Gönderen Konu: yeni Retay "MASAI MARA" Av Tüfeği Hakkında Bilinmeyenler ve Yorumlar  (Okunma sayısı 196694 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali KELTEN

• *
    • Retay
Selamlar,

Isim onerim;

Harflerden olusursa daha kalici ve daha geliştirilmiş anlamina gelecek olan,

MM2 gibi olmali.

Saygilarimla,
Gökmen Taşar

Gökmen bey,

Listeye eklendi, buna benzer bir öneri Amerikadan da RETAYUSA şirketimize gelmiş benzer bir öneri.

Teşekkürler
RETAY
#Pullit
retayarms.com - retayusa.com
www.instagram.com/retayarms

Çevrimdışı Ali KELTEN

• *
    • Retay
"Şikâr" ingilizce telaffuzu zor ama direk osmanlıca av demek

Lütfen ingilizce olarak ta okunuşu kolay olan olsun yoksa yabancılar da şikayet etmeye başlıyor

teşekkürler
RETAY
#Pullit

Çevrimdışı Alper BEKRET

• *
Filinta
  • Dörtler tüfek sanayi çifte huğsan otomatik
  • Fortuna Suhl çifte
  • sarsilmaz kilinc 2000mega
  • Kopay__ŞANS___
Alper BEKRET
1989 Çorum.
EDEPLE GELEN HÜRMETLE GİDER.

The following users thanked this post: Ali KELTEN

Çevrimdışı Ali KELTEN

• *
    • Retay
RETAY
#Pullit

Çevrimdışı Bahri TUĞRULTEKİN

• *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Selamlar
Masai mara ismini beğenmeyen biri olarak isim önerisinde bulunmak yerine bizi yeni arayışlara itmeyecek sorunsuz bir tüfek çıkarmanızı diliyorum.
Yerli yabancı pekçok markaya güvenini yitirmiş biri olarak şunu düşünüyorum tetik tertibatının kolayca çıkması gibi bir takım farklılıklar hiç mi hiç dikkatimi çekmiyor. Tek dikkatimi çeken sayın İbrahim Aysunun önerilerini gözlemlerini dikkate alıyor olmanız. Dilerim Rabbimden başarılı olursunuz da bizde sizin silâhlarınızdan ediniriz.
Saygılar.
1983 Akhisar

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Renova,  Nitro Beast, Venza, Phenoma, Neo, Freelander; diğer büyük markaların model isimleri de yabancı. Bence ihracat ağırlıklı satış için çıkarılan modelde isme takılmamalı. Retay'ı yaptığı yenilikler için kutlarım. İbrahim Aysu'yla yaptığınız testler takdire şayan. Diğer markalarımıza örnek olsun. Sonuçları da merakla bekliyoruz. Yeni modelde konik namlu kullanabilirsiniz. Daha çok eski üretim tüfeklerde gördüğümüz konik namlunun daha uzun menzil sağladığını düşünüyorum. Sabit 4 şoklu konik namlu tek kırmada, full şoklu otomatik tüfeğe göre daha iyi sonuç alıyorum. İbrahim Aysu ile yaptığınız testlere konik namluyu da eklerseniz sevinirim.
« Son Düzenleme: 28 Aralık 2017, 13:40:19 Gönderen: Yaşar KÖKÇEN »
1980-Antalya

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
benim isim önerim Tork veya Torq veya ingilizce yazılışıyla Torque.
Retay Tork veya Retay Torq veya Retay Torque.
alanınızla ilgili patent sanırım 13 numaralı patent oluyor ve incelediğim kadarıyla üçü de müsait.
Tork kelime anlamı olarak gücü ifade ediyor ve bildiğim kadarıyla eski dönemlerde Türk adının söylenmesinde kullanılmış.
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Retay Masai Mara Bronze Pure
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimdışı Ali KELTEN

• *
    • Retay
Selamlar
Masai mara ismini beğenmeyen biri olarak isim önerisinde bulunmak yerine bizi yeni arayışlara itmeyecek sorunsuz bir tüfek çıkarmanızı diliyorum.
Yerli yabancı pekçok markaya güvenini yitirmiş biri olarak şunu düşünüyorum tetik tertibatının kolayca çıkması gibi bir takım farklılıklar hiç mi hiç dikkatimi çekmiyor. Tek dikkatimi çeken sayın İbrahim Aysunun önerilerini gözlemlerini dikkate alıyor olmanız. Dilerim Rabbimden başarılı olursunuz da bizde sizin silâhlarınızdan ediniriz.
Saygılar.

Bahri Bey,

Teşekkür ederiz. Onu da sorduk ama cevap gelmedi çok fazla ve gelenleri de not alıyoruz.

