Gönderen Konu: Fişeklerin araçda durması ve aşırı sıcaklar?  (Okunma sayısı 15998 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tahsin SER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Selamlar
Yaf ve sterling fişeklerin kutusunda 26 derecenin üzerinde saklanmamalıdır gibi bir uyarı okudum. Bazen araç içinde fişek bırakabiliriz yada unutabiliriz diye düşünüyorum.

Araçların iç sıcaklıkları  aşırı sıcaklarda 40-45 dereceleri bulabiliyor.

Siz ne düşünüyosunuz? Araçda bırakılan fişek patlama gibi tehlikeli bir durum yada özelliğini kaybetme vs.  Gibi şeyler yapar mı?

Saygılar
İyi forumlar
« Son Düzenleme: 19 Eylül 2015, 10:06:57 Gönderen: Tahsin SER »
1982 Kocaeli

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Fişeklerin araçda durması ve aşırı sıcaklar?
« Yanıtla #1 : 19 Eylül 2015, 12:51:29 »
Fişek direk ateşin veya közün içine atılsa bile patlamaz. "Fısss" eder sadece barut yanar. Namlunun içinde olmadıkça ya da ona benzer dar bir yerde bulunmadıkça kesinlikle patlamaz.Belki kapsül patlayabilir. Emin değilim. Ama ne olursa olsun gerekli itme gücünü elde edemez. Yani patlamaz.
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

Çevrimdışı Tahsin SER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 19 Eylül 2015, 13:27:15 »
Teşekkürler akif bey
Aslında benim derdimde şu. 
Benim pompalı hep arabada duruyor. Namluda tetik düşürme fişeği bulunuyor. Devamlı aracımda tetik düşük olarak saklıyorum tüfeği. Ama tüfeğin fişek haznesinde 7 adet winchester şavrotin fişek hazırda bekliyor.
Benim derdim fişek haznesinde bekleyen fişeklerde sıcakta bekleyince ters bir durum olur mu?
Neden fişek kutularına 26 derece üstünde saklamayın yazmış.  Onu tam çözemedim?
1982 Kocaeli

Çevrimdışı Orhan KÖSEOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 19 Eylül 2015, 16:23:28 »
arkadaşlar fişek namlu içinde olmasa da patlar. ateşe veya soba içine atılıp patlayan ve insan ölümlerine neden olan olaylar var. yine aynı kayaya çarpıp patlayan bir fişeğe şahit oldum. kapsül kayanın sivri bir yerine denk gelmiş. araç içi eğer çok ısınıyorsa bırakmamakta fayda var. araç klimasının önünde unuttuğum bir çakmak yolda giderken aşırı sıcaktan patladı.

belki fişek için 40 -50 derece yeterli olmayabilir ama yine de dikkatli olmak gerekir. hatta kapsüle herhangi bir metalin çarpması bile bence çok tehlikeli.
  • vursan 92a
  • phenoma
  • fx017
1974 samsun çarşamba
insan söylediği sözün kefili, söylemediği sözün esiridir.

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 19 Eylül 2015, 18:10:37 »
Varil içerisindeki ateşe fişeği atarak denemek lazım..
  • Stoeger 2000
1973
memleket fethiye-iş burdur

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 19 Eylül 2015, 18:42:04 »
arkadaşlar fişek namlu içinde olmasa da patlar. ateşe veya soba içine atılıp patlayan ve insan ölümlerine neden olan olaylar var. yine aynı kayaya çarpıp patlayan bir fişeğe şahit oldum. kapsül kayanın sivri bir yerine denk gelmiş. araç içi eğer çok ısınıyorsa bırakmamakta fayda var. araç klimasının önünde unuttuğum bir çakmak yolda giderken aşırı sıcaktan patladı.

belki fişek için 40 -50 derece yeterli olmayabilir ama yine de dikkatli olmak gerekir. hatta kapsüle herhangi bir metalin çarpması bile bence çok tehlikeli.
Buyrun deneyin o zaman. Her iki şekilde de patlamaz. Hatta bir örnek daha vereyim. Kayaları patlattıkları dinamit lokumları da ateşe atınca patlamıyor. Kayayı dinamit genişliğinde derince delip yerleştirmeden sadece yanıyor. Kayaya çarpan fişeğin sadece kapsülü patlar tüfekteki etkiyi göstermez. Denemeden konuşmayalım. Buyrun deneyin sonra bir daha konuşalım.
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

