Gönderen Konu: BU SEZON DAĞLARIMIZDA KEKLİK YOK.NEDEN OLABİLİR.ÖMER ALABUĞA  (Okunma sayısı 13305 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer ALABUĞA

• *
BEYLER BKONUDA YORUM BEKLİYORUM
Ömer ALABUĞA
1952-Amasya

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
Ömer Bey

Foruma ve sitemize hoşgeldiniz...İlk mesajınızda sizinle tanışmayı ve tecrübelerinizi  paylaşmayı ümit ederdik ama inş size yardımcı ve paylaşımda bulunacak bölgemiz avcılar vardır...

Keyifli paylaşımlar...
« Son Düzenleme: 10 Ekim 2012, 13:50:27 Gönderen: Ahmet ŞAKİROĞLU »
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
sert geçen kış koşulları olabilir..

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
Aynen meralarımızda durum vahim.yakın dönemlerle kıyaslarsak gözle görülür bir azalma var.geçen gün dernekte toplantı yaptık bu hususta.Ağır geçen kış şartları ve ekili arazilerin tamamen bitmesi yemlenme olanaklarının kıtlığı fikirleri ön plana çıktı.
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

Çevrimdışı Nuri ÖNEL

• Müdavim Üyemiz
    • www.ekomakkazan.com.tr
Aslında bunun böyle gitmeyeceği belli. keklik hergeçen sene azalacak. nedenlerine gelince forumda defalarca saydık. Ancak bu yıl ege' dede bir olanüstülük var keklik az bile diyemiyorum. keklik yok, doğa şartları, yaşamlanlarının kısıtlanması ve her meraya rahat ulaşım en önemliside avrupada uzun süredir yasak olan granül gübre kullanımı.
Forum arkadaşlarından bu konuda yorum  bekliyoruz.
Av Olmasada RASGELE
Nuri ÖNEL
1957 NAZİLLİ

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
bence doğa olaylarının daha üstünde bir problem bohçacılar,zamansız ve limitsiz avlanan insanlar oldukça(avcı demiyorum) kekliğin sayısı azalacaktır,doğa dengesini bir şekilde korur ama insan eli değdi mi yandın..

Çevrimdışı Erol SARI

• Müdavim Üyemiz
Bu yıl geçen yıla oranla Konya'da da keklik çok az.Yağışın az olması en önemli sebep gibi görünüyor.
Erol SARI
1976 KONYA

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
Sezonu açan bölgelerden hiç iyi haber gelmiyor.Kışı çok sert geçen Ankara çevresinden de hiç umutlu değilim.Bohçacılar geçen sene de vardı,otobüslerle meraları kuruturcasına avlananlarda çoktu,yinede  sezon boyunca bolca keklik görmüştük.Çobanlarda hiç iyi haberler gelmiyor :( Ağır kış şartları kekliği telef etmiş olabilir :( Bu hafta herşey belli olacak ...Tahminler doğruysa ve sayı ciddi miktarda azaldıysa ara kararla Keklik avı yasağı bile söz konusu olabilir...
  • Fabarm AXIS 71cm ,Remington 1187 Premier
  • 12ga Beretta urika 2, 20ga Beratta urika 2

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
Herkes keklik  neden yok yada neden az hakkında yorumlarını yazmış bende şunu söyleyivereyim neden çok olsun ki keklik yada çoğalması üremesi için ne yapıyoruz
mesela 500 600 km keklik için gidenler 2 tane vurup geri mi geliyorlar
kışın sert günlerinde araziye yem mi atıyoruz
yazın sıcak günlerinde su temin etmek için depolarmı kuruyoruz.
avrupada olduğu gibi özellikle keklik düşmanı hayvanlar için senede bir gün avlanma iznimi çıkarıyoruz.
kısacası çok sevdiğimiz keklik avı için sezon kapalı iken neler yapıyoruz. bu nedenle keklik neden olsun ki diyorum bende
oda can taşıyan bir canlı sonuçta her tarafı düşmanlarla çevrili bir tek dostu yok elinden tutan yanılıyormuyum...
  • Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN  

