SİLAHLAR, MÜHİMMAT, EKİPMAN HAKKINDA HER ŞEY > YERLİ ÜRETİM AV VE SPOR TÜFEK MARKALARI

Yerli M4 Klonları.

(1/4) > >>

S.Alper ERDEM:
Merhaba muhterem arkadaşlar.

Amerikan Ordusu yivsiz hizmet tüfeğinin, 2000 yıllları başından beri meşhur İtalyan markası Benelli'nin gazlı ilk tüfeğiyle
pompalıdan otomatik dolumluya değiştirildiğini her halde çoğumuz bilmekteyiz.

Söylenenlere göre Amerikan Ordonatı, şanı alemi tutan bu markanın ataletli sistem tüfeğinin kendilerine uygun bir versiyonu
için başlangıçta kuruluştan  ricada bulunmuş... Onlar bir süre çalışıp sonunda, mevcut tüfeklerinin ordu hizmetleri için uygun
olmadığını onlara bildirmişlerse de, adamlar "Markanıza meftunuz... Bizim için bir şeyler yapın" mealinden isteklerini devam
ettirince, "Kirli" olarak tanınan gazlı sistemi uygun şekilde "Temize" havale edip M4 adını verdikleri bu tüfeği geliştirerek istek
sahiplerine sunmuşlar.

Kirli gazlı sistemin temize dönüşümü için İtalyanlar, yaklaşık yirmi küsür yıl kadar önce Amerikan "Mossberg" kuruluşunun  kendi
tüfekleri için geliştirip  4102242 numaralı  tescille patent aldıkları, ancak kullanmadıkları  bir gaz yapılanmasını ele almışlar.

Mossberg o zamanlar geliştirdiği sisteminde, temiz, fazla artık bırakmayan  gaz için, fişek yatağına yakın bir yapılanma düşünmüş.
Şarjör borusunun o yakın yerleri imkan vermeyecek şekilde işgali nedeniyle de gaz silindirlerini daha üste yakın ve sağlı sollu iki tane
olarak düşünmüş... İki adet oluşunun sebebi, "Biri arızalanırsa diğeri iş görsün" düşüncesi değil, iki silindirin toplam alanının ancak
namlu iç alanına eşit bir itici güc sağlama kaygusundanmış... Yoksa  anlaşıldığı gibi, mekanizmanın kütle ve sürtünme özellikleri zora
düşecek... Geliştirmişler ancak  o zamanın şartlarında büyük bir avantaj sağlamadığından kullanamamışlar...

Benelli; Amerikalı'ların hatırlı talebini alınca muhtemelen kullanım tekeli sona eren bu patenti keşfetmiş, kendine göre evirip çevirip,
gaz pistonlarını iyice atım yatağına yaklaştırıp yeni bir isimle "Automatic Rifle Gas Operatiion/ARGO" adıyla hemen patente ve ticari
markaya bağlayıp istek sahiplerine sunmuş...

Amarikalı'lar tüfeğe bayılmışlar... O'na M1014 adını verip hemen envanterlerine katmışlar... E, koskoca Amerika bu... İnce eleyip sık
dokur, öyle olur olmazı beğenmez... Silah, bir anda "Dünya'nın en iyi gazlı yivsizi" ünvanına terfi edivermiş... Sivil pazarda fiyatı da
ona paralel olarak epeyi yukarılara tırmanmış... Bütün otoriteler, üzerinde av ve spor amaçlı yivsizlerde İtalyan dolum sistemini,
yani, tetiği çekmeden şarjörden namluya bir aracı mekanik devre olmadan yüklemeyi imkansız kılan  düzeneği havı, fişek değiştirme
işini ancak iki elle çıkarabilen, saliselerin önemli olduğu can pazarında kullanılacak bu silahı lahzında "En taktikal" ünvanına layık
görüvermişler.

M4 şanını hiç aksatmadan, fiyatını da hiç düşürmeden yürür giderken beklenildiği gibi 2018 yılı ortalarında patent koruma hakları da
sona ermiş...

Amerikalı'lar muhtemelen bunun için gün saymaktalarmış ki hemen  "Ucuz ama kaliteli tüfek üretim yeri" bildikleri ülkemizde kafalarına
uygun tüfekçilerle irtibata geçmişler ve klon imalatı patent bitimiyle beraber start almış...

Uzun lafın kısası, bizim üreticilerimiz, patent korumasının bitiminden iki yıl kadar sonra, bizde fiyatı nedeniyle fazla alıcısı olmayan
ama özellikle Amerika'da dehşet talep gören bu tüfeği yapmağa başlamış ve ihraç etmişler... Silahın oradaki ederi, orijinalinin üçte
biri civarında...

Halen iki firma bu klonu üretmekte... Birinin ifadesine göre yurt içi satışı da yokmuş... Dolaylı olarak anlaşılabildiği kadarıyla, silahlar
bayağı kaliteli ki iade almamış... Yoksa "İhraç fazası" olarak bu kuruluş ürünlerini iç pazarda bulmak mümkün olurdu... Filvaki yakın
gelecekte, eğer talep uygun olursa yapımcı sayısının muhtemelen çok artacağı söylenebilir.