Çevrimdışı Orhan KÖSEOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 19 Eylül 2015, 18:51:18 »
Buyrun deneyin o zaman. Her iki şekilde de patlamaz. Hatta bir örnek daha vereyim. Kayaları patlattıkları dinamit lokumları da ateşe atınca patlamıyor. Kayayı dinamit genişliğinde derince delip yerleştirmeden sadece yanıyor. Kayaya çarpan fişeğin sadece kapsülü patlar tüfekteki etkiyi göstermez. Denemeden konuşmayalım. Buyrun deneyin sonra bir daha konuşalım.

kapsülü patlayan fişek zaten patlayan fişektir. tüfekteki etkiyi gösterip göstermeyeceği konusuna gelince 36 metre grupmanı yapmayacak. siz deneyin denedikten sonra bize sonuçları açıklarsınız. dinamit lokumunu ikiye bölmeye çalış bakalım patlıyor mu patlamıyor mu
  • vursan 92a
  • phenoma
  • fx017
1974 samsun çarşamba
insan söylediği sözün kefili, söylemediği sözün esiridir.

The following users thanked this post: Serdar ÖZBAY

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 19 Eylül 2015, 19:39:23 »
Abi ben bu olayların iki tanesini bizzat denedim.Gözlerimle gördüm. Kapsül olayını ise videoda izledim. Hadi videoda bi numara var diyelim. Ama bir değil kaç tane fişek attıysam fıss diye bi ses duyuldu ama patlama olmadı. Etrafında da arkadaşlar oturuyordu.  Kapsüle ne oldu tam hatırlamıyorum valla.Biraz zaman geçti üstünden. En kısa zamanda tekrar dener yazarım kapsüle ne olduğunu. Ama kesinlikle zarar verici bir durum çıkmıyor ortaya. Yoksa 5-6 kişi vardı ateşin atrafında böyle rahat konuşamazdım.  Dinamit lokumunu ise yıllar önce sivasta bir maden ocağında çalışan arkadaşlar göstermişti. Yani anlayacağınız ben denedim. Bir de buyrun siz deneyin.
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

Çevrimdışı Tahsin SER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 19 Eylül 2015, 20:50:02 »

Şu videonun 15:35 saniyesinde test etmişler.
1982 Kocaeli

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #9 : 19 Eylül 2015, 20:50:04 »
Bundan bir sonuç çıksın diye demiyorum ama 16-17 yaşlarımda bir arkadaşın evinde fişek doldurmuştuk. Biri sobanın kapağını açtı, elindekini atıyor gibi yaptı. Sonra yok atarsın, yok atamazsın derken çocuğun elinden kazara sobaya düştü :) Tahmin edeceğiniz gibi "piston aşağı" paniği yaşandı. Biri de kaçmadan evvel teybin sesini sonuna kadar açmış. Bir gürültü, patlama falan işitmedik; ya da iştemedik :D
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: M.Ziya DONMA

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 19 Eylül 2015, 23:44:03 »
Arkadaşın verdiği linkte sonuç olarak NO EXPLOSION OCCURRED diyor. Yani PATLAMA OLMADI türkçesi. Orhan Abi affına sığınarak amacım sidik yarıştırmak değildi seninle. Uslupta sonradan farkettim yanlış anlaşılmış olabilirim. Kusura bakma.
Tahsin kardeşim senin soruya cevap yazamadık kendi derdimize düştük. Bu 26 derece olayı nedir bilmiyorum. Ben de okuyup merak etmişimdir ama hiç araştırmadım. Barutun güneş ışığından arabada ısınıp reaksiyona geçeceğini zannetmiyorum ama bunu hiç denemedim bak :) o yüzden bir şey diyemeyeceğim. Kal sağlıcakla.
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #11 : 20 Eylül 2015, 00:35:06 »
Madem fişekler 26 derece üstünde tehlikeli olabiliyor o zaman Av esnasında tüfek fişek yatağı içinde hava almadan sıcaklık 26 dereceden yüksek oluyor veya fişek atıp tekrar fişek koyduğumuz zaman fişek yatağı 40 derece üstü olabiliyor seri atışlarda..

