Gönderen Konu: 18,45 ve 18,80 NAMLULARIN DAĞILIMLARI  (Okunma sayısı 1275 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
18,45 ve 18,80 NAMLULARIN DAĞILIMLARI
« : 22 Mart 2023, 21:34:44 »
Sezon sonlarına doğru almış olduğum Özkanlar FX12 modelinde, 18,45 iç çapta iyi bir namlu örneği denk düştü.
Cemal usta, namlu seçimi konusunda yardımcı olduğu gibi, mekanizma tölerans ve hassasiyetini de istediğim şekilde ayarladı ve envantere güzel bir kinetik tüfek daha eklememe vesile oldu.

Sezon sonlarına rastladığı için, birkaç av dışında etraflıca deneyemedim.
Bu sebepten, fırsat buldukça dağılımlarına bakmaya ve namluyu tanımaya çalışıyorum.

Elimde, demirbaş olarak bulunan Renovanın kendini ispatlamış bir 18,80 iç çaplı 71 namlusu var.
Bugüne kadar denediğim / kullandığım diğer iç çaplardaki namlular, gerek grupman gerekse delicilik olarak benim şartlarımda o çıtaya ulaşmamışken FX12 namlusu 18,4 olarak elime geçenler içinde ilk defa o çıtayı yakaladı.
Grupman ve penetrasyon denemelerimde oldukça stabil ve bana göre başarılı sonuçlar veren bu ayarda bir 18,45 iç çap ilk defa denk geliyor..

Normalde dar iç çapları hafif gramaj ve ince saçmada daha çok beğeniriz, genelleme böyledir.
Fakat bu namlu gramaj ve saçma no farketmeksizin güzel sonuçlar ortaya koyabiliyor.

Bugün fırsat bulmuşken basit bir deneme daha yaptım ve sizlerle de paylaşmak istedim.
Renovanın 1 şoku 17,90 mm ( 0,90 mm ) ve FX12 nin 1 şoku da 17,50 mm ( 0,95 mm ) daralma sağlıyor.
Şartları birebir eşitleme şansımız yok, iç çaplar ve karakterler farklı, yine de daralma oranları birbirine çok yakın.

Kendi dolumum 1,90g A0 barutlu 38g 3 no ile her iki namluyu 36,6 metrede denedim.
Her iki fişeği de birebir standartlarda, tapa kanatları açık vaziyette ve 150 şer eşit saçma sayısı ile doldurdum.

Esaslı bir kıyas için en az 3 er atış yapmak lazım tabi ama böyesi yine de fikir veriyor.
Namlu sabitlemeden atışlar ayakta yapıldı. Oyüzden sapmalar benden kaynaklanıyor.

f1-38" border="0

r1-38" border="0

Buna ilaveten 30g 7 no Yaf bior tapa fişeklerle yine 1 şoklarla 33 metreden yapılan atışlarda sonuçlar oldukça tatmin ediciydi.
Aynı atışı birkaç gün önce 0,50 mm daralmalı 3 şoklarla yaptığımda arada ciddi bir fark oluşmuş ve 18,30 çıkışlı Renova namlusu daha açık ve düşük sayıda pattern vermişti. Fakat 1 şokla beraber farkı ciddi şekilde kapattı.

f1-30" border="0

r1-30" border="0

Bunlar da daha önce aynı atışları 3 şokla denediğim dağılımlar...

f-3-ok" border="0

r-3-ok" border="0

Genel olarak bakınca, aynı daralma oranları olsa bile Renovanın şok çıkış çapları namlu iç çapı sebebiyle daha geniş olduğundan bior ve keçe tapalı fişeklerde diğer tüfeklerden daha açık, homojen bir dağılım verebiliyor.
Fakat power tapalı fişeklerde ''uyum'' durumuna göre daha farklı sonuçlar çıkabiliyor.

Bana göre en büyük artısı ise bireyselliği cepte tutarak, geçiş konisi uzunluğu ve geniş iç çapa sebep bağladığım, saçma deformasyonu azlığı sayesinde tutarlı ve etkili bir grupmanla, mesafeli atışlarda yıllardır başarılı avlar yaptırıyor.

Yeni kullandığım bu 18,45 iç çaplı Fx12 ise yine bireysel bir örnek olarak aynı ayarda muadillerine göre benim gördüğüm daha başarılı.
Saçmayı deprese etmediği ve şok daralmasına göre dağılımın hakkını verdiği görülüyor.

Zaten bir namludan en çok istediğim fişek seçmemesidir. Avına ve havasına göre fişek seçimini avcıya bırakan namlu, iç çaptan ve teknik detaylardan bağımsız olarak kendi özelinde ''iyi'' bir namludur...
« Son Düzenleme: 22 Mart 2023, 21:36:33 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK, Necdet GÜNEY, Uğur YILMAZ, Muhammed DALGALI

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Ynt: 18,45 ve 18,80 NAMLULARIN DAĞILIMLARI
« Yanıtla #1 : 22 Mart 2023, 21:46:26 »
Farklı bir zamanda yine benzer bir denemenin sonuçları.
Bu atışlarda sadece merkez daire 20 ınch grupmanı hesaplandı.

