Gönderen Konu: Epoxy  (Okunma sayısı 4780 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı T.Emirhan MERT

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Epoxy
« : 08 Mart 2013, 23:12:12 »
Sn yivli sahipleri  tüfeğine glass bedding ve pilar bedding yaptırıp ta grupmanın farkedilir biçimde değiştiğini  söyleyecek varmı.Turgay Sulu abimizin bu konudaki tecrübelerini  bizimle paylaşmasını isterim.Benim de  bir 7 mm kullanıcıyım ama Turgay bey gibi stabil atışlarımız söz konusu değil.Youtube dan videolarını izliyorum imrenmemek elde değil  gerçekten güzel  atışlar.Bilgilendirmek için yazayım kullandığım mühimmatı.
Cz 550 7mm rem mag  175 grain
Dürbün montaj  mak milmont 20 moa yükseklik
Hariis bipod
Nightforce     3.5-15×56 NXS moar reticle 
Kullandığım  mühimmat alet edavat bunlar   sadece tüfeğe bedding yaptırsam mı diye terreddütteyim  tecrübesi  oalanlar paylaşırsa sevinirim
Bu arada daima 175 grain kullanıyorum mke ede olduğu müddet :)
1988 MERSİN

Çevrimdışı Ufuk RASK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Epoxy
« Yanıtla #1 : 09 Mart 2013, 01:01:35 »
Emirhan bey ben kendin bir tufegimi yaptirdim iki tufegide kendim yaptim. Tabiiki faydasi oldu. Ama benim size tavsiyem bunu yapmadan önce sizin tufeginize uygun olan fisegi veya mermiyi bulmaniz. Her fisek her tufege uygun gelmiyor. C.o.l yani fisegin ve cekirdekle beraber uzunlugu her tufege uygun olsun diye fabrikalalardan standart olarak yapiliyor. Genelde cekirdekleri cok gömuyorlar ve buda vurusunuzu tabiki etkiliyor. Ideal cekirdekle namlunun arasinda 1mm mesafe bulumasidir.

Ben fiseklerimi kendim doldurdugum icin test yapma mumkunatim var. Yaptim testlerde su kadarini söyleyebilirim.  200 metredem .30-06 la fabrika ve kendi fisklerim arasindaki fark ortalama3cm (3lu gurup).  Bu testi yaptigimda tufegimi pillar bedding yapmamistin. Onuda yaptiktan sonra guruplarim ortalama 0.5 cm daha yaklasti.

Uc veya dört ayri marka fisek cesidi alin daha sonra en az 3 el her markadan ates edin. Ve aralarindaki faklari ölcun. Bu sayde tufeginize uygun olan fisegi bulabilirsiniz. Ondan sonra pillar bedding yaptirin.

Turkcem icinde kusura bakmayin.pek iyi degil. Insallah beni anlayabildiniz.
Ufuk Rask
Isvec / Antalya

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 09 Mart 2013, 08:49:28 »
Ufuk bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Ancak Türkiyede fişek konusunda   özgür değiliz ne kendimiz doldurabiliriz nede mke nin getirdiği fişek haricinde fişek kullanabiliriz onun için  mke   şu anda federal getiriyor ve federale devam.Uzak atışlarda ise hava şartlarından 175 grain daha az etkiendiği için  federalin 175 grain soft point fişeğini  kullanıyorum.Onun için tüfeğime uygun fişeği  arama ve bulma diye bir durum yok.Mke ye mahkumuz.Bu arada bedding yaparken hangi macun markasını kullandınız.Yada ebay  den bana bir macun önerisi yapabilirmisiniz.Macun derken bedding yaptığınız hamur  ve son olarak bunu kendim  yapabilirmiyim  yoksa bu  işten anlayan birisimi  bu  işi yapmalı verdiğiniz cevaplar için teşekkürler...
Saygılar...
1988 MERSİN

Çevrimdışı Ufuk RASK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 09 Mart 2013, 15:32:01 »
Ozamman tabii kolay degil. Bizim burda ayni kalibrede yuzlerce mermi cesitleri var bu tabbiki bizim isimizi kolaylastiriyor.
Her neyse gelelim senin soruna: benim kullandigim macun "Marine Epoxy Plastic Padding". Arkadaslarimda aynisini kullandilar ve cok memnuz. Bu epoxy aslinda teknelerin tamirinde kullaniliyor. hem ucuz ve kullanimi kollay. Ellinden bu isler geliyorsa yap derim amma bu islerle hic ugrasmadiysan kolay olmaz. Yanlis gidecek bir cok seyler var.

