı, o zaman kullandığım kapsülü hatırlamıyorum, hiç bi sıkıntı yaşamamıştım.
Geçen yıl ki ölçüler 0,56-0,58 gr tip 1 barut, 14-16 gr saçma 10 numara, poli mantar siyah tapalardan, kapsülü hatırlamıyorum, hafif baskı uyguluyorum, fazla sıkmıyorum.
Barutum bittiği için 34 gr yaf fişeklerinden çıkardığım kırmızıya yakın kare şeklindeki barutu ve içi beyaz olan kapsülleri kullandım, (34 gr yaf fişeğinden çıkan içi yeşil kapsülde de sonuç aynı)
İlk avda 0,60gr barut, içi beyaz kapsül, 13,5 gr saçma, sonuç; fişeklerin uçları eridi, sert patladı, tüfekten zor çıktı
Son avda 0,52 gr barut kullandım saçma 15 gr sonuç; yine sert patladı, fişeklerin ucu eridi, ama tüfekten zor çıkmadı sanırım tabla o kadar şişmemişti
Grupmanla ilgili çok sıkıntım yok, tüfeğin alt ve üst namlusu arasında baya fark var ama ona da alıştım. A4 kağıdına 16 adımdan alt ve üst namlu atışlarda grupman çok iyi, zaten kuşa tüfek attım mesafelerde 15-20 m

Konuyu fazla uzattım ama tam açıklamak istedim, kullandığım malzemeleri de tam bilmiyorum, 36 kalibre fişek dolum bilgileri forumda buldum fakat hangi kapsül hangisi görsel bulamadım, birde uygun barutu hangi fişeklerde bulabilirim
  • fıas-cesa 66
  • kral queen yarı oto 12 66-76
  • Armi Marocchi 71
  • pointer (bella)
  • kopay (leydi)
  • malinois (karamel)
Taşkın MUTLU
1985-Adana

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: 36 kalibre fişek dolumu yardım
« Yanıtla #1 : 06 Eylül 2019, 10:27:29 »
Taşkın Bey merhabalar .410 kalibre yapısı itibari ile basıncı çabuk artan bir tüfek muhtemelen aquila barut hızlı yanan kapsül ve 70 mm kovan kullanmışsınız kıvırma payı yüksek olmuş gibi,  saçma ağırlığıda eklenince hayli basınçlı fişekler ortaya çıkmış aslında .410 kalibrenin her şeyi özel olmak zorunda kapsül nsi 684 yada cx50 barut yavaş yanışlı tecna n gibi kovanlarda 65 mm olmalı.
Elinizdeki malzemeleri düşünürsek barutu 0.45 grama çekin kapsülü yavaş yanışlı bulamassınız ama en azından cx1000 yada nsi 686 orta hızda yanışlı kullanın saçma ağırlığınız kullanılan baruta göre fazla 9-12 gram civarı olmalı  fişeklerinizi kısaltın 65 mm gibi kıvırma payı 8-10 mm den fazla olan fişeklerde ağız yırtılma olayı sıkça rastlanan bir durumdur.
geçen yılki dolumda kullandığınız barutlar hayli eski bir üretim olmalı tip 1 ile yaptığım denemelerde hız ve basın çok düşük çıkmıştı farkı oluşturan odur.
Kolay gelsin.
« Son Düzenleme: 06 Eylül 2019, 12:18:30 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU, Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Murat TEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 06 Eylül 2019, 14:08:50 »
Taşkın bey merhaba

Bu sezon bıldırcını 36 ile yaptım
36 kalibre 0,55gr MKE Tip1, 12gr 9 numara keçe tapa.

Hazır elim değmişken araya 10 tane de 36 kurşun sıkıştırdım..

KAYSERİ / 1976
Beretta 686 Spz.-12, Franchi Affinity-12
Waffen-16
Akus Spz-20-28-36

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU

Çevrimiçi Taşkın MUTLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 06 Eylül 2019, 16:19:40 »
Taşkın Bey merhabalar .410 kalibre yapısı itibari ile basıncı çabuk artan bir tüfek muhtemelen aquila barut hızlı yanan kapsül ve 70 mm kovan kullanmışsınız kıvırma payı yüksek olmuş gibi,  saçma ağırlığıda eklenince hayli basınçlı fişekler ortaya çıkmış aslında .410 kalibrenin her şeyi özel olmak zorunda kapsül nsi 684 yada cx50 barut yavaş yanışlı tecna n gibi kovanlarda 65 mm olmalı.
Elinizdeki malzemeleri düşünürsek barutu 0.45 grama çekin kapsülü yavaş yanışlı bulamassınız ama en azından cx1000 yada nsi 686 orta hızda yanışlı kullanın saçma ağırlığınız kullanılan baruta göre fazla 9-12 gram civarı olmalı  fişeklerinizi kısaltın 65 mm gibi kıvırma payı 8-10 mm den fazla olan fişeklerde ağız yırtılma olayı sıkça rastlanan bir durumdur.
geçen yılki dolumda kullandığınız barutlar hayli eski bir üretim olmalı tip 1 ile yaptığım denemelerde hız ve basın çok düşük çıkmıştı farkı oluşturan odur.
Kolay gelsin.

Tevfik abi, kıvırma payını çok kısa tutuyorum, hatta tam baskı bile uygulamıyorum, kapsülleri poşetle satıyorlardı, markası ne bilmiyorum, anca bunları bulabilmiştim, internetten getirtmeye çalışacağım dediğiniz kapsülleri, barut ve saçma miktarlarını biraz daha düşürüp tekrar bi deneme yapacağım.

• fıas-cesa 66
  • Armi Marocchi 71
  • pointer (bella)
  • kopay (leydi)
  • malinois (karamel)
Taşkın MUTLU
1985-Adana

Çevrimiçi Taşkın MUTLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 06 Eylül 2019, 16:27:10 »
Taşkın bey merhaba

Bu sezon bıldırcını 36 ile yaptım
36 kalibre 0,55gr MKE Tip1, 12gr 9 numara keçe tapa.

Hazır elim değmişken araya 10 tane de 36 kurşun sıkıştırdım..

Abim rastgelsin, çok keyifli bi kalibre gerçekten, tip 1 barutla çok güzel dolumla oluyordu, barut ve kapsülle ilgili sıkıntıyı inşallah çözeceğiz.
  • fıas-cesa 66
  • Armi Marocchi 71
  • pointer (bella)
  • kopay (leydi)
  • malinois (karamel)
Taşkın MUTLU
1985-Adana