Çevrimdışı Barbaros BAŞAKÇI

• *
Sevgili avcı arkadaşlarım yazdıklarınızın tamamında hem fikirim fakat en önemli iki faktör zamansız avlanmak ''Bohçacılık'' avın sürdürülebilirliğini ve popülasyonunu kırmakta, bu sene özellikle kurak geçen ve hala yağmayan yamurların etkisiyle sizlerde meralarda fark etmişinizdir geçtiğimiz yıllarda varolan su kaynakları kurumuş doğal yaşamın bu anlamda sekteye uğratmıştır. Her zaman gittiğimiz ve bildiğimiz meralarda bulunan kuşları bulmayı umarak bu senede başladığımız av sezonunda hayal kırıklığına uğradık, çünkü bu sene hayvanlar mecburen yaşam alanlarını değiştirmiş su bulabilecekleri yeni yaşam alanlarına kaymışlardır diye düşünüyorum. Gittiğiniz meralarda yazdığım konuyu dikkate alarak avlanırsanız yani su nerede kuş o bölgede yada yakınında. Tabiki yağmurlar yağıp eski düzene dönülene kadar.
Barbaros BAŞAKÇI
1972 İzmir

Çevrimdışı Çetin YARAMAZ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
slm..diyerek söze başlayalım bu hafta bizde 2 günlük açılışa gittik sezon kapalıykende aynı yere gittik üveyik avı için hertaraftan keklik kalkıyordu.geçen sene kapalı olması nedeniyle keklik çoğalmış fakat keklik açılışında gittiğimizde keklik kalmamış nedeni ise keklik kapalıyken bazı klüplerin bohçacılık yapması sonrada keklik yok olmaz tabiki böyle olursa...
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2012, 00:36:40 Gönderen: Çetin YARAMAZ »
Çetin YARAMAZ
1974 İZMİR

Çevrimdışı Ahmet ÖZKAN

• *
  • 05347677315 TOROS KARTALI
1-Kuluçka dönemindeki,düzensiz sert hava koşulları(dolu)
2-Bir çok kişiden duyduğum(en azından bizim bölgede)tilki neslindeki ciddi artış.
3-Palaz zamanı avlanan 2 ayaklı etçil çakalların çoğalması.
Benim bildiğim bu kadar,daha başka nedenleri varsada bilmiyorum.
Ahmet ÖZKAN
1983 mersin mut

Çevrimdışı Emrah ERDAL

• *
Ömer bey ilk olarak hoşgeldiniz. Maddeler halinde toplarsak:

1- Tarımsal ilaçlamada kullanılan kimyasallar.

2- Kış şartlarının çetin geçmesi.

3- Bahar yağmurlarının yeteri kadar yağmaması sebebiyle bitki örtüsünün zayıf kalması ve bu durumun kekliklere saklanacak örtü bırakmaması.

4- Yeterli örtü olmaması nedeniyle keklik ve palazların tilki, çakal, saksağan, şahin, çaylak vb. yırtıcılara yem olması.

5- Yırtıcılarla mücadelinin yapılmaması.

6- İki ayaklı, iki kollu yırtıcaların sayılarının artması, kuralsız ve zamansız avcılık.

7- Ava kapatılan sahaların çokluğu nedeniyle, ava açık olan sahalar üzerinde oluşan yasal avcı baskısı.

8- Herhangi bir envanter çalışması yapılmadan geçtiğimiz sene yurt genelinde keklik limitinin dört adede çıkartılması.

9- Sadece tüketim yapılması ve üretimin yok denecek kadar az olması.

10- Avcı derneklerinin büyük çoğunluğunun her sene alınan avlanma pullarına sağladığı indrim haricinde her hangi bir fonksiyonunun olmaması.