Yapmaya karar verirsen sana yardimci olmaya calisirim.

Bilmiyorum ingilizcen nasil ama asagida bu isi cok iyi anlatan bir kisi.

Part 1

Part 2

Part 3

Part 4

Part 5

Part 6

Part 7

Part8
Ufuk Rask
Isvec / Antalya

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 09 Mart 2013, 23:28:59 »
Ufuk bey videoyu mobilya ustası arkadaşımla defalarca izledik o ingilizceden hiçbirşey anlamıyor ben ise çat pat  arkadaşım  bu işin çocuk oyuncağı olduğunu hatta yanındaki çalışan kalfaların bile bu  işi  yapabileceğini  söyledi.Ama gelelim epoxy olayına.Bana ebay  usa  dan sizin marine epoxye alternatif önerebileceğiniz başka bir epoxy  markası  varmı örneğin PC  11  White Epoxy Paste  bun sizinkine alternatif olabilirmi  bu arada siz şu anda İsveçte mi  ikamet ediyorsunuz.Ayrıca Ufuk bey verdiğiniz cevaplar için çok sağolun  gerçekten yardımcı oluyor Türkiye de  bu  işe gönül  vermiş  üstatların çoğu  aşırı  kendini beğenmiş burunlarından kıl aldırmıyor mübarekler  her sorduğun soruda muhakkak seni rencide edici  cevaplar  verirler.Hatta bu işi yapan ve geçimini  buradan temin eden ustalar böyle basit bir bedding  olayında tahayyül edemeyeceğiniz hizmet masrafları istiyorlar.Ve telefonda muhattap olduysan seni azarlamalarıda cabası neyse işin  gerçeği Türkiye de yivli  atıcılığına gönül vermek  büyük masraflar ve birçok  UKALA insanla muhattap olmayı  gerektiriyor onun için  kendi  yağımızda kavrulmak daha iyi.Ben dürbün  montajını   kendim yaptım tabi pikattiny kızağın montajını yine bir arkadaşım yaptı 5 dk sını almadı kızağın üzerinede ayakları  yani ringleri  takmak çocuk oyuncağı sıfırlamayıda tek  fişekle yapıyorum  bu dediklerimi TR de eleman 500 tl  fiyat çekiyor sıfırlama  ve kızak montajı kızak ta benden ayak ta benden kendi cebinden kuruş masraf yok bu  arada toplasan belki 10 dakikasını alır ama   kendince müşteri yivli kullanıyorsa zengindir onun için basalım fiyatı öder mantığı var.Özür dilerm  sizin de kafanızı ağrıttım ama çoğu TR yivliciSİNİN KANAYAN YARASIDIR BU  ANLATTIKLARIM.Bana mütavazice verdiğiniz  cevaplardan dolayı teşekkürler..
1988 MERSİN

Çevrimdışı Ufuk RASK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 10 Mart 2013, 00:11:31 »
Estafurullah kafani agritmak ne demek ;) Bunlari da duyduguma cok uzuldum. Sanki yivli tufekciler zengin sporu olmus gibi geliyor anlattiklerindan.

Evet ve ben su anda Isvecteyim.