Ozaman yeni fişeği taktığınız zaman kendi kendine otomatik olarak patlaması gerekmez mi?

Teknik olarak açıklayacak yeterli bilgim yok ama mantıklı düşünüyorum sadece fikrim bu kolay gelsin herkese
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

Çevrimdışı Kadir TANYILDIZI

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 20 Eylül 2015, 01:04:08 »
Kutularda yazan o değerler ideal saklama, depolama için verilen değerlermiş.
RC için 21 derece sıcaklık ve %60 nem değerleri var.
1993 ERZİNCAN

Çevrimdışı Hasan BOZKURT

• Müdavim Üyemiz
1982 Konya

The following users thanked this post: Uğur ŞENLİK

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 20 Eylül 2015, 08:28:01 »
Tüfeklerde patlamayı  ve  tehlikeli sonucu gerçekleştiren namlu, kubuz ve tapa arasındaki barut gazı sıkışması.
  • Stoeger 2000
1973
memleket fethiye-iş burdur

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #15 : 20 Eylül 2015, 23:43:47 »
kapsülü patlatıcı darbe olmadığı sürece fişek patlamaz. fişeğin barutunu yakmaya kalktığınızda fısss edip yanıp gider.
ayrıca 2 sene evvel babanemlerin evi yandığında 2 tüfeğim ve 4-5 kutuya yakın fişeğim ateşin içinde kaldı. tüfeklerin namlularını birbirinden ayıracak seviyede yükselen sıcaklığa rağmen hiç fişek patlama sesi duyulmadı.
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Retay Masai Mara Bronze Pure
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimdışı M.Ziya DONMA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 21 Eylül 2015, 08:39:27 »
Adana da 50 derece sıcakta arabada duruyor benim fişekler. Henüz patlayan olmadı..
1985-Ceyhan

Çevrimdışı Tahsin SER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 21 Eylül 2015, 08:45:10 »
Değerli yorumlar için teşekkürler
Videolardan ve yorumlardan anlaşıldığı üzere fişeklerin araç içinde 40-45 derece sıcaklıkta bile patlama yapmayacağı anlaşılıyor.
Sterling ve yaf Fişek kutularına yazılan "26 derecenin üzerinde saklamayınız"  ibaresi gizemini korusa da fişek namluda değilse pek sıkıntı olmayacağı net gibi.
Saygılar
1982 Kocaeli

Çevrimdışı Sonay ŞEMEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 21 Eylül 2015, 13:20:24 »
26 derece ve % 60 nem hemen hemen oda koşullarını temsil etmektedir, bu da fişekler için ideal saklama koşuludur. 26 derecenin üzerinde kendiliğinden patlar gibi algılanmaması gerekir. Tabi aşırı yüksek bir sıcaklıkta barut kendiliğinden alev alır ama bu araba içinde beklemeyle olacak kadar düşük değildir. ,aynı zamanda fişek namlu içerisinden ya da bir yerde sıkışmış değilse patlama olmaz puff diye barut yanar sadece, ancak soruda olduğu gibi, fişek tüfeğin haznesinde ise patlama gerçekleşir çünkü namlu gibi fişeğin etrafı kapalıdır haznede de.

Not: Araç içerisinde taşınan tüfekler boş ve kılıfında olmalıdır aksi halde bir kontrol durumunda ceza yersiniz, bir arkadaşımın dayısının başına gelmişti. 
  • IJ 58 MA SXS Baikal ( 73,5 cm )
  • Churchill Maxi-Mag 12/89 ( 61 cm - 71 cm ported)yarı otomatik
  • Ata CY ( 71 cm ) yarı otomatik
  • Kopay - Kurzhaar
1986 Tekirdağ

Çevrimdışı Tahsin SER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 21 Eylül 2015, 15:16:49 »
Sonay bey
Benim devamlı aracımda dolu duruyor pompalı  tüfeğim. Seyyar dipçik takılı. Namlu boş. Fişek haznesinde 5 fişek bulunduruyorum .
Nekadar cezası var yakalanırsa?
1982 Kocaeli