11- Avlaklarda denetleme görevi yapan memurların sayı olarak yetersizliği.

12- Yerel halkın av, avcılık ve doğa koruma konusundaki bilinçsizliği.

13- Gerekli av ve avcılık eğitimlerinin verilmemesi.
Emrah ERDAL
1980-Ankara

Çevrimdışı M.Emre TORUN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
1-Kuluçka dönemindeki,düzensiz sert hava koşulları(dolu)
2-Bir çok kişiden duyduğum(en azından bizim bölgede)tilki neslindeki ciddi artış.
3-Palaz zamanı avlanan 2 ayaklı etçil çakalların çoğalması.
Benim bildiğim bu kadar,daha başka nedenleri varsada bilmiyorum.
MEHMET EMRE TORUN
 BURDUR\BUCAK

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
Herkes keklik  neden yok yada neden az hakkında yorumlarını yazmış bende şunu söyleyivereyim neden çok olsun ki keklik yada çoğalması üremesi için ne yapıyoruz
mesela 500 600 km keklik için gidenler 2 tane vurup geri mi geliyorlar
kışın sert günlerinde araziye yem mi atıyoruz
yazın sıcak günlerinde su temin etmek için depolarmı kuruyoruz.
avrupada olduğu gibi özellikle keklik düşmanı hayvanlar için senede bir gün avlanma iznimi çıkarıyoruz.
kısacası çok sevdiğimiz keklik avı için sezon kapalı iken neler yapıyoruz. bu nedenle keklik neden olsun ki diyorum bende
oda can taşıyan bir canlı sonuçta her tarafı düşmanlarla çevrili bir tek dostu yok elinden tutan yanılıyormuyum...

Aha da el cevap Size  O0
Keklik Uzmanı Emin Ustam yazına imzamı ataıyorum aynen.
Yasak zamanı bıldırcın kadar palaza tüfek atan yamyamlar da var tabiii  >:(
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

Çevrimdışı Selçuk CANBİLEK

• *
SOĞUK GEÇEN AĞIR KIŞ DÖNEMİ, İÇ ANADOLU BÖLGESİNDEKİ POPÜLASYONU ETKİLEMİŞ OLABİLİR ANCAK KIŞ ŞARTLARI ZATEN AĞIR OLAN VE BUNA UYUM SAĞLAMIŞ ERZURUM ,SİVAS VE ERZİNCAN'DAKİ DURUMA NE DEMELİ VE NASIL AÇIKLAMALI? DOLAYISI İLE MUTLAKA SEBEBİ BULUNMASI GEREKEN ÜLKEMİZ VE AVCILAR İÇİN CİDDİ BİR SORUNLA KARŞI KARŞIYAYIZ.ŞAHSİMCE  KEKLİK AVI BİRKAÇ YIL KAPATILMALI VE BU DURUMA NEDEN OLAN ETKENLER ANALİZ EDİLEREK ORTADAN KALDIRILMALI.
Selçuk CANBİLEK
1969-Tokat

Çevrimdışı İsmail CANDOĞAN

• *
çok güzel bir konu bu hafta meraya gittiğimde alay,dan kalan sadece iki keklik bu sene fazla bıldırcın yapmadı bulamayanlarda kekliğe sardı olay bu yok gübre yok ilaçlama yok hava şartları bunların etkisi yokmudur elbette vardır ama bence birazda bu açıdan bakmak lazım.