Ben bir arkadasimi aradim ve ona sordum. Oda ebaydan bakip asagidaki adressi gönderdi. ben bunu hic kullanmadimda görmedimde amma kendisi kullanmis ve dedigi kadariyla gerekli hersey bu kitin icerisinde varmis.

http://www.ebay.com/itm/Miles-Gilbert-Bedrock-Bedding-Kit-190-274-/140911849497?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item20cf003019

insallah isine yarar  ;D
« Son Düzenleme: 10 Mart 2013, 00:13:38 Gönderen: Ufuk RASK »
Ufuk Rask
Isvec / Antalya

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 10 Mart 2013, 00:32:24 »
Ufuk Bey,
Sizin oralarda 300 500 eu ya aldığınız bir tüfeğe biz burada 3000 4000 usd para ödemek zorunda kalıyoruz.Devletin vaktinde kendisinin ithal ettiği yarı otomatik yivlilere yıllardır taşıma ruhsatı verilmiyor.Efendim bunlar saldırı silahıymış.9 10 Bin usd fiyatlara satılan bu tüfekler artık vatandaşın duvarını süslüyor.Yanlış anlamayın AR15 ler M16 lar değil bunlar bildiğinizi Browning BAR Remington 7400 neredeyse 20 25 yıllık tüfekler.Yıllık 200 fişek alma hakkımız var.O fişeklerde de seçenek yok.Devlet bize ne kaktırırsa onu almak zorundayız.Ben 300 Win mag kullanıyorum şu an 180 grs fişek yok artık nezaman bulurum Allah bilir.Kendi dolumumuzu yapmak hayal gibi birşey.Bazen 3006 gibi dünyada bulması en kolay fişeği bile 3 sene beklemek zorunda kalıyoruz.Her bir yivli tüfek için de her 5 yılda bir o yıla ait harç bedelini yatırıyoruz.Bu yıl bu rakam 3000 tl den fazla.Hatta bu konudaki şikayetimizi devlete iletmek için bir şikayet dilekçesi bile hazırladık.Yani bizler için senin orada tilki,kaz vs vurduğun tüfek uzay gemisi gibi birşey.Böylesine spesifik konularda yardımcı olduğun için teşekkür ederim
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

Çevrimdışı Ufuk RASK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 10 Mart 2013, 00:45:57 »
Ben turkiyenin bukadar avcilik konusunda geride kaldigini bilmiyordum. dediginiz gibi eski tufek fiyatlari burada cok ucuz ama bizimde burda en fazla 6 adet tufek bulundurmamiza izin veriyorlar.
Bundan seneler önce ava ilk basladigimdaki aldigim tufegi 2 senedir satmaya calistim. Ama allani cikmadi, bedavaya vermeye calistim onuda kimse istemedi. Su anda 6 silahim oldugu icin yeni bir silah alamiyorum. Yeni Tufegin siparisini 7 ay önce verdim ama 6 silahim oldugu icin bana ruhsat vermiyorlar. bu tabiki size göre luks problem ama ...

Ben bu devlet islerine akil erdiremiyorum.  :o

Ufuk Rask
Isvec / Antalya

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 10 Mart 2013, 01:31:19 »
Sn Ufuk bey yardımlarınız için teşekkürler  bu kit işimi görür umarım ve yapım aşamasındaki fotolar çeker sizlerle paylaşırım bu arada Ufuk bey suallermin  ardı arkası kesilmiyor ama ABD avcısı varmint ve coyote avında rağbet ettikleri  tüfek dürbünü NF nxs modeli  el dürbünü  olarak ise büyük  bir kısmı  swarowski ile vortex i tercih ediyor.İsviçre avcısının uzak mesafe avcılıkta kullandığı ve rağbet ettikleri tüfek dürbünü hangisi özellikle sizin bu  konuda kıyaslama  yapma imkanınız oldu mu  hatta sizin el dürbünü ve tüfek dürbünü  tavsiyeniz olsa hangi marka ve modelleri  tavsiye ederdiniz
Saygılarr..
1988 MERSİN

