Gönderen Konu: Silah Bakımı - Test: Bakım Ürünleri - Birinci Bölüm: Korozyon&Pasa Karşı Koruma  (Okunma sayısı 115566 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Ne mutlu size... İyi muhafaza etmişsiniz, iyi bakmışsınız demek ki.. Maşallah diyelim :)

Bende 1969 model Beretta S 57 var İğneleri yayları iç aksamındaki parçalar aynı böyle pırıl pırıl namlusu J.P. SAUER&SOHN onunda içi tertemiz nokta kadar kararma korozyon yok.
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Abdullah ŞAHİN 07

Çevrimdışı Erdem VARDAR

• Müdavim Üyemiz
İbrahim Bey, ekte resimdeki ürünü namlu içindeki barut ve tapa kalıntılarını temizlemek için kullanıyorum ancak hiç memnun kalmadım, yoksa bu ürünün kullanım amacımı farklıdır? çok uçucu ve elime değdiği anda elimde donma oluşuyor, elimin ısısını alıyor sanki, teşekkürler, saygılar.

çoklu resim upload
Erdem VARDAR
B Rh + 1982 Enez EDİRNE

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Ben teşekkür ederim Erdem Bey, sağ olun. :)

İbrahim Bey, bizleri bu konu hakkında da aydınlattığınız ve bilgilendirdiğiniz için teşekkürler, emek ve özverili çalışmalarınızın devamı temennisiyle, saygılar.

Tüfek temizlik ve bakımı bazıları için keyifli bir uğraştır, örneğin benim için tüfek temizlemek çok keyifli bir uğraştır, çünkü bazen insanın avdan daha çok tüfeği ile vakit geçirebildiği, tüfeğine yakın olabildiği ve duygusal bağ kurabildiği zamandır tüfek temizliği, bu uğraşında keyifli ve sağlıklı olabilmesi için kaliteli malzeme seçimi önemli, en önemlisi kansorejen içeren kimyasal madde barındırmaması, tüfeğin boya ve ahşabına zarar vermemesi gibi özellikleri barındırmalı.
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Erdem VARDAR

Çevrimdışı Cengiz DEMİRBAŞ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Böyle faydali bilgileri bizimle paylaşan arkadaslarin emegine saglık diyorum saygılar cümleten
  • Huglu cifte
1983 Fransa

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Erdem Bey ,

Bu ürün , barut , tapa artıklarını temizlemez. Bu ürün bir "degreaser" yani silah bakımı, temizliği vs amacıyla `kullanılan yağı, temizliyicileri, kimyasalları" silahtan uzaklaştırmak - temizlemek için kullanılan türden bir kimyasal.

Yani önce Carbon Remover, Solvent, Copper Remover gibi temizleyicilerle temizlediğiniz namlu içini, bu kimyasalların kalıntıları namlu içinde kalmışken yağlamamalısınız. Öncelikle, iyice namlu içini tabiri caizse "yıkayıp kurulamalısınız", bu yıkayıp kurulama işlemini "degreaser" denilen ürünler yapar, namlu içi gıcır gıcır temiz ve kuru hale getirir degreaser ürünler. Ondan sonra silah yağıyla yağlarsınız.

Yani, silah yağı ile carbon çözücü solventler asla karıştırılmamalı, üst üste sürülmemeli. Bu yüzden degreaser ürünler var.

İbrahim Bey, ekte resimdeki ürünü namlu içindeki barut ve tapa kalıntılarını temizlemek için kullanıyorum ancak hiç memnun kalmadım, yoksa bu ürünün kullanım amacımı farklıdır? çok uçucu ve elime değdiği anda elimde donma oluşuyor, elimin ısısını alıyor sanki, teşekkürler, saygılar.

çoklu resim upload
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Erdem VARDAR, Abdullah ŞAHİN 07, Fuat ARANMAZ, Ekrem USTA

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Sağ olun Cengiz Bey.

Böyle faydali bilgileri bizimle paylaşan arkadaslarin emegine saglık diyorum saygılar cümleten
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Cengiz DEMİRBAŞ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Yurt dişindan alabilecemiz ürünler tavsiye ederseniz cok memmun olurum temizlik için
  • Huglu cifte
1983 Fransa

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Hangi ülkeden getirmeyi düşünüyorsunuz? Bir de bavulunuzda yanınızda getireceksiniz değil mi ?