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
SOĞUK GEÇEN AĞIR KIŞ DÖNEMİ, İÇ ANADOLU BÖLGESİNDEKİ POPÜLASYONU ETKİLEMİŞ OLABİLİR ANCAK KIŞ ŞARTLARI ZATEN AĞIR OLAN VE BUNA UYUM SAĞLAMIŞ ERZURUM ,SİVAS VE ERZİNCAN'DAKİ DURUMA NE DEMELİ VE NASIL AÇIKLAMALI? DOLAYISI İLE MUTLAKA SEBEBİ BULUNMASI GEREKEN ÜLKEMİZ VE AVCILAR İÇİN CİDDİ BİR SORUNLA KARŞI KARŞIYAYIZ.ŞAHSİMCE  KEKLİK AVI BİRKAÇ YIL KAPATILMALI VE BU DURUMA NEDEN OLAN ETKENLER ANALİZ EDİLEREK ORTADAN KALDIRILMALI.
+1000
  • Fabarm AXIS 71cm ,Remington 1187 Premier
  • 12ga Beretta urika 2, 20ga Beratta urika 2

gülnar

• Ziyaretçi
Geçen sene mart-nisan aylarında kendi bölgemize 25 çift keklik saldım (kendi imkanlarımla aldım)kasım ayına kadar populasyon da hiç azalma yoktu ,6 degişik bölgeye salındı.Kasım ayından sonra duydugum avcı olmayanlar bile avlamış, yakalamış.bence bitsin bu keklik ya kalmasın oda kurtulsun bizde kurtulalım.ne doğa ne yırtıcı en büyük ve tek zararlı kekliğe  İNSANOĞLU
.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Geçen sene mart-nisan aylarında kendi bölgemize 25 çift keklik saldım (kendi imkanlarımla aldım)kasım ayına kadar populasyon da hiç azalma yoktu ,6 degişik bölgeye salındı.Kasım ayından sonra duydugum avcı olmayanlar bile avlamış, yakalamış.bence bitsin bu keklik ya kalmasın oda kurtulsun bizde kurtulalım.ne doğa ne yırtıcı en büyük ve tek zararlı kekliğe  İNSANOĞLU
.

Gerçi bu salma konusunda daha önce yazdıklarım geçerli ama madem salınmış, o halde merak ettim. Acaba bu keklikler palaz çıkarmayı başarmış mıydı? Çünkü çok müsait bir mevsimde salmışınız.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
Ömer bey ilk olarak hoşgeldiniz. Maddeler halinde toplarsak:

1- Tarımsal ilaçlamada kullanılan kimyasallar.

2- Kış şartlarının çetin geçmesi.

3- Bahar yağmurlarının yeteri kadar yağmaması sebebiyle bitki örtüsünün zayıf kalması ve bu durumun kekliklere saklanacak örtü bırakmaması.

4- Yeterli örtü olmaması nedeniyle keklik ve palazların tilki, çakal, saksağan, şahin, çaylak vb. yırtıcılara yem olması.

5- Yırtıcılarla mücadelinin yapılmaması.

6- İki ayaklı, iki kollu yırtıcaların sayılarının artması, kuralsız ve zamansız avcılık.

7- Ava kapatılan sahaların çokluğu nedeniyle, ava açık olan sahalar üzerinde oluşan yasal avcı baskısı.

8- Herhangi bir envanter çalışması yapılmadan geçtiğimiz sene yurt genelinde keklik limitinin dört adede çıkartılması.

9- Sadece tüketim yapılması ve üretimin yok denecek kadar az olması.

10- Avcı derneklerinin büyük çoğunluğunun her sene alınan avlanma pullarına sağladığı indrim haricinde her hangi bir fonksiyonunun olmaması.

11- Avlaklarda denetleme görevi yapan memurların sayı olarak yetersizliği.

12- Yerel halkın av, avcılık ve doğa koruma konusundaki bilinçsizliği.