Çevrimdışı Ufuk RASK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 10 Mart 2013, 02:28:14 »
Sn Ufuk bey yardımlarınız için teşekkürler  bu kit işimi görür umarım ve yapım aşamasındaki fotolar çeker sizlerle paylaşırım bu arada Ufuk bey suallermin  ardı arkası kesilmiyor ama ABD avcısı varmint ve coyote avında rağbet ettikleri  tüfek dürbünü NF nxs modeli  el dürbünü  olarak ise büyük  bir kısmı  swarowski ile vortex i tercih ediyor.İsviçre avcısının uzak mesafe avcılıkta kullandığı ve rağbet ettikleri tüfek dürbünü hangisi özellikle sizin bu  konuda kıyaslama  yapma imkanınız oldu mu  hatta sizin el dürbünü ve tüfek dürbünü  tavsiyeniz olsa hangi marka ve modelleri  tavsiye ederdiniz
Saygılarr..

Amerkalilar genelde ucuz durbunler kullaniyorlar. el durbunu olarak vortex ve swarowski arasinda daglar kadar frak var. El durbunu konusunda ya Swarovski yada Zeiss secerim  . Bende su anda kendime yeni bir durbun bakiyorum. Bizim burada durbunden istedigimiz en önemli özelligi isigi yansitmasi. Iyi bir durbunle avinizi yarimsaate kadar uzatabilirsiniz.
Mesela Zeiss Victory FL Diavari 4-16x50.T cok güzel bir durbun ama ben kendim  Swarovski Z6i G2 3-18x50 P BT SR karar verdim.
Schmidt & Bender PM II 5-25x56 LP almak isterim ama cok cok pahali.

Buradaki isveclilerin yuzde 90 moose avliyor cogu ya aimpoint yada ucuz markalrdan en fazla 3-12 buyutmeli durbunleri kullaniyorlar.

NF nsx hangi buyutmeli?
Bir kac sene önce vardi bir NF im amma pek memnun degildim. hedef sapkalari arabada tasirken oraya buraya degince dönup duruyordu.
Onun icin degistirdim. meopta isminde bir durbun var bilmiyorun taniyormusun. onlarinda 4-16X44  buyutmeli durbununu tavsiye ederim. Zeiss veya Swarovski  karsi yari fiyati. kasasi almiyondan degil demirden yapiyorlar. cok guzel bir durbun. biraz agir ama desteli atis yapanlara cok uygun.

Resimlerinide at. Merakla bekliyorum.

Ufuk Rask
Isvec / Antalya

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 10 Mart 2013, 02:52:08 »
Sn ufuk bey NF  3.5-15×56 NXS   hedef şapkalarına zerostop yaptılar artık oynamıyor efendim :D  Evet meopta yı biliyorum çek dürbünü idi galiba  bu arada dürbün hakkında verdiğiniz bilgiler gerçekten yaralı oldu  el dürbünü lazım bana herhalde kararımı zeissten yana kullanacağım çünkü swarolar burada 4  5 binlira tabi el  dürbünleri  zeiss biraz daha ucuz.Ufuk bey emin olun daha çok soracağım soru var size ama bıktırmamak adına bu kadar yeter çalşmalarımı sizinle paylaşacağım emin olun şimdilik  hoşca kalın.
Saygılarr..
1988 MERSİN

Çevrimdışı Ufuk RASK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 10 Mart 2013, 02:59:10 »
Sn ufuk bey NF  3.5-15×56 NXS   hedef şapkalarına zerostop yaptılar artık oynamıyor efendim :D  Evet meopta yı biliyorum çek dürbünü idi galiba  bu arada dürbün hakkında verdiğiniz bilgiler gerçekten yaralı oldu  el dürbünü lazım bana herhalde kararımı zeissten yana kullanacağım çünkü swarolar burada 4  5 binlira tabi el  dürbünleri  zeiss biraz daha ucuz.Ufuk bey emin olun daha çok soracağım soru var size ama bıktırmamak adına bu kadar yeter çalşmalarımı sizinle paylaşacağım emin olun şimdilik  hoşca kalın.
Saygılarr..

Soracak oldugun sorulari cekinmeden sor. Ellimden geldigi kadar yardim ettmeye calisirim
Ufuk Rask
Isvec / Antalya