Ülkemizde gerek üretici, gerekse bilinen tanıtıcı kişilerin videolarına bakarsanız, silahlar orijinalini aratmayacak gibi mesai vermekteler.
Ruslar da genellikle aynı düşüncede olduklarını görselleriyle ifade ediyorlar. Farkedilebildiği kadarıyla, tetik grubu ve gaz piston
valflarının yapılanmasında küçük farklar mevcut fakat, görünüm ve saire aynı gibi...

Bizde domuz avı ve taktikal meraklıları için iyi bir seçim olabilir...

Alkışlar üreticilerimize...

Saygılar.

Mehmet Sabri MUTLUER:
Saygıdeğer S. Alper Erdem,

Güzel ve değerli bilgilendirmeniz için teşekkürler. Şu an Benelli M4 klonu olarak dört yerli firma üretim yapıyor:

1. Ermox XA4
2. Sülün TAC 12
3. Ak-Sa S-4
4. Komando P4

Bildiğim kadarıyla Sülün TAC-12 nin yurtiçi satışı yok. Her ne kadar piyasaya çıkan modellerin ilk incelemelerinde iyi çalışıyor görünseler de imalat kalitesiyle ilgili kuşkular var.

Saygılarımla

S.Alper ERDEM:
Muhterem Sabri Bey,

Teşekkür ederim. İfade ettiğiniz gibi halen pazarda M4 klonu olan dört marka var. Ancak dört ayrı üretim
olup olmadığı şüphe götürür. Zira;

- Komando Av genelde kendi kalite ölçülerine göre uygun bulduğu firmalara üretim yaptıran oldukça
eski bir ticari kuruluş... Dışarıyla bağlantıları ve bayii olduğu tanınmış markalar var. Muhtemelen M4
klonunu fason olarak yaptırıyor.

- Aksa, üretimden ziyade, muhtelif parçaları değişik yerlerden alıp toparlayan ticari bir kuruluş görünümünde
ve mazii bir kaç yıl öncesine dayanıyor. Muhtemelen sattığı M4 klonu montaj bir ürün.

- Sülün, oldukça eski bir üretici kuruluş... Ancak, videolardan anlaşıldığı kadarıyla o da bazı komponenti dışarıdan
alıyor... Tetik grubu iki ayrı görselde farklı.

- Ermox, yedi sekiz yıllık bir üretim firması. Namlu da yapıyor. Muhtemelen o dahi tetik grubu gibi birimleri
bunlarda uzmanlaşmış başka kuruluşlardan alıyor. Ancak aralarında üretim yoğunluğu en yüksek firma gibi
görünüyor... Araştırmaya önem veriyor gibiler ve değişik patent müracaatları mevcut... Spas 15 türü pompalı
otomatik bir modelleri var misalen...

Aslında bütün klonların kalitesi bildiğimiz yerli ürünler ortalamasında olmalı. Klonların kullanımda diğer gazlı
türlere üstünlüğü Benelli'nin eski Mossberg patentinden devşirdiği,  kısa namlu kullanımına cevaz veren temiz,
güçlü ve verimli ikiz piston yaklaşımında... Kabul edilebilecek toleranslar paralelinde, her klonun diğer gazlı
örneklerden daha iyi performans  vereceği bu nedenle beklenebilir.

Öte taraftan, bu klonların bilinen kinetik, yandan fişek salmalı örneklerden tek farkı, üzerinde ikiz pistonlu namlusu
ve eğer üretimde dikkat ediyorlarsa, içinde kinetik yayı taşıma yuvası açılmamış mekanizması... Tüfekçi esnafımızın
zaten aşina olduğu bir yapılanma... O nedenle üretıci sayısı kısa sürede artabilir... Muhtemelen her bir parçası
tek bir firmada üretilmiş bir ürün de halen yok...

Saygılar.

Doğan ATEŞ:
M4 ün gaz sisteminin üretim amacı namluyu mümkün mertebe kısaltmak ve gazlı sistem ile birlikte kuşa namluyu da verimli bir şekilde kullanmak istemeleridir.Bu sistemi icat eden Benelli yetkilisinin bir programda vermiş olduğu röportajda direkt söylemişti elinde M4 olup fazlasıyla kullananların yapmış olduğu kıyaslamalarda poze tüfeklerin bu silahtan daha çok penetrasyon yaptığını farklı kişilerden öğrenmiştim
Şahsım adıma sadece ev çiftlik gibi savunma alanlarında el altında olabilecek bir tüfek lakin avda 47 cm ilk namlusuyla kulakları çınlatan sesini de dikkate almak gerekir.

Türkiye’de sadece savunma amaçlı 15000 liralık bir tüfeğin de çok sarsmaması gayet doğal

Selamlar

Doğan ATEŞ:
İmla hataları için kusura bakmayın cep telefonlarının azizliği

Selamlar

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

There was an error while thanking
Thanking...
Tam sürüme git