13- Gerekli av ve avcılık eğitimlerinin verilmemesi.
Tebrikler ancak bu kadar toplanabilir mevzu.eklenebilecek eksra bir sebep aramaya gerek yok
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

gülnar

• Ziyaretçi
Volkan bey ne düşünüyonuz bilmiyom ama ;keklikler ilk yıl kolay kolay palaz cıkarmaz,adaptasyonla geciririler.Bir sonraki yıl yavru yaparlar,doğan yavrulardan genelde cok güzel sürüler ortaya cıkar.şimdiye kadar birçok salım yaptık başarımız fazla,çünkü gördük meyvelerimizi aldık.gene söylüyorum,insan müdahale etmezse başarılı olur.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: BU SEZON DAĞLARIMIZDA KEKLİK YOK.NEDEN OLABİLİR.ÖMER ALABUĞA
« Yanıtla #22 : 01 Kasım 2012, 16:55:53 »
Volkan bey ne düşünüyonuz bilmiyom ama ;keklikler ilk yıl kolay kolay palaz cıkarmaz,adaptasyonla geciririler.Bir sonraki yıl yavru yaparlar,doğan yavrulardan genelde cok güzel sürüler ortaya cıkar.şimdiye kadar birçok salım yaptık başarımız fazla,çünkü gördük meyvelerimizi aldık.gene söylüyorum,insan müdahale etmezse başarılı olur.
Düşüncem şu; doğaya yaban hayvanı salma işi devletin kontolünde olmalı diye biliyorum. Diğer yandan salım işlerine katılmadım ama salım yapan büyüklerimizin ifadelerine göre salım sonrası başarının düşük olması bir yana, doğal yaşayan türdeşlerine hastalık bulaştırma riski bulunuyormuş. Bunlara dayanarak salım işine çekinceliyim. Buna rağmen başarılı olduğunu ve olacağını bilmek ve öğrenmekten çok zevk duyarım. Mümkün oluyorsa tebrik de ederim.

İlk salınan kekliklerin palaz çıkarmadığını bilmiyordum. Aslında çıkarıp çıkarmadığını da bilmiyordum ama öğrenmiş oldum. Selamlar

EK: Bir de şunu düşünüyordum. Şayet salınanlar ortadan kaybolduysa sebebi palaz çıkaramamaları olabilir mi diye düşünüyordum. Çıkaramadılarsa mevcut olanlar bir süre sonra eksilecek malum. Yine de yukarıda yazdıklarınızdan anladığıma göre palaz çıkarmama ile ilgili değil gibi görünüyor.
« Son Düzenleme: 01 Kasım 2012, 16:59:48 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Mehmet SERİN

• *
« Yanıtla #23 : 17 Aralık 2012, 16:10:06 »
 O0 bu saydıklarınızın hepsi olabilir de bunlar gecen senelerde de vardı. :( Eskiler der nerde o eski kışlar karlar? bence keklik hava koşullarından bu kadar da etkilenmemiştir . çünkü erzurum da -30 derecede yaşayan keklik mersinde +10 derecede yaşıyor. benim şahsi görüşüm hani yaban tv de bir proğram vardı avrupalılar kazların göç yolunu değiştiriyor diye. Buna benzer bir şeyler oldu kekliğe yeni bir hastalık türü (domuz, kuş gribi gibi....) çıktı Türkiye geneli tüm keklikler etkilendi. Avrupada av yapan arkadaşlara sormak lazım avrupada keklik popülasyonu nasılmış acaba  :-X  yoksa sadece bizim ülkede mi keklik yok. Önceden ava mersinde erzincan da da giderdim. Mersinde de keklik vardı ERzincan da da şimdi ne Mersin de Ne ERzincan da o eski  keklikler yok acaba komşumuz yunanistan da keklik popülasyonu nasıl. burada ki amaç keklik popülasyonu dünya genelinde mi azal dı yok sa sadece bu azalma Türkiye ye mi özgü acaba???* :(
http://postimage.org/image/pyfu33bw3/
Mehmet SERİN
1986 MERSİN

Çevrimdışı Ömer ALABUĞA

• *
« Yanıtla #24 : 08 Kasım 2013, 13:00:42 »
bu soruya cevap veren ve cevap arayan arkadaşlarımıza çokteşekkürler.
Ömer ALABUĞA
1952-Amasya