28g 8 no Power tapalı Sterling ile 1 şoklarla 36 metreden yapılan atışlar...

f-str-28" border="0

r-str-28" border="0

34g 4 no Yaf power tapa ile 1 şokla 36 metreden yapılan atışlar...

f-yaf-34" border="0

r-yaf-34" border="0
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Kutay KUT, Erol ÖZTÜRK, Necdet GÜNEY, Uğur YILMAZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #2 : 22 Mart 2023, 21:53:34 »
Saçmaları ortalama 2,9 mm gelen 36g 5 numara avrupa bir fişekle 36,6 metrede 1 şokun dağılım sonucu.
18,4 iç çaplı bir namlunun bu ayarda fişeklerle bu değerleri vermesi, geçitte iyi sonuçlar alabilmek adında benim için son derece önemli...

36g-5" border="0
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 23 Mart 2023, 01:21:01 »
denemeler için elinize sağlık.tam özkanlar alma aşamasındayken yok sağ yok sol atıyor deyip vazgeçirdiler beni.tercihi 2007 model ata dan yana kullandım.henüz ruhsata işletemedim,kısmet artık..fuara gidebilirsek inceleriz özkanları..
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

Çevrimdışı Cemal SOYDEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #4 : 23 Mart 2023, 13:05:15 »
Eline sağlık abim , teşekkürler.
  • ÖZKANLAR Fx12 / Pointer
1978 Antalya

Çevrimdışı Cemal SOYDEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #5 : 23 Mart 2023, 13:08:31 »
denemeler için elinize sağlık.tam özkanlar alma aşamasındayken yok sağ yok sol atıyor deyip vazgeçirdiler beni.tercihi 2007 model ata dan yana kullandım.henüz ruhsata işletemedim,kısmet artık..fuara gidebilirsek inceleriz özkanları..

Kendi gözünüzle gördüğünüze inanın , bu gibi konuları firmaların teknik servisi ile konuşabilirsiniz. Tercih ettiğiniz tüfeğin nişan vuruş testini yaptınız mı ?
%50-50 merkezmi vuruyor ?
  • ÖZKANLAR Fx12 / Pointer
1978 Antalya

Çevrimdışı Veli ÖZER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 23 Mart 2023, 17:59:09 »
Bu 28 gr sterling 3 tüfekte kullandım 3 de süperdi
  • SKB M 3000
  • Benelli m1 süper 90
  • Franchi black mağiç
Veli ÖZER
1992 ANTALYA

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 26 Mart 2023, 00:45:25 »
Kendi gözünüzle gördüğünüze inanın , bu gibi konuları firmaların teknik servisi ile konuşabilirsiniz. Tercih ettiğiniz tüfeğin nişan vuruş testini yaptınız mı ?
%50-50 merkezmi vuruyor ?
Cemal bey,haklısınız.Tüfeği alıp denemek gerekiyor ancak olumsuz bir durumda bu deneme yanılmalar pahalıya patlamaya başladı.artı tüfekten soğuyor insan.Örneğin Trakya bölgesi..en çok tutulan markalar Armsan Ata ve Stoeger.Özellikle phenoma ve a612 kullanıcıları çok memnun.böyle bir ortamda elimde 2 ci bir markam olsun diyoruz,tam tüfeği alıyoruz,daha ilk sezonda bu marka 2 ci ele düşmeye başlıyor.örneğin Sarsılmaz.eskiden çok tutuluyormuş ve Concorde serisi bölgemizde müthiş satış rakamları yakalamış.fakat şimdiki Magic serisi çabuk 2 ci ele düştü.anlatmak istediğim kalite..
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 01 Nisan 2023, 19:39:10 »
Malesef bizim ülkemizde arge diye bişey yok.
Kopyala yapıştır.
İtalyada Foochi nin fişek sponsorluğu ve Perazzi ninndeğişik namlu iç çaplarıyla ilgili yaptığı bir test var.
Namlu iç çaplarından 18.6 mm en iyi sonuçların alındığı namlu ölçüsü çıktı.
Adamlar deniyor.Ölçüyor biçiyor.
Bizdekilerde onlardan ne duysuysa işte.
Değişik tüfekler kullanmış birisi olarak bence iyi namlu vardır.
İyi bir namlunuz yoksa çapının ölçüsünün önemi yoktur.
18.4 mm namlular benim görüşüme göre  iyi namlulardır.
Daha geniş namlularda belirli şok ve fişek kombinasyonu dışında cok memnun kalmadım.
Yinede iyisine denk gelememişimdir diye kendimce geçerli bir mazeret buldum.
Halbuki elimizden geçen Huğlu marka her tüfekten çok memnun kalmışıktır.
İster ince ister kalın saçmada bence namlu kalitesi en iyi firma diyebilirim.
Belkide bize hep iyisi denk gelmiştir....
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979