Alacağınız bir tüfekte olmasını istediğiniz veya size faydalı olacağını düşündüğünüz özellik ne olmalı?

Teşekkürler tavsileriniz için
RETAY
#Pullit

The following users thanked this post: Bahri TUĞRULTEKİN

Çevrimdışı Ali KELTEN

• *
    • Retay
Renova,  Nitro Beast, Venza, Phenoma, Neo, Freelander; diğer büyük markaların model isimleri de yabancı. Bence ihracat ağırlıklı satış için çıkarılan modelde isme takılmamalı. Retay'ı yaptığı yenilikler için kutlarım. Birinci İbrahim Aysu'yla yaptığınız testler takdire şayan. Diğer markalarımıza örnek olsun. Sonuçları da merakla bekliyoruz. Yeni modelde konik namlu kullanabilirsiniz. Daha çok eski üretim tüfeklerde gördüğümüz konik namlunun daha uzun menzil sağladığını düşünüyorum. Sabit 4 şoklu konik namlu tek kırmada full şoklu otomatik tüfeğe göre daha iyi sonuç alıyorum. İbrahim Aysu ile yaptığınız testlere konik namluyu da eklerseniz sevinirim.

Teşekkürler,

Konik namlu tam olarak anlamadım ama ibrahim beye sorup detay alıp değerlendireceğiz ve listemize ekliyoruz bu önerinizi de

RETAY
#Pullit

Çevrimdışı Ali KELTEN

• *
    • Retay
benim isim önerim Tork veya Torq veya ingilizce yazılışıyla Torque.
Retay Tork veya Retay Torq veya Retay Torque.
alanınızla ilgili patent sanırım 13 numaralı patent oluyor ve incelediğim kadarıyla üçü de müsait.
Tork kelime anlamı olarak gücü ifade ediyor ve bildiğim kadarıyla eski dönemlerde Türk adının söylenmesinde kullanılmış.

Ahmet Bey,

Teşekkür ederim, Torque olamayabilir. Benzer ismi Turqua sanırım başka üretici bir firmamız kullanıyor. Yakın bir isim önerisi bu yuzden karmaşaya sebep ve yanlış anlaşılma mahal vermemek için diğer ilk iki öneriyi ekliyoruz.

RETAY
#Pullit

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Konik namlu, fişek yatağından şok yatağına doğru biraz daralan namlu demek. Eski üretim konik namluları ölçüp bakmak gerek daralma kaç milimetre. Ve bu ölçülerde namlu yapılmalı. Renova'da   bu daralma 2mm biliğim kadarıyla, 18,8mm ile başlayıp 18,6 ile bitiyor. Daralma daha fazlada olabilir, 2mm yeterli olmayabilir.
« Son Düzenleme: 28 Aralık 2017, 12:35:56 Gönderen: Yaşar KÖKÇEN »
1980-Antalya

Çevrimdışı Ali KELTEN

• *
    • Retay
Konik namlu, fişek yatağından şok yatağına doğru biraz daralan namlu demek. Eski üretim konik namluları ölçüp bakmak gerek daralma kaç milimetre. Ve bu ölçülerde namlu yapılmalı. Renova'da   bu daralma 2mm biliğim kadarıyla, 18,8mm ile başlayıp 18,6 ile bitiyor. Daralma daha fazlada olabilir, 2mm yeterli olmayabilir.

Yaşar Bey,

Teşekkür ederiz. Birleşme konisi açısından bahsediyorsunuz sanırım.  Evet teslerin sonuçlarına göre optimum değer neyse çıkan sonuca göre ibrahim bey ile namlu değerleri bu şekilde üretilecek.
RETAY
#Pullit

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Yaşar Bey,

Teşekkür ederiz. Birleşme konisi açısından bahsediyorsunuz sanırım.  Evet teslerin sonuçlarına göre optimum değer neyse çıkan sonuca göre ibrahim bey ile namlu değerleri bu şekilde üretilecek.

Hayır birleşme konisi açısı ya da boyundan bahsetmiyorum. Namlu çapının, fişek yatağından şok yatağına kadar birkaç milim daralmasından bahsediyorum. Eski üretim tüfeklerin CNC kullanılmadan yapılan namluları bu şekilde uca doğru daralır. Testlere uca doğru daralan namlu eklerseniz sevinirim.
« Son Düzenleme: 28 Aralık 2017, 13:13:58 Gönderen: Yaşar KÖKÇEN »
1980-Antalya

Çevrimdışı Ali KELTEN

• *
    • Retay
Hayır birleşme konisi açısı ya da boyundan bahsetmiyorum. Namlu çapının, fişek yatağından şok yatağına kadar birkaç milim daralmasından bahsediyorum. Eski üretim tüfeklerin CNC kullanılmadan yapılan namluları bu şekilde uca doğru daralır. Testlere uca doğru daralan namlu eklerseniz sevinirim.