Yurt dişindan alabilecemiz ürünler tavsiye ederseniz cok memmun olurum temizlik için
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Cengiz DEMİRBAŞ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Evet bavulla yani uçakla geliyoruz genelde Fransa
  • Huglu cifte
1983 Fransa

Çevrimdışı Abdullah ŞAHİN 07

• Müdavim Üyemiz
Ne mutlu size... İyi muhafaza etmişsiniz, iyi bakmışsınız demek ki.. Maşallah diyelim :)

Sağolun ibrahim bey. Tüfeklerimi BREAK FREE  CLP yağ ile sezon bitimi temizleyip yağlayıp kaldırırım sezon açılışında namlu içini siler kullanmaya başlarım yıllardır hiç sıkıntı yaşamadım.
  • Pietro Beretta S 687 SP O/U
  • Benelli Raffaello Special Lusso
Abdullah ŞAHİN
1972  ANTALYA

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Cengiz DEMİRBAŞ

Çevrimdışı Erdem VARDAR

• Müdavim Üyemiz
Erdem Bey ,

Bu ürün , barut , tapa artıklarını temizlemez. Bu ürün bir "degreaser" yani silah bakımı, temizliği vs amacıyla `kullanılan yağı, temizliyicileri, kimyasalları" silahtan uzaklaştırmak - temizlemek için kullanılan türden bir kimyasal.

Yani önce Carbon Remover, Solvent, Copper Remover gibi temizleyicilerle temizlediğiniz namlu içini, bu kimyasalların kalıntıları namlu içinde kalmışken yağlamamalısınız. Öncelikle, iyice namlu içini tabiri caizse "yıkayıp kurulamalısınız", bu yıkayıp kurulama işlemini "degreaser" denilen ürünler yapar, namlu içi gıcır gıcır temiz ve kuru hale getirir degreaser ürünler. Ondan sonra silah yağıyla yağlarsınız.

Yani, silah yağı ile carbon çözücü solventler asla karıştırılmamalı, üst üste sürülmemeli. Bu yüzden degreaser ürünler var.

İbrahim Bey, çok teşekkürler, sizi çok iyi anlıyorum, biz boşuna uğraşmışız.
Erdem VARDAR
B Rh + 1982 Enez EDİRNE

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
Abi Allah razı olsun senden daha diyecek birsey bulamiyorum Tuncay abi demesi çok dua aliyorsun çok. :) eline emeğine sağlik çok faydali bir paylaşim olmuş. 27 numarali yağda bariz ortaya fark koymuş temin etmek lazim harbiden.
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Namlu içi temizliğinde beklediğimden çok daha fazla başarılı olan Armistol markasının şu ürününü alabilirsiniz... Fransız malı olan bu ürünün, bu kadar başarılı olabileceğini tahmin etmiyordum, gerçekten çok başarılı. Fransa'da kolaylıkla bulabilirsiniz.

Aynı markanın degreaser ürünü de aşağıdaki ürün ama degreaser ürününü almanızı önermem, daha ucuza bir çok degreaser var.

Degreaser için çok kaliteli bir şey almanıza gerek yok, hemen hemen her degreaser aynı işi yapıyor, ben uzun yıllar boyunca denediğim degreaser ürünler arasında çok büyük farklar görmedim, Alman, Fransız, İtalyan, Amerikan tüm degreaser ürünler birbirine çok yakın performans gösteriyorlar. Tek amaçları, yağ kalıntılarını, gres kalıntılarını, temizleyici kimyasal kalıntılarını tamamen çıkarıp, silah yağıyla yapacağınız yağlama öncesi, kupkuru tertemiz bir yüzey hazırlamak.

Bunların haricinde alınabilecek bir çok iyi ürün var ama BreakFreeCLP görürseniz mutlaka alın. Tüm işler için (Temizleme, Yağlama-Kayganlaştırma, Koruma) tek ürün kullanılacaksa, bundan daha iyisi yok. Temizleme de yapar, kayganlaştırıcı yönü de iyi, koruma özelliği de iyi... BreakFreeCLP, en iyi temizleyici değil, en iyi koruyucu da değil ama tüm işler için tek ürün kullanacaksanız, bundan daha iyisini ben görmedim.