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #20 : 21 Eylül 2015, 15:46:29 »
Doğrudan ateşe mağruz kalmadığı sürece patlayacağını sanmıyorum. zaten ateşe mağruz kalsa bile  plastik kısım erir barut hava alır yanar, patlamaz herhalde.
çocukluğumdan hatırlıyorum eskiden sobanın yanında fişek kuruturlardı :) ben de kış aylarında fişeklerimi soba yanan odada muhafaza ediyorum nemden ve rutubetten etkilenmesinler diye. ateşe çok yaklaşmadıkça bence sıkıntı yok...
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Sonay ŞEMEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 21 Eylül 2015, 15:55:41 »
Sonay bey
Benim devamlı aracımda dolu duruyor pompalı  tüfeğim. Seyyar dipçik takılı. Namlu boş. Fişek haznesinde 5 fişek bulunduruyorum .
Nekadar cezası var yakalanırsa?

Tahsin Bey ne kadar cezası vardır bilmiyorum, haritayla beraber verilen kitapçıkta yazıyor olabilir.
  • IJ 58 MA SXS Baikal ( 73,5 cm )
  • Churchill Maxi-Mag 12/89 ( 61 cm - 71 cm ported)yarı otomatik
  • Ata CY ( 71 cm ) yarı otomatik
  • Kopay - Kurzhaar
1986 Tekirdağ

Çevrimdışı Cihan TURGAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 21 Eylül 2015, 17:22:49 »
bu konuda bir olay anlatayım gençler okusun cumhuriyet bayramı etkinlikleri için kulübümüzden kuru sıkı talep edildi,neyse biz hemen kapsül takılı boş kovanları 1.20 falan gelen barutla üzerine keçe tapa koyarak hazırladık,tabi saçma yok sadece tapa var,törenler başlamadan bir deneyelimde bi arıza çıkmasın dedik,boş arazide koyduk namlulara tetiği çekiyoruz patlamıyor bidaha,bidaha yok,acaba dedik barutmu nemli sonra eski bir avcı dediki kara barut harici diğer barutlar önünde saçma yada kurşun gibi yada kaya tuzu veya şimdi bazı markaların ses fişeklerindeki gibi bulgur olabilir bu sekilde sıkıştırılmadan ve namlu olmadan yani boşta patlamaz.hemen denedik doğruymuş ama bulgurda olsa tehlikeli.ama kara barut sadece önünde tapa varken bile patlıyor yada paçavrayla sıkıştırılması yeterli.eskiden kağıt kovanların yağmurda,karda ağızları açılır içindeki saçmalar dökülürdü namludan,biz fark etmezdik sonra bi ördek kalkar pısss noldu falan bir bakarsın saçmalar dökülmüşş.
Cihan TURGAY
1973 balıkesir

Çevrimdışı Osman KÜÇÜKMUMCULAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 21 Eylül 2015, 19:05:35 »
Arkadaşlar bir teknik öğretmen olarak tartışmanıza katılmak istedim.Önce bu konuda bilgi veren tüm arkadaşlara teşekkürler.Fişek kutularının üzerinde ki uyarılar patlama değil,yanma tehlikesine karşı bir uyarıdır.Araba içindeki ısı derecesi belki tutuşmasına yetmez ama,''deniz yanarmı yanar demişler.''Av barutları bir kapalı hacim(fişek) içinde sıkışma,ateşleme, namlu ve geri destek olmadan patlamaz.Ancak fıss ederekte olsa yanar ve yakar.Rahmetli olmuş bir komşumuz,fişek doldururken sigaradan sıçrayan bir kıvılcımın tutuşturduğu,açıkta duran baruttan yanmıştı.
  • Yıldız spz sm 28 cal.71 Namlu.
  • Huğlu 202 B Çifte 12 cal.71 Namlu.
  • Dağdelen Magnum y.otm.12 cal. 62 Namlu.
  • Kırıcı s.poze 16 cal.71 Namlu.
1961 KONYA

Çevrimdışı Erdem BOZKURT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 21 Eylül 2015, 20:53:39 »
Ben sürekli arabada bırakıyorum. Telefon alarm veriyor aşırı sıcak diye ama fişeklere bişey olmuyor.Çok sıcağa maruz kalıp plastiğinde deformasyon olan fişek de bile patlama olmadı.
1982-İstanbul