Teşekkürler, ibrahim bey ile konu hakkında görüşüp detayları buradan paylaşacağız sizinle.
RETAY
#Pullit

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

• *
Bahri Bey,

Teşekkür ederiz. Onu da sorduk ama cevap gelmedi çok fazla ve gelenleri de not alıyoruz.

Alacağınız bir tüfekte olmasını istediğiniz veya size faydalı olacağını düşündüğünüz özellik ne olmalı?

Teşekkürler tavsileriniz için

Ali bey
Bir tufeğin önce attığımız yere gitmesi ve düzgün çalışması önemli biliyosunuz
Namlunun aşırı şahlanması ve denge unsurları da dikkat edilmeli.
Grupman konusu ise yapılan ava göre değişmekle beraber ülkemizde toplu atan silah iyi silah olgusu var. Ben eğer mobil şoklu bir tüfek alıyorsam o tüfekle birden fazla av yapmak istediğim içindir. Bazı firmalar 5 şok ile bile yoğun grupman yapan tüfekler üretiyor. Ormandaki çulluk için yakın mesafede geniş patern veren bir 5 şokum yok ise o zaman mobil şokun ne esprisi kalıyor anlamış değilim. Yani ben uzak av yapacaksam örneğin açıklık bir arazide keklik yapacaksam ona göre daha dar bir şok takarım avlanırım. Mobil şok budur diye düşünüyorum.
Bunlar benim aklıma gelenler ama tabi bu konularda sayın Ibrahim Aysu daha iyisini bilir.
Saygılar
1983 Akhisar

Çevrimdışı Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
Ünlü Türk denizcisi Piri Reis'e itafen
''Retay Pir-i'' düşünülebilir hem kısa bir isim hem piri reisin dünya haritasını bilmeyen yoktur.
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

Çevrimdışı Enes EKİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Kim Av Kim Avcı?
Ali bey biz Türk'lerden önce Galatea ismiyle şimdiki Anadolu'ya yerleşen keltlerin başkentinin ismini koyun bence . "Turkije"
  • FISA CESA FAVORIT 71
  • ARMSAN PHENOMA 71
  • STOEGER PEREGRINE MAX-5 71
Enes EKİZ
1984 Memleket : Samsun İkamet:Düzce

Çevrimdışı Ali KELTEN

• *
    • Retay

Ali bey
Bir tufeğin önce attığımız yere gitmesi ve düzgün çalışması önemli biliyosunuz
Namlunun aşırı şahlanması ve denge unsurları da dikkat edilmeli.
Grupman konusu ise yapılan ava göre değişmekle beraber ülkemizde toplu atan silah iyi silah olgusu var. Ben eğer mobil şoklu bir tüfek alıyorsam o tüfekle birden fazla av yapmak istediğim içindir. Bazı firmalar 5 şok ile bile yoğun grupman yapan tüfekler üretiyor. Ormandaki çulluk için yakın mesafede geniş patern veren bir 5 şokum yok ise o zaman mobil şokun ne esprisi kalıyor anlamış değilim. Yani ben uzak av yapacaksam örneğin açıklık bir arazide keklik yapacaksam ona göre daha dar bir şok takarım avlanırım. Mobil şok budur diye düşünüyorum.
Bunlar benim aklıma gelenler ama tabi bu konularda sayın Ibrahim Aysu daha iyisini bilir.
Saygılar

Bahri Bey,

Mekanizma da en sorunsuz çalışan sistemlerden birisi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz ve geri tepme emici sistem için listemize eklemiştik.

Namlu ve şok konusu çalışmaları devam etmekte şuan
RETAY
#Pullit

Çevrimdışı Ali KELTEN

• *
    • Retay
Ünlü Türk denizcisi Piri Reis'e itafen
''Retay Pir-i'' düşünülebilir hem kısa bir isim hem piri reisin dünya haritasını bilmeyen yoktur.

Gökhan Bey,

Çok güzel bir isim hakkında araştırmalar yaptığım bilim insanı şahsen teşekkürler ama bunu yabancı dilde nasıl telafuz edeceğimizi bulamadık :)

Bu linkten telafuzu dinlerseniz sizde hak vereceksiniz.

https://translate.google.com/#en/tr/Retay%20pir-i
RETAY
#Pullit

The following users thanked this post: Gökhan AKDOĞAN

Çevrimdışı Ali KELTEN

• *
    • Retay
Ali bey biz Türk'lerden önce Galatea ismiyle şimdiki Anadolu'ya yerleşen keltlerin başkentinin ismini koyun bence . "Turkije"

Enes Bey,

Biraz flemengce biliyorum ve sanırım önerdiğiniz Turkije flemengce Türkiye demek yanılmıyorsam.