« Son Düzenleme: 27 Şubat 2016, 19:16:28 Gönderen: İbrahim AYSU »
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Selim UYGUN, Ekrem USTA

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Sağ ol Özgür, Allah senden de razı olsun :)

27 Numara, Alman'dır ;)

Abi Allah razı olsun senden daha diyecek birsey bulamiyorum Tuncay abi demesi çok dua aliyorsun çok. :) eline emeğine sağlik çok faydali bir paylaşim olmuş. 27 numarali yağda bariz ortaya fark koymuş temin etmek lazim harbiden.
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz

Sağ ol Özgür, Allah senden de razı olsun :)

27 Numara, Alman'dır ;)

Amin abi. Böle giderse zaten artik alman vatandaşlığınada başvurcam rahat rahat gidem alem gelem her türlü şeyi budami alman ;D ;D oldumu şimdi yaa :) abi sen bize bunlari nereden temin edeceğimizi yazda biz direk alalim beleşe konuyoz zaten bu bilgilerle sayende :) sen yaz yaz biz alam  en iyisini :) ;)
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Selim UYGUN

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
:)

Özgürcüm, Brunox'u Almanya'dan alabilirsiniz. Başka yerde görmedim... Varsa da ben bilmiyorum...

Ben haftaya Almanya'dayım inşallah, alacaklarım arasında o da var... Bir kaç tane daha alacağım :)

Amin abi. Böle giderse zaten artik alman vatandaşlığınada başvurcam rahat rahat gidem alem gelem her türlü şeyi budami alman ;D ;D oldumu şimdi yaa :) abi sen bize bunlari nereden temin edeceğimizi yazda biz direk alalim beleşe konuyoz zaten bu bilgilerle sayende :) sen yaz yaz biz alam  en iyisini :) ;)
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Özgür UYAR

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
İbrahim hocam elinize sağlık. Tek tek teşekkür edemedim ama Toptan teşekkürler...
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Ramazan PINAR

• *
İbrayim Bey, elinize sağlık. Gerçekten harika bir çalışma olmuş. Size kişisel ileti göndermeye çalıştım ama posta kutunuz dolu sanırım...
Delta-Tek Kırma 71cm

1987-Kütahya

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Çok teşekkürler.

Mesaj kutum süreki doluyor malesef :(

[email protected] adresime yazabilirsiniz.

Selamlar

İbrayim Bey, elinize sağlık. Gerçekten harika bir çalışma olmuş. Size kişisel ileti göndermeye çalıştım ama posta kutunuz dolu sanırım...

İbrahim hocam elinize sağlık. Tek tek teşekkür edemedim ama Toptan teşekkürler...

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Ramazan PINAR

Çevrimdışı Ali DAL

• Müdavim Üyemiz
Ali DAL    1976
Serinhisar / DENİZLİ
05373669437

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
  • Çocukluğunda şahit olduğu avlarla avunan bir adam
Konu açılalı neredeyse bir yıl olmuş ama okuyunca İbrahim Aysu beye teşekkür etmeden geçmek olmaz diye düşündüm. Varolsun.
  • Prestige Custom Sidelock E. S&S
  • Sauer Beretta S56 E. O/U
  • Beretta Xplor Action Semi Auto
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Ben teşekkür ederim Fatih Bey, eksik olmayın :)

Konu açılalı neredeyse bir yıl olmuş ama okuyunca İbrahim Aysu beye teşekkür etmeden geçmek olmaz diye düşündüm. Varolsun.
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Ömer KARABÖRK

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
İbrahim bey zamanınızı ayırıp emek verdiğiniz için bende teşekkür ediyorum. Dikkatimi çeken şey 120 günün sonunda sterlingle yağlanmış parçanın diğerlerine nazaran daha az paslanmış olması oldu.bu bir ölçü olabilir mi?
  • Franchi first class
  • Benelli montefeltro
1986- AFŞİN

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Ömer Bey ben teşekkür ederim. Geç dönüşüm için kusura bakmayın lütfen. Gözden kaçırmışım mesajınızı.

21 numaralı Sterling silah bakım yağının performansını ben pek iyi bulmadım açıkçası. 120 gün sonundaki tablanın görüntüsünü de, bu kadar süre geçtikten sonra hiç birinin birbirinden kayda değer bir farkı olmadan, tamamen paslanmış metal parçalarını göstermek için yayımladım. Yani, aslında 120 gün sonunda, tüm metal parçalar, yağ tarafından korunmuş denemeyecek kadar, paslanma eşik değerini çoktan aşmışlar, dolayısıyla 120 gün sonunda hiç biri diğerinden daha iyi diyemeyiz.

İbrahim bey zamanınızı ayırıp emek verdiğiniz için bende teşekkür ediyorum. Dikkatimi çeken şey 120 günün sonunda sterlingle yağlanmış parçanın diğerlerine nazaran daha az paslanmış olması oldu.bu bir ölçü olabilir mi?
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Ömer KARABÖRK

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Estağfurullah ibrahim bey.merakla bekliyoruz eksi derecelerde yağlama ve akışkanlık testlerini.
  • Franchi first class
  • Benelli montefeltro
1986- AFŞİN