Bu ismi bizim türk arkadaşlara anlatamayız diye düşünüyorum Masai Mara okunması bile basit işitmediğimiz kelime kalmadı. Birde bunu hollandaca olarak yazarsak düşünün gerisini

Listeye ekledik yinede :)
RETAY
#Pullit

Çevrimdışı Mustafa GÖNEN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ali Bey,

Sizleri de yoruyoruz ancak aklıma gelenleri yine paylaşayım. Yerli ismin yanında, İngilizce olarak da kullanılabilecek bir kaç isim de yazdım.
İsimlerin patentli olup olmamasına da baktım ve ona göre yazıyorum.

1) Loras - Konyanızın meşhur dağı.

2) İkonion - Konyanızın eski adı.

3) Mergen - Okçu, usta nişancı anlamında.
Ayrıca eski türklerde bilgelik tanrısı adı zannedersem.
Masai Mara Mergen de olabilir.
Yalnız bu mergen’le alakalı bir durum olabilir ben tam olarak anlayamadım. Patent kurumuna bir de siz bakın dilerseniz.

4) Tirendaz - Okçu, becerikli anlamında.

5) Dulda - Koruma, siper anlamlarında.

6) Apiko - Şık, hazır-tetik anlamlarında.

7) Ongun - Tam, eksiksiz, uğurlu anlamlarında.

8) Alaturka

9) Sinerji - Browning’in Synergy adında üst/alt çifte modeli var ancak sizinkisi yarı-otomatik bir tüfek olacağı için belki düşünülebilir dedim.

10) Ambiyans

İyi çalışmalar.

• Akdaş AH212 Kamuflaj 71 cm Yarı Otomatik
  • Yıldız SPZ ME Steel 71 cm Üst/Alt Çifte
1988 - Fethiye/Muğla - Bayramiç/Çanakkale

Çevrimdışı Ali KELTEN

• *
    • Retay
Ali Bey,

Sizleri de yoruyoruz ancak aklıma gelenleri yine paylaşayım. Yerli ismin yanında, İngilizce olarak da kullanılabilecek bir kaç isim de yazdım.
İsimlerin patentli olup olmamasına da baktım ve ona göre yazıyorum.

1) Loras - Konyanızın meşhur dağı.

2) İkonion - Konyanızın eski adı.

3) Mergen - Okçu, usta nişancı anlamında.
Ayrıca eski türklerde bilgelik tanrısı adı zannedersem.
Masai Mara Mergen de olabilir.
Yalnız bu mergen’le alakalı bir durum olabilir ben tam olarak anlayamadım. Patent kurumuna bir de siz bakın dilerseniz.

4) Tirendaz - Okçu, becerikli anlamında.

5) Dulda - Koruma, siper anlamlarında.

6) Apiko - Şık, hazır-tetik anlamlarında.

7) Ongun - Tam, eksiksiz, uğurlu anlamlarında.

8) Alaturka

9) Sinerji - Browning’in Synergy adında üst/alt çifte modeli var ancak sizinkisi yarı-otomatik bir tüfek olacağı için belki düşünülebilir dedim.

10) Ambiyans

İyi çalışmalar.

Teşekkürler

Bir çok yazmışsınız saolun, bir kaç tanesini ekliyorum telafuzu uygun
RETAY
#Pullit

Çevrimdışı Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
Gökhan Bey,

Çok güzel bir isim hakkında araştırmalar yaptığım bilim insanı şahsen teşekkürler ama bunu yabancı dilde nasıl telafuz edeceğimizi bulamadık :)

Bu linkten telafuzu dinlerseniz sizde hak vereceksiniz.

https://translate.google.com/#en/tr/Retay%20pir-i
:D bi de telaffuz var dı demi bu işin neyse İngilizceyi o yüzden sevmiyorum dil dediğin yazıldığı gibi okunacak :D

''isaura''   konya antik kenti. Breda da xanthos u kullanıyor mesela.

Loras güzelmiş bu arada.
« Son Düzenleme: 28 Aralık 2017, 17:22:18 Gönderen: Gökhan AKDOĞAN »
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

Çevrimdışı M.Burak METİLLİ

• *
Insanlar cocuklarina istanbul, paris gibi isimler koyuyor sizde uretimlerinizi konyada yapiyorsunuz sizde konya yani yabanci dilde telafuz kolayligi icin "Konia" dusunebilirsiniz.
Mehmet Burak METİLLİ
1985 / SERİK / KOCAELİ

The following users thanked this post: Gökhan AKDOĞAN, Ali KELTEN

• *
İsim konusunda yabancıları düşünmek zorunda olunmamalı diye düşünüyorum Sonuçta bu bir Türk av tüfeği.
1